Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Program motywacyjny

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Program motywacyjny

Postprzez Andronik 29 mar 2019, o 11:42

Czołem Baridajczycy,

zastanawiałem się nad tym, jak moglibyśmy pobudzić mieszkańców Baridasu do aktywności na forum królestwa. Przyszły mi na myśl programy które były realizowane za rządów JKW Tomasza Ivona Hugona w Księstwie Sarmacji, w obrębie osiągnięć Instytutu Edukacji Sarmackiej i funkcjonujących do dzisiaj orderów. To nad czym jednak myślę, to administracyjny i doraźny charakter nadawania tychże przez decyzję monarchy/organu i niesienie przez nie realnych korzyści finansowych albo honorowych. Jak to miałoby wyglądać:

Potencjalny system motywacyjny napisał(a):Poziom brązowy:

• Zaproś 3/6/9 nowych mieszkańców do zamieszkania w Baridasie,
  • Napisz 3/6/9 artykułów w baridajskich wydawnictwach prasowych,
  • Każdego dnia przez tydzień bądź autorem co najmniej 5/10/15 postów na forum Baridasu,
  • Załóż co najmniej 2/4/6 wątków, które otrzymają co najmniej 10 odpowiedzi na forum Baridasu,
  • Piastuj nieprzerwanie funkcje publiczne w Baridasie przez 2/4/6 tygodni.
Nagroda za wypełnienie poszczególnych stopni:

pierwszy - 1000 lt,
drugi - 1500 lt,
trzeci - 2000 lt.

Poziom srebrny:

• Pozostając aktywnym obywatelem, mieszkaj przez 2/4/6 miesięcy w jednym z baridajskich miast,
  • Piastuj urząd Premiera lub Przewodniczącego Rady Królestwa nieprzerwanie przez 1/2/3 miesiące,
  • Zorganizuj w Baridasie 2/4/6 inicjatyw gromadzących co najmniej 5 uczestników,
  • Uzyskaj brązowy/srebrny/złoty medal lub krzyż (analogicznie - VI, V/IV, III/II, I klasy) za służbę Baridasowi,
  • Ukończ studia na AZUL na poziomie licencjata/magistra/doktora.

pierwszy - 2500 lt,
drugi - 3000 lt,
trzeci - 3500 lt.

Poziom złoty:

• Bądź nieprzerwanie aktywnym członkiem Rady Królestwa przez 6/12/18 miesięcy,
  • Podejmij pracę nad 5/10/15 przyjętymi aktami prawnymi jako autor lub zgłaszający poprawki,
  • Reprezentując oficjalnie Baridas, odnieś zwycięstwo w 3/6/9 zagranicznych inicjatywach kulturowych,
  • Zdobądź co najmniej 2/4/6 odznaczeń baridajskich najwyższego stopnia,
  • Ulokuj własne lenno w Baridasie i osiągnij na jego forum liczbę 3/5/7 aktywnych wątków.

pierwszy - 4000 lt,
drugi - 4500 lt,
trzeci - 5000 lt.

Można byłoby też dyskutować nad stopniem platynowym, ale to już jakieś naprawdę w kosmos wystrzelone osiągnięcia. Ewentualnie można dodać ich wiele więcej i pozostałe zdegradować; to w każdym razie tylko przedwstępna dyskusja społeczna.

Można tu wskazać na parę słabości - przede wszystkim, w pewnym stopniu obciąży to budżet KB. Ponadto, taki system może spotkać się z brakiem zainteresowania społecznego. I gorsze, że może uczynić z aktywności w Baridasie farmę libertów. Myślę, że te trzy słabości można dość łatwo rozwiać.

1 — budżet Królestwa Baridasu składa się obecnie z ponad miliona libertów. Część z tej kwoty wydawana jest na wypłaty dla urzędników państwowych. Maksymalna ilość nagród na mieszkańca który zdoła wypełnić wszystkie zadania poziomu brązowego wyniesie 22,5 tysiąca libertów; zakładając hurraoptymistycznie że uda się to zrobić dziesięciu osobom, z budżetu zeszłoby w takim wypadku 225 tysięcy libertów. Zostałoby w nim wciąż ponad 700 tysięcy.

Jeżeli program zbyt mocno obciążałby budżet, kwotę nagród można zredukować.

2 — w przypadku braku zainteresowania społecznego tracą inicjatorzy projektu i system prawny; jeżeli nikt nie będzie chciał uczestniczyć w programie, przez wtórną legislację można pozbyć się niewypału w dość prostej procedurze. Natomiast strata czasu inicjatorów nie jest sprawą publiczną królestwa i myślę, że można ją spokojnie zbyć jako argument negatywny.

3 — Baridas jako farma libertów. Dla szczerości, możliwości wykorzystania liberta w Księstwie Sarmacji są ograniczone do pewnego zakresu aktywności obywatelskich. Najprzydatniejsze są przy rejestracji instytucji, kupnie znaczków na Poczcie Baridajskiej i drapaniu zdrapek czarnoleskich. W związku z tym nie sądzę, że odbywałoby się takie 'farmienie' złota w sposób masowy, a aktywność zdobyta w procesie wprowadzania rozwiązania/wykonywania zadań w spory sposób zwracałaby poniesione straty.

Zapraszam do rozmowy, nie hiperentuzjastycznej, tylko realnej. Jako inicjator dyskusji jestem też więcej niż chętny do pociągnięcia tematu dalej w kategoriach prawnych, ale chciałbym najpierw poznać waszą opinię i dowiedzieć się, czy korzystalibyście z tak wyłożonych propozycji.
/—/ Andronik, baron Grani
Wysoki Polemarcha Sił Lądowych Ostatecznej Krucjaty
Dumny Sclavińczyk | Honorowy Baridajczyk
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Re: Program motywacyjny

Postprzez Führanka 30 mar 2019, o 15:53

Program motywacyjny jak najbardziej ok, postulowałem już wcześniej programy socjalne dla nowych mieszkańców. Problemem jest w sumie to, że tak naprawdę nie ma na co wydawać tych libertów. Może powinniśmy zastanowić się nad jakiś systemem wewnętrznym? Tak, żeby ten pieniądz jednak był w obiegu chociaż lokalnie?
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez KJAF 30 mar 2019, o 16:23

Pieniądze mają wartość w Sarmacji, tylko nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy ogromną, ukrytą inflację.

Przykład? Ustalmy że za przeprowadzkę do Baridasu i wytrzymanie tygodnia, płacimy 500 tysięcy libertów. Stawiam piwo, że ludności nam przybędzie. I właśnie w takim kierunku bym szedł. Pieniędzy nam nie brakuje, a w razie czego, jest subwencja rządowa (rządowi też nie brakuje). Może nie pół miliona, ale coś liczonego w dziesiątki tysięcy dla sprowadzającego i sprowadzanego — czemu nie?

Postprzez Führanka 30 mar 2019, o 17:30

Konrad Jakub napisał(a):Pieniądze mają wartość w Sarmacji, tylko nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy ogromną, ukrytą inflację.

To może warto coś z tym zrobić na szczeblu sarmackim? Wprowadzenie nowej waluty? Czy inne sposoby na rozwiązanie tego problemu?
Obrazek
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez Andronik 31 mar 2019, o 01:19

Konrad Jakub napisał(a):[...] Ustalmy że za przeprowadzkę do Baridasu i wytrzymanie tygodnia, płacimy 500 tysięcy libertów. Stawiam piwo, że ludności nam przybędzie. I właśnie w takim kierunku bym szedł. Pieniędzy nam nie brakuje, a w razie czego, jest subwencja rządowa (rządowi też nie brakuje). Może nie pół miliona, ale coś liczonego w dziesiątki tysięcy dla sprowadzającego i sprowadzanego — czemu nie?

Zgadzam się absolutnie, nawet gdybyśmy mieli zbankrutować i mieć za to jedynie dodatkowych mieszkańców, to to "jedynie" przebija straty. Które zresztą można łatwo odrobić. W każdym razie, zdecydowanie wezmę to pod uwagę i powinno udać mi się zaproponować wam dodatkowe rozwiązanie na hajs dla sprowadzających/sprowadzanych.

Führanka napisał(a):To może warto coś z tym zrobić na szczeblu sarmackim? Wprowadzenie nowej waluty? Czy inne sposoby na rozwiązanie tego problemu?

Gdyby liberty dało się wymieniać za piwo albo złoto w MMO, to zacząłbym je kolekcjonować jak głupi - jestem stanowczo za daniem im jakiegoś pokrycia. :) Warto byłoby zacząć podobną dyskusję w kategoriach ogólnosarmackich.

Chciałbym żeby dyskusja nadal żyła. Co oprócz hajsu może sprowadzić/zmotywować mieszkańców do działania? Myślałem w sumie nad takim systemem eventów, w których mieszkańcy mogliby zdobyć sobie jakieś honorowe miano. Dajmy na to - jest sobie turniej w Almerze który polega na wypełnieniu najlepiej jakiegoś zadania. Zwycięzca zyskuje wieczną chwałę, liberty ORAZ prawo do posługiwania się tytułem honorowym Dzierżącego Egidę Alma, jedynym w swoim rodzaju i trudnym do zdobycia i utrzymania. Nazwa bardzo robocza, ale gdybym ja sobie mogł wpisać w podpisie coś takiego, to chyba bym sobie ze szczęścia czteropak kupił.
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez KJAF 31 mar 2019, o 12:21

Kiedyś była taka ustawa, którą przechnąłem w centrali. Wyrzucili ją, ale nie powiedziałbym że to kwestia tego, że była do dupy. Po prostu nikt jej nawet nie zaimplementował i rząd, który przyszedł po mnie, w ogóle chyba nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, że ona istnieje.

Można tam IMO coś podpatrzeć: http://prawo.sarmacja.org/akt,10212.html

Postprzez Eradl 2 kwi 2019, o 23:02

Mam przeczucie graniczące z pewnością że programy motywacyjne nic nie dadzą. Jak w szkole nie istotne czego uczysz, istotne jak.
por. Eradl Adrien Marcus Pius hr. da Firenza, wygnieciony muzyk, mag chaosu.
"A Gdy z ziemi chmielowej zebrano plony, prorok piąty rzucił szyszką chmielową w ocean, by sytych nakarmić a głodnych potępić." WK P1-7
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Postprzez Führanka 3 kwi 2019, o 14:05

Z drugiej strony wydaję mi się , ze sporym problem u nowych jest strach przed napisaniem czegoś publiczne (w rozumieniu artykułu chociażby) i stąd brak u nich rozwoju czy aktywności większej niż kilka banalnych postów. Sam wiem że moje pierwsze artykuły i nawet posty były beznadziejne ale jak widać teraz są tylko troche beznadziejne. :)
Obrazek
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez Andronik 3 kwi 2019, o 16:42

Czy potencjalnie pomogą, czy potencjalnie nie - podejrzewam że wyjdzie dopiero w praniu, po próbie implementacji. W Sclavinii i Starosarmacji funkcjonują obecnie programy automatycznego nagradzania pracy mieszkańców za napisane posty i wątki, można całkiem sporą pulę libertów zgarnąć przez cykliczną aktywność. Nie daje to przełożenia na słupki w SISS, ale przynajmniej moim zdaniem jest to atrakcyjna metoda przekonywania do siebie mieszkańców.

Co do postu hrabiego Alatriste, zupełnie się zgadzam - jeżeli są już jacyś nowi, to część wypada na etapie przekonania, że nie będą w stanie czegoś napisać albo zniechęcenia po miernych efektach. Wszyscy przez to przechodziliśmy i dorośliśmy na udzielanych radach. To mi przywodzi taką myśl, że należałoby też pomyśleć nad czymś co zburzy tę barierę niedostępności między weteranami a nowymi, co im pokaże, że warto i ktoś przeczyta to co napisali.

Najbardziej banalnym rozwiązaniem wydaje mi się być oznaczanie i serduszkowanie, trudno o lepszy sygnał rodzaju: "zauważyłem co napisałeś! podobalo mi się!". Dlatego niektórzy z was pewnie widzą, że serduszkuję na potęgę. Ale i tak, te parę pomysłów które już padło można na pewno przekuć w jakąś przynajmniej próbę zachęty. Mam mnóstwo różnych podjętych i planowanych inicjatyw, ale może niedługo nadejdzie czas by skrobnąć coś do Rady Królestwa.
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Powrót do Archiwum Placu Centralnego