Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wedla - stolica lenna

Wedla - stolica lenna

Postprzez AFvTD 13 lis 2019, o 18:06

Wedla jest stolicą lenna - baronii Wedla, nadanej na mocy Przywileju Samorządowego przez JKW Konrada Jakuba dnia 4 lutego 2018 roku. Baronia obejmuje 22 wsie lenne, które zostaną kolejno zaprezentowane oraz opisane.
______________________________________________________________________________________

W E D L A
informacje ogólne:

Liczba mieszkańców: 604 506
Charakter gospodarczy miasta: głównie usługowy
Zanieczyszczenie środowiska: umiarkowanie wysokie
Dostęp do środków transportu zbiorowego: ograniczony
Infrastruktura drogowa: rozbudowana
Dostęp do opieki medycznej i organy bezpieczeństwa publicznego: wystarczające
Kultura i zabytki: Średni poziom

______________________________________________________________________________________


Mieszkańcy stolicy lenna są ludźmi bardzo serdecznymi i ciepłymi, a prawie cała gospodarka miejska, poza rolnictwem - z hodowli drzew orzechowych baronia jest znana w całej Sarmacji - opiera się ona głównie na przedsiębiorstwach usługowych - turystycznych i handlowych.

W baronii znajduje się również wiele zabytków. Wśród nich Zamek lenny Alkirala Wedli, a także Uniwersytet Wedlowski, który od dłuższego czasu szykuje się na ponowny podbój sceny naukowej. Ważnym miejscem, jednocześnie nadal obecnym ośrodkiem kultu jest Stara Kaplica - rekonstruowana po pożarze w XII wieku.

Baronia Wedla to również liczne place i parki, a także całkiem obszerne osiedla mieszkaniowe. Pomimo to zdecydowana większość mieszkańców posiada własne domy mieszkalne, z dosyć obszernymi działkami.

Większość rodzin to rodziny wielodzietne, wychowujące swoje dzieci według tradycyjnych wartości, jak wiara w Urusa oraz honor. Wśród kluczowych zajęć znajduje się również szermierka, stanowiąca jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w mieście - zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszy się nawet piłka nożna i mecze drużyn mających siedzibę w mieście.

Informacja "polityczna"
Ludność przykłada dużą wagę do utrzymywania tradycji i uczciwości. Dużo osób przychodzi również na wybory. Ciężko przekonać ich do swojej osoby, głosują za osobami znanymi lokalnie, pracującymi na zwiększanie się dobrobytu w mieście.

Wszystkie informacje dotyczące miejsc oraz wydarzeń w mieście będą zamieszczane w poniższym wątku.
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Dobry Obywatel
 

Re: Wedla - stolica lenna

Postprzez AFvTD 21 lis 2019, o 18:12

Wedla rozpoczęła przygotowania do koronacji JKM Laureta Gedeona. Co prawda cała uroczystość nie odbędzie się w Andurii, aczkolwiek jednak ludowy folklor nie pozwala na odpuszczenie takiej okazji. Jak przy każdej koronacji królewskiej, tak i przy tej nie można było zapomnieć o zabawie związanej z tą uroczystością.

Na Placu Przyjaźni Baridajsko-Sclavińskiej pojawiła się już olbrzymia beczka, na razie jednak nie zdradzę, co znajduje się w środku. W pobliżu umiejscowiono również długą, ale niską i wąską, drewnianą "balię" z wodą. Przyozdobiono również plac różnobarwnymi światełkami, które oświetlają pięknie cały plac.

Obrazek


Tymczasem na Uniwersytecie Wedlowskim również nie czekano i rozpoczęto prace nad dziełem literackim poświęconym życiu Laureta Gedeona I. Dzieło obejmuje dzieje w życiu JKM, jak również jego karierę. Prawdopodobna data emisji jest jeszcze nieokreślona, aczkolwiek sami redaktorzy uniwersytetu twierdzą, że ukaże się ono w marcu.

Pałac Lenny również przyozdobiono na tę okazję. Żywopłoty wszystkie przycięto na równo, trawniki wykoszono, drzewa wyrównano, wszystkie dywany wytrzepano, kurze ze wszystkich szaf, półek i stołów wytarto. Położono nowe obrusy w sali jadalnianej, wszystkie komplety pościeli wyprano oraz wywietrzono. Okna zostały wypucowane, podłogi zmyte, ściany w komnacie Alkirala odmalowano, zgodnie z życzeniem na kolor błękitny. Wszystkie żarówki wymieniono. Gazety leżące na wejściu i w komnatach wymieniono na aktualne wydania, również księgi stojące w regałach wymieniono na inne. Wśród nich można znaleźć Róże Heliogabala

Zadbano również o to, aby inne części miasta pięknie się reprezentowały. Bloki mieszkalne już od pewnego czasu były remontowane, odmalowywane, w środku również odnowiono schody, położono nowe płytki na podłogach. W kilku miejscach pojawiły się również tymczasowe rzeźby z Pałacu Lennego oraz sprowadzone z innych części lenna. Prezentują one władców Baridasu oraz Lenna - głównie tych historycznych. Nie mogło zabraknąć również rzeźby Christophera Arpeda, prawdopodobnie jednego z najważniejszych władców lenna.

