Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[A5] Nowa Konstytucja

debaty senatu i decyzje najwyższych władz

Re: Nowa Konstytucja

Postprzez AFvTD 10 kwi 2019, o 20:45

Może źle się wyraziłem. Nie dogadać z Księciem, ale rozpocząć rozmowy na ten temat :D
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Santi Vilarte 10 kwi 2019, o 21:20

To wnioskuję o niezamykanie debaty przed dniem jutrzejszym, bo jutro z rana wrzucę swoje uwagi
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów

Postprzez Verwaltung 10 kwi 2019, o 21:31

Strasznie nieuporządkowane są te obrady Senatu. Mam nadzieję, że Lord Protektor się nimi zaopiekuje po swoim powrocie.
(—) Severin von Verwaltung
Baron Księstwa Sarmacji
Baron Królestwa Hasselandu
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez AFvTD 10 kwi 2019, o 22:47

Na moją prośbę debata ma charakter nielegislacyjny, więc z pewnością nie zostanie zamknięta.
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Santi Vilarte 11 kwi 2019, o 16:13

Moje pytania i uwagi:

art. 2: Prawo Sarmacji jest wymienione jako pierwsze - rozumiemy je w całości, tzn. teoretycznie zarządzenia i postanowienia "centralne" także mają pierwszeństwo przed Konstytucją hasselandzką w razie kolizji?

Art. 10. Lord Szambelan w drodze rozporządzenia powołuje pozostałych Lordów tworzących razem z nim Dwór Królewski.

Jeśli i powołuje, i odwołuje, to to drugie bym również dopisał (swoją drogą kwestia, którą pamiętam z całkiem realnego świata).

Art. 19. Lord Protektor: (...)
4. W uzgodnieniu z Lordem Szambelanem może nałożyć (...) grzywnę w wysokości do 15 000 lt.

Do samego uprawnienia nie mam zastrzeżeń, ale to zbyt szczegółowa regulacja jak na Konstytucję, tzn. w Konst można zawrzeć samo uprawnienie do nałożenia grzywny, ale jej wysokość to szczebel ustawy albo nawet rozporządzenia. Jeśli jest kilka takich stawek, to możnaby je pozbierać w jednym rozporządzeniu.

Art. 26. Lord Szambelan ma obowiązek odmówić podpisania ustawy niezgodnej z konstytucją lub obowiązującym prawem.

Rozumiem ideę, ale przez to de facto LS staje się regionalnym Trybunałem Koronnym, bo to on na potrzeby tego przepisu ocenia, czy ustawa jest z Konstytucją zgodna, czy nie.

Art. 8 i 28 - mówią o tym samym - co obejmuje Hasseland, ale inaczej definiują zakres - art. 8 szerzej, bo mówi "w szczególności Vienbien i Cyberia. Trzeba je jakoś połączyć albo usunąć jeden z nich.

Brakuje mi też przepisu, w którym byłby katalog zamknięty wszystkich Lordów, jacy mogą być w Hasselandzie. Oczywiście to nie jest konieczne, ale Konstytucja będzie dzięki temu bardziej przejrzysta.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Piotr Paweł I 11 kwi 2019, o 16:35

Ja chwilami mam dostęp do Internetu. Tak, dyskusja nad nowym projektem Konstytucji będzie się toczyć zapewne aż do chwili wyjaśnienia sprawy której bez Księcia nie uzgodnimy - sprawy hasselandzkich tytułów szlacheckich. Ja zbieram wszystkie uwagi i na pewno je podsumuję za jakiś czas.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 11 kwi 2019, o 18:50

Śpieszę z odpowiedzią

art. 2: Prawo Sarmacji jest wymienione jako pierwsze - rozumiemy je w całości, tzn. teoretycznie zarządzenia i postanowienia "centralne" także mają pierwszeństwo przed Konstytucją hasselandzką w razie kolizji?

Tak. Prawo Księstwa Sarmacji jest tutaj rozumiane w całości. Wynika to z odrębnych przepisów prawa, m.in. z traktatu o połączeniu Księstwa Sarmacji i Królestwa Hasselandu, w związku z czym Hasseland jest prawnie prowincją Księstwa Sarmacji.

Jeśli i powołuje, i odwołuje, to to drugie bym również dopisał (swoją drogą kwestia, którą pamiętam z całkiem realnego świata)

Słuszna uwaga. Oczywiście zastosuję.

Do samego uprawnienia nie mam zastrzeżeń, ale to zbyt szczegółowa regulacja jak na Konstytucję, tzn. w Konst można zawrzeć samo uprawnienie do nałożenia grzywny, ale jej wysokość to szczebel ustawy albo nawet rozporządzenia. Jeśli jest kilka takich stawek, to możnaby je pozbierać w jednym rozporządzeniu.

Cóż, oczywiście rozumiem zastrzeżenie, jednak więcej stawek prawdopodobnie nie będzie. Większość sankcji za nieprawidłowe działania nakłada Prefektura Generalna oraz Trybunał Koronny. Nie będziemy tworzyć drugiego - regionalnego organu sądowniczego, bądź policyjnego skoro jest TK i PG.

Rozumiem ideę, ale przez to de facto LS staje się regionalnym Trybunałem Koronnym, bo to on na potrzeby tego przepisu ocenia, czy ustawa jest z Konstytucją zgodna, czy nie.

To już było natomiast poruszane. Podkreślę tutaj ważne słowo obowiązek . To czy ustawa jest niezgodna z konstytucją owszem, ma prawo stwierdzić Lord Szambelan, jednak w przypadku wątpliwości może się zgłosić w tej sprawie do TK. Nie w każdej sprawie musimy prosić organy wyższego szczebla, szczególnie gdy nieprawidłowości widać gołym okiem.

Brakuje mi też przepisu, w którym byłby katalog zamknięty wszystkich Lordów, jacy mogą być w Hasselandzie. Oczywiście to nie jest konieczne, ale Konstytucja będzie dzięki temu bardziej przejrzysta.

To również prawda. Dosyć sporo jest rozrzucone pomiędzy różnymi aktami prawnymi - m.in. w Konstytucji i Postanowieniu Lorda Szambelana ws. Organizacji Dworu Królewskiego. Co prawda, wszystkie urzędy można spisać na forum, natomiast spis obecnie piastujących funkcję urzędników jest w dziale Lorda Szambelana.
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Santi Vilarte 11 kwi 2019, o 19:38

To już było natomiast poruszane. Podkreślę tutaj ważne słowo obowiązek . To czy ustawa jest niezgodna z konstytucją owszem, ma prawo stwierdzić Lord Szambelan, jednak w przypadku wątpliwości może się zgłosić w tej sprawie do TK. Nie w każdej sprawie musimy prosić organy wyższego szczebla, szczególnie gdy nieprawidłowości widać gołym okiem.

Oczywiście, dopóki LS z umiarem korzysta z tego uprawnienia, to jest w porządku, i moja uwaga nie jest też w tym kierunku, żeby jakoś podważać wiedzę Szanownego przedmówcy.
Ale jeśli nowa Konstytucja ma być trwała i przetrwać wiele osób na stanowiskach, to w tym zakresie jest zbyt uznaniowa, tym bardziej że prawo nie zabrania Lordowi Szambelanowi włączać się do procesu prawodawczego w trakcie, aby wskazywać na oczywiste sprzeczności.
Stąd proponuję wprowadzić jakąś procedurę odwoławczą do TK, a żeby nie była nadużywana, mogłaby być uruchamiana podwyższoną większością głosów Senatu :)
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Verwaltung 11 kwi 2019, o 19:46

Stąd proponuję wprowadzić jakąś procedurę odwoławczą do TK, a żeby nie była nadużywana, mogłaby być uruchamiana podwyższoną większością głosów Senatu :)

Nie ma takiej potrzeby. Prawo sarmackie przewiduje dla każdego obywatela możliwość zgłoszenia przewodniczącemu TK nieprawidłowości w działaniach organów publicznych, a tenże przewodniczący ma obowiązek takie zgłoszenie zbadać i odpowiedzieć na nie.
(—) Severin von Verwaltung
Baron Księstwa Sarmacji
Baron Królestwa Hasselandu
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Santi Vilarte 11 kwi 2019, o 20:32

W porządku. W takim razie nie mam więcej uwag, chociaż oczywiście podtrzymuję tą dot. art. 19.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów