Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Okrągły Stół Baridasu

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Re: Okrągły Stół Baridasu

Postprzez Delfina Kierkeller 21 mar 2018, o 15:51

Incisive napisał(a):Oczywiście... Oddzielmy się.


Nikt, a przynajmniej miażdżąca większość, nie chce się oddzielać...

Incisive napisał(a):Lub wybierzmy to, co nam pasuje, a z resztą wara...


To chyba logiczne podejście - zwłaszcza, że nikomu (!) krzywdy nie robimy.
Nasze postulaty nie obciążają, nie ranią, nie ograniczają innych samorządów ni podmiotów, jedynie odbierają koronę JKM - niewielka strata, czysto wizerunkowa (zgodnie z obyczajem konstytucyjnym, który niestety został złamany). W zamian za to mamy wreszcie możliwość decydowania o samych sobie...

Incisive napisał(a): Nie odpowiada wam Książę? Przecież przed chwilą sami na niego głosowaliście.


Książę wygrał wybory na Księcia Sarmacji i to ogół sarmacki zdecydował.
Nam nie pasuje ta postać w roli Króla Baridasu (jak wykazał Wielmożny Arped-Friedman - tytuł ten został dorzucony do pierwszego) - dlatego walczymy.

Incisive napisał(a): Ale wy sami mówicie, że Sarmatami być nie chcecie.


Kto powiedział, że nie chce być Sarmatą?

Incisive napisał(a): [...] tylko obserwuję. Podobno dumnego narodu. A przynajmniej ja takie wrażenie miałem.


Gdybyśmy nie byli narodem dumnym, to siedzielibyśmy cicho.
~Susanne Delfina Kierkeller-Friedman von Willenfeld-Buddus z domu at Atera,
Baridajka, Minister Kultury Księstwa Sarmacji, Posłanka na Sejm LVI kadencji, była redaktor naczelna Herolda i Pisarz Królestwa Baridasu
dyrektor Galerii Delfiny Kierkeller.
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Okrągły Stół Baridasu

Postprzez rybczak 21 mar 2018, o 15:53

Konrad Friedman napisał(a):Na Króla Baridasu nikt nie głosował, bo nie ma czegoś takiego jak wybory na króla Baridasu. Jest elekcja książęca, a tytuł króla to tutaj bonus. Hipotetycznie może przecież dojść do sytuacji, w której cały Baridas walnie głosuje przeciw danemu kandydatowi, a reszta Sarmacji go popiera — pisanie wobec tego w Baridasie, że "sami sobie wybraliście króla" jest błędem logicznym.


Natomiast pisanie, że "na króla Baridasu nikt nie głosował, a przynajmniej nie Baridajczycy." jest po prostu naiwne, żeby nie używać bardziej dosadnych sformułowań. Bo to, że Książę Sarmacji posiada tytuł Króla Baridasu wiadomo nie od tej elekcji. Nie musimy analizować hipotetycznych sytuacji skoro mamy do czynienia z sytuacją realną - Robert Fryderyk został Księciem Sarmacji oraz Królem Baridasu również głosami Baridajczyków (pierwszej czy innej preferencji, nie istotne). Czy głosowali na niego wszyscy czy marny odsetek również nie jest istotne, głosowali i to jest fakt. A mnie takie generalizacje uruchamiają z marszu...

Natomiast na pytanie czy sprawiedliwe jest narzucenie woli mniejszości obywateli czy nawet mieszkańców innych prowincji ogółowi Baridasu odpowiem, że nie. Większość Waszego narodu ma prawo zmienić tę decyzję i może to zrobić czemu bardzo kibicuję.
(—) diuk Paviel Gustolúpulo
Słoneczko Tropicany, Kuriozalny Bezczelny Cham


Obrazek
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Okrągły Stół Baridasu

Postprzez KJAF 21 mar 2018, o 17:03

Nie, to nie jest naiwne ani nie jest generalizacją, tylko nie zrozumiano sensu tego zdania.

Stwierdzenie, że my kogoś wybraliśmy i teraz przez to pokutujemy, jest naciągane. Bo nie "my", tylko "my i wy wspólnie", jak i nie "wybraliśmy takiego króla", co przy okazji wyboru innego urzędnika, musieliśmy się pogodzić i zaakceptować dodatkowy urząd jaki objął, a który nie był jego głównym celem. I przy wyborze kierowaliśmy się (znowu, my i wy) nie tym, jakim będzie królem Baridasu, tylko jakim będzie Księciem Sarmacji.

Po prostu nie zgadzam się na narrację, że Baridas zmaścił bo nie potrafi dobrze wybrać, skoro jak pisałem, to nie była decyzja samego Baridasu, jak i nie chodziło o wybór dobrego Króla Baridasu. Nie chodzi o podkopywanie legitymacji do rządzenia i sugerowania, że my o niczym nie wiedzieliśmy i w ogóle nie mieliśmy prawa głosu, a ktoś nam został dany z góry.
Avatar użytkownika
 

Re: Okrągły Stół Baridasu

Postprzez Hohenzollern 21 mar 2018, o 17:25

Wasza Książęca Mość,
Wasza Królewska Wysokość!

Powiem tak, myślę że po prostu w Baridajkach i Baridajczykach urósł duch do zmian, poczucie wzięcia większej odpowiedzialności za swoją Ojczyznę. Czy to dobrze, czy źle ? Zapewne to wszystko zależy od punktu widzenia, a raczej punktu siedzenia mówiąc kolokwialnie. Odkąd pamiętam, od momentu przybycia do Księstwa Sarmacji, w szczególności zaś do Baridasu, to obywatele tego kraju samorządu byli zawsze lojalni wobec korony. Dlatego też tutaj zamieszkałem. I tu w tej materii nic się nie zmieniło. Co najwyżej to że duża część wspólnoty baridajskiej chce nie co zmienić rzeczywistość która funkcjonowała do tej pory. , Przecież nie chodzi tu o nic nadzwyczajnego, a jedynie o to aby Baridajczycy mogli mieć większy wpływ na to kto ich reprezentuje, kto nad nim sprawuje faktyczną realną władzę, kto tak naprawdę rządzi, zarządza i w stu procentach poświęca uwagę tak danemu społeczeństwu i jego sprawom. Rzecz jasna inni mogę mięć inne zdanie na ten temat, lecz ja akurat przedstawiam tu swój punkt widzenia.

Uważam jednak że dzięki sytuacji, a raczej szeregu wydarzeń które mamy za sobą dobitnie to wszystko pokazuje. Tym bardziej wydaje się jasny i klarowny cel, dążenie do większej samorządności i samostanowienia w ramach Księstwa Saramcji a w szczególności w Królestwie Baridasu.Z wyrazami szacunku;
(-)Frideric mar. et Hohensollern.
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

(—) Jaśnie Oświecony Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern herbu LaurZwycięski, Diuk Zollern.
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Okrągły Stół Baridasu

Postprzez Yennefer 21 mar 2018, o 17:53

El Dictatore chyba troche odlecial, bowiem stwierdzenie iz "ktos znajduje sie tak jakby pod okupacja", nie jest rowne stwierdzeniu "ktos znajduje sie pod okupacja". Pierwsze to powolne badz czesciowe odbieranie autonimii kraju jednego na rzecz drugiego, drugie to stwierdzenie odebrania kompletnie autonomii panstwa na rzecz innego. W obecnym momencie mowimy tu o zatarciu sie autonomii KB wzgledem KS. KB jest oddzielnym od KS tworem, ktore laczy korona (sic!) wiec przymus posiadania obywatelstwa sarmackiego przez obywateli Krolestwa Baridasu moze byc dla niektorych Baridajczykow, zwlaszcza tych co sa przeciwni glebszemu pozyciu z Sarmacja, uwlaczajacy. Nalezy przemyslec sprawe obywatelstwa, bo co to za kraj, co wlasne obywatelstwo nadaje po nadaniu obywatelstwa innego kraju? To prowincja. Baridas dazac do zwiekszenia swojej autonomii powinien rozwazyc kwestie odrebnego obywatelstwa.
Obrazek(-)Yennefer v-hr. Heach
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Okrągły Stół Baridasu

Postprzez Daniel J. Tauer-Krak 21 mar 2018, o 19:02

Przed Pałac Królewski w Almerze, zajechał orszak dwudziestu ludzi. Z czego ponad połowa to zbrojni uzbrojeni w halabardy, Na płaszczach wyszyty kruk, co jednoznacznie wskazywało na pochodzenie orszaku. Jak tylko się zatrzymał przed pałacem, wszyscy zeszli z koni i wyruszyli do Pałacu, w którym trwały obrady. Jednocześnie jeden z ulicznych grajków zaczął grać pieśń.
Parę chwil później miejsce przy okrągłym stole ubrany w ciemnoniebieskie blachy Markiz de Rafadarvike. Obok niego zadziali jego doradcy. Rektor uniwersytetu ekonomicznego w Rafadarvike i dowódca gwardii Markiza. Nagle Markiz wstał, zasygnalizował, że chce mówić i wszyscy ucichli.


Wasza Królewska Mość,
Wasza Królewska Wysokość,
Szanowni uczestnicy!

Były różnorakie plany dotyczące reform Rady Królewskiej, wystarczy przeszukać archiwa. Jednakowoż nam sercu najbliższe były koncepcje oparte na rodach Królestwa lub jego arystokracji. Możliwe, że zasiadałby w niej każdy bannaret Królestwa Bariadas, aby możliwość decydowania o Baridasie była przywilejem. Być może warto pójść w stronę oligarchii. gdzie Rada Królestwa będzie miała większe uprawnienia legislacyjne i będzie zezwalała na koronacje na Króla Baridasu, jeśli nowo wybrany Książę Sarmacji nie zostanie zaakceptowany przez Radę jako Król, ta wyłania ze swojego grona Regenta/Radę Regencyjną, która włada Baridasem na czas kadencji Księcia Sarmackiego.
Jeśli coś takiego zaistnieje, Regent ogłasza referendum w którym decydujemy o czasowym stanie bezkrólewia, podlegając jednocześnie sarmackim prawom i korzystając z przywilejów, które posiada obywatel sarmacki albo o wystąpieniu z unii. Sama zaś Rada zyskałaby możliwość zatwierdzania królewskich dekretów i stanowienia prawa w większym zakresie. Król/regent pod kontrolą Rady Królestwa, która zatwierdza dekrety Króla, ustanawia prawo i wybiera swych reprezentantów do np. MUPu.
Co zaś się tyczy namiestnika, proponowałbym utrzymanie obecnego systemu z drobną zmianą. Zmianą ową byłaby możliwość odwołania przez Radę Wicekróla poprzez większość bezwzględną lub 2/3 . Jeśli taki przypadek nastąpi to Rada Królestwa wybiera ze swojego grona Namiestnika, który po akceptacji przez Króla sprawuje swój urząd. W przypadku impasu Rada Królestwa ma możliwość jednomyślnie stwierdzić opróżnienie Tronu i powołać Regenta/Radę Regencyjną. Następnie referendum patrz wyżej.
Co zaś się tyczy Kongregacji Panów Lennych jej obowiązki przejmie zreformowana Rada Królestwa( która jako wspomniałem składać się będzie z Arystokratów posiadających prawo decyzji, zaś wszyscy będą mogli się na jej forum wypowiedzieć) lub Namiestnik.
Propozycja ta pewnie nikogo nie zadowoli i nie zyska akceptacji, ale może warto było wypowiedzieć te słowa.
Być może obudzi się w nas narracyjny rycerski duch przywodzący na myśl piękne krainy Prowansji, zaś rekonkwista przeciw teutończykom dobiegnie końca. Jednym słowem dla nieczytających całości zmiany w stronę oligarchicznej monarchii opartej o narracyjne średniowiecze i toczącej nieustanną rekonkwistę przeciwko np. Teutonii.

Obrazek
Członek Grodziskowej Fundacji Praw Człowieka,
Książę Słowacji,
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Daniel J. Tauer-Krak
Trybunał Koronny
Starosarmacja
 

Re: Okrągły Stół Baridasu

Postprzez OlaChojnacka 21 mar 2018, o 19:08

Yennefer napisał(a):To tak troche jakby Baridas byl pod okupacja, przynajmniej dla mnie.

W bocznej uliczce odchodzacej od starówki Cracoffii znajduje się podwórko, jedno z wielu, jeszcze przed renowacją. Na zniszczonym ceglanym murze widać wyblakłe graffiti z napisem

BUMBUM POMŚCIMY
(-) mgr Ola Kaarina Isadora Helyanve van Hälsing-Scraw de Cubalibre-Adamas et Marcjan-Chojnacka
Prezydentka Republiki Baridas, Podkanclerza, Ministra Finansów i Gospodarki w rządzie Prokrustesa, Herold Wielki na dworze Andrzeja Fryderyka.
Kwestorka w Baridasie, Baronessa w Sarmacji
Avatar użytkownika
Królestwo Baridasu
Dwór Jego Książęcej Mości
Rada Ministrów
 

Re: Okrągły Stół Baridasu

Postprzez Julian FER 21 mar 2018, o 19:24

Zombiakov napisał(a):
Konrad Friedman napisał(a):Dopóki Baridajczycy nie mogą współuczestniczyć w wyborze namiestnika Starosarmacji, Konsula Sclavinii czy Króla Teutonii, to byłoby fajnie, żeby w drugą stronę też to obowiązywało.


No spoko. Czyli rozwiązaniem jest stać się "zwykłą prowincją".
JKiKM pewnie nie będzie miał nic przeciwko pełnej inkorporacji.

Fajnie by było żeby dążenie do równości dotyczyło wszystkich kwestii a nie wybranych.

JO,

nie rozumie, czy nie chce zrozumieć różnicy, a ja dla mniej wtajemniczonych, którzy niezupełnie możne rozumieją różnicy przełożę z sarmackiego baridajskiego na łopatologiczny:

Sclavinia - prowincja Sarmacji - rządzi:
1. Książę - centralnie
2. Konsul - lokalnie wybierany przez Sclavińczyków

Starosarmacja - prowincja Sarmacji - rządzi:
1. Książę - centralnie
2. Namiestnik - lokalnie wybierany przez Starosarmatów

Królestwo Teutonii - prowincja Sarmacji - rządzi:
1. Książę
2. Król Teutonii- lokalnie wybierany przez Teutończyków

Królestwo Baridasu - oddzielne państwo - rządzi:
1. Książę - centralnie
2. Król Baridasu- nie wybierany przez Baridajczyków - dubler Księcia.

Dla ścisłości i tych co jeszcze nie kumaja (może nie chcą):

W prowincji tj. Królestwie Teutonii Królem jest Namiestnik tj. Teutończyk.
W odrębnym kraju tj. w Królestwie Baridasu niby Namiestnik tj. Wicekról jest podwładnym Króla, który jest Sarmatą, a nie Baridajczykiem.

To kto tu ma większe prawa? Wszystkie Prowincje mogą zupełnie same tj. przez obywateli lub przez namiestnika stanowić własne prawa, a w Baridasie nie mogą.

Poza tym skoro Książe i tak ma władzę nad Baridasem jako Książe to po co to jeszcze dublować urzędem Króla?

Liczę, że oponenci są w stanie to ogarnąć zanim wywołają jeszcze większą eskalację tego co powinno już się dawno skończyć zwróceniem korony otrzymanej z automatu, a nie z wyboru.

Miłego wieczoru wszystkim dyskutantom :)
(-) Julian diuk Fer at Atera
kpt. rez. KSZ
Avatar użytkownika
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Okrągły Stół Baridasu

Postprzez Piotr_II_Grzegorz 21 mar 2018, o 22:29

Ja tak tylko kontrolnie, że żyję, ale dzisiaj niestety pozawirtualnie. Napiszę coś mądrego* jutro ;)

*) hmmm... myślę, że powinniśmy przekuć dyskusję w projekt i zaadresować go do JKM. Skoro JKM, jak twierdzi, chce zwiększyć samorządność KB - to warto przedstawić konkret.
Piotr II Grzegorz
książę senior
http://zlotawolnosc.pl
Avatar użytkownika
 

Re: Okrągły Stół Baridasu

Postprzez Michał 21 mar 2018, o 22:45

Oferuję swoją pomoc w najlepszej wierze w zakresie dyskusji i stawiania postulatów. Nie jestem Baridajczykiem, ale zawsze Baridajczyków uważałem za moich przyjaciół, starałem się inicjować współpracę i krzewić solidarność między naszymi narodami, tak będzie też teraz, postaram się przyłożyć na miarę moich umiejętności.

I osobiście uważam JKW Regenta za dobrą osobę do negocjowania rozwiązań korzystnych dla społeczeństwa baridajskiego, wierzę, że podoła zadaniu.
/—/ Michał Pséftis, daw. Bryennios.
Avatar użytkownika
Więzień Jego Książęcej Mości
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum Placu Centralnego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron