Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wybór Króla

Dyskusje dotyczące Królestwa jako całości oraz stolicy, Almery

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Wybór Króla

Postprzez Jul 17 maja 2018, o 14:38

Baridajczycy,
Zanim spiszemy to oficjalnie na papierze. Jakie macie koncepcje na to, jak wybierzemy nowego króla? Proszę o głosy i pomysły, by projekt, który zostanie przedstawiony Radzie był naszym wspólnym dziełem.
Juliette Alatriste
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu

Re: Wybór Króla

Postprzez Helwetyk 17 maja 2018, o 15:03

Jul napisał(a):Jakie macie koncepcje na to, jak wybierzemy nowego króla?

Najprostszy byłby „biurokratyczny” wybór przez Radę, zbliżony do wyboru asesorów Trybunału Koronnego. Termin na zgłoszenia z grona ogółu obywateli baridajskich, debata, głosowanie, wybór bezwzględną większością głosów.

Zakładając jednak, że proces powinien mieć pewną otoczkę narracyjną, warto byłoby określić, komu powinno przysługiwać prawo zgłaszania kandydatów. W tym kontekście panowie lenni wydają się dobrą, wystarczająco szeroką kategorią. Z wyborem byłoby zapewne trudniej, ponieważ nie wszyscy członkowie Rady mają lenna na terytorium Baridasu, posiadają tytuły honorowe albo sprawują urzędy, które mogłyby wiązać się z prawem przynależności do „zgromadzenia elektorów”. Niemniej, idąc drogą narracji, szedłbym w tę stronę.

Odrębna kwestia to waga głosów; tu ponownie, wariant „biurokratyczny” jest prosty. W wariancie „narracyjnym” można zastanowić się nad tym, czy arystokracja i szlachta nie powinna posiadać większej wagi głosu albo czy w ogóle tylko jej członkowie nie powinni brać udziału w elekcji.

Niezależnie od powyższych — kadencyjność i możliwość odwołania w drodze referendum rokoszu. :twisted:
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Marszałek Sejmu, Konsul Sclavinii, król-senior Baridasu,
dyrektor Mennicy Eldorackiej, były funkcjonariusz publiczny
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Julian FER 17 maja 2018, o 16:01

Jul napisał(a):Zanim spiszemy to oficjalnie na papierze. Jakie macie koncepcje na to, jak wybierzemy nowego króla? Proszę o głosy i pomysły, by projekt, który zostanie przedstawiony Radzie był naszym wspólnym dziełem.

Wasza Królewska Wysokość,

nie zamierzam sztucznie przelewać wody z pustego, więc propozycję mogę złożyć jak Król coś wspomni o rezygnacji. W przeciwnej sytuacji zamierzam dołączyć do grypy osób nieobecnych, bo niewiele zostało z tego co mnie trzymało w Baridasie i Sarmacji.

PS: Byłbym wdzięczny z skasowanie zdublowanego wątku 282228.
(-) Julian hr. Fer at Atera
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Jul 19 maja 2018, o 18:50

Dziękuje, WKW, za głos.

Chciałabym, by do gry o tron mogli przystąpić wszyscy obywatele Baridasu. Tak, by Ci, którzy ‘jeszcze nie obrośli w piórka’ też mieli szansę na wniesienie czegoś świeżego.

Podoba mi się pomysł, by to Panowie lenni zgłaszali kandydatów. Pozwoliłabym na to również Księciowi Sarmacji, skoro będzie kimś na kształt protektora, neich ma do tego prawo.

Skłaniałabym się ku normalnemu głosowaniu w Radzie, gdzie każdy głos ma taką samą wagę. Reszta co myśli o tym?
Musimy jeszcze pomyśleć o nowym tytule dla Księcia Sarmacji. Protektor? Patron? Źle mi to brzmi szczerze mówiąc. Jeszcze zasięgnę opinii, jak to brzmi w baridajskim języku.

Baridajczycy,
Ktoś podzieli się merytoryczną opinią?
Juliette Alatriste
Królestwo Baridasu

Postprzez Helwetyk 19 maja 2018, o 19:26

Jul napisał(a):Musimy jeszcze pomyśleć o nowym tytule dla Księcia Sarmacji. Protektor? Patron? Źle mi to brzmi szczerze mówiąc. Jeszcze zasięgnę opinii, jak to brzmi w baridajskim języku.

Kiedyś funkcjonował, przysługujący następcy tronu, tytuł Księcia Baridasu. Może w tę stronę…?
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Marszałek Sejmu, Konsul Sclavinii, król-senior Baridasu,
dyrektor Mennicy Eldorackiej, były funkcjonariusz publiczny
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Konrad Friedman 20 maja 2018, o 10:34

Książę Baridasu to tytuł zarezerwowany dla następcy tronu baridajskiego. Ewentualnie tytuł nadawany przez Króla Baridasu, najczęściej swoim dzieciom.
/—/ Konrad J. v-hr. Arped-Friedman

Kanclerz Sarmacji, Wicemarszałek Sejmu, Przewodniczący Rady Królestwa Baridasu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Instytut Edukacji Sarmackiej
Królestwo Baridasu
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Powrót do Domena Królewska