Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Projekt Konstytucji Republiki Baridas

Miejsce obrad parlamentu Baridasu

Re: Projekt Konstytucji Republiki Baridas

Postprzez Michal_Feliks 12 maja 2020, o 11:52

Po drugie: dziwaczne wydaje mi się, że rozdział dot stanu wyjątkowego jest tak obszerny (zobaczcie jak on wygląda w stosunku do innych rozdziałów).

Usunąłbym 43 (skąd pomysł na liberum veto? to powinna być po prostu kwalifikowana większość Rady, 2/3 może), a zmienibym 44 (powinien trwać tyle ile to konieczne), 45 (dlaczego spis powszechny? to już jest bardzo dziwne, przecież spis obywateli istnieje, po prostu Prezydent przejmuje obowiązki), 46 (jak rozumiem czasowo? "do chwili wyboru Prezydenta",chociaż też nie rozumiem co miałaby oznaczać "niemożność wyboru prezydenta", myślę że po prostu trzeba zapisać "W razie opróżnienia urzędu Prezydenta w czasie stanu wyjątkowego, Książę Sarmacji niezwłocznie organizuje wybory Prezydenta, pełniąc jego obowiązki do dnia ogłoszenia wyników głosowania"
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Baridasu

Postprzez Michal_Feliks 12 maja 2020, o 12:04

Moja propozycja przeredagowania:

UZASADNIENIE:
- "W szczegolnych sytuacjach" - jakich? dalem zagrozenie ustroju, ale moze trzeba dodac jakies inne?
- Usunięcie liberum veto
-Jeśli pełni obowiązki Rady, to oczywistym jest, że ma prawo wydawania aktów ustawodawczych, hence usunięcie podpunktu,
-Co do szczegółów, odesłałbym to do poziomu ustawy. To ilu obywateli ma prawo blokowania aktów, dlaczego, po co...to powinna być regulacja ustawowa, zresztą w tej chwili ten stan wyjątkowy, tzn wedle waszej propoyzcji, to po prostu jest TO SAMO CO PRZED STANEM WYJĄTKOWYM, tylko inaczej napisane. Niby Prezydent moze zglaszac ustawy - ale i tak musi miec wiekszosc. Niby mozna wprowadzic stan - ale nie mozna, bo wystarczy ze 3 osoby sie zbuntuja. I tak dalej i tak dalej. Stan wyjatkowy musi dawac mozliwosci szybkiego i skutecznego dzialania. Ew szczegoly powinny byc w ustawie.

42. W sytuacji zagrożenia konstytucyjnego ustroju Republiki Prezydent ma prawo ogłosić stan wyjątkowy.
43. Rada Republiki niezwłocznie zatwierdza rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego większością 2/3 oddanych głosów.
44. W czasie stanu wyjątkowego Prezydent pełni obowiązki Rady i Ministeriatu.
45. W czasie stanu wyjątkowego Konstytucja nie może być zmieniona.
46. W razie opróżnienia urzędu Prezydenta w czasie stanu wyjątkowego, Książę Sarmacji niezwłocznie organizuje wybory Prezydenta, pełniąc jego obowiązki do dnia ogłoszenia wyników głosowania.
47. Szczegóły dotyczące stanu wyjątkowego określa ustawa.
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Baridasu

Postprzez Michal_Feliks 12 maja 2020, o 12:22

Kolejna uwaga: podział terytorialny. Trzy stopnie w kraju zamieszkałym przez 25 osób? Przesada zdecydowana. Miasta muszą być, kantony wynikają z tradycji, wywaliłbym te gminy, zdecydowanie.
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Baridasu

Postprzez Michal_Feliks 12 maja 2020, o 12:25

I ostatnia uwaga dot obywatelstwa:

