Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa o organizacjach paramilitarnych

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Re: Ustawa o organizacjach paramilitarnych

Postprzez Markus 4 lip 2015, o 13:52

Wasza Książęca Mość,
Czcigodny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Pozwolę sobie zgłosić poprawki, które, w moim odczuciu, uzależnią organizacje paramilitarne od Jego Książęcej Mości, nie zaś od Hetmana Wielkiego i Ksiażęcych Sił Zbrojnych:

1. Art. 3 ust. 2 („Organizacje paramilitarne, posiadające na wyposażeniu swoim lub swoich członków uzbrojenie niebędące uzbrojeniem osobistym, przede wszystkim pojazdy wojskowe (lądowe, powietrzne lub wodne), podlegają Księciu oraz Hetmanowi Wielkiemu”) otrzymuje brzmienie: „Organizacje paramilitarne, posiadające na wyposażeniu swoim lub swoich członków uzbrojenie niebędące uzbrojeniem osobistym, przede wszystkim pojazdy wojskowe (lądowe, powietrzne lub wodne), podlegają Księciu”.
  2. Art. 6 ust. 1 („Organizacje paramilitarne i ich członkowie mogą zostać zobowiązani przez Księcia lub Hetmana Wielkiego, do uczestnictwa w działaniach wojennych Księstwa Sarmacji prowadzonych na terytorium Księstwa oraz poza jego granicami”) otrzymuje brzmienie: „Organizacje paramilitarne i ich członkowie mogą zostać zobowiązani przez Księcia do uczestnictwa w działaniach wojennych Księstwa Sarmacji prowadzonych na terytorium Księstwa oraz poza jego granicami”.
  3. Art. 6 ust. 2 („Organizacje paramilitarne mogą prowadzić działania wojenne tylko w porozumieniu z Hetmanem Wielkim i na podstawie jego zgody”) otrzymuje brzmienie: „Organizacje paramilitarne mogą prowadzić działania wojenne tylko w porozumieniu z Księciem i na podstawie jego zgody”.
Myślę, że można uznać je za wynik pierwszego czytania, w trakcie którego członkowie dwóch z trzech gwardii wyrazili swoje niezadowolenie z podlegania pod Książęce Siły Zbrojne, a raczej nie mają nic przeciwko podleganiu pod suwerena każdego z samorządów.
(—) Marc Miquaiasu’un Arped,
król ojciec Baridasu
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Sierg 4 lip 2015, o 13:55

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,

W związku ze złożeniem poprawek (meh...) przedłużam debatę do godziny 20:00.

(—) Siergiusz baron Asketil

Postprzez M. Kawowy 4 lip 2015, o 14:28

Wysoka Izbo,

Swoją opinię nt. powyższych poprawek uzależniam od opinii JKMości. Choć na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że po to Książę wybiera sobie Hetmana Wielkiego, żeby ten w jego imieniu zajmował się obronnością. Organizacje paramilitarne nie są w żaden sposób równorzędne Książęcym Siłom Zbrojnym, a zaproponowane przez PT Wicekróla rozwiązanie sugeruje podobny stan rzeczy. (Co jest nie do przyjęcia zwłaszcza dlatego, że ustawa dopuszcza organizacje paramilitarne tworzone przez przez podmioty prywatne, nie tylko publiczne). Właściwy stan rzeczy przedstawia się następująco: Książę powierza sprawy obronności swoim Siłom Zbrojnym, a Siły Zbrojne nadzorują organizacje paramilitarne.

Młynek hrabia Kawowy
M. Kawowy

Postprzez MSchlesinger 4 lip 2015, o 14:44

Wysoka Izbo,

Oprócz Hetmana Wielkiego istnieje także stanowisko sekretarza stanu ds. wojskowych na Dworze Książęcym.

Osobiście jednak uważam, że nie jest niczym złym ani ograniczającym, by podporządkować organizacje paramilitarne Księciu i Hetmanowi. Na pewno zaś nie powinna zostać przyjęta poprawka druga; podczas działań wojennych Hetman powinien móc dysponować tymi organizacjami.
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Hugo 4 lip 2015, o 19:16

Markus napisał(a):Myślę, że można uznać je za wynik pierwszego czytania, w trakcie którego członkowie dwóch z trzech gwardii wyrazili swoje niezadowolenie z podlegania pod Książęce Siły Zbrojne, a raczej nie mają nic przeciwko podleganiu pod suwerena każdego z samorządów.

Po pierwsze, to przedstawiciel (dowódca?) jednej z tych organizacji niemal wprost napisał, że nie jest podległa mi - tylko Królowi Teutonii. Po drugie - co do drugiej organizacji, to też nie jestem pewien - wydawało mi się, że ona mi wprost i bez żadnych regulacji podlega, ale w dyskusji odniosłem wrażenie, że nic mi do niej...

Po trzecie:

M. Kawowy napisał(a):
[...] Choć na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że po to Książę wybiera sobie Hetmana Wielkiego, żeby ten w jego imieniu zajmował się obronnością. [...]

Sam bym lepiej tego nie ujął. Zresztą, jaki problem, żebym, nawet przy przyjęciu poprawek Wicekróla, powierzył wykonywanie nadzoru Hetmanowi? I to w szerszym zakresie, niż Hetman ma teraz.

Po czwarte, zauważam ostatnio poważny spadek w czytaniu przepisów prawnych i dziwną potrzebę pisania, perdoname, jak krowie na rowie. Więc wnoszę autopoprawkę do projektu - nową treść art. 4 ust. 2:

2. Organizacje paramilitarne, posiadające na wyposażeniu swoim lub swoich członków uzbrojenie niebędące uzbrojeniem osobistym, przede wszystkim pojazdy wojskowe (lądowe, powietrzne lub wodne), podlegają Księciu oraz Hetmanowi Wielkiemu w zakresie, o jakim mowa w niniejszej ustawie.
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Sierg 4 lip 2015, o 19:27

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,

Maszyna do głosowania najprawdopodobniej by się przegrzała, jakbym ją teraz odpalił, zatem przedłużam debatę do jutra godz. 12:00. To ostateczny termin.

Postprzez Sierg 5 lip 2015, o 11:22

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,

1. Czy posłanka von Witcher podtrzymuje swoją poprawkę? Zwracam uwagę na to, że po autopoprawkach Jego Książęcej Mości projekt nieco się zmienił.
  2. Czy poseł Arped podtrzymuje swoją poprawkę numer jeden? Jak wyżej.

Postprzez Yennefer 5 lip 2015, o 13:46

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo.

Podtrzymuję swoją poprawkę.
Obrazek(-)Yennefer v-hr. Heach
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Sierg 5 lip 2015, o 14:09

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,

W związku z powyższym oficjalnie zamykam debatę. Przechodzimy do głosowania nad poprawką posłanki von Witcher. W dalszym ciągu oczekuję również na odpowiedź posła Arpeda.

Postprzez Markus 5 lip 2015, o 23:52

Wasza Książęca Mość,
Wielmożny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Również podtrzymuję swoją poprawkę.
(—) Marc Miquaiasu’un Arped,
król ojciec Baridasu

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sala obrad