Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Kwestia referendum

Kwestia referendum

Postprzez Piotr Paweł I 18 sty 2020, o 21:38

Wobec obwieszczenia Lorda Szambelana o uznaniu tronu królewskiego Hasselandu za opróżniony
viewtopic.php?f=791&p=321776#p321776
pojawia się kilka kluczowych kwestii.
Lord Szambelan napisał:

W opinii władz Hasselandu obwieszczenie jest ważne i obowiązuje tak długo, jak długo widnieje w DP. Publikacja w dzienniku jest dla niego warunkiem obowiązywania, a złożenie wniosku do TK nie wstrzymuje tego procesu - a przynajmniej nie ma takiej możliwości w KPTK ani Ordynacji wyborczej, nie wspominał też o tym wnioskodawca w swoim piśmie.

I to jest niewątpliwie słuszne. Tron został opróżniony i jest opróżniony. Pytanie brzmi, co się stanie, jeśli TK uzna, że referendum w sprawie opróżnienia tronu (oczywiście - Księstwa Sarmacji, ale zarazem i Królestwa Hasselandu) zostało zarządzone nieprawidłowo? Lord Szambelan posłużył się tu Ordynacją:

Przepis art. 13 pkt 2 Ordynacji daje sądowi możliwość unieważnienia wyborów na skutek protestu wyborczego. Gdyby więc wniosek do TK interpretować jako taki protest oraz zastosować wykładnię językową (polecaną do stosowania w pierwszej kolejności), to aby akt/czynność unieważnić, muszą być one przedtem ważne.

Referendum jest opisane w Ordynacji wyborczej. I faktycznie, unieważnienie referendum może nastąpić w przypadku stwierdzenia poważnych nieprawidłowości, w szczególności przy oddawaniu lub zbieraniu głosów. Otóż, po pierwsze, nie wpłynął żaden protest wyborczy. Rozpoznanie przez Trybunał Koronny z urzędu sprawy zgodności postanowienia Marszałka Sejmu z dnia 30 grudnia 2019 roku ws. zarządzenia referendum nad opróżnieniem tronu książęcego z art. 22 ust. 1 Konstytucji Księstwa Sarmacji w żaden sposób nie jest rozpoznaniem protestu wyborczego. Ewentualne stwierdzenie niezgodności zarządzenia referendum z Konstytucją nie nastąpi więc zgodnie z art. 13 Ordynacji. Skoro tak, nie można referendum unieważnić. Co więcej, z pewnością można stwierdzić, że nie doszło do poważnych nieprawidłowości przy oddawaniu lub zbieraniu głosów.
W przekonaniu Instytutu Neksjalizmu HAN, Trybunał powinien jak najszybciej umorzyć sprawę.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
 

Powrót do Instytut Neksjalizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron