Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Trybunałowi co trybunalskie

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia

Trybunałowi co trybunalskie

Postprzez Roland 16 cze 2019, o 10:59

Ostatnimi czasy dość dużo i w licznych miejscach pisano o tym jak uleczyć Trybunał Koronny. Chcę do tematu podejść z innej strony. Miałem przyjemność w swojej karierze być zarówno Asesorem TK, Marszałkiem TK jak i jego klientem. I ten temat dedykuję mnie podobnym Sarmatom. Byłym i obecnym Asesorom oraz Marszałkom. Każdy z nas ma zapewne swoje przemyślenia co do tego jak ułatwić nam pracę. Podzielmy się tymi spostrzeżeniami.

Ze swojej strony:
  1. wysoki próg wejścia nowych osób do Trybunału - czego bezpośrednią przyczyną jest Kodeks Sprawiedliwości i jego kolejne wariacje. Jest to bez wątpienia precyzyjna instrukcja obsługi postępowania przed TK, miejscami niedoskonała i świetnie rozumiem ideę jej powstania. Miała do maksimum zapewnić transparentność procesów, ale też dla osób nowych stanowi barierę bo wymusza ciągłe poszukiwanie w przepisach "co, kiedy i jak należy zrobić" gdy wiele czysto administracyjnych czynności jest przecież intuicyjne. Potrzebujemy k.p.p.t. w wersji przystępnej i możliwie najbardziej odchudzonej;
  2. liczebność składów adekwatna do przedmiotu sprawy - moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie by za przestępstwa zagrożone stosunkowo niskimi karami orzekać w składach jednoosobowych, za przestępstwa zagrożone wysokimi karami orzekać w składach kilkuosobowych, a w sprawach ustrojowych od których nie przysługują apelacje orzekać w pełnym składzie (ale na zasadach nie paraliżujących postępowań ze względu na aktywność). Co więcej uważam, że Trybunał powinien być wyłączony z udziału w sprawach o wykroczenia i rozpatrywać w takich przypadkach powinien tylko odwołania;
  3. odformalizowanie pism procesowych - niech Asesorowie skupiają się na orzekaniu, a nie na tym, że potrzeba umieścić sygnaturę sprawy czy nagłówek datowy. To robi forum automatycznie. Uważam też, że uzasadnienie orzeczenia powinno być częścią nieobligatoryjną i pisaną na wniosek stron, za wyjątkiem spraw ustrojowych, gdzie tok rozumowania Trybunału jest istotny;
  4. prawo odrzucenia powództwa ze względu na znikomą szkodliwość czynu - obecnie Trybunał musi przeprowadzać przewód sądowy w każdej sprawie cywilnej, nawet jeśli powództwo nie tyle tyczy się spraw istotnych co przysłowiowego "umizgiwania się stron postępowania" i składania pozwów w myśl zasady "ja ci pokażę";
  5. postępowanie zaoczne - bez przewodu sądowego. To bardzo istotny postulat do wdrożenia. Bardzo często procesy w Sarmacji polegają na tym, że powód wnosząc powództwo przedstawia materiał dowodowy w załączniku, a pozwany w tzw. pierwszym stanowisku odnosi się do powództwa przedstawiając swoje argumenty i dowody. Trybunał następnie musi umożliwić odnoszenie się do tych dowodów, co zbyt często sprowadza się do pozaprocesowej dyskusji o braku racji i de facto nic nowego do sprawy nie wnosi. W takich postępowaniach aż się prosi o możliwość wydania orzeczenia bez przeprowadzania procesu. Wszak wszystko co konieczne jest zamieszczone we wniosku inicjującym i odpowiedzi na niego;
  6. elastyczna instytucja Asesorów Pomocniczych, sprowadzająca się do obserwacji działania Trybunału od środka przez osoby zainteresowane objęciem funkcji Asesora - forma przyuczania do funkcji. Trybunał zawsze miał problemy z kadrami, gdzie od wybieranych kandydatów wymagano doświadczenia nie dając im miejsca by takie doświadczenie zdobyć - czas to zmienić.
To moje główne bolączki z jakimi się mierzyłem będąc członkiem TK. O realiozie pisał nie będę to to problem społeczny i nie do rozwiązania w ramach jednej instytucji. Kolegów po fachu zachęcam do udziału w dyskusji.
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Re: Trybunałowi co trybunalskie

Postprzez Leszke 16 cze 2019, o 12:20

Z większością się zgadzam (przynajmniej na pierwszy rzut oka), natomiast nie do końca jestem w stanie poprzeć postulat o odformalizowaniu TK. O ile rozumiem potrzebę uproszczenia postępowania przed TK, o tyle nie wiem w jakim stopniu wpisywanie sygnatur spraw opóźnia procesy. Być może widzę problem zbyt powierzchownie (jeśli tak, to proszę o poprawienie mnie), ale porzucanie takich drobnych formalizmów odziera TK z aspektów narracyjno-klimatyczno-symulacyjnych. Oczywiście, za takimi smaczkami nie należy przesadzać w przypadku instytucji państwowych, bo nadmiar paraliżuje, o tyle takie drobne elementy to narracyjna wartość dodana.

Zakładając, że dobrze rozumiem podniesiony problem zbytniego formalizmu w TK, i że nikt nie sprostuje tego, co napisałem wyżej, proponowałbym jakiś generator BB Code dla TK - zaciągałby bieżącą datę, doklejał nagłówek i kopipasta.
Leszek diuk de Ruth
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Roland 16 cze 2019, o 12:25

Co do sygnatur, dostałem już informację o tym, że nie są obligatoryjną częścią orzeczenia. Mnie bardziej chodziło o to by była to część fakultatywna. Mieliśmy swego czasu przypadek nieważności orzeczenia bo nie było sygnatury w dokumencie i postępowanie należało powtórzyć.

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Postprzez Leszke 16 cze 2019, o 12:31

Jasne, rozumiem. Tak podejrzewałem, że to nie tylko kwestia estetyczna i czegoś po prostu nie wiem :)

W takim razie i pod tym punktem się podpisuję.
Leszek diuk de Ruth

Postprzez kaxiu 16 cze 2019, o 12:37

prawo odrzucenia powództwa ze względu na znikomą szkodliwość czynu
Przepiękne zdanie <3 <3 <3 <3 <3
postępowanie zaoczne - bez przewodu sądowego.

Pomijając niezrozumienie terminologii - bez przewodu, czyli w oparciu o co będzie wyrok? O to czy sędzia lubi strony?
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii

Postprzez Roland 16 cze 2019, o 14:34

kaxiu napisał(a):
postępowanie zaoczne - bez przewodu sądowego.

Pomijając niezrozumienie terminologii - bez przewodu, czyli w oparciu o co będzie wyrok? O to czy sędzia lubi strony?

Ad absurdum: o to czy cesarz kochał strony i którą bardziej.
Ad meritum: pisałem przecież wyżej, że w oparciu o wniosek i dowody oraz odpowiedź na wniosek i dowody obrony.

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Postprzez Tytus 16 cze 2019, o 16:12

Jak ma działać obserwowanie przez Asesorów Pomocniczych działalności TK od środka?

Nie wiem w jakich typach spraw umożliwione byłoby "postępowanie zaoczne". I w sumie dlaczego w tych kategoriach spraw akurat ograniczone byłoby prawo do obrony pozwanego/oskarżonego. Zgadzam się, upraszczajmy. Ale według mnie, w takich sytuacjach, to chyba jest zadanie przewodniczącego, aby ograniczać "pozaprocesowe dyskusje o braku racji" o których piszesz. Poprawcie mnie jeżeli nie mam racji, ale w KS chyba to przewodniczący zobowiązuje to wyrażenia stanowiska przez strony (jeżeli nie, to może to warto rozważyć?).

Co do reszty generalnie się zgadzam. To dobre propozycje.
(—) adm. Tytus markiz Aureliusz-Chojnacki
Szef Sztabu KSZ
Ostatni Premier Gellonii i Starosarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Vladimir 16 cze 2019, o 16:41

kaxiu napisał(a):

To nie jest zdanie.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Santi Vilarte 16 cze 2019, o 18:26

Co do uzasadnień - jeśli Trybunał za każdym razem będzie pouczał strony o prawie do wnioskowania o uzasadnienie, i co najważniejsze, jeśli będą one wydawane sprawnie, to zgoda.
Co do progów wejścia dla nowych - myślę, że jednak lepiej gdy te czynności administracyjne są jasno określone, niż gdy zdajemy się na wspomnianą intuicję, która może być subiektywna. Jeśli chcemy te progi obniżyć, to potrzebujemy studiów prawnych dla zainteresowanych. W ramach studiów mogliby odbywać takie praktyki, jako ci asesorowie pomocniczy, ale też sama obserwacja to za mało - co innego, gdyby mieli obowiązek wystawić do jakiejś sprawy swoją opinię nt. rozstrzygnięcia. Oczywiście niewiążącą i bardziej po to, żeby asesor mógł prześledzić tok rozumowania praktykanta.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów

Postprzez Roland 20 cze 2019, o 23:28

W sprawie o stwierdzenie nieobecności księcia...
Januszek vH-P napisał(a):
Herb mały Księstwa Sarmacji

Nagłówek
Z związku z utratą mandatu asesorskiego przez ATK Wojciecha w jego miejsce powołuje JKM Piotra III Łukasza.

Podstawa prawna: art. 43 par. 1 punkt 3 Kodeksu postępowania przed Trybunałem Koronnym.

Obrazek

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Następna strona

Powrót do Polityka, kultura, sport, zagranica