Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Unia personalna z Rzplitą

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Unia personalna z Rzplitą

Postprzez Konrad Jakub 4 lut 2019, o 15:15

Baridajczycy,

nie wiem kto z Was śledził ostatnie wydarzenia zagranicą, ale na sejmie elekcyjnym w Warszawie, szlachta polska i litewska wystawiła moją kandydaturę na tron. Tak się ostatecznie okazało, że jednomyślnie obrano mnie na króla. W związku z tym winien jestem kilku wyjaśnień.

Przede wszystkim, nie oznacza to wymogu rezygnacji z urzędów w Baridasie. Po drugie, nie będzie powodem do zaniedbywania Królestwa.

Weszliśmy tym samym w unię personalną z Rzecząpospolitą. Tron w RON jest kadencyjny, a długość posługi wynosi sześć miesięcy. Na ten czas, współpraca Baridasu i Polski powinna się zacieśnić. Zgodziłem się na propozycję szlachty z jednego powodu — w mojej ocenie, wzajemna współpraca naszych krajów może nam tylko pomóc. RON stoi narracją i kulturą, tradycjami sarmackimi (w rozumieniu realowym) i szlacheckimi. Mniej więcej tego akurat potrzebujemy u nas. Chciałbym, żebyśmy podjęli pewne wyzwania razem. W RON przykładowo, organizują obecnie Turniej Rycerski. Byłoby niezwykle miło, gdyby część zmagań odbyła się na zamkach baridajskich. Jest okazja, żeby delegacje baridajskich artystów i mężów stanu odbyły podróż do Krakowa i Warszawy, jak i arystokracja polska i litewska przybyła do Almery czy Cracofii na podobne wydarzenia. Wzajemne relacje mogą tylko podbudować nasze aktywności i rozwój. Być może zorganizujemy jakiś festiwal Krakowsko-Cracoffski? Może cytrynówka zagości na dworach Rzeczypospolitej? A może powstanie w Polsce wspólnota wierzących w Urusa? Kto wie.

Mam nadzieję, że wkrótce dowiemy się czy korzyści o jakich pisałem są realne. Przyjaciół nigdy za wiele, a wzmocnienie naszych krajów osobą wspólnego monarchy wzmocni węzeł współpracy między Baridasem, a Polską i Litwą.
Konrad Jakub
z łaski Urusa i woli Narodów Król Baridasu i Polski, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped, wielki książę litewski etc. etc.

Obrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Instytut Edukacji Sarmackiej
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Re: Unia personalna z Rzplitą

Postprzez AFvTD 5 lut 2019, o 15:50

Wasza Królewska Mość

Najpierw wypada szczerze pogratulować objęcia tronu. Jednomyślność szlachty polskiej i litewskiej w Warszawie tylko potwierdza fakt, że będzie WKM bardzo dobrym władcą. W związku z tym pozostaje mi życzyć WKM mnóstwa czasu, który będzie naprawdę niezbędny w czasie tej potrójnej, królewsko-kanclerskiej posługi. Zapewniam, że może WKM na moją, jako Premiera Rządu pomoc liczyć. Jednakże, tak samo jak ja obejmowałem urząd Premiera, tak samo pozostawiam dla WKM te słowa - inaczej patrzy się na zaniedbywanie obowiązków w jednym samorządzie kiedy nie pozwala na to życie realne, a inaczej, kiedy obowiązki w jednym samorządzie są zaniedbywane kosztem innego. Mam nadzieję, że będzie WKM o tym pamiętał.

Korzystając również z faktu, że został ten temat poruszony, bardzo cieszy mnie zbliżenie z RON. Nasze, prawie bratnie narody mogą świetnie się dopełniać, a dziedzictwo kulturowe przeplatać. Mam nadzieję, że będziemy gościć na dworze zarówno w Almerze, jak i w Cracoffi mnóstwo znamienitych poetów, bardów, a może nawet malarzy?
magister net Alfred Fabian wicehrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Królestwo Baridasu

Postprzez Paulus Buddus 5 lut 2019, o 21:08

Ja ze swojej strony udostępniam gościom z Rzplitej moje lenno, a także narracje związany z tymże.

Co do pobytu w RON, jestem tam i mogę pomagać, także proszę pisać.

I oczywiście jeszcze raz gratuluję, mimo, że byłem głosem sprzeciwu w sumieniach szlachty polskiej i litewskiej. Wynika to raczej z dbałości o suwerenność. A jednak cieszę się, że to Ty zostałeś Królem RON.
Obrazek
Paulus Buddus h. Szczerbiec z historycznego rodu Elijczyków

Hrabia Urodzaju
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Postprzez OlaChojnacka 8 lut 2019, o 22:43

Konrad Jakub napisał(a):jak i arystokracja polska i litewska przybyła do Almery czy Cracofii

A co to jest Cracofiia?
Obrazek
(-) mgr Ola Kaarina Isadora Helyanve van Hälsing-Scraw de Cubalibre-Adamas et Ravendorff-Marcjan-Chojnacka, ex nomen Bumbum, ex nomen Liberi, ex nomen Bourbon, ex nomen Euskadi
Kwestor Republiki Baridas, Łaski Bez Cesarzowa Tuolelenkki i Wszechrhadmoru, Królowa Calradii, Księżna Hamenlinny, Turku, Mikkeli, Oulu, Tampere, Espoo, Wishmaster Inkasji, Kuur Lande, Nowej Chakony oraz Wysp Razuri i Zegisa, Kniaźnina Cyberii, Diuczessa Jajeczka, etc.

Postprzez Paulus Buddus 8 lut 2019, o 22:56

O.o Kim jesteś?
Obrazek

Hrabia Urodzaju

Postprzez OlaChojnacka 9 lut 2019, o 18:01

Paulus Buddus napisał(a):O.o Kim jesteś?

Kimś, kto wie, co to jest Cracoffia, ale kto nie wie, co to Cracofiia.
Obrazek
(-) mgr Ola Kaarina Isadora Helyanve van Hälsing-Scraw de Cubalibre-Adamas et Ravendorff-Marcjan-Chojnacka, ex nomen Bumbum, ex nomen Liberi, ex nomen Bourbon, ex nomen Euskadi
Kwestor Republiki Baridas, Łaski Bez Cesarzowa Tuolelenkki i Wszechrhadmoru, Królowa Calradii, Księżna Hamenlinny, Turku, Mikkeli, Oulu, Tampere, Espoo, Wishmaster Inkasji, Kuur Lande, Nowej Chakony oraz Wysp Razuri i Zegisa, Kniaźnina Cyberii, Diuczessa Jajeczka, etc.

Postprzez AFvTD 9 lut 2019, o 18:08

Widzę diuczessa wraca, to pewnie znowu szykuje się jakaś rebelia, bunt, protest... :D Ostatnio też tak było... Kobieca intuicja, czy dobry informator?
magister net Alfred Fabian wicehrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Królestwo Baridasu

Postprzez OlaChojnacka 9 lut 2019, o 18:14

AFvTD napisał(a):Widzę diuczessa wraca, to pewnie znowu szykuje się jakaś rebelia, bunt, protest... :D Ostatnio też tak było... Kobieca intuicja, czy dobry informator?

Ja nie wracam, ja cały czas jestem gdzieś obok.
Niczym Wielcy Przedwieczni ukrywam się w cieniach, tuż za skrajem pola widzenia.
Stanowczo zaprzeczam, abym planowała przejęcie władzy, czy to w Baridasie, czy to w Sarmacji, siłą, podstępem, oszustwem, bądź kanonadą przytulasków.
Choć nie zaprzeczam, że zawsze, jak jest elekcja w Sarmacji, to w mojej głowie pojawia się myśl "a może by tak znowu obywatelstwo i wystartować".
Tylko potem sobie przypominam, że nawet, jeśli uda mi się wykrzesac trochę aktywności na początku, to potem mogę skończyć mieć ochote/czas/siłę (niepotrzebne skreślić).
Zresztą mój tytuł szlachecki z Republiki jest i tak bardziej prestiżowy, aniżeli Księżnej Sarmacji.
Obrazek

Postprzez Paulus Buddus 11 lut 2019, o 09:50

Kanonada przytulasków nie jest taka zła!
Obrazek

Hrabia Urodzaju

Postprzez OlaChojnacka 12 lut 2019, o 12:07

OlaChojnacka napisał(a):Kimś, kto wie, co to jest Cracoffia, ale kto nie wie, co to Cracofiia.

O, proszę, Czyli Cracoffia zmieniła nazwę na Cracoffa. Bo tak wynika z gramatyki.
Obrazek

Następna strona

Powrót do Archiwum Domeny Królewskiej