1. usunalbym 'nieposzlakowana opinie' z listy wymogow, to zbyt nieostre i ogranicza prawo do obywatelstwa
2. nie podoba mi sie odbieranie obywatelstwa na umotywowany wniosek rady, to jest sprzeczne z naukami z dlugiej historii mikroswiatowego wypierdalania np za poglady. dalbym tu po prostu odeslanie do szczegolow zapisanych w ustawie.
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Baridasu

Postprzez Führanka 12 maja 2020, o 17:30

Michal_Feliks napisał(a):]42. W sytuacji zagrożenia konstytucyjnego ustroju Republiki Prezydent ma prawo ogłosić stan wyjątkowy.
43. Rada Republiki niezwłocznie zatwierdza rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego większością 2/3 oddanych głosów.
44. W czasie stanu wyjątkowego Prezydent pełni obowiązki Rady i Ministeriatu.
45. W czasie stanu wyjątkowego Konstytucja nie może być zmieniona.
46. W razie opróżnienia urzędu Prezydenta w czasie stanu wyjątkowego, Książę Sarmacji niezwłocznie organizuje wybory Prezydenta, pełniąc jego obowiązki do dnia ogłoszenia wyników głosowania.
47. Szczegóły dotyczące stanu wyjątkowego określa ustawa.

+1 - słuszne uwagi w moim odczuciu.

Michal_Feliks napisał(a):Kolejna uwaga: podział terytorialny. Trzy stopnie w kraju zamieszkałym przez 25 osób? Przesada zdecydowana. Miasta muszą być, kantony wynikają z tradycji, wywaliłbym te gminy, zdecydowanie.

Dodatkowo pamiętajmy, że zostawiamy funkcjonujące lenna. Niezbyt fajnie by było jakby wyszło, że są to takie państwa w państwie. Może jakoś je wcisnąć w tej drabinie administracyjnej?

Michal_Feliks napisał(a):I ostatnia uwaga dot obywatelstwa:

1. usunalbym 'nieposzlakowana opinie' z listy wymogow, to zbyt nieostre i ogranicza prawo do obywatelstwa
2. nie podoba mi sie odbieranie obywatelstwa na umotywowany wniosek rady, to jest sprzeczne z naukami z dlugiej historii mikroswiatowego wypierdalania np za poglady. dalbym tu po prostu odeslanie do szczegolow zapisanych w ustawie.

Pisałem o tym drogą prywatną, również mi się ten zapis nie podoba. Nieposzlakowana opinia to dość "miękki" temat. :)
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów

Postprzez Michal_Feliks 12 maja 2020, o 22:40

Co do lenn - to ja rozumiem, ze one maja pewna role symboliczna? Mozna je oczywiscie wpisac zamiast gmin, chociaz ja bym wlasnie zostawil osobno, w tym rozdziale specjalnym dot rady lennikow
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Baridasu

Postprzez AFvTD 18 maja 2020, o 19:33

Zatem po kolei, skoro już udało mi się znaleźć czas i motywację, żeby odpowiedzieć.

Strukturę i techniczne zasady funkcjonowania Ministeriatu określa rozporządzenie Prezydenta" by było jasne, że Prezydent może tu sobie działać wedle uznania

Tak, tutaj zgadzam się w 100%, coś musi określać zasady na jakich funkcjonuje Ministeriat, więc jak najbardziej rozporządzenie będzie OK.

Usunąłbym 43 (skąd pomysł na liberum veto? to powinna być po prostu kwalifikowana większość Rady, 2/3 może)

1. Przede wszystkim - Art. 43. określa na sztywno ilość osób, bo istnieje zagrożenie, że wszyscy, których formalnie odwołać nie można - nie są w stanie funkcjonować.
2. Hmmmm... Jak to głośno powiedziałem, to też wydało mi się głupie. Natomiast większość kwalifikowana 2/3 wydaje mi się zdecydowanie zbyt duża. Przede wszystkim, że zakładając konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego wynika z niemożliwości funkcjonowania Rady, musimy zakładać, że faktycznie nie może ona funkcjonować.
3. Rada może funkcjonować bez względy na ilość Radnych, wystarcza tych 3 - zakładając, że nie będziemy sobie znowu strzelać w kolano z kworum w Radzie, a zadbamy o to, żeby terminy były rozsądne.
4. Więc, sprzeciw formalny jedynie 3 osób jest zasadny - dokładnie tyle potrzeba, żeby Rada funkcjonowała.
5. Tym bardziej, że stan wyjątkowy ma być faktycznie wyjątkowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przypadku nieplanowanego przyrostu demograficznego odpowiednie artykuły znowelizować.

a zmienibym 44 (powinien trwać tyle ile to konieczne),

Ogólnie, zgadzam się, ale mieliśmy już jedną lekcję z ciągnącym się stanem wyjątkowym przez blisko pół roku. Raczej wolałbym nie bujać, że wtedy wszystko było w porządku i fajnie, więc jednak jakieś limesy niech będą - przy czym faktycznie, możemy je jeszcze trochę przedłużyć. Tym bardziej, że jest druga alternatywa - do czasu uruchomienia Rady, co wydaje mi się dosyć logicznym wyjściem z całego ambarasu - jak Rada jest w stanie funkcjonować, to jest w stanie również zadbać o to, żeby wszystko było dobrze

45 (dlaczego spis powszechny? to już jest bardzo dziwne, przecież spis obywateli istnieje, po prostu Prezydent przejmuje obowiązki),

Mamy wtedy stan wyjątkowy, więc wszystkie ręce na pokład. Poza tymi, które obecnie nie są w stanie ręki na pokładzie położyć. Skoro mamy stan wyjątkowy, to musimy zdecydować, kto jest kogo nie ma, kto jest w stanie pracować, żeby zażegnać SW, a kto nie jest w stanie napisać ani jednego posta. Zakładając, że wszyscy obywatele są upoważnieni do uchylania dekretów prezydenckich, to przy stanie wyjątkowym (czyli braku formalnego sprzeciwu nawet 3 obywateli!) już niedługo możemy obudzić się z Robertem Fryderykiem, dyktatorem Baridasu.

46 (jak rozumiem czasowo? "do chwili wyboru Prezydenta",chociaż też nie rozumiem co miałaby oznaczać "niemożność wyboru prezydenta", myślę że po prostu trzeba zapisać "W razie opróżnienia urzędu Prezydenta w czasie stanu wyjątkowego, Książę Sarmacji niezwłocznie organizuje wybory Prezydenta, pełniąc jego obowiązki do dnia ogłoszenia wyników głosowania"

OK, tu zgoda, bo może faktycznie przekombinowaliśmy

Kolejna uwaga: podział terytorialny. Trzy stopnie w kraju zamieszkałym przez 25 osób? Przesada zdecydowana. Miasta muszą być, kantony wynikają z tradycji, wywaliłbym te gminy, zdecydowanie.

Tutaj również zgoda, pomyślawszy o tym, że ktoś będzie musiał te wszystkie gminy wyznaczyć poczułem się niedobrze

- "W szczegolnych sytuacjach" - jakich? dalem zagrozenie ustroju, ale moze trzeba dodac jakies inne?

Listując, wydaje mi się, że można wymienić następujące:
1. Brak chętnych na Przewodniczącego Rady
2. Jednoczesne opróżnienie urzędu Przewodniczącego i Prezydenta
3. Przedstawienie w Radzie projektu Konstytucji Monarchistycznej I just joking

W sumie tyle. Raczej nie widzę w tym zagrożenia ustroju, raczej paraliż organów władzy.

Ogólnie, OK, ale... To w takim razie, jakie powinniśmy mieć wymogi dotyczące obywatelstwa?

Będąc przy tym temacie, co z tak długą "przyjaźnią sclavińsko-baridajską"? Jakieś ułatwienia dla mieszkańców Eldoratu w przypadku ubiegania się o obywatelstwo baridajskie? Może nieposzlakowana opinia w przypadku osób ubiegających się o obywatelstwo Baridasu, ale w Baridasie nie mieszkające?

Czy w ogóle, chcemy, aby osoby z innych sarmackich krain odwiedzały aktywnie Baridas, czy jednak zamykamy się całkiem hermetycznie? Moim zdaniem, wielonarodowość, tak zachwalana przez Sclavinię swego czasu jest jakimś kluczem do sukcesu również dla nas.

No to w takim razie decydujemy się, że Prezydent w szczególnych wypadkach decyduje sam? Dla mnie zalatuje sytuacją z odbieraniem wsi lennych przez Roberta. Dlatego, OK, odpowiednia delegacja do precyzyjnych zasad dla Prezydenta - TAK, umotywowany wniosek Rady, tylko w uzasadnionych i wyszczególnionych sytuacjach, kiedy Prezydent nie ma możliwości reakcji.
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów

Postprzez AFvTD 19 maja 2020, o 16:32

Wysoka Rado

Informuję o tym, że zarządzam już oficjalnie debatę nad przedłożonym projektem, która potrwa do końca tygodnia, to jest do 24 maja. W przypadku konieczności, informuję o zamiarze przedłużenia debaty - nie przewiduję natomiast jej skrócenia. W godzinach wieczornych 24 maja przejdziemy do głosowania nad projektem, chyba, że pojawi się konieczność przedłużenia debaty.

Akceptuję również wszystkie poprawki przedłożone przed formalnym rozpoczęciem debaty, w związku z wyższą koniecznością, jaką jest ustalenie jak najbardziej optymalnego brzmienia nowej ustawy zasadniczej, a nie nadmierny formalizm.
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów

Postprzez Jul 23 maja 2020, o 21:09

To nudne i potwornie zachowawcze. Zniszczenie nudnej monarchii na rzecz nudnej republiki? I te sztywne, brzydkie tytuły?
Proponuję zlikwidować kongregację panów lennych. Zamiast lenników wprowadzić rody mafijne. Zmienić podział państwa. Wprowadzić tytuły, ale nie w sposób taki, że nadaje je prezydent - niech nadaje je głowa mafii swoim członkom.
Da nam to duże możliwości narracji, zagwarantujmy to w konstytucji. Skoro budujemy ustrój od nowa - może oprócz sztywnej polityki warto zadbać też o kulturę, narrację?
Nic tak nie podkręca aktywności, jak nienawiść i rywalizacja, także czasem współpraca...
Zróbmy Baridas innym, unikalnym, ciekawszym - wystarczy, że zachowawcza, monotonna i w jeden deseń jest cała reszta KS.
Juliette Alatriste
Rada Ministrów
Królestwo Baridasu

Postprzez AFvTD 23 maja 2020, o 22:47

Ogólnie, nie byłoby to jakieś złe - skoro mamy unikalną szansę zrobić unikalny ustrój, to może faktycznie jest to jakaś opcja. Pomimo to narracja związana z mafią kompletnie do mnie nie przemawia - nie mamy czegoś innego w zanadrzu?

Poza tym, wymagałoby to wywrócenia obecnego "zielonego stoliczka", który wypracował obecny projekt i pisać wszystko od nowa. Wymagałoby to zebrania pomysłów w całość, wypracowanie wspólnego zdania i sporządzenie odpowiedniego projektu. Nie ukrywajmy, że powstanie obecnego pochłonęło i tak już dosyć dużo czasu. Czy mamy na to czas i głowy do działania? Oczywiście, ja swoją mogę zadeklarować, ale co z resztą?

Coraz bardziej również martwi mnie malejąca w Baridasie aktywność. Dla mnie to wygląda, jak powolne wypalanie się płomienia, który widziałem, wołając razem ze wszystkimi za republiką w Baridasie. Jeżeli zatem chcemy działać - działajmy jak najszybciej. Wszystkie ręce na pokład i lecimy. Pora podjąć przełomową decyzję.
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rada Republiki Baridas