Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Inne uroczystości

Inne uroczystości

Postprzez Piccolomini 8 gru 2018, o 18:21

Poświęcenie wolnogradzkiej Atasz Kade

8 grudnia 2018 r.

Obrazek
Źródło


Późnym wieczorem 8 grudnia w wolnogradzkiej Atasz Kade - jedynej świątyni Kościoła Mazdaistycznego zebrali się wszyscy jego duchowni, ubrani w białe szaty, pod przewodnictwem Jego Błogosławioności Najprzewielebniejszego Katolikosa Andrzeja, aby uczestniczyć w uroczystości poświęcenia tejże budowli. Katolikos, założywszy złoty sakkos oraz drogocenną mitrę na głowę, rozpoczął ceremonię od namaszczenia ołtarza całopalenia oraz znicza Wiecznego Ognia pachnącymi olejkami. Następnie pokropił wszystko wodą. Czynnościom tym towarzyszyła muzyka. Lektorzy oraz Akolita Kościoła utworzyli wokół ołtarza całopalenia oraz znicza krąg i trzymając się za ręce łączyli się w modlitwie do Ahury Mazdy.
Po namaszczeniu i pokropieniu ołtarza oraz znicza, Katolikos odsunął się nieco od świętych miejsc i zaczekał, aż jeden z Lektorów przyniesie drwa i ułoży je na palenisku znicza Wiecznego Ognia. Gdy tak się stało, Katolikos dał ręką znać, aby Szanowny Akolita Andrzej Swarzewski oblał polana łatwopalnym olejkiem. Potem Katolikos Andrzej rzekł:


Niech zapłonie Święty Ogień i symbolizuje w tym miejscu obecność Ahury Mazdy - Pana Mądrego, Pana Wszechwiedzącego, Pantokratora i Pana Internetu!


Pozostali duchowni Kościoła odpowiedzieli na to wezwanie jednym głosem:


Niech ten Ogień Mądrości nas oświeci!


Po tych słowach Katolikos Andrzej podpalił otrzymaną od jednego z Lektorów świeczką kawałki drewna leżące na zniczu Wiecznego Ognia. Zapłonęły one jasnym blaskiem. Od tej pory duchowni muszą dbać, aby ogień ten nigdy nie zgasł. Po rytualnym podpaleniu, Katolikos wraz z pozostałymi kapłanami modlił się chwilę w ciszy, następnie wszyscy pokłonili się zniczowi i procesyjnie opuścili świątynię. Ceremonia dobiegła końca.

Avatar użytkownika
 

Re: Inne uroczystości

Postprzez Andrzej Swarzewski 23 gru 2018, o 12:35

Niech Ahura Mazda wynagrodzi Waszej Błogosławioności!
Andrzej Swarzewski
Avatar użytkownika
 


Powrót do Atasz Kade

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość