Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[A4] Projekt ustawy o zmianie ustawy o odznaczeniach

debaty senatu i decyzje najwyższych władz

[A4] Projekt ustawy o zmianie ustawy o odznaczeniach

Postprzez AFvTD 22 kwi 2019, o 20:22

JO Lordzie Protektorze

Zauważyłem, że są pewne problemy z ustawą o odznaczeniach Królestwa Hasselandu. Pierwsze, wynika z mojej omyłki - nie przeczytałem dokładnie, stwierdziłem, że się dublują i przyjąłem własną interpretację. Sądzę, iż była ona poprawniejsza i zdecydowanie lepsza niż obecna. Dotyczy ona orderu Signum Laudis - który obecnie powinien być nadawany za zasługi dla wojska i obronności. Omyłka polega na tym, że nadałem go za zaszczytne zasługi dla prawa i ustawodawstwa. Wynikło to z istniejącego tuż obok (i to naprawdę obok, bo ustęp wyżej) Orderem Obrońcy Hasselandu, nadawanemu za zasługi dla obronności. No i właśnie - nadajemy dwa ordery za to samo. Trochę nie halo coś moim zdaniem. Dlatego też stwierdziłem, że jest to pomyłka przy dodawaniu aktu do DP. No ale nie. Realnie ten order również jest nadawany za zasługi dla wojska. Ale dlaczego mielibyśmy kalkować tak dokładnie świat realny - tym bardziej Austrię, do której nam tak daleko. Dlatego też proponuję, aby zmienić cel nadawania tego orderu. Nie za zasługi dla obronności i wojska, ale za zasługi dla prawa. Takiego orderu nie mamy - a przyda się z pewnością.

Dodatkowo uważam, że opiniowanie odznaczeń przez Lorda Protektora jest zbędnym przedłużaniem procesu nadawania ich. Jeżeli Senat zdecyduje się zakwestionować nadania wielkanocne, to z pewnością zwrócę się do NIA o wycofanie odznaczeń z systemu. Tymczasem jednak chciałbym zaproponować usunięcie tego przepisu. Lord Protektor może przedstawiać kandydatury do nadania orderów w związku z czym ma realny wpływ na nadawanie odznaczeń. Jego opinia natomiast nie jest dla Lorda Szambelana wiążąca. Oczywiście, może się z nią liczyć, ale nawet pomimo negatywnej opinii może odznaczenie nadać.

Dlatego też przedstawiam projekt Ustawy Senatu Królestwa Hasselandu w sprawie zmiany ustawy o odznaczeniach.

Ustawa Senatu Królestwa Hasselandu w sprawie zmiany Ustawy o odznaczeniach.

Art. 1.

Art. 1. ust. e) Ustawy o odznaczeniach w brzmieniu: "e) Order Signum Laudis, przyznawany za szczególne zasługi dla wojska i obronności kraju, w trzech klasach: złoty, srebrny i brązowy" przyjmuje brzmienie "e) Order Signum Laudis, przyznawany za szczególne zasługi dla prawa Królestwa Hasselandu, w trzech klasach: złoty, srebrny i brązowy,

Art. 2.

Art. 3. Ustawy o odznaczeniach w brzmieniu: "Wnioski o nadanie Orderów i Krzyży opiniuje Lord Protektor." uchyla się.

Art. 3.

Ustawa wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Re: Projekt ustawy o zmianie ustawy o odznaczeniach

Postprzez Verwaltung 22 kwi 2019, o 22:10

JO Lordzie Protektorze,
Wielmożny Lordzie Szambelanie,

Projekt jest dobry, ale można go nieco rozbudować i od razu poprawić resztę mankamentów.

1. Rozważyłbym poszerzenie zasług nagradzanych Orderem Signum Laudis o działania o charakterze administracyjnym, wypełnianie obowiązków urzędniczych, aktywność w pracach Senatu itp. (może coś jeszcze wymyślę). Zasługi dla prawa, jest dość ciężko udowodnić, gdyż, przykładowo, jedni wolą rozwlekłą kodyfikację, drudzy wąską itd. Po dodaniu tych paru zagadnień, łatwiej będzie można nadanie Orderu Signum Laudis uzasadnić.

2. Rozważyłbym tez wprowadzenie pewnego schematu nadawania odznaczeń, w postaci konieczności przechodzenia przez wszystkie klasy odznaczenia albo możliwość wymiany x brązowych odznaczeń danego typu na srebrne lub złote — żeby miedziaki nie ciążyły w profilach.

3. "Ponadto, kandydatury do oznaczeń Orderem Obrońcy Hasselandu i Orderem Signum Laudis może także przedstawić zwierzchnik Gwardii Hasselandzkiej, a do odznaczeń Krzyżem Zasługi Hasselandu, Medalem Gwiazdy Razuryjskiej, Medalem Lauru Sportowego - dodatkowo także każdy obywatel." — tutaj jest kolejny, moim zdaniem, źle zbudowany przepis. Takie przepisy niewiążące są nieużyteczne. Ja też mogę w sumie zaproponować Lordowi Szambelanowi nadanie odznaczeń. Co on z tym zrobi? To, co będzie chciał. Tak samo jest w przypadku tego przepisu, dlatego trzeba go zrekonstruować tak, aby Lord Szambelan odznaczenie na wniosek musiał nadać lub mógł go nadać tylko na wniosek — wtedy to będzie miało sens.

4.
Wzór graficzny odznaczeń wymienionych w art.1. niniejszej ustawy określa w drodze rozporządzenia Lord Szambelan.
- to się chyba na dniach pojawi ;).

5. Co do opiniowania Lorda Protektora. Nie mam teraz zdania, a i tak ono jest w sumie mało warte, gdyż nie jestem w Senacie. Żeby opinia Lorda Protektora miała sens bytu, musi być wiążąca.

6. W kwestii najwyższych odznaczeń spróbowałbym uaktywnić Króla i jemu powierzyć ich nadawanie.

7. Dość komiczna jest sytuacja, w której nie można komuś nadać odznaczeń, bo wyczerpał możliwości ustawy, zdobywając je wszystkie. Wypada wtedy tworzyć nowe lub je dublować albo nadawać w każdej klasie.

EDIT:

8. Nasuwa mi się też pytanie, czy wymóg nadawania odznaczeń przez Szambelana min raz podczas kadencji jest zasadny. A jak nikt nie zasłuży np. przez długotrwały sezon ogórkowy?

9. Brakuje regulacji odnośnie nadawania Szambelanowi odznaczeń i w sumie zakazu nadawania Szambelanowi odznaczeń samemu sobie. Ponadto, ustawa milczy na temat ich odbierania — można tutaj poniekąd zastosować wnioskowani a maior ad minus, tylko po co.
(—) Severin von Verwaltung
Baron Księstwa Sarmacji
Baron Królestwa Hasselandu
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Santi Vilarte 23 kwi 2019, o 08:50

Wysoka Izbo, Szanowni przedmówcy,

7. Dość komiczna jest sytuacja, w której nie można komuś nadać odznaczeń, bo wyczerpał możliwości ustawy, zdobywając je wszystkie.

W takiej sytuacji osobiście bym je dublował, ale jeśli taka występuje, to może to świadczyć o tym, że są przyznawane nieco zbyt hojnie...

Pomysł nr 2, z wymianą odznaczeń niższego rzędu na te wyższego też mi się podoba.

Nr 3 -
"Ponadto, kandydatury do oznaczeń Orderem Obrońcy Hasselandu i Orderem Signum Laudis może także przedstawić zwierzchnik Gwardii Hasselandzkiej, a do odznaczeń Krzyżem Zasługi Hasselandu, Medalem Gwiazdy Razuryjskiej, Medalem Lauru Sportowego - dodatkowo także każdy obywatel." — tutaj jest kolejny, moim zdaniem, źle zbudowany przepis.(...)

Z tym i dalszym bym się nie zgodził, bo nie chciałbym też dopuścić do sytuacji, w której LS jest "więźniem" przepisów i wnioskodawców. Jeśli nie chcemy, żeby jedna osoba była w pełni decyzyjna, to możemy stworzyć niewielką kapitułę wspólną orderów, albo tak jak wspomniano, uzależnić nadanie orderu od wniosku.

Co do dygresji nt. pracy administracyjnej - nie umniejszając, nie wiem, czy to aż tak istotna dziedzina, żeby za to odznaczać orderem. Może coś niższego szczebla, typu medal albo jakaś "nagroda państwowa" przyznawane automatycznie po wysłużeniu określonego czasu.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów

Postprzez Piotr Paweł I 23 kwi 2019, o 10:30

Wszystko ma jakąś swoją historię. Także ustawy. Ja już dokładnie nie pamiętam - chyba najpierw Signum Laudis był rodzajem odznaczenia honorowego niższej rangi, a potem miał zostać medalem, nie orderem. I nie wiem, czemu ostatecznie stał się orderem, chyba przez pomyłkę. W obecnej sytuacji na pewno lepiej przeznaczyć go do innych celów.
Co do opiniowania przez LP to może pozostawić przy najwyższych odznaczeniach? Ale nie będę się upierał.
Ja bym dopuścił dawanie drugi raz tego samego odznaczenia, ale przy pominięciu np. Orderu Smoka, który można by dostać raz - ew. można dodać do niego dodatkowe klasy. Order Wielki z Diamentami i Wawrzynem na przykład.
Co do Króla, to poprzedni nasz Król i Książę zarazem chciał, by najwyższe odznaczenie wręczał właśnie Monarcha. Ale nigdy do tego nie doszło. Zaś obecny Król i Książę w ogóle do Hasselandu nie zagląda. Być może o nas zapomniał? Jesteśmy za daleko?... W każdym razie boję się, że gdyby to Królowi powierzyć nadawanie tego odznaczenia, to nikt by go już nie dostał...
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Verwaltung 24 kwi 2019, o 14:09

@SantiVilarte
Z tym i dalszym bym się nie zgodził, bo nie chciałbym też dopuścić do sytuacji, w której LS jest "więźniem" przepisów i wnioskodawców.

Czy ja wiem, czy będzie więźniem? Niektóre przepisy może nadać sam. Nie podoba mi się natomiast pełna swoboda w nadawaniu wysokich odznaczeń ot tak. Jeżeli będzie tryb wnioskowy (przy tych wysokich), tryb kolejności albo rzeczona kapituła, to będzie w porządku.

Co do dygresji nt. pracy administracyjnej - nie umniejszając, nie wiem, czy to aż tak istotna dziedzina, żeby za to odznaczać orderem.

Chodziło mi tylko o poszerzenie zakresu działalności, właściwej dla tego orderu, a poza tym wymieniłem też udział w pracach Senatu i wypełnianie obowiązków.

Może coś niższego szczebla, typu medal albo jakaś "nagroda państwowa" przyznawane automatycznie po wysłużeniu określonego czasu.

Za samo bycie w Hasselandzie? Średnio mi się to podoba.

Ja bym dopuścił dawanie drugi raz tego samego odznaczenia, ale przy pominięciu np. Orderu Smoka, który można by dostać raz - ew. można dodać do niego dodatkowe klasy. Order Wielki z Diamentami i Wawrzynem na przykład.

Osoby wsławione dla Hasselandu, tak jak np. Helwetyk Romański dla Sarmacji powinny być stale nagradzane (on sam ma 2 przyznane 2 Ordery Acjo ;)). Tylko powinny być wtedy bardziej restrykcyjne wymagania: np. długi okres czasu, wymóg otrzymania x innych orderów, wniosek paru osób, etc.

Co do Króla, to poprzedni nasz Król i Książę zarazem chciał, by najwyższe odznaczenie wręczał właśnie Monarcha. Ale nigdy do tego nie doszło. Zaś obecny Król i Książę w ogóle do Hasselandu nie zagląda. Być może o nas zapomniał? Jesteśmy za daleko?... W każdym razie boję się, że gdyby to Królowi powierzyć nadawanie tego odznaczenia, to nikt by go już nie dostał...

Zależy od monarchy. Możemy to zmienić wnioskiem d nadanie. Autorytet monarszy znacznie podwyższy prestiż odznaczenia - dlatego warto spróbować.
Baron Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Santi Vilarte 24 kwi 2019, o 20:02

@Sant

Chodziło mi tylko o poszerzenie zakresu działalności, właściwej dla tego orderu, a poza tym wymieniłem też udział w pracach Senatu i wypełnianie obowiązków.

Rozumiem, jak najbardziej, tylko zakładam, że order jest najwyższym rodzajem odznaczenia, więc i zasługi w celu jego uzyskania powinny być wysokie. W przypadku aktywności w Senacie mam mieszane uczucia, bo nie jest ona aż tak czaso- i pracochłonna, chyba że ktoś bombardowałby Izbę kompleksowymi projektami ustaw. Ogólnie w przypadku działalności stricte administracyjnej możnaby ustanowić odznaczenie w randze medalu/odznaki.

Za samo bycie w Hasselandzie? Średnio mi się to podoba.

Właśnie nie za bycie, ale za przepracowanie jakiegoś okresu na stanowisku, które wymaga konkretnej aktywności i łączy się z jakąś odpowiedzialnością.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Verwaltung 24 kwi 2019, o 20:21

Ogólnie w przypadku działalności stricte administracyjnej możnaby ustanowić odznaczenie w randze medalu/odznaki.

Użyłem omyłkowo orderu jako synonimu odznaczenia.

W przypadku aktywności w Senacie mam mieszane uczucia, bo nie jest ona aż tak czaso- i pracochłonna, chyba że ktoś bombardowałby Izbę kompleksowymi projektami ustaw.

No nie jest czasochłonna, ale to bardzo pożyteczna działalność, gdyż każde wyrażenie zdania może wpłynąć pozytywnie na procedowany projekt, dlatego zaproponowałem nagradzanie pracy w Senacie Orderem Signum Laudis. Można ten wymóg połączyć z wymogiem sprawowania stanowiska, a można też oddzielić pracę w Senacie na zwykły medal. Kwestia dogadania ... i ustalenia kto zrobi graficzny projekt nowego medalu.
Baron Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Santi Vilarte 24 kwi 2019, o 20:28

Gdyby stworzyć taki 'medal administratora' i podłączyć pod niego także pracę w Senacie - jestem za.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Verwaltung 24 kwi 2019, o 20:36

Ja się nie będę upierał. Zobaczymy co na to Lord Szambelan.

P.S: @SantiVilarte - mój znacznik to @Seweryn.
Baron Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Piotr Paweł I 24 kwi 2019, o 21:37

Zacytuję nieaktualną ustawę... nie wiem, czemu ten punkt wypadł:

Ustawa o odznaczeniach państwowych Królestwa Hasselandu
z dnia 15 maja 2017 roku

art. 1.
Odznaczeniami państwowymi Królestwa Hasselandu są:
h) Medal Aktywności Obywatelskiej, przyznawaniu w czterech klasach: złoty z laurami, złoty, srebrny i brązowy.

Po prostu trzeba go przywrócić.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Dział władz