Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wniosek o rozszerzenie liczebności Trybunału Koronnego

Wnioski rozpatrzone przez JKM

Wniosek o rozszerzenie liczebności Trybunału Koronnego

Postprzez Roland 29 lip 2017, o 08:15

Obrazek
MARSZAŁEK TRYBUNAŁU KORONNEGO
Roland Heach-Romański
Eldorat, 29 lipca 2017 roku


Jego Książęca Mość
Tomasz Ivo Hugo

KSIĄŻĘ SARMACJI


WNIOSEK

Zważywszy na potrzeby Trybunału Koronnego zwracam się do Waszej Książęcej Mości z wnioskiem o zmianę liczebności asesorów Trybunału Koronnego z 5 do 6 asesorów, tj. o zmianę Rozporządzenia Księcia z dnia 9 sierpnia 2016 roku o liczebności Trybunału Koronnego.


UZASADNIENIE

W mojej ocenie obecna liczebność Trybunału Koronnego jest niewystarczająca do należytego zabezpieczenia przeciwdziałaniu opieszałości oraz realizowaniu zamierzeń K.p.p.T.K. w zakresie różniących się składów w przypadku spraw apelacyjnych.

O ile pierwsza przesłanka nie w pełni ma całkowite pokrycie w stanie liczebności Trybunału, bo problemy czasowe asesorów mogą pojawić się również i przy liczebności 7 asesorów, o tyle w przypadku spraw apelacyjnych Marszałek Trybunału Koronnego ma na chwilę obecną związane ręce jeśli chodzi o należyty dobór składu apelacyjnego, który co do zasady i zgodnie z intencjami ustawodawcy powinien się różnić od składu orzekającego w I instancji.

Co prawda ustawodawca zabezpieczył taką ewentualność w drodze wyjątku od tej zasady w przypadku gdy liczebność Trybunału uniemożliwia wyznaczenie składu różnego do sprawy apelacyjnej. Niemniej stoję na stanowisku, że Trybunał Koronny winien apelantowi dawać poczucie rzetelności.

W ostatnim czasie Trybunał Koronny spotyka się ze znaczącym obłożeniem jeżeli chodzi o ilość wpływających spraw. Są to sprawy, które niejednokrotnie wymagają składów 2-3 osobowych już w I instancji. Oznacza to, że w 5 osobowej konfiguracji Trybunału składy orzekające w drugiej instancji (które muszą być rozszerzone o 1 asesora) będą się pokrywały w stosunku 1/2 lub 3/4. W mojej ocenie taka sytuacja skutecznie może obniżać poczucie sprawiedliwości osób składających apelacje lub nawet prowadzić je do wniosku o bezsensowności składania apelacji.

Zważywszy na powyższe wnoszę jak na wstępie.Pozostając wiernym poddanym WKM,

Obrazek
Marszałek Trybunału Koronnego
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

Re: Wniosek o rozszerzenie liczebności Trybunału Koronnego

Postprzez Michal_Feliks 30 lip 2017, o 11:48

Wasza Ksiazeca Mosc,

Skladam wniosek dokladnie przeciwny, to jest - o utrzymanie liczebnosci Trybunalu na dotychczasowym poziomie. Argumenty Pana Marszalka nie polegaja na prawdzie, nie wydaja sie przekonujace, nadto - mozna podniesionym w nich problemom zaradzic inaczej, niz w drodze inflacji znaczenia stanowiska Asesora.

Odnoszac sie do poszczegolnych argumentow:

a/ Znaczne oblozenie, o jakim pisze Marszalek, to raptem 5 spraw. To nie jest duzo. Na dodatek, jest to sytuacja chwilowa; jeszcze kilka-kilkanascie dni temu spraw nie bylo wcale. Nie powinno sie reaktywnie zmieniac skladu organu konstytucyjnego tylko dlatego, ze przez tydzien-dwa bedzie musial pracowac wiecej, niz zwykle.

b/ Trybunal Koronny ma w spoleczenstwie duzy autorytet. Brak w sarmackiej historii wyrokow obrazajacych poczucie sprawiedliwosci, a Asesorzy ciesza sie szacunkiem i powaznie traktuja swoja prace. Brak zatem przeslanek sklaniajacych do przypuszczenia, ze osoby skladajace apelacje beda mialy "obnizone poczucie sprawiedliwosci", czy ze zlozenie apelacji bedzie bezsensowne tylko dlatego, ze czesc skladu bedzie sie pokrywala.

c/ Jesli jednak zalozyc, ze dla prawidlowego rozponania apelacji konieczne sa calkiem rozne sklady orzecznicze - ten poglad jestem w stanie podzielic - dzialaniem logicznym wydaje sie zlozenie pod obrady Sejmu poprawki do ustawy o postepowaniu przed Trybunalem, likwidujacej obecny system wyznaczania skladow, i zastapienia go systemem uwzgledniajacym mozliwosci Trybunalu.

Wasza Ksiazeca Mosc, zwiekszenie liczebnosci sadu liczacego KILKANASCIE PROCENT faktycznie aktywnych obywateli (nie mowie tu o statystykach, a o faktycznym uczestnictwie w zyciu publicznym) wydaje sie oczywistym absurdem. Za dwa tygodnie powiekszony sklad Trybunalu znow nie bedzie mial wiele do roboty. Inflacja spoleczna jest w Sarmacji realnym problemem; tu o zadne stanowisko nie trzeba sie starac, wszystko dostaje sie na tacy. Nie ma potrzeby, by inflacja dotknela takze Trybunal (choc i tu doszlo niedawno do obnizenia wymogow koniecznych do sprawowania urzedu).

I ostatnia sprawa: uwazam, ze w tej sprawie Marszalek TK pozostaje w sytuacji konfliktu interesow. Wniosek Pana Marszalka pojawia sie w sytuacji, w ktorej jednym z kandydatow na stanowisko Asesora, przy liczbie kandydatow wyzszej o jeden w stosunku do liczby wolnych miejsc, jest Malzonka pana Marszalka. Chocby z tego powodu plany rozbudowy struktury Trybunalu dotyczace liczby miejsc asesorskich, powinien Pan Marszalek odlozyc na czas po wyborach Asesorow. Prezes sadu powinien byc poza wszelkim podejrzeniem o stronniczosc.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Avatar użytkownika
Trybunał Koronny
 

Re: Wniosek o rozszerzenie liczebności Trybunału Koronnego

Postprzez Michal_Feliks 30 lip 2017, o 12:21

WKMość,

Informuję, że przygotowałem kosmetyczną nowelizację Ustawy Sejmu nr 317 - Kodeks Postępowania przed TK - która powinna uczynić zadość personalnym postulatom Pana Marszałka bez konieczności dokonywania zmian w liczebności Trybunału.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Trybunał Koronny
 

Re: Wniosek o rozszerzenie liczebności Trybunału Koronnego

Postprzez rybczak 22 sie 2017, o 19:04

Po konsultacji z Marszałkiem Trybunału Koronnego postanawiam sprawę pozostawić bez rozpoznania a wątek zamknąć.


(—) diuk Paviel Gustolúpulo,
Regent
(—) diuk Paviel Gustolúpulo
Słoneczko Tropicany, Kuriozalny Bezczelny Cham


Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 


Powrót do Rozpatrzone wnioski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron