Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Pytanio-propozycja inwestycyjna

W tym dziale rozmawiamy na wszystkie tematy związane z gospodarką

Re: Pytanio-propozycja inwestycyjna

Postprzez piwniczak 8 gru 2017, o 15:33

Miałem odpisać wcześniej, ale wynikły niespodziewane okoliczności. Zawsze uważałem swoje ciało za świątynię i po części okazało się to prawdą. Przy czym ta świątynia jest ruiną, a do tego nawiedzoną i prawdopodobnie przeklętą.

Same detale przedstawię już przed samą implementacją do omówienia, bo je ciągle opracowuję, więc to co opisuję to tylko zajawka pomysłu, który powstaje w mojej głowie, żeby nic w tej kwestii nie robię.

Z założenia nie chcę doprowadzić do dwóch rodzajów patologii - pierwszej, w której każdy sobie zakłada firemki i jest samodzielny, bo gospodarka ma być przede wszystkim motorem współpracy i drugiej, że ktoś mając nienormowany czas snu może uzyskać z tego tytułu jakąkolwiek przewagę (czyt. coś można zrobić co 5 minut, więc ktoś klika co 5 minut, a ktoś nie ma aż tyle czasu lub czasem śpi). Zatem doprowadzić bym chciał do pewnego uogólnienia, w którym miasto niejako staje się przedsiębiorstwem, a każdy ma ograniczenie w postaci limitowanej ilości dobowych punktów akcji (z braku lepszej nazwy). Odpowiednie budynki produkują określone "zasoby", miasto posiada serię parametrów, które go opisują (typu: zaludnienie, poziom zabudowy itd.), które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na miasto, mieszkańców, prowincję. Oczywiście produkcja nie jest możliwa bez udziału mieszkańców, którzy mogą ją wykonać korzystając z punktów akcji właśnie, więc miasto niejako musi się specjalizować w produkcji określonego typu, bo samo wszystkiego nie obrobi z ograniczoną pulą mieszkańców, a nadwyżki sprzedawać może na rynku lub przekazywać innym miastom(a może po prostu miasto jak już wybierze specjalizację, to produkuje tylko jedno).

Miasto grunt kupuje od prowincji (dochód prowincji, działka dla rządu), które potem może odsprzedać prywaciarzom lub zagospodarować. Właściciel prywatny też może budować na posiadanej działce, ale zakres budynków dla niego dostępnych ogranicza się do dwóch typów: mieszkalnych i biurowych, z tej puli, którą posiada miasto. Budynek bez dostępu do drogi nie jest funkcjonalny, więc miasto musi budować drogi... i miałem się nie rozpisywać o szczegółach ;p

A taką graficzną reprezentację posiadałoby każde miasto w Sarmacji:
http://nia.sarmacja.org/citymap-demo/
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Naczelna Izba Architektury
Kościół Diuczej Wiary
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez RCA 8 gru 2017, o 17:41

Czy to oznacza, że każdy uczestnik systemu będzie miał swoje miasto?
Czy system będzie wymuszał uczestnictwo czy w 100% planowany jest jako dobrowolny?

Kocham Sim City ;)
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji, etc. etc.

Skontaktuj się z Księciem Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Sorcha 8 gru 2017, o 19:23

christosza napisał(a):posiada serię parametrów, które go opisują (typu: zaludnienie, poziom zabudowy itd.), które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na miasto, mieszkańców, prowincję.

Mnie się ten pomysł podoba, tylko z pewną dozą sceptycyzmu podchodzę do wyżej wymienionego fragmentu. Czemu tak, a mianowicie nie bardzo podoba mi się stwierdzenie, iż parametry miasta (zabudowa) rozumiem, że ma kształtować "wartość" miasta i tu mam pytanie czy jeśli ktoś chce utrzymać w swoim mieście klimat średniowieczny (wiadomo w tym wypadku inne budownictwo, technologie), to z góry jest skazany na uplasowanie miasta na szarym końcu przed tymi rozwiniętymi (mam na myśli budowle i technologie)?
Bo jak tak, to raczej nic się nie zmieni, zniknie różnorodność i miasta klimatyczne, zostanie tylko "wyścig szczurów" aby dorównać do najlepszego. Być może się mylę, źle rozumiem intencje, zatem proszę mnie poprawić.
Obrazek
Wiedźmia Hrabina, hrabstwo Ravenspell
Almerska zielarka
Arcywiedźma Kowenu
Królestwo Baridasu

Postprzez Remigiusz L. 8 gru 2017, o 20:29

Sorcha napisał(a):
christosza napisał(a):posiada serię parametrów, które go opisują (typu: zaludnienie, poziom zabudowy itd.), które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na miasto, mieszkańców, prowincję.

Mnie się ten pomysł podoba, tylko z pewną dozą sceptycyzmu podchodzę do wyżej wymienionego fragmentu. Czemu tak, a mianowicie nie bardzo podoba mi się stwierdzenie, iż parametry miasta (zabudowa) rozumiem, że ma kształtować "wartość" miasta i tu mam pytanie czy jeśli ktoś chce utrzymać w swoim mieście klimat średniowieczny (wiadomo w tym wypadku inne budownictwo, technologie), to z góry jest skazany na uplasowanie miasta na szarym końcu przed tymi rozwiniętymi (mam na myśli budowle i technologie)?
Bo jak tak, to raczej nic się nie zmieni, zniknie różnorodność i miasta klimatyczne, zostanie tylko "wyścig szczurów" aby dorównać do najlepszego. Być może się mylę, źle rozumiem intencje, zatem proszę mnie poprawić.

Ale przecież średniowieczną narrację można chyba prowadzić równolegle do "nowoczesnego" systemu.
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Namiestnik Starosarmacji
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Dobry Obywatel
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez Sorcha 8 gru 2017, o 21:26

Właśnie pytam, aby się upewnić co znaczy ten "poziom zabudowy", co autor miał na myśli.
Bo jeśli tu nie idzie o nowoczesny wygląd miasta (czyt. budynków, infrastruktury), a tylko o nowoczesność systemu, to inna sprawa. Myślę, że każdy może dociekać i pytać, o to chyba chodzi w dyskusji.
Obrazek
Wiedźmia Hrabina, hrabstwo Ravenspell
Almerska zielarka
Arcywiedźma Kowenu
Królestwo Baridasu

Postprzez piwniczak 8 gru 2017, o 22:13

Odpowiadając na pytania:
- nie, wydawało mi się, że dość wyraźnie jest określone, że po prostu obecne miasta nabierają znaczenia gospodarczego, a czynnik ludzki jest ważny, więc można mieć sobie miasto samemu, ale nie będzie to wydajne. Tak jakby mieć w rtsie tylko jednego robotnika,
- odcinki będą nie do uniknięcia, tak sądzę,
- gospodarka nie determinuje narracji, może być jej motorem, ale w żaden sposób jej nie ogranicza, więc bym tu był raczej ostrożny w takich kategorycznych stwierdzeniach, co do detali to wolałbym omówić je później, ale powiem tylko, że zawsze są dwie strony medalu, zwłaszcza przy parametrach
Wysłano gołębiem pocztowym z mobilnego biura senatorskiego.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez nospheratu 11 sty 2018, o 21:52

Mam takie ogólne przemyślenie w kontekście kolejnych pomysłów, których filarem jest interakcja człowieka z systemem gospodarczym. Takie inicjatywy wydają się po prostu nudne na dłuższą metę. Pomijam tutaj kwestię realizacji takiego przedsięwzięcia, całkiem nietrywialną. Mogę jedynie doradzić uwzględnienie konieczności sporządzenia modelu matematycznego celem balansowania parametrów mechaniki. Alternatywą jest puszczenie tego na żywioł i marnowanie czasu na przeciwdziałanie brakowi równowagi w systemie - patrz Przepad. Nostalgia za Syriuszem to jak nostalgia za PRL - trzeba z tego wyrosnąć.

Znacznie ciekawszy wydaje mi się mechanizm, w którym głównym czynnikiem przyciągającym jest interakcja pomiędzy ludźmi w ramach liberalnej narracji fabularnej. Tutaj mechanika (można zaimplementować coś gotowego rodem z RPG) służy jedynie obiektywnemu rozstrzyganiu sporów: czy atak trafił przeciwnika, czy kradzież została zauważona, czy przepiłeś biesiadnika. PvE może być uzupełnieniem, ale nie główną zajawką projektu.
Emanuel mar. Śmigło

Postprzez Zombiakov 12 sty 2018, o 23:57

nospheratu napisał(a):Znacznie ciekawszy wydaje mi się mechanizm, w którym głównym czynnikiem przyciągającym jest interakcja pomiędzy ludźmi w ramach liberalnej narracji fabularnej.

Ogólnie się zgadzam. Koncepcja Zyriusza zaczęła się od tabeli norm produkcyjnych ale w zasadzie teraz bardziej mam koncepcję może nie liberalnej a linearnej fabuły questów w stylu komiksu/gry paragrafowego/ej. Oczywiście przy zachowaniu wymiaru produkcyjnego ....bo ktoś musi produkować przedmioty , środki transportu, broń itp.

Wiec tak... samoistnie zerwałem z PRL-em/Syriuszem. "Sentymenty mi powiędły".
Diuk Prokrust Zombiakov
... bo śmierć to nie koniec ...
Korona Księstwa Sarmacji

Poprzednia strona

Powrót do Gospodarka