Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[A4] Projekt ustawy o zmianie ustawy o odznaczeniach

debaty senatu i decyzje najwyższych władz

Re: Projekt ustawy o zmianie ustawy o odznaczeniach

Postprzez AFvTD 27 kwi 2019, o 12:38

Ponieważ mam jeszcze trochę spraw do załatwienia, postaram się odnieść krócej aniżeli bym chciał.

1. Rozważyłbym poszerzenie zasług nagradzanych Orderem Signum Laudis o działania o charakterze administracyjnym, wypełnianie obowiązków urzędniczych, aktywność w pracach Senatu itp. (może coś jeszcze wymyślę). Zasługi dla prawa, jest dość ciężko udowodnić, gdyż, przykładowo, jedni wolą rozwlekłą kodyfikację, drudzy wąską itd. Po dodaniu tych paru zagadnień, łatwiej będzie można nadanie Orderu Signum Laudis uzasadnić.

Zgadzam się.
2. Rozważyłbym tez wprowadzenie pewnego schematu nadawania odznaczeń, w postaci konieczności przechodzenia przez wszystkie klasy odznaczenia

Nie jestem pewien, sam również niekoniecznie chciałbym trzymać się tego schematu. Poza tym i tak można to łatwo ominąć nadając dwie klasy orderów. Wolałbym tego uniknąć. Dlatego niech pozostanie możliwość nadawania odznaczeń wyższej klasy przed niższymi. Dla wygody.

[/quote] albo możliwość wymiany x brązowych odznaczeń danego typu na srebrne lub złote — żeby miedziaki nie ciążyły w profilach.
[/quote]

Z początku wydawało mi się kuszące, ostatecznie jednak stwierdziłem, że nie ma co. Wymiana odznaczeń może być kłopotliwa dla możliwości systemowych - oczywiście, nie wykluczam, że jest to możliwe (skoro można pozbawić kogoś tytułu czy orderów, to powinno być to możliwe), jednak nie wiem, czy ostatecznie nie jest to ręczne usuwanie rekordów z bazy danych przez Naczelną Izbę Architektury - wymiana tych pięciu miedziaków może i nie zajmie dużo czasu, ale wklepanie 50-ciu już może stanowić pewien problem.

3. "Ponadto, kandydatury do oznaczeń Orderem Obrońcy Hasselandu i Orderem Signum Laudis może także przedstawić zwierzchnik Gwardii Hasselandzkiej, a do odznaczeń Krzyżem Zasługi Hasselandu, Medalem Gwiazdy Razuryjskiej, Medalem Lauru Sportowego - dodatkowo także każdy obywatel." — tutaj jest kolejny, moim zdaniem, źle zbudowany przepis. Takie przepisy niewiążące są nieużyteczne. Ja też mogę w sumie zaproponować Lordowi Szambelanowi nadanie odznaczeń. Co on z tym zrobi? To, co będzie chciał. Tak samo jest w przypadku tego przepisu, dlatego trzeba go zrekonstruować tak, aby Lord Szambelan odznaczenie na wniosek musiał nadać lub mógł go nadać tylko na wniosek — wtedy to będzie miało sens.

Nie jestem pewien, w którą stronę chce poważany kawaler podążyć. Osobiście uważam, że nadanie odznaczenia nie powinno zostać wymuszone na Lordzie Szambelanie przez zwierzchnika Gwardii Hasselandzkiej, czy jakiegokolwiek obywatela. Natomiast usunięcie tych osób nie dałoby Lordowi Szambelanowi większej swobody. Nie wiem, co z tym zrobić, jednak jeszcze to przemyślę.

4.
Wzór graficzny odznaczeń wymienionych w art.1. niniejszej ustawy określa w drodze rozporządzenia Lord Szambelan.

- to się chyba na dniach pojawi ;).

Oj nie wiem, nie wiem. To już powinno w sumie być dawno. Zajmę się tym w międzyczasie

5. Co do opiniowania Lorda Protektora. Nie mam teraz zdania, a i tak ono jest w sumie mało warte, gdyż nie jestem w Senacie. Żeby opinia Lorda Protektora miała sens bytu, musi być wiążąca.

Zatem nie ciągnę za język.

6. W kwestii najwyższych odznaczeń spróbowałbym uaktywnić Króla i jemu powierzyć ich nadawanie.

O ile uważam to za wspaniałą ideę, o tyle nie wiem, czy będzie dało radę zmotywować JKM do nadawania tychże. Mam nadzieję, że tak, jednak jak mówiłem, nie można mieć wszystkiego na pewno. Dlatego warto również zostawić jakąś furtkę, żeby Lord Szambelan mógł nadać te odznaczenia również.

7. Dość komiczna jest sytuacja, w której nie można komuś nadać odznaczeń, bo wyczerpał możliwości ustawy, zdobywając je wszystkie. Wypada wtedy tworzyć nowe lub je dublować albo nadawać w każdej klasie.

Zauważyłem to podczas nadawania odznaczeń z okazji Wielkiej Nocy. Teraz widzę, że faktycznie konieczne będzie dublowanie ich i mam nadzieję, uwaga ta zostanie wykorzystana przy najbliższych nadaniach (które prawdopodobnie ujrzymy na rocznicę Królestwa Hasselandu za 2 miesiące.

8. Nasuwa mi się też pytanie, czy wymóg nadawania odznaczeń przez Szambelana min raz podczas kadencji jest zasadny. A jak nikt nie zasłuży np. przez długotrwały sezon ogórkowy?

Jest to przepis wprowadzony ustawą o demokratyzacji nadawania odznaczeń. Jaki był jej cel nie jestem w stanie stwierdzić, jak dobrze pamiętam, wtedy miałem przerwę od Hasselandu.

9. Brakuje regulacji odnośnie nadawania Szambelanowi odznaczeń i w sumie zakazu nadawania Szambelanowi odznaczeń samemu sobie. Ponadto, ustawa milczy na temat ich odbierania — można tutaj poniekąd zastosować wnioskowani a maior ad minus, tylko po co.

Nad tym też można się pochylić. Chętnie zobaczyłbym jakiś projekt :D

W takiej sytuacji osobiście bym je dublował, ale jeśli taka występuje, to może to świadczyć o tym, że są przyznawane nieco zbyt hojnie...

Przyczyniła się do tego również długa (ponad 16-letnia) historia Królestwa Hasselandu, różne podejście do nadawania odznaczeń itp.

Co do dygresji nt. pracy administracyjnej - nie umniejszając, nie wiem, czy to aż tak istotna dziedzina, żeby za to odznaczać orderem. Może coś niższego szczebla, typu medal albo jakaś "nagroda państwowa" przyznawane automatycznie po wysłużeniu określonego czasu.

Ja natomiast jestem zdania przeciwnego. Oczywiście, nie wywyższając, ale administracyjna, papierkowa robota, to ta najmniej lubiana. Można zająć się narracją, ale natłok obowiązków takiego "administracyjnego robola" naprawdę ogranicza możliwości. Dlatego też nawet za pasję wkładaną przez przekładanie kilkunastu stron wniosków powinno być nagradzane. Za wzorową postawę i do tego jeszcze projekty i zaangażowanie w tworzenie prawa - całkiem zasługuje na order.

Piotr Paweł I napisał(a):Zacytuję nieaktualną ustawę... nie wiem, czemu ten punkt wypadł:

Ustawa o odznaczeniach państwowych Królestwa Hasselandu
z dnia 15 maja 2017 roku

art. 1.
Odznaczeniami państwowymi Królestwa Hasselandu są:
h) Medal Aktywności Obywatelskiej, przyznawaniu w czterech klasach: złoty z laurami, złoty, srebrny i brązowy.

Po prostu trzeba go przywrócić.

Cóż, tego akurat nie widzę. Mamy różne odznaczenia - sądzę, że najlepiej w tej roli sprawdza się Krzyż Zasługi Hasselandu. Natomiast sadzę, że warto byłoby przywrócić Medal Lauru Sportowego ;D
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Verwaltung 27 kwi 2019, o 13:14

AFvTD napisał(a):
Seweryn napisał(a): Rozważyłbym tez wprowadzenie pewnego schematu nadawania odznaczeń, w postaci konieczności przechodzenia przez wszystkie klasy odznaczenia

Nie jestem pewien, sam również niekoniecznie chciałbym trzymać się tego schematu. Poza tym i tak można to łatwo ominąć nadając dwie klasy orderów. Wolałbym tego uniknąć. Dlatego niech pozostanie możliwość nadawania odznaczeń wyższej klasy przed niższymi. Dla wygody.

