Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Cisza...

Moderator: Królestwo Hasselandu: władze

Cisza...

Postprzez Januszek vH-P 14 lut 2019, o 21:20

Drodzy Hasselandczycy
Czas przyszedł dla nas nie ciekawy. Cisza i spokój zapanowała na forum naszej społeczności. Spróbujmy działać! Wiemy, że Lord Protektor na "urlopie" bo zapowiadał. Ale Lord Szambelan nam wypadł. I my również. Co robimy?
(-) Januszek von Hippogriff-Pałasz
W stopniu Kaprala (czynny),
Baron Sarmacki,
Magister medycyny net.

Więcej informacji na moim profilu. Chcesz, zobacz!
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Królestwo Hasselandu
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
Dwór Jego Książęcej Mości

Re: Cisza...

Postprzez Andrzej Swarzewski 14 lut 2019, o 21:53

Mnie również martwi sytuacja w Hasselandzie. Cztery dni bez żadnego posta na forum to chyba niechlubny rekord... Jeśli potrzebna byłaby moja pomoc, to melduję się na posterunku!
Andrzej Swarzewski

Postprzez AFvTD 15 lut 2019, o 00:11

Szanowni Hasselandczycy

Nie chcę się wymądrzać, ale spodziewałem się takiej właśnie sytuacji wyjeżdżając z Hasselandu. Cóż, każdemu się zdarzy mieć dobre przeczucie. Tylko w tym przypadku, to dobre przeczucie było czymś złym. Mimo tego, że niekoniecznie chcę wracać do Angemontu, to jednak nadal nie zostałem pozbawiony obywatelstwa Hasselandzkiego (pomimo złożenia go) oraz sprawowanej funkcji Lorda Doradcy (pomimo dymisji). Dzisiaj cieszę się, że władze Królestwa tego nie dopilnowały, ponieważ mogę podjąć działanie. Działanie zgodne z prawem i które przynajmniej częściowo może pomóc w reperacji sytuacji w KH.

Pierwszą sprawą jest fakt, że nasz Lord Szambelan jest nieaktywnym obywatelem - na jego profilu przy polu "Aktywny" widnieje "NIE" natomiast w SISSie (Sarmackim Instytucie Statystyki Społecznej) przy jego imieniu i nazwisku w sekcji Spis Aktywności, będąca 54 wierszem zestawienia widnieje wartość 5,5 - co oznacza, że faktycznie nie jest spełnione kryterium aktywności opisane w art. 5 ust 1. ustawy o obywatelstwie sarmackim.

Kolejną sprawą jest to, że Lord Szambelan jest w myśl Konstytucji KH "przedstawicielem Króla Hasselandu i najwyższym organem administracji Królestwa Hasselandu, reprezentującym Hasseland na zewnątrz." natomiast zgodnie z art 3. ust 2. Traktatu o połączeniu Księstwa Sarmacji i Królestwa Hasselandu "jest namiestnikiem Królestwa Hasselandu w rozumieniu właściwych przepisów prawa sarmackiego."

Co to dla nas oznacza. Że Królestwo Hasselandu ma w osobie wicehrabiego Józefa Sowińskiego nieaktywnego namiestnika prowincji. Co zatem z tego wynika? Że w myśl art 3. ust 3. ustawy o obywatelstwie sarmackim wielmożny Józef Sowiński nie może sprawować funkcji namiestnika prowincji, natomiast dodając do tego art 3 ust. 5 tej samej ustawy, może zostać odwołany przez Księcia Sarmacji (będącego jednocześnie Królem Hasselandu).

Nie można jednak pozwolić na to, aby Hasseland pozostał bez władcy. Zgodnie z Konstytucją Hasselandu "Lorda Szambelana zastępuje Lord Steward, a w razie jego braku lordowie niższej rangi, Lord Protektor, a w przypadku jego braku — najwyższy rangą arystokrata hasselandzki." Zgodnie z moją wiedzą Lorda Stewarda nie ma. Poprzednim był obecny Lord Szambelan i był on powołany przez poprzedniego Lorda Szambelana, którym był Piotr de Zaym.

Z racji braku Lorda Stewarda, funkcję przejmują Lordowie niższej rangi. Co przez to rozumieć? Moim zdaniem chodzi tutaj o Lordów, wymienionych w rozporządzeniu Lorda Szambelana ws. organizacji Dworu Królewskiego. Dlatego też zgodnie z art 1. tego rozporządzenia Dwór Królewski zgodnie z hierarchią tworzą:

Lord Szambelan,
Lord Steward,
Lord Konstabl,
Lordowie sekretarze,
Lordowie doradcy,
inni urzędnicy dworscy

Pierwszych dwóch odrzuciliśmy. Zatem pozostaje Lord Konstabl. Można byłoby się łudzić, że powołanym na tę funkcję jest Erik Otton von Hohenburg. Niestety przeprowadziłem research. Erik został powołany na urząd podobny dwukrotnie. Za pierwszym razem jednak został menedżerem Angemontu co nie jest równoznaczne ze sprawowaniem funkcji Lorda Konstabla gdyż(!): art 4. Rozporządzenia Lorda Szambelana ws organizacji Dworu Królewskiego mówi: "Lord Konstabl jest Merem m.st. Angemont, zajmuje się również innymi sprawami, określonymi przez Lorda Szambelana." różnica tak naprawdę niewiarygodnie mała, a jednak niszczy wszystko. Za drugim razem Erik został powołany na Lorda Doradcę przy Lordzie Konstablu.

Idźmy zatem dalej w dół z Lordami. Kolejnym jest Lord Sekretarz. Tych trochę mamy. Postaram się ich wymienić
Bajtus Lord Sekretarz Gospodarki i Finansów,
Jarosław Wawrzyniak Lord Sekretarz ds. Nauki.

W sumie to tylko tyle. Obaj panowie są aktywni oraz obaj zamieszkują Angemont. Jednocześnie obaj panowie posiadają obywatelstwo hasselandzkie, w związku z czym to jeden z nich powinien sprawować władzę w tym momencie, złożyć wniosek do JKM o odwołanie Lorda Szambelana oraz sprawować władzę do czasu powrotu Lorda Protektora oraz rozpisania ponownych wyborów na Lorda Szambelana. Jednakże, jeżeli żaden z Lordów Sekretarzy nie weźmie na swoje barki regentury, kolejni na liście są Lordowie Doradcy. Czyli między innymi ja oraz Erik Otton von Hohenburg. W przypadku braku reakcji wyżej wymienionych Lordów Sekretarzy w czasie 2 dni informuję, że podejmę się regentury. Dzisiaj wraca już Lord Protektor, więc sądzę, że nie będzie ona szczególnie się dłużyła.

Wiem, że kilkukrotnie już byłem karcony za wykładanie prawa nie mając jakiegokolwiek związku z Trybunałem Koronnym i jakkolwiek moja wykładnia nie jest prawnie wiążąca (chociaż ciężko to nawet wykładnią nazwać!) to wydaje mi się być nader realna i prawidłowa. Dlatego też liczę, że Hasselandczycy podejmą tę sprawę na poważnie i ocalą swoją ojczyznę przed całkowitym wpadnięciem w szpony marazmu.

Pozdrawiam z ciepłego pałacyku w Wedli
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
magister net Alfred Fabian wicehrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu

Postprzez Papieren Bitte 15 lut 2019, o 00:23

AFvTD napisał(a):
Pierwszą sprawą jest fakt, że nasz Lord Szambelan jest nieaktywnym obywatelem - na jego profilu przy polu "Aktywny" widnieje "NIE" natomiast w SISSie (Sarmackim Instytucie Statystyki Społecznej) przy jego imieniu i nazwisku w sekcji Spis Aktywności, będąca 54 wierszem zestawienia widnieje wartość 5,5 - co oznacza, że faktycznie nie jest spełnione kryterium aktywności opisane w art. 5 ust 1. ustawy o obywatelstwie sarmackim.

A zwrócił Wielmożny uwagę, że w Dzienniku Praw brakuje jakiejkolwiek wzmianki o wyborze Lorda Szambelana? Nawiązując do art. 1 ust.1 Ustawy o Dzienniku Praw, podejrzewam, że Lorda Szambelana w ogólnie nie wybrano ;). Podziwiam chęć produkowania się tutaj, zwłaszcza w obliczu nadciągającej riposty Pana Wawrzyniaka.
(—) Severin von Verwaltung
Baron Księstwa Sarmacji, Baron Królestwa Hasselandu
Minister Spraw Wewnętrznych
Rada Ministrów
Królestwo Hasselandu

Postprzez Kolo 15 lut 2019, o 07:49

Chociaż faktycznie nie jestem Lordem Konstablem, to na mocy tego postanowienia pełnię jego obowiązki. W razie potrzeby czuję się na siłach abym mógłbym przejąć tymczasowo obowiązki Lorda Szambelana, ale wątpię aby było to konieczne. Sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie, Wicehrabia Sowiński może lada moment wrócić do aktywności.
Królestwo Hasselandu
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu

Postprzez Piotr Paweł I 15 lut 2019, o 10:37

Wróciłem z realowego wyjazdu, urlopu, ale niezwykle intensywnego - chyba nigdy tyle nie chodziłem przez cały tydzień (co najmniej 20 tys. kroków dziennie).
Po pierwsze, Józef Sowiński mówił mi, że wróci do aktywności w ub. tygodniu, a jakoś się to nie stało - ubolewam nad tym. Po drugie - nigdzie nie ma zapisanego obowiązku stwierdzenia wyboru Lorda Szambelana w Dzienniku Praw; zapewne jest to wskazane, ale Konstytucja KH nigdzie o tym nie mówi. Wybór LS nie jest przyjęciem ustawy, która obowiązuje z chwilą opublikowania, ale wyrażeniem woli przez obywateli Hasselandu.
Po trzecie - ja się cieszę z faktu wyrażenia opinii prawnej przez p. von Tehen-Dżeka; LS faktycznie nie odnotował jego rezygnacji z obywatelstwa Hasselandu. Nie dokonał też zmian w składzie Dworu Królewskiego, czyli p. von Tehen-Dżek dalej sprawuje urząd, na który go powołałem. I jeśli chce Pan przejąć kierowanie Dworem do czasu wyjaśnienia sytuacji Lorda Szambelana, to nie widzę przeszkód.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 15 lut 2019, o 12:57

Cóż, trochę się fiknąłem, bo jednak skrypt naliczający aktywność nie odzyskał na tamten pełnej sprawności. Wicehrabia Sowiński jednak jeszcze jest aktywnym obywatelem, jednak jego aktywność wystarcza jedynie na 4 dni.

Natomiast w żadnym z aktów prawnych nie ma procedury odwoływania Lorda Szambelana. Proponowałbym, aby Senat podjął uchwałę o wotum nieufności dla obecnego Lorda Szambelana. Co prawda, jest to mocno naciągane prawnie, bo nie ma procedury udzielania wotum nieufności Lordowi Szambelanowi, jednakże nie oznacza to, że takowej uchwały senat nie może podjąć.

Oczywiście, można się łudzić, że LS Józef Sowiński powróci do świata żywych, ale czy Hasseland potrzebuje Lorda Szambelana, który pojawia się raz na tydzień?

Z wyrazami szacunku
magister net Alfred Fabian wicehrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu

Postprzez Piotr Paweł I 15 lut 2019, o 15:13

Ja próbuję się z LS Józefem Sowińskim skontaktować. Poczekajmy chwilę a na razie rozpocznę procedurę stwierdzenia, kto go zastępuje.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Eddard Noqtern 15 lut 2019, o 18:32

Zdecydowanie popieram podjęcie akcji przeciwko obecnej władzy Hasselandu. Jeżeli można nazwać ją władzą. Nie dzieje się nic godnego uwagi i zaangażowania. Dwór nie podejmuje żadnych działań. Jak w takiej sytuacji mamy się zaangażować? A jak ma się pojawić nowy obywatel? Myślę, że potrzebny nam nowy LS - widziałbym w tej roli Pana Januszka, bądź Pana Alfreda.
Eddard Noqtern - Król-Senior Królestwa Hasselandu, IX Prezydent Republiki Bialeńskiej
Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób.
Królestwo Hasselandu

Postprzez Papieren Bitte 15 lut 2019, o 18:43

Eddard Noqtern napisał(a):Dwór nie podejmuje żadnych działań. Jak w takiej sytuacji mamy się zaangażować? A jak ma się pojawić nowy obywatel?

Jak się zaangażować? Normalnie. Z tego co widzę, w Hasselandzie cenzura nie panuje i można pisać posty, prowadzić narrację i wykonywać inne czynności. Absencja władzy to co prawda problem, ale też nie powód, żeby nic nie robić i czekać na gotowe. A czy władzę przejmie Wielmożny Alfred, czy Poważany Januszek lub ktokolwiek inny znaczenia nie ma. Jak obywatele nie będą działać, to każdy się w końcu zirytuje i rzuci stołkiem, mogąc trafić kogoś rykoszetem.
(—) Severin von Verwaltung
Baron Księstwa Sarmacji, Baron Królestwa Hasselandu
Minister Spraw Wewnętrznych
Rada Ministrów
Królestwo Hasselandu

Następna strona

Powrót do Dyskusja ogólna i powitania