Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Święte Ustawy

Święte