Ten pomysł ma za zadanie zabezpieczyć np. przed nadawaniem Orderu Smoka za nic. Nie ma żadnych wątpliwości, że Lord Szambelan może ten Order nadać, nieprawdaż? Jeśli ten pomysł nie jest dobry, to można wprowadzić inne obostrzenia np. wymóg posiadania obywatelstwa przez x czasu, uzyskanie wcześniej innego oznaczenia itd.

AFvTD napisał(a):
Seweryn napisał(a):możliwość wymiany x brązowych odznaczeń danego typu na srebrne lub złote — żeby miedziaki nie ciążyły w profilach.
Z początku wydawało mi się kuszące, ostatecznie jednak stwierdziłem, że nie ma co. Wymiana odznaczeń może być kłopotliwa dla możliwości systemowych - oczywiście, nie wykluczam, że jest to możliwe (skoro można pozbawić kogoś tytułu czy orderów, to powinno być to możliwe), jednak nie wiem, czy ostatecznie nie jest to ręczne usuwanie rekordów z bazy danych przez Naczelną Izbę Architektury - wymiana tych pięciu miedziaków może i nie zajmie dużo czasu, ale wklepanie 50-ciu już może stanowić pewien problem.

Fakt. W tej sytuacji wypada zapytać NIA jak to wygląda. Uważam, że NIA nie powinna się takimi "pierdołami" zajmować. Namiestnicy prowincji powinni być przeszkalani w zakresie nadawania odznaczeń i robienia tego samodzielnie.

Osobiście uważam, że nadanie odznaczenia nie powinno zostać wymuszone na Lordzie Szambelanie przez zwierzchnika Gwardii Hasselandzkiej, czy jakiegokolwiek obywatela.

Można się obejść bez tego przymusu, ale może zdarzyć się sytuacja że Szambelan kogoś nie lubi i nie nada odznaczeń nawet jeśli ta osoba bardzo się zasłużyła - tutaj mogę w sumie odpuścić. Natomiast Lord Szambelan nie powinien mieć możliwości nadawania wszystkich dostępnych odznaczeń w drodze własnej decyzji, stąd pomysł z wnioskiem o nadanie odznaczenia.

O ile uważam to za wspaniałą ideę, o tyle nie wiem, czy będzie dało radę zmotywować JKM do nadawania tychże. Mam nadzieję, że tak, jednak jak mówiłem, nie można mieć wszystkiego na pewno. Dlatego warto również zostawić jakąś furtkę, żeby Lord Szambelan mógł nadać te odznaczenia również.

Nie można od JKM oczekiwać że będzie na bieżąco śledził obrady parlamentów wszystkich samorządów. Jeśli jednak JKM zostanie odpowiednio powiadomiony o potrzebie jego ingerencji np. w dziale książecym czy przez PK (+ kopia do Marszałka Koronnego), to z pewnością odpowiedź zostanie uzyskana. Można się zabezpieczyć nadaniem przez Szambelana przy braku jakiejkolwiek reakcji Monarchy.

Nasuwa mi się też pytanie, czy wymóg nadawania odznaczeń przez Szambelana min raz podczas kadencji jest zasadny. A jak nikt nie zasłuży np. przez długotrwały sezon ogórkowy?
Jest to przepis wprowadzony ustawą o demokratyzacji nadawania odznaczeń. Jaki był jej cel nie jestem w stanie stwierdzić, jak dobrze pamiętam, wtedy miałem przerwę od Hasselandu.

Może kto inny nas oświeci.

Przydałaby się interwencja Lorda Protektora i zakreślenie jakiegoś czasu na debatę. Potem trzeba zakończyć tę nierówną walkę retoryczną ogłoszeniem jakiegoś projektu i głosowaniem.
(—) Severin von Verwaltung
Baron Księstwa Sarmacji
Baron Królestwa Hasselandu
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Piotr Paweł I 27 kwi 2019, o 15:59

Wysoka Izbo,

Słuszna propozycja.
Proszę o uwagi do poniedziałku do końca dnia - a ja postaram się we wtorek przedstawić konkretne propozycje, chyba, że woli to uczynić Lord Szambelan.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Verwaltung 28 kwi 2019, o 11:11

Ja projekt mogę przygotować - o ile senackie protokoły i archiwa nie spłoną.
Baron Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Piotr Paweł I 28 kwi 2019, o 14:58

Senat jest znakomicie chroniony. Specjalna jednostka Flotylli Hasselandzkiej, 1043 Kompania Bezpieczeństwa, przybyła by wspomóc Straż Senacką. Potrafią walczyć i z terrorystami, i z pożarem.

Ochrona.jpg
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 3 maja 2019, o 20:55

Wysoka Izbo

W związku z tym, że warto dokończyć przynajmniej tę sprawę przed przejściem do kolejnych, przedstawiam poprawiony projekt ustawy, który uwzględnia wszystkie zmiany, które na przestrzeni ostatnich dni się w tym wątku pojawiły.

Ustawa Senatu Królestwa Hasselandu w sprawie zmiany Ustawy o odznaczeniach.

Art. 1.

Art. 1. ust. e) Ustawy o odznaczeniach w brzmieniu: "e) Order Signum Laudis, przyznawany za szczególne zasługi dla wojska i obronności kraju, w trzech klasach: złoty, srebrny i brązowy" przyjmuje brzmienie "e) Order Signum Laudis, przyznawany za szczególne zasługi w działaniach administracyjnych i urzędniczych oraz w prawodawstwie Królestwa Hasselandu, w trzech klasach: złoty, srebrny i brązowy,

Art. 2.

Art. 3. Ustawy o odznaczeniach w brzmieniu: "Wnioski o nadanie Orderów i Krzyży opiniuje Lord Protektor." przyjmuje brzmienie: "Senat może przedstawić w formie uchwały Senatu kandydatów do odznaczeń i orderów. Uchwała podejmowana jest zwykłą większością głosów".

Art. 3.

Art. 2. ust. 1. Ustawy o odznaczeniach w brzmieniu: "1. Odznaczenia nadaje Lord Szambelan na wniosek Króla Hasselandu, Lorda Protektora, Senatu, a także z własnej inicjatywy przynajmniej raz w czasie trwania kadencji. Ponadto, kandydatury do oznaczeń Orderem Obrońcy Hasselandu i Orderem Signum Laudis może także przedstawić zwierzchnik Gwardii Hasselandzkiej, a do odznaczeń Krzyżem Zasługi Hasselandu, Medalem Gwiazdy Razuryjskiej, Medalem Lauru Sportowego - dodatkowo także każdy obywatel." przyjmuje brzmienie: "1. Wszystkie odznaczenia i ordery poza Orderem Smoka oraz Orderem Królowej Magdaleny nadaje Lord Szambelan z własnej inicjatywy.

Art. 4.

W Ustawie o odznaczeniach dodaje się Art. 2. ust. 1a. o brzmieniu: "1a. Lord Szambelan za zgodą Senatu wyrażoną w drodze Uchwały Senatu podejmowaną zwykłą większością głosów przedstawia Królowi Hasselandu kandydatów do nadania Orderu Smoka oraz Orderu Królowej Magdaleny. Order Smoka oraz Order Królowej Magdaleny nadawany jest raz w roku w dniu rocznicy Królestwa Hasselandu"

Art. 5.

W Ustawie o odznaczeniach dodaje się Art. 2. ust. 4 o brzmieniu "4. Order Królowej Magdaleny może zostać nadany jedynie raz. Order Smoka może być nadany jednokrotnie dla każdej klasy. Pozostałe odznaczenia oraz ordery mogą być nadawane wielokrotnie.

Art. 6.
Ustawa wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Verwaltung 4 maja 2019, o 00:02

Ten projekt to jest naprawdę elegancki.

1. Co z kwestią wymiany odznaczeń brązowych i srebrnych na złote? Ja jeszcze zasięgnę języka, ile czasu zajmuje usunięcie komuś odznaczenia z profilu, ale myślę, że jest to wykonalne. A jeśli się okaże że nie, to może jednak warto się jeszcze tej kwestii przyjrzeć. Lepiej będzie jak ktoś dostanie np. 1 złoty medal zasługi niż 5 brązowych. Lord Szambelan ma tutaj duże pole do śmieszkowania.

2. Nadal mi brakuje zakazu nadawania Lordowi Szambelanowi odznaczeń samemu sobie.

3. Brakuje mi możliwości pozbawienia kogoś odznaczenia np. mocno popartą uchwałą Senatu/porozumieniem Lordów, etc.
Baron Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Verwaltung 8 maja 2019, o 20:35

Odnośnie punktu pierwszego - ponoć zajmuje to raptem chwilę. A co do reszty - czekam na komentarz.
Baron Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Piotr Paweł I 9 maja 2019, o 07:33

Co do "wymiany odznaczeń" - to nie jest wyłącznie kwestia techniczna, według mnie. Ordery to nie monety, które można wymieniać z "chudszych" na "grubsze". Powinna być specjalna procedura. Np. ktoś ma 2 brązowe i LS nadaje trzeci brązowy z zaznaczeniem, iż oznacza to podwyższenie rangi tych trzech łącznie do srebrnego. Czyli to nie tak, że 1+1+1 = 3 ale że 1 + 1 + 1 + np. "stała, wytężona praca na rzecz Królestwa Hasselandu" = 3.
Czy w realnych ustawach jest zakaz nadawania orderu samemu sobie? Nie jestem pewien, bo to jakby rzecz oczywista. Teoretycznie Król mógłby nadawać odznaczenia Lordowi Szambelanowi. Tylko czy zechce?
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 9 maja 2019, o 16:56

1. Co z kwestią wymiany odznaczeń brązowych i srebrnych na złote? Ja jeszcze zasięgnę języka, ile czasu zajmuje usunięcie komuś odznaczenia z profilu, ale myślę, że jest to wykonalne. A jeśli się okaże że nie, to może jednak warto się jeszcze tej kwestii przyjrzeć. Lepiej będzie jak ktoś dostanie np. 1 złoty medal zasługi niż 5 brązowych. Lord Szambelan ma tutaj duże pole do śmieszkowania. Odnośnie punktu pierwszego - ponoć zajmuje to raptem chwilę.

Cóż, nawet jeżeli nie sprawia to kłopotu, to nie jestem pewien, czy będzie to dobre. Oczywiście, zostawiam to pod ostateczną decyzję Senatu, jednak osobiście mimo wszystko tego nie widzę. Pozwoliłoby to nam na dosyć oryginalne podejście do odznaczeń - to mi się podoba.

Jednak co będziemy robić z najwyższymi klasami? Też będziemy gromadzić? Czy nie lepiej wygląda 5 srebrnych i 5 złotych, aniżeli 6 złotych?

2. Nadal mi brakuje zakazu nadawania Lordowi Szambelanowi odznaczeń samemu sobie.

Zaraz się to poprawi.

3. Brakuje mi możliwości pozbawienia kogoś odznaczenia np. mocno popartą uchwałą Senatu/porozumieniem Lordów, etc.

W sumie też, racja. To również zaraz poprawię.

Czy w realnych ustawach jest zakaz nadawania orderu samemu sobie? Nie jestem pewien, bo to jakby rzecz oczywista. Teoretycznie Król mógłby nadawać odznaczenia Lordowi Szambelanowi. Tylko czy zechce?

Też nie wiem, natomiast jestem pewien, że w zdecydowanej większości Lord Szambelan sobie samemu odznaczeń nie zechce nadawać - z przyczyn czysto honorowych. Natomiast nadawanie odznaczeń przez Króla też nie będzie dobre - proponowałbym uchwałę Senatu i ją również umieszczę (przynajmniej tymczasowo) w projekcie .

Zatem po naniesionych poprawkach, projekt wygląda następująco:

Ustawa Senatu Królestwa Hasselandu w sprawie zmiany Ustawy o odznaczeniach.

Art. 1.

Art. 1. ust. e) Ustawy o odznaczeniach w brzmieniu: "e) Order Signum Laudis, przyznawany za szczególne zasługi dla wojska i obronności kraju, w trzech klasach: złoty, srebrny i brązowy" przyjmuje brzmienie "e) Order Signum Laudis, przyznawany za szczególne zasługi w działaniach administracyjnych i urzędniczych oraz w prawodawstwie Królestwa Hasselandu, w trzech klasach: złoty, srebrny i brązowy,

Art. 2.

Art. 3. Ustawy o odznaczeniach w brzmieniu: "Wnioski o nadanie Orderów i Krzyży opiniuje Lord Protektor." przyjmuje brzmienie: "Senat może przedstawić w formie uchwały Senatu kandydatów do odznaczeń i orderów. Uchwała podejmowana jest zwykłą większością głosów".

Art. 3.

Art. 2. ust. 1. Ustawy o odznaczeniach w brzmieniu: "1. Odznaczenia nadaje Lord Szambelan na wniosek Króla Hasselandu, Lorda Protektora, Senatu, a także z własnej inicjatywy przynajmniej raz w czasie trwania kadencji. Ponadto, kandydatury do oznaczeń Orderem Obrońcy Hasselandu i Orderem Signum Laudis może także przedstawić zwierzchnik Gwardii Hasselandzkiej, a do odznaczeń Krzyżem Zasługi Hasselandu, Medalem Gwiazdy Razuryjskiej, Medalem Lauru Sportowego - dodatkowo także każdy obywatel." przyjmuje brzmienie: "1. Wszystkie odznaczenia i ordery poza Orderem Smoka oraz Orderem Królowej Magdaleny nadaje Lord Szambelan z własnej inicjatywy.

Art. 4.

W Ustawie o odznaczeniach dodaje się Art. 2. ust. 1a. o brzmieniu: "1a. Lord Szambelan za zgodą Senatu wyrażoną w drodze Uchwały Senatu podejmowaną zwykłą większością głosów przedstawia Królowi Hasselandu kandydatów do nadania Orderu Smoka oraz Orderu Królowej Magdaleny. Order Smoka oraz Order Królowej Magdaleny nadawany jest raz w roku w dniu rocznicy Królestwa Hasselandu"

Art. 5.

W Ustawie o odznaczeniach dodaje się Art. 2. ust. 4 o brzmieniu "4. Order Królowej Magdaleny może zostać nadany jedynie raz. Order Smoka może być nadany jednokrotnie dla każdej klasy. Pozostałe odznaczenia oraz ordery mogą być nadawane wielokrotnie.

Art. 6.

W Ustawie o odznaczeniach dodaje się Art 4. Ust. 1. o brzmieniu: "Lord Szambelan nie może nadać orderów oraz odznaczeń samemu sobie"

Art. 7.

W Ustawie o odznaczeniach dodaje się Art 4. Ust. 1. o brzmieniu: "Senat w drodze uchwały wyrażonej zwykłą większością głosów nadaje ordery i odznaczenia Lordowi Szambelanowi".

Art. 8.

W Ustawie o odznaczeniach dodaje się Art. 5 ust. 1. o brzmieniu: "Senat w drodze uchwały wyrażonej bezwzględną większością głosów oraz za zgodą Lorda Szambelana może zadecydować o odebraniu orderów oraz odznaczeń. W przypadku Orderu Smoka oraz Orderu Królowej Magdaleny decyzja musi zostać podjęta większością 2/3 głosów. "

Art. 9.

W Ustawie o odznaczeniach dodaje się Art. 5. ust. 2. o brzmieniu: "Senat w drodze uchwały wyrażonej bezwzględną większością głosów oraz za zgodą Lorda Protektora może zadecydować o odebraniu orderów oraz odznaczeń Lordowi Szambelanowi. W przypadku Orderu Smoka oraz Orderu Królowej Magdaleny decyzja musi zostać podjęta większością 2/3 głosów"

Art. 10.

Art 4. Ustawy o odznaczeniach przyjmuje numer 6.

Art. 11.
Ustawa wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dział władz