Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[A5] Nowa Konstytucja

debaty senatu i decyzje najwyższych władz

Re: Nowa Konstytucja

Postprzez Verwaltung 20 mar 2019, o 18:49

Wysoka Izbo,

proponuję przyjrzeć się moim uwagom.

1. Literówka w art. 5
"Królestwo Hasselandu sprawuje pieczę nad bezpieczeństwem swoich obywateli oraz nienaruszalnością swoich granic"

2. Art. 17 - albo ktoś jest wybierany albo powoływany. Tych słów nie należy stosować zamiennie.

3. Art. 22 - z tego co wiem to konstytucja Hasselandu jest jedna, więc wypada zmienić "konstytucje" na "Konstytucję".

4. Art. 23 - wedle art. 20 Senat mają tworzyć wszyscy obywatele, stąd inicjatywa ustawodawcza obywateli brzmi głupio, dlatego proponuję zmienić ten zapis.

5. Art. 24 - mowa o szlachcie/arystokracji sarmackiej czy hasselandzkiej?

6. Art. 26 - nie ma opisanej procedury po odmówieniu podpisania ustawy.

7. Art. 27 - jest zbędny, aczkolwiek nieszkodliwy.

8. Art. 32 - niezgodny z Konstytucją KS. Za dyplomację odpowiada teraz Rada Ministrów (ustawa o dyplomacji weszła w życie lecz nie dokonano ujednolicenia), więc z nią trzeba takie sprawy uzgadniać.

9. Proponuję usunąć art. 35 a do 34 dopisać "Szczegóły określa" ustawa

10. Zbędny w związku z art. 20

11. Art. 38 - co z przysięgą zawartą w ustawie o obywatelstwie?

12. No i oczywiście wiele "zaników" kropek i innych elementów właściwych dla estetyki.
(—) Severin von Verwaltung
Baron Księstwa Sarmacji
Baron Królestwa Hasselandu
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Piotr Paweł I 20 mar 2019, o 19:54

Dziękuję za te szczegółowe uwagi. Od ręki powiem tylko, że gdy mowa o szlachcie czy arystokracji, chodzi o szlachtę hasselandzką. Trzeba oczywiście Konstytucję konstruować tak, by zmiana prawa sarmackiego nie musiała natychmiast skutkować potrzebą jej zmiany - stąd np. w sprawach zagranicznych trzeba napisać "odpowiednie instytucje Księstwa Sarmacji". Ja się temu jeszcze przyjrzę.
W tej sytuacji przedłużam debatę do czasu wyjaśnienia wszystkich tych wątpliwości.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Verwaltung 20 mar 2019, o 21:59

Dziękuję za poważne podejście do moich uwag i za przedłużenie debaty.

Tytułem uzupełnienia - w punkcie 10 chodziło mi oczywiście o art. 36.
Baron Księstwa Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Piotr Paweł I 21 mar 2019, o 16:14

Dziś mam nieco mało czasu; jutro spróbuję to ogarnąć, jeśli nie wyprzedzi mnie Lord Szambelan :twisted:
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 21 mar 2019, o 16:28

Cóż, z większością uwag się zgadzam i dziękuję za zwrócenie na nie uwagi. Niestety, ale odnieść się do nich będę w stanie dopiero w piątek wieczorem, ewentualnie w sobotę rano, chyba że zmotywuje się wystarczająco wcześniej (w co niestety raczej wątpię).
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez AFvTD 22 mar 2019, o 20:00

Wysoka Izbo
Poważany Kawalerze

Jeszcze raz dziękuję za poprawki i jak mówiłem, postaram się teraz do nich odnieść

Literówka w art. 5
"Królestwo Hasselandu sprawuje pieczę nad bezpieczeństwem swoich obywateli oraz nienaruszalnością swoich granic"

Oczywiście, jest to moje przeoczenie i dziękuję za zwrócenie uwagi. Jak najbardziej wprowadzę tę poprawkę w formie autopoprawki do projektu.

Art. 17 - albo ktoś jest wybierany albo powoływany. Tych słów nie należy stosować zamiennie.

Cóż, oczywiście wynika to z mojej niewiedzy. Zapamiętam i również wprowadzę odpowiednią poprawkę.

Art. 22 - z tego co wiem to konstytucja Hasselandu jest jedna, więc wypada zmienić "konstytucje" na "Konstytucję"

To również jest mój oczywisty błąd, nie zamierzam się o to spierać i wprowadzę odpowiednią poprawkę.

Art. 23 - wedle art. 20 Senat mają tworzyć wszyscy obywatele, stąd inicjatywa ustawodawcza obywateli brzmi głupio, dlatego proponuję zmienić ten zapis.

W sumie racja, nie przemyślałem tego. Również wprowadzę poprawkę i dziękuję za czujność

Art. 24 - mowa o szlachcie/arystokracji sarmackiej czy hasselandzkiej?

Tutaj jest dosyć trudne pytanie. Na chwilę obecną można mówić, że przepis traktuje o szlachcie hasselandzkiej - jednak osobiście traktuje tytuł szlachecki/arystokratyczny Księstwa Sarmacji jako tożsamy tytułowi hasselandzkiemu, jak i na odwrót. O ile zatem uda się dojść do porozumienia w sprawie tytułów hasselandzkich z Księciem (nieobecnym na razie) o tyle właśnie wtedy będzie chodziło o tytuły hasselandzkie. Jeżeli nie, to będzie trzeba mówić tutaj o tytułach sarmackich.

Art. 26 - nie ma opisanej procedury po odmówieniu podpisania ustawy.

Tutaj niekoniecznie się zgodzę. Ustawa jest niezgodna z prawem -> Lord Szambelan ma obowiązek jej nie podpisać. Jeżeli jest ona niezgodna, to znaczy, że nawet gdyby wszyscy obywatele zagłosowali w referendum za ustawą, to nie powinna ona zostać podpisana. Dlatego też po prostu projekt przepada, natomiast Senat może podjąć kolejny projekt ustawy o treści poprawionej. Jeżeli trzeba, można to zapisać, aczkolwiek wydaje mi się to nader intuicyjnej.

Art. 27 - jest zbędny, aczkolwiek nieszkodliwy.

Niech zatem pozostanie. Skoro ma nie zaszkodzić, to może pomóc innym stwierdzić, jak się zachować, kiedy ma się wątpliwości.

Art. 32 - niezgodny z Konstytucją KS. Za dyplomację odpowiada teraz Rada Ministrów (ustawa o dyplomacji weszła w życie lecz nie dokonano ujednolicenia), więc z nią trzeba takie sprawy uzgadniać.

To również jest przeoczenie - związane z stagnacją w polityce zagranicznej. Zapomniałem o ustawie o dyplomacji i oczywiście tutaj również wprowadzona zostanie poprawka.

Proponuję usunąć art. 35 a do 34 dopisać "Szczegóły określa" ustawa

W sumie to też racja. Niech zatem będzie.

[Art. 36.] Zbędny w związku z art. 20

Nie będę się spierał. Oczywiście, również wprowadzę poprawkę.

Art. 38 - co z przysięgą zawartą w ustawie o obywatelstwie?

To jest kwestia pod dyskusję. Nie wiem, czy poprzednia przysięga ma jakąś historię, natomiast jeżeli takowego znaczenia to nie ma, po prostu zdecydowałbym, aby uchylić ustęp z przysięgą z ustawy o obywatelstwie.

No i oczywiście wiele "zaników" kropek i innych elementów właściwych dla estetyki.

Zatem byłbym wdzięczny, gdyby przedstawił poważany projekt z uzupełnionymi kropkami i przecinkami. Starałem się zachować estetykę, ale jak widzę, niekoniecznie wyszło :D

Oczywiście projekt poprawiony przedstawię później.

Z wyrazami szacunku
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Piotr Paweł I 22 mar 2019, o 20:34

Na chwilę obecną można mówić, że przepis traktuje o szlachcie hasselandzkiej - jednak osobiście traktuje tytuł szlachecki/arystokratyczny Księstwa Sarmacji jako tożsamy tytułowi hasselandzkiemu, jak i na odwrót. O ile zatem uda się dojść do porozumienia w sprawie tytułów hasselandzkich z Księciem (nieobecnym na razie) o tyle właśnie wtedy będzie chodziło o tytuły hasselandzkie. Jeżeli nie, to będzie trzeba mówić tutaj o tytułach sarmackich.

Widzę, że zaczyna się dyskusja o tytułach szlacheckich. Ja takowy posiadam, hasselandzki: arcyksiążę. Nie ma takiego sarmackiego. Sarmackim jestem diukiem i nim pozostanę. Hasselandzkiego arcyksięcia nie odbierze mi nawet Książę Sarmacji. No, chyba, że za zgodną z prawem karę.
Ja bym proponował zastanowić się nad jakimś sharmonizowaniem tytułów hasselandzkich i sarmackich. Niestety, fakt, że w Sarmacji panuje Książę, zablokował możliwość sensownego awansu diukom. System hasselandzki jest bardziej rozbudowany, co uważam za właściwe. A tytuły to nasza specyfika. I dlatego pozostawmy je.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Verwaltung 22 mar 2019, o 20:47

Mogę prosić o dokładny wykaz tych tytułów? Przydałyby się jeszcze akty historyczne je ustanawiające. Warto byłoby to czytelnie uregulować.
Baron Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Piotr Paweł I 22 mar 2019, o 22:20

Konstytucja obowiązująca:

Art. 15. [Tytuły szlacheckie i arystokratyczne]

1. Obywatele Hasselandu posługują się przyznanymi im sarmackimi tytułami szlacheckimi i arystokratycznymi.
2. Szlachta i arystokracja Hasselandu posługuje się również hasselandzkimi tytułami szlacheckimi i arystokratycznymi: pan (sir), baronet, baron, wicehrabia, hrabia, markiz, grand, diuk, książę, arcyksiążę, książę Korony.

Dopiero teraz dostrzegłem, że w nowej wersji Konstytucji ten artykuł jakoś znikł. No ja się na to zgodzić nie mogę. Będę wnosił o pozostawienie go, rzecz jasna w innym miejscu.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Verwaltung 22 mar 2019, o 22:37

Te nazwy są jakoś bardzo związane z tradycją? Dobrze byłoby zmienić niektóre, żeby się nie dublowały z sarmackimi.
Baron Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dział władz