Obrazek
wizerunek Christophera Arpeda na najpopularniejszym dziele wedlowskiego artysty
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Dobry Obywatel
 

Re: Wedla - stolica lenna

Postprzez Piotr III Łukasz 22 lis 2019, o 11:13

Beczki radzę dobrze pilnować, coś mnie do niej przyciąga ;)
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Ojciec Założyciel Księstwa Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Królestwo Baridasu
Królestwo Hasselandu
Konsulat Sclavinii
 

Re: Wedla - stolica lenna

Postprzez AFvTD 22 lis 2019, o 15:03

Piotr III Łukasz napisał(a):Beczki radzę dobrze pilnować, coś mnie do niej przyciąga ;)


Oj coś wyczuwam rozczarowanie WKM, gdyby jednak udało się do beczki dobrać :)
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Dobry Obywatel
 

Re: Wedla - stolica lenna

Postprzez Laurẽt 22 lis 2019, o 16:29

Prześwietny Lenniku!

Jestem wzruszony. Gdy ze względu na natłok spraw tylko na chwilę udało mi się zatrzymań w tym pięknym mieście to byłem mile zaskoczony wielką życzliwością mieszkańców Wedli. Obiecuję, że będę zaglądał tu częściej, bo miasto ma swój bardzo ciekawy i niepowtarzalny klimat, który mi bardzo służy dając chwilę wytchnienia o odpoczynku.
Baridas sáno alta

Laurẽt Gedeon I
Avatar użytkownika
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Wedla - stolica lenna

Postprzez AFvTD 23 lis 2019, o 15:46

Tymczasem dochodzi powoli godzina szesnasta. Tłumy gromadzą się na placu przyjaźni, aby móc świętować koronację JKM Laureta Gedeona. Zebrani są głównie mieszkańcy baronii, którzy nie byli w stanie pojechać na uroczystości do Zamku Królewskiego w Almerze. Do balii z wodą wrzucono skorupki orzechów, które pływały po powierzchni, jakby to nie wyglądało, wszyscy wiedzą o co chodzi.

Tymczasem przed odjazdem w kierunku Almery Alfred Fabian von Tehen-Dżek powitał zgromadzonych.

Uroczystość Koronacji JKM Laureta Gedeona jest wielkim świętem dla nas wszystkich. Od wielu lat nie odbyła się żadna koronacja samodzielnego Króla Baridasu. To ważne wydarzenie powinno przyświecać naszej dzisiejszej wspaniałej zabawie. Nie jest to bowiem tylko nasz Król i Władca, ale również Przyjaciel, któremu możemy zawierzyć całe nasze życia. Dzięki Królowi, który wreszcie wprowadzi ład i porządek w kraju, w którym niepokoje i negatywne nastroje towarzyszyły marazmowi. Tylko razem, dzięki współpracy i kooperacji jesteśmy w stanie przełamać zło, które pojawiło się w Baridasie na przestrzeni wielu, wielu miesięcy. Doprowadzimy teraz, dzięki współpracy z Królem i Przyjacielem Baridas do rozkwitu, który zapisze się złotymi zgłoskami na kartach mikronacyjnej historii.

Wiwat Król!
Wiwat Przyjaciel!
Fare Aryon
Véle ~ssa


Po zakończonym przemówieniu ludzie ruszyli do zabawy, przy czym największą ciekawość wzbudziła właśnie balia z wodą, wypełniona orzechowymi łupinami. Ludzie jakby nigdy nic wskakiwali do wody w panujący na zewnątrz ziąb. Ku zdziwieniu wszystkich, pływakom nie było zimno, a gdy kolejne osoby dołączały do wielkiej kąpieli - okazało się, że woda wcale nie jest zimna, a przyjemnie ciepła. To właśnie efekt wrzucenia do wody skorupek po wedlowskich orzechach. Tak na prawdę, skorupki wcześniej zostały włożone razem z orzechami do pieca, w którym zostały poddane prażeniu. Orzechy wyłuskano, natomiast skorupki, kiedy jeszcze zachowały swoje ciepło - wrzucono do wody. Nagrzały one wystarczająco mocno wodę, aby można było się w niej kąpać, a odpowiednio ustawione parawany chroniły przed wiatrem.

Obrazek

Sam zwyczaj kąpieli też nie jest przypadkiem. Ma on znaczenie symboliczne. Przed koronacją każdy, który miał problemy w życiu mógł się wykąpać w balii, aby się ich pozbyć na czas panowania nowego Króla. Rytuał jest związany z mitem, w którym Vesyan, młody chłopak, musiał codziennie brać kąpiel w słonej wodzie, aby oczyścić się przed bogiem nocy Noctetem przed swoimi nocnymi igraszkami. Jeżeli zapomniał o kąpieli napadały na niego kruki, dziobiące go po rękach i nogach, a największy z nich, zwany Rafadem - w miejsce pomiędzy nogami.

Kiedy Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Alkiral Wedli odjechał w stronę Almery nikt nie zwrócił uwagi, że zniknęła ogromna beczka umiejscowiona na placu. Wszyscy wiedzieli, co się w niej znajduje, jednak nikt nie poczuł powodów, dla których miałoby być im jej szkoda. Kto wie, co się z nią dalej stanie? - dowiecie się już niedługo
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Dobry Obywatel
 


Powrót do Baronia Wedla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość