Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Nowelizacja ustawy o IPN

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z realną polityką

Nowelizacja ustawy o IPN

Postprzez Kolo 28 cze 2018, o 12:31

Jak w tytule
Co Państwo sądzą o tym wszystkim?
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
 

Re: Nowelizacja ustawy o IPN

Postprzez Leviu Baicç 30 cze 2018, o 16:35

Dobrze, że PiS wycofał się z kontrowersyjnych zapisów. Ważne jest bronienie Polaków przed zniesławieniem ale nie powinno to się dziać kosztem karania za wolność słowa, która jest najważniejszą wartością. Są na to inne metody, jak na przykład uczciwe rozliczenie z historii i użycie prawdy historycznej jako broni w walce z manipulacjami.
(-) Leviu Baicç
[ˈlevĩw̃ ˈbajʃ]

Ula pirìmera orasìn i eca lingua ete kelàra meutçe.
[ˈula pirˈimera oraˈɕin i ˈesa ˈliŋgwã ˈete kelˈara ˈmẽw̃tʃe]
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Nowelizacja ustawy o IPN

Postprzez Kolo 30 cze 2018, o 18:26

Mój zdaniem ustawa nie była zła ponieważ zakładała ochronę dobrego imienia Polski, jednak kara pozbawienia wolności do lat trzech jest przesadą, rozumiem pewne sankcje finansowe lub w ostateczności pozbawienie praw honorowych.
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
 

Re: Nowelizacja ustawy o IPN

Postprzez Jarosław Wawrzyniak 7 lip 2018, o 18:41

Także uważam że kara więzienia była przesada. Ogólnie niektóre kary pozbawieni wolności są nieadekwatne do czynu i także w noweli kodeksu karnego się to szykuje. Ustawa o IPN ogólnie poszła w dobrym kierunku bo nie można zakłamywać historii w szczególności tej bolesnej dla Polski. To duch historii jest mocnym filarem pokoju Europy i nie można pozwolić by go złamano.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Jarosław Wawrzyniak
 

Re: Nowelizacja ustawy o IPN

Postprzez Daniel von Witt 8 lip 2018, o 11:42

Po pierwsze - treść nowelizacji z początku roku. PiS wiernie naśladuje tutaj rządy sanacji. W 1938 roku ówczesne władze Polski przyjęły ustawę o ochronie czci Piłsudskiego, której art. 2 przewidywał karę 5 lat więzienia za uwłaczanie imieniu Józefa Piłsudskiego. Był to skutek artykułu w wileńskiej gazecie, w którym rzekomo obrażono tego człowieka (między wydaniem artykułu a wydaniem ustawy wojskowi czciciele Piłsudskiego dotkliwie pobili wszystkich zaangażowanych w wydanie tego numeru gazety, a nawet przypadkowe osoby). Lech Kaczyński już jest przedstawiany pisowskiemu elektoratowi jako półbóg, więc co to może się dziać po śmierci jego brata, to trudno sobie nawet wyobrazić. Tak więc przy pomocy aktów prawnych i kar nie powinno się ludziom podawać do wierzenia "słusznej" wersji historii, i to nie chodzi kompletnie o to, jaka to jest historia, choćby prawda leżała po naszej stronie, jak w przypadku niesłusznego oskarżania Polski za udział w holokauście.

Po drugie - treść nowelizacji nowelizacji. Słusznie skasowano kary za kłamanie o obozach zagłady. Tyle tylko, że jest tutaj widoczna pisowska niekonsekwencja, ponieważ od wielu lat można iść do więzienia za tzw. "kłamstwo oświęcimskie". Jeżeli więc nie karze się za "polskie obozy" to czemu karać za "kłamstwo oświęcimskie"? Warto przecież wspomnieć, że Żydzi częstokroć wbrew faktom lub w oderwaniu od nich podają wszystkim innym narodom pewne swoje tezy (życzenia) do wierzenia na temat holokaustu. To jest więc takie dość zabawne, że w Polsce chroni się (często niesłusznie) Żydów, ale Polaków i Polski już nie (wycofanie się z tej złej nowelizacji, ale próbującej przecież zrównać prawa Polaków z prawami Żydów), bo Żydzi nie pozwalają.

Po trzecie - Izrael i USA wydają zezwolenia Polsce na to, jakie prawo możemy u siebie wprowadzić. Jest to więc kwestia suwerenności Polski (a raczej jej braku). Polska dobrowolnie zgodziła się wejść do UE, a prawo unijne stoi wyżej od prawa polskiego, więc trzeba to prawo unijne u nas wdrażać. Tyle tylko, że Polska nie jest ani stanem USA ani kolonią Izraela, aby musiała się ich słuchać w kwestii wdrażania w nasze prawodawstwo ich życzeń. Ten sposób przyjmowania prawa w Polsce przypomina najgorszy okres naszej państwowości, jak np. ten z końca istnienia I RP, kiedy odbywały się w Polsce sejmy nieme, przyjmujące na rozkaz lub za zgodą ambasadora Rosji, takie akty prawne, których on sobie życzył lub na które wyrażał zgodę. Wówczas taka polityka doprowadziła Polskę wprost do wymazania jej z mapy politycznej świata. Dzisiaj podobne funkcje sprawują ambasadorzy USA i Izraela, a czym to się skończy to dopiero zobaczymy, bo pokazaliśmy już, że mogą z nami zrobić bardzo dużo.

Sanacja doprowadziła Polskę do zniszczenia w pierwszym rzucie podczas II wojny światowej. Sejmy nieme były jednym z objawów upadku państwowości polskiej, co wykorzystali wszyscy nasi sąsiedzi. PiS naśladuje polityków polskich z obu tych okresów historii, więc skutek chyba jest łatwo przewidzieć, skoro "historia lubi się powtarzać".

(-) Daniel von Witt
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Daniel von Witt
 

Re: Nowelizacja ustawy o IPN

Postprzez Jarosław Wawrzyniak 8 lip 2018, o 12:39

Jak dla mnie prawo UE nie stoi ponad polskim prawem bo nie ma o tym mowy w Konstytucji RP, i tu się nie zgodzę. Owszem są umowy międzynarodowe, więc zakres jej tylko taki z jakim do UE przystępowaliśmy. Stricke prawo UE nie obowiązuje jako akt prawny w polskim prawie.
Co do historii to nie sądzę by było aż tak źle jak pisze Pan Daniel. I znowu historii trzeba bronić ale też nie przekłamywać. Czarne owce były nie tylko po stronie żydowskiej ale i polskiej, jednak mówienie polskie obozy śmierci to pogarda wobec wszystkich narodów które ucierpiały w czasie II wojny światowej.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Jarosław Wawrzyniak
 

Re: Nowelizacja ustawy o IPN

Postprzez Daniel von Witt 8 lip 2018, o 13:14

Jarosław Wawrzyniak napisał(a):Jak dla mnie prawo UE nie stoi ponad polskim prawem bo nie ma o tym mowy w Konstytucji RP, i tu się nie zgodzę. Owszem są umowy międzynarodowe, więc zakres jej tylko taki z jakim do UE przystępowaliśmy. Stricke prawo UE nie obowiązuje jako akt prawny w polskim prawie.

Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jasno mówi, że prawo unijne jest nadrzędne względem prawa krajowego i to niezależnie od rangi krajowego aktu prawnego. Oznacza to więc, że wszystkie akty unijne są ważniejsze nawet od konstytucji krajowych. W ostatnim czasie wyraz temu dał Trybunał Sprawiedliwości UE, który orzekł, że chociaż w Rumunii małżeństwa homoseksualne nie są zalegalizowane, to należy traktować jak małżonków Rumuna i Amerykanina, którzy zawarli ślub w Belgii, a chcą teraz mieszkać w Rumunii. Tak więc Polska stając się dobrowolnie członkiem Unii Europejskiej (państwa, a nie organizacji międzynarodowej) musi przestrzegać praw tego państwa.

(-) Daniel von Witt
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Daniel von Witt
 

Re: Nowelizacja ustawy o IPN

Postprzez Jarosław Wawrzyniak 8 lip 2018, o 14:43

Dla mnie to musi to jest pojęcie względne. Jeśli tak jest to koniecznie byłoby trzeba zlikwidować TK i SN, byt sądów powszechnych też byłby wątpliwe i tylko tam pytać się o orzecznictwo prawne. To dobra wola czy chce się słuchać czy nie. Owszem tak jest że to podstawowa instytucja prawna UE, jednak nie umniejszajmy prawu naszemu bez względu na jego ocenę.
Czy jeśli Es zdecyduje się że możemy jeść tylko szczury to oznacza ostateczność? Chyba lekka przesada. Wiem że ostatnimi czasy przez grupę wyszechradzką podniósł się prestiż tej instytucji, ale zaczyna mi to przypominać dyktat jednej instytucji dla całej Europy, a z tym do UE nie przystęlowaliśmy.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Jarosław Wawrzyniak
 


Powrót do Realna polityka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości