Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zatwierdzenie Rozporządzenia Księcia o wynagrodzeniach

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Re: Zatwierdzenie Rozporządzenia Księcia o wynagrodzeniach

Postprzez Cudzoziemiec 1 15 lut 2018, o 19:10

Prześwietny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,
Wasza Królewska Mość.

anglov napisał(a):nie do końca widzę, z jakiego powodu pensja Radców Naczelnej Izby Architektury została podzielona na podstawową i dodatek. Czy mógłby WKM wyjaśnić przyczyny tego stanu rzeczy?

Nie stoi za tym żadne tajemne, czy nieprzemyślane działanie. Jest to wyraz i zaakcentowanie szczególnej roli Radców Naczelnej Izby Architektury, sposób docenienia i podziękowania za ich wyjątkową pracę. W najmniejszym stopniu nie urąga to czytelności przedstawionych przepisów, ni funkcjonalności tychże. Można to uznać za manifestację mego ciepłego uczucia kierowanego wobec tych, bez których dziś nasze systemy wyglądałyby zgoła inaczej.

Poruszył Wasza Królewska Mość sprawę z zakresu techniki prawodawczej. Jestem przekonany, że proponowana forma nie urąga tejże, a stać nas na ten mały gest wobec Radców. Zapewne mógłbym po prostu określić pensję na kwotę stanowiącą sumę tych dwóch elementów, ale nie zrobiłem tego celowo, z powodów, które przytaczam wyżej.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez anglov 15 lut 2018, o 19:32

RCA napisał(a):Nie stoi za tym żadne tajemne, czy nieprzemyślane działanie. Jest to wyraz i zaakcentowanie szczególnej roli Radców Naczelnej Izby Architektury, sposób docenienia i podziękowania za ich wyjątkową pracę. W najmniejszym stopniu nie urąga to czytelności przedstawionych przepisów, ni funkcjonalności tychże. Można to uznać za manifestację mego ciepłego uczucia kierowanego wobec tych, bez których dziś nasze systemy wyglądałyby zgoła inaczej.

Czyli technicznie należy to traktować jako „bez powodu”. W porządku.

RCA napisał(a):Poruszył Wasza Królewska Mość sprawę z zakresu techniki prawodawczej.

Nie.

Nie mam więcej pytań do rozporządzenia.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Postprzez Cudzoziemiec 1 15 lut 2018, o 19:40

Wysoka Izbo.
anglov napisał(a):Czyli technicznie należy to traktować jako „bez powodu”. W porządku.

Bynajmniej. Wyjaśniłem jakie były powody. Fakt braku akceptacji tychże nie czyni ich bezprzedmiotowymi.

anglov napisał(a):Nie.

Grzeczność nic nie kosztuje, a asertywność jest w cenie. Milej się rozmawia w atmosferze wzajemnego szacunku.

Postprzez Zombiakov 15 lut 2018, o 19:45

WKM,
Wysoka Izbo,

Bynajmniej. Wyjaśniłem jakie były powody. Fakt braku akceptacji tychże nie czyni ich bezprzedmiotowymi.

Osobiście odbieram to wytłumaczenie jako mocno niejasne. Być może powoduje to użyty język/styl wypowiedzi - a taka barwna forma nie sprzyja dobremu zrozumieniu. Konkretna odpowiedź "Bo tak" zostawiałaby mniej pola do dalszej dyskusji.
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja

Postprzez anglov 15 lut 2018, o 19:46

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,

RCA napisał(a):Bynajmniej. Wyjaśniłem jakie były powody. Fakt braku akceptacji tychże nie czyni ich bezprzedmiotowymi.

Tak.

RCA napisał(a):Grzeczność nic nie kosztuje, a asertywność jest w cenie. Milej się rozmawia w atmosferze wzajemnego szacunku.

Tak.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Postprzez Cudzoziemiec 1 15 lut 2018, o 19:51

Wysoka Izbo,
Panie Pośle,
Zombiakov napisał(a):Osobiście odbieram to wytłumaczenie jako mocno niejasne. Być może powoduje to użyty język/styl wypowiedzi - a taka barwna forma nie sprzyja dobremu zrozumieniu. Konkretna odpowiedź "Bo tak" zostawiałaby mniej pola do dalszej dyskusji.

Zgodzicie się jednak Jaśnie Oświecony Panie Pośle, iż odpowiedź urągałaby szacunkowi jaki winniśmy wszyscy Posłom na Sejm Księstwa Sarmacji, nieprawdaż? A ja, czy to się niektórym podoba, czy nie, zamierzam z szacunkiem na Wasze pytania odpowiadać, nawet jeśli sam takiego szacunku w odpowiedziach nie będę doświadczał. Nie mówię oczywiście o Jaśnie Oświeconym.

I być może to moje naiwne życzenie, ale nie widzę powodów by rezygnować z narracji w tym gmachu.

Ale też jeśli do wskazanego tematu nie ma już merytorycznych uwag to kończę dyskusję. Proszę mnie zrozumieć.

Postprzez Zombiakov 15 lut 2018, o 21:14

Wasza Książęca Mość,

RCA napisał(a):Zgodzicie się jednak Jaśnie Oświecony Panie Pośle, iż odpowiedź urągałaby szacunkowi jaki winniśmy wszyscy Posłom na Sejm Księstwa Sarmacji, nieprawdaż?

Tak - zgadzam się w pełni, że taka bezpośrednia odpowiedź mogłaby zostać również odebrana negatywnie.

RCA napisał(a):I być może to moje naiwne życzenie, ale nie widzę powodów by rezygnować z narracji w tym gmachu.

Pragnę wyrazić swoje subiektywne zdanie, że gdzie jak gdzie ale akurat w Sejmie taka forma wypowiedzi może się negatywnie odbijać na nici porozumienia łączącej Posłów i Waszą Książęcą Mość. Ale to może dlatego, że lubię konkrety a wszelka celebra je zaciemnia i sprawia, że dyskutujemy o du... alizmie Maryny.
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja

Postprzez KJAF 15 lut 2018, o 22:58

WKM,
Wysoki Sejmie,

Rada Ministrów wychodzi z założenia, że należy się poszanowanie dla autonomii Dworu i funduszy jakimi dysponuje. Dlatego same rozporządzenie rekomenduje Wysokiej Izbie zatwierdzić.

Jednocześnie co do ogólnej oceny kierunków zmian poczynionych przez JKMość, należy przedstawić kilka uwag i przemyśleń.

Wbrew pozorom, nie jest to do końca autonomiczna kwestia Dworu, gdzie skutki polityki finansowej Księcia zamykają się w obrębie jego otoczenia, bez wpływu na sytuację finansową Księstwa. Zwiększenie wynagrodzeń nie odbywa się kosztem dotychczasowej puli jaką dysponuje Dwór, a powoduje większe potrzeby finansowe i szybsze upływanie pieniędzy z rachunku DK. A to z kolei przekłada się na wymóg częstszych i możliwie wyższych subwencji przesyłanych przez Radę Ministrów.

Dlatego należy z tego miejsca zaznaczyć, że o ile autonomia autonomią, to jeżeli zmiany będą polegały nie tyle na wewnętrznych przekalkulowaniach obecnie dostępnych funduszy, co na potrzebie przesyłania na konto Dworu większej ilości pieniądza, trzeba będzie zrewidować pewne ustalenia.

W obecnej sytuacji, nie możemy sobie pozwolić na rozrzutność i bezkrytyczne spoglądanie na każde zwiększanie wydatków. Dlatego jeżeli aktualnie dyskutowane kierunki zmian będą polegały na zwiększeniu finansowania pewnych podmiotów, na przykład na dalszym zwiększaniu pensji albo zatrudnianiu większej ilości urzędników, trzeba będzie albo odrzucać kolejne rozporządzenia, albo na poziomie ustawy uregulować kwestię limitu wydatków czy subwencji dla tychże podmiotów.

Nie należy się spodziewać subwencji wyższych niż określone minima, a jeżeli budżet Dworu nie będzie się domykał,
nie ma co liczyć na dosłanie wyższej subwencji żeby zrównoważyć wydatki.

Dlatego polecamy mieć na uwadze ostrożność i spoglądać na sytuację całości Księstwa przy ustalaniu chociażby wynagrodzeń. O ile pensje wypłacane radcom NIA nie budzą wątpliwości jeżeli są na wysokich poziomach, to pewne zastanowienie przychodzi do głowy, kiedy widać ewentualne wzrosty płac dla ambasadorów. Zakres wykonywanej pracy i korzyści dla ogółu społeczeństwa jest tutaj nieporównywalny.

Postprzez Cudzoziemiec 1 16 lut 2018, o 08:26

Wysoka Izbo,
Wielmożny Panie Kanclerzu,

dziękuję za zabranie przez Pana głosu w tej ważnej dla mnie sprawie. Pozwolę sobie w kilku słowach odnieść się do niektórych fragmentów pańskiej wypowiedzi.

Konrad Friedman napisał(a):Wbrew pozorom, nie jest to do końca autonomiczna kwestia Dworu, gdzie skutki polityki finansowej Księcia zamykają się w obrębie jego otoczenia, bez wpływu na sytuację finansową Księstwa. Zwiększenie wynagrodzeń nie odbywa się kosztem dotychczasowej puli jaką dysponuje Dwór, a powoduje większe potrzeby finansowe i szybsze upływanie pieniędzy z rachunku DK. A to z kolei przekłada się na wymóg częstszych i możliwie wyższych subwencji przesyłanych przez Radę Ministrów.

Powoduje większe potrzeby finansowe, z którymi Dwór poradzi sobie we własnym zakresie. Nie zwracaliśmy się, i nie zwracamy się także tym rozporządzeniem, o większe środki z Rady Ministrów. Wiemy, że Rada Ministrów stoi na krawędzi bankructwa, wiemy, że struktura wydatków Rady Ministrów jest nieefektywna, wiemy, że Rada Ministrów nie ma pieniędzy.

Obecne wsparcie Dworu przez Radę Ministrów wynosi 80 000 lt, zaś z podatku książęcego wpływa niemalże drugie tyle. Ogólnie więc, w ujęciu miesięcznym, Dwór dysponuje blisko 160 000 lt na wynagrodzenia. Warto też podkreślić, że kwota ta nie obejmuje innych źródeł wpływów, które w minionym miesiącu wyniosły kolejne 20 000 lt, co w sumie dało wpływy na poziomie 180 500 lt.

Należy przy tym zauważyć, że nawet jeśli nowy model wynagrodzeń nieznacznie środki te przekracza (o ok. 30 000 lt) to jest to deficyt znacznie znacznie znacznie mniejszy niż deficyt Rady Ministrów. Nie mogę zatem przejść obojętnie koło słów Pana Kanclerza w sytuacji, kiedy 11 lutego Dwór otrzymuje 80 000 lt z tytułu ustawowej dotacji a już cztery dni później, 15 lutego, minister wchodzący w skład Rady Ministrów zwraca się do Dworu z prośbą o wsparcie planowanej inicjatywy, z uwagi na deficyt w RM, i określa swe potrzeby na 200 000 lt. Prośba została wysłuchana, decyzję już podjęliśmy i zakomunikujemy ją stosownie.

Warto więc w drodze podsumowania też stwierdzić, że rachunek Dworu nie ma służyć, i nie będzie służył, do chomikowania na nim środków, szczególnie gdy potrzeby tak wielu grup zawodowych pozostają dalece niespełnione. Dwór dysponuje obecnie niewielką poduszką finansową, i szeroką, dostępną od ręki, bezpłatną linią kredytową, więc składam panu Kanclerzowi solenne zapewnienie, że o żadne większe środki, z tytułu regulowania zobowiązań płacowych, do Rady Ministrów występować nie będziemy.

Konrad Friedman napisał(a):Dlatego polecamy mieć na uwadze ostrożność i spoglądać na sytuację całości Księstwa przy ustalaniu chociażby wynagrodzeń. O ile pensje wypłacane radcom NIA nie budzą wątpliwości jeżeli są na wysokich poziomach, to pewne zastanowienie przychodzi do głowy, kiedy widać ewentualne wzrosty płac dla ambasadorów. Zakres wykonywanej pracy i korzyści dla ogółu społeczeństwa jest tutaj nieporównywalny.

Byłbym dalece ostrożny w ferowaniu opinii, że czyjaś praca jest mniej lub bardziej korzystna dla społeczeństwa. Nawet gdybym był krytyczny wobec prowadzenia polityki zagranicznej. Jak sądzę nikt publicznie nie podnosi korzyści i pożytku jaki ma Księstwo z pracy Pana Kanclerza, ja zaś proszę by wobec ambasadorów naszych czynić podobnie. Ich praca nie polega na tym by spektakularnie ostrzeliwać forum mniej lub bardziej wymyślnymi formami wypowiedzi, nie raz działają w cieniu, nie raz działają w ciszy. Taka specyfika zawodu. Mam pełne zaufanie dla moich ambasadorów, mają oni moje pełne wsparcie i za ich pracę, jak każdemu, należy się godziwe wynagrodzenie. To ja, nikt inny, mam pełen pogląd na jakość ich pracy i korzyści z pracy tej płynące. Ja nie oceniam pracy Pana lub ministrów i nie mówię ile powinniście zarabiać, apeluję o symetrię w zachowaniu na tym poziomie.

Postprzez KJAF 17 lut 2018, o 14:36

Jeżeli chodzi o kwestię braku środków na rachunkach rządowych — zakomunikowałem, że ta czy inna zmiana w przyszłości w obrębie finansów Dworu, nie może być pretekstem do zgłaszania podwyższonych roszczeń finansowych. Jeżeli WKM przyjął to do wiadomości i zapewnił, że tak nie będzie, bardzo się z tego cieszę. Jedynie o przekazanie tego punktu widzenia chodziło, dobrze że zostało to przyjęte ze zrozumieniem.\

Nie mogę się natomiast zgodzić z tezą, jakoby nie można było oceniać czyjejś pracy i jej wyceniać. Oczywiście że można to robić, a nawet trzeba. Nie rozumiem skąd stwierdzenie, że nikt nie ocenia mojej pracy i że tak powinno być. Jest to błędne przeświadczenie — moją pracę jak najbardziej powinno się i oceniać, i wyceniać, podobnie jak każdego innego funkcjonariusza publicznego. Absolutnie nie zgadzam się z tym, że urzędnik państwowy powinien mieć zapewnioną płacę i nikt nie ma nawet prawa spytać, czy jego praca przynosi nam jakiekolwiek korzyści. Jest to przecież wbrew podstawowej zasadzie transparentności finansów publicznych.

Ocena mojej osoby dokonuje się codziennie, a jej przejawem jest możliwość odwołania mnie ze stanowiska na przykład w drodze wyrażenia wotum nieufności. I tak właśnie powinno być.

Powinniśmy oceniać pracę i ambasadorów, i Kanclerza, i ministrów jak i księcia. A jeżeli w którymś momencie uznamy, że czyjeś usługi nie są nam już potrzebne, to współpracę zakończyć — nawet jeżeli w wyniku tej zasady, sam miałbym utracić stanowisko.

Nie mówię ile i kto powinien zarabiać na Dworze, po prostu wskazuję, żeby mieć to na uwadze co napisałem wyżej. Skoro może WKM pisać że mam się dowiedzieć co robiła Minister Kultury w ramach karczmy "bo to moja rola" i że czekacie na wyjaśnienia, to i ja chyba analogicznie mogę przyglądać się pracy ludzi WKM, czyż nie?

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sala obrad