Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wieści z Republiki Suderlandu

Ambasada Państwa Suderlandzkiego

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Ryszard Maj 16 mar 2019, o 19:00

W miniony weekend na łamach Obserwatora Narodowego ukazał się wywiad z Ryszardem Majem. Kolportuję go nie tylko dlatego, że to ja w nim występuję, ale również dlatego, że zawiera kilka ciekawych wątków. Między innymi streściliśmy historię Suderlandu oraz pochyliliśmy się nad popularnymi obecnie tematami. Zapraszam do czytania!
Obrazek
Ambasador Republiki Suderlandu w Księstwie Sarmacji
Avatar użytkownika
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Michal_Feliks 27 mar 2019, o 00:27

Tymczasem mnie wciąż nurtuje fundamentalna kwestia: czy wciąż Waszym trenerem jest David Moyes? hihihihihi chrup chrup
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Dobry Obywatel
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Ryszard Maj 30 mar 2019, o 13:53

Nie, mamy własnych trenerów. Mogę dodać, że prawdopodobnie kierownictwo nad kadrą narodową obejmie pan Gregory Mykko, gdyż pojawiły się plany odrodzenia piłki nożnej w Suderlandzie, kiedyś bardzo aktywnej ;).
Obrazek
Ambasador Republiki Suderlandu w Księstwie Sarmacji
Avatar użytkownika
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Ryszard Maj 13 kwi 2019, o 19:41

Niewielu wie, że Suderland posiada własny, starożytny (i zapomniany) język. Język starosuderlandzki wykształcił się przed przybyciem właściwych Suderlandczyków na wyspę wśród rybackiej społeczności zamieszkującej wschód i centrum kraju. To tłumaczy dlaczego znaki alfabetu starosuderlandzkiego przypominają haczyki do łowienia ryb.

Język starosuderlandzki od strony technicznej jest specjalną czcionką, zamieniającą tekst zapisany w j. polskim w tekst w j. starosuderlandzkim. Dzięki temu posługiwanie się nim (zapis i odczyt) jest niezwykle proste.

To wszystko sprawia, że język starosuderlandzki jest ciekawym elementem suderlandzkiej kultury i konceptem na miarę mikronacyjnej skali. Zapraszam serdecznie do zapoznania się z poradnikiem mojego autorstwa, w którym staram się przybliżyć temat j. starosuderlandzkiego i spopularyzować go wśród użytkowników naszego forum, ale nie tylko. W poradniku opisałem zasadę działania j. starosuderlandzkiego, jego charakterystykę, historię oraz podałem kilka przykładów użycia. Poradnik dostępny jest po niniejszym linkiem - link.
Obrazek
Ambasador Republiki Suderlandu w Księstwie Sarmacji
Avatar użytkownika
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Ryszard Maj 21 kwi 2019, o 09:27

Pragnę złożyć wszystkim mieszkańcom Sarmacji życzenia świąteczne w imieniu własnym oraz Suderlandu. Są to życzenia prosto znad wielkanocnego stołu, więc nie będą za długie, ale za to prawdziwe i szczere. Życzę Wam spokojnych i wesołych świąt, spędzonych w rodzinnym gronie oraz mokrego śmigusa-dyngusa!
Obrazek
Ambasador Republiki Suderlandu w Księstwie Sarmacji
Avatar użytkownika
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Ryszard Maj 11 maja 2019, o 16:32

Na ubiegły weekend (4-5 maja) rozpisano w Suderlandzie wybory parlamentarne. Zgłosiło się wówczas 7 osób i w takiej sytuacji, jak ustanawia nasza ordynacja wyborcza, wyborów się nie przeprowadza, a w skład Senatu wchodzą wszyscy kandydaci. Decyzja Centralnej Komisji Wyborczej ukazała się 6 maja.

Tym samym w skład nowego Senatu XII kadencji weszli:
  1. Karl von Schwarzengrau - Front Narodowy
  2. Hans von Eichenblatt - Front Narodowy
  3. Maximilian Groziwozki - Front Narodowy
  4. Norbert Byfyj - Front Narodowy
  5. Ferdynand Dugosz - Front Narodowy
  6. Gregory Mykko - Zentrum
  7. Albrecht Pringsheim - Zentrum
Pięciu z kandydatów startowało z ramienia Frontu Narodowego NPS SDN stanowiącego koalicję dwóch partii: Narodowej Partii Suderlandu oraz Stronnictwa Demokratyczno-Narodowego. Dwóch pozostałych kandydatów pochodzi z partii Zentrum, która niedawno przeszła gruntowną reformę, a do tego czasu znana była jako Partia Rozwoju Suderlandu. O tych zmianach można poczytać pod niniejszym linkiem.

Suderlandzki parlament składa się z jednej izby - Senatu. Senat jest najważniejszym organem w naszym ustroju, łączy bowiem w sobie zarówno władzę legislacyjną (bezpośrednio) jak i wykonawczą (pośrednio). W jego skład wchodzi maksymalnie siedmiu senatorów, którzy ze swojego grona wybierają Marszałka Senatu (zwierzchnika i kierownika) oraz Wicemarszałka.

Sesja inauguracyjna została zapowiedziana na 13 maja. Podczas niej zostaną złożone przysięgi oraz wybrani Marszałek i Wicemarszałek, a także Kierownicy Resortów.
Obrazek
Ambasador Republiki Suderlandu w Księstwie Sarmacji
Avatar użytkownika
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Ryszard Maj 17 maja 2019, o 18:47

Stało się tak, że przez nieuważnych obserwatorów Suderland określany jest jako państwo silnie prawicowe, nacjonalistyczne, a nawet faszystowskie. Rzecz jasna rzeczywistość jest zupełnie inna! Jedną z podstawowych zasad suderlandzkiego republikanizmu jest wolność poglądów i ich manifestowania, dzięki czemu mogą u nas funkcjonować ruchy o rozmaitej orientacji politycznej (z wyjątkiem pewnych kontrowersyjnych ekstremów).

Prawdą jest, że obecnie na scenie politycznej Suderlandu funkcjonują jedynie partie centralne i prawicowe, ale nie zawsze tak było. Suderland (szczególnie w jego początkach) tworzyła przede wszystkim lewica i to jej historii poświęcony jest artykuł pana Norberta Byfyja, który chciałbym serdecznie polecić wszystkim Sarmatom.

"Historia Suderlandzkiej Lewicy - Wzlot, upadek, nieudolne próby odrodzenia" to tekst, który kompleksowo podejmuje temat ruchów lewicowych na przestrzeni trzyletniej działalności naszej mikronacji. W tle artykułu pojawia się wiele nawiązań do historii i tradycji, a całość przeplatają naprawdę interesujące ciekawostki. Mimo to lektura nie nuży i wydaje się atrakcyjna także dla czytelnika niemającego zbytniego pojęcia o Suderlandzie, dlatego powtórzę się znowu i po prostu ją polecę ;).

Artykuł Pana Byfyja dostępny jest pod niniejszym adresem - link.

PS. Polecam przejrzeć także komentarze pod głównym postem; można w nich znaleźć dopełnienie kilku wątków.
Obrazek
Ambasador Republiki Suderlandu w Księstwie Sarmacji
Avatar użytkownika
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Ryszard Maj 26 maja 2019, o 18:37

W Republice Suderlandu obchodzona jest dzisiaj trzecia rocznica powstania państwa. Poszczególne wydarzenia zostały rozplanowane w skali całego dnia i choć punkt kulminacyjny miał już miejsce, to nadal odbywa się część mniej oficjalna, a w niej dominują przede wszystkim zabawy: rebusy i komiksy. Niektórzy publikują jeszcze swoje przemówienia, więc w Suderlandzie dużo się dzieje. W Senacie widnieje zbiorczy wątek, w którym umieszczono plan i na bieżąco (w miarę możliwości) publikuje się częściowe podsumowania. Vivat Suderland ;)!
Obrazek
Ambasador Republiki Suderlandu w Księstwie Sarmacji
Avatar użytkownika
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Ryszard Maj 31 maja 2019, o 12:55

Post sponsorowany od Suderlandzkiej Agencji Kosmicznej. Oczywiście sponsoring jest z przymrożeniem oka, bowiem możliwość promocji tej instytucji to czysty zaszczyt i przyjemność. Pan Ferdynand Dugosz - jej prezes - łączy swoje dwa koniki: astronomię i mikroświat, czego efektem są ciekawe misje kosmiczne i opisy naszego wszechświata. Pan Dugosz postawił sobie trudny cel, stara się bowiem zachować realizm, a zarazem dotychczasowy dorobek v-astronomii, co nie jest wcale takie łatwe. Niemniej odnosi na tym polu sukcesy i warto się tym podzielić.


Wielkimi krokami zbliża się data bardzo ważna dla suderlandzkiej astronautyki. Już w przyszłym tygodniu przewidziany jest lot pierwszych Suderlandczyków w przestrzeń kosmiczną. Rakieta Horizon-01 wyniesie dwójkę pilotów wojskowych na orbitę okołopollińską, gdzie to pierwsi astronauci spędzą dwanaście godzin, a następnie opadną na powierzchnię planety. Z okazji tego wydarzenia, wypadałoby chyba nieco opowiedzieć o Suderlandzkiej Agencji Kosmicznej.

Powołana została 4 listopada 2018 roku, jako część Suderlandzkiej Akademii Nauk. Już 1 marca 2019 roku wystrzelona została pierwsza rakieta, mająca na celu umieścić na orbicie naszej planety satelitę. Wystartowało już kilka misji, a także wybudowano obserwatorium astronomiczne, które nieustannie bada ciemne zakątki kosmosu. Suderlandzka Agencja Kosmiczna prężnie się rozwija o własnym siłach, jednak z checią nawiąże także współpracę zagraniczną.


Gorąco zachęcam do śledzenia rozwoju suderlandzkiego programu kosmicznego. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany współpracą, to pan Dugosz jest otwarty na różne propozycje, jak to zostało już wcześniej wspomniane ;).
Obrazek
Ambasador Republiki Suderlandu w Księstwie Sarmacji
Avatar użytkownika
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Helwetyk 31 maja 2019, o 19:05

Ten wątek jest interesujący. Jestem ciekaw, czy ktoś podjął się próby symulacji „Ziemi” z dwoma księżycami. Zgadzam się, że tu nie ma miejsca na „kreatywność”, ale może — może — przy odpowiednio dobranych parametrach da się osiągnąć zbliżony rezultat?
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
Obrazek
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ambasada Państwa Suderlandzkiego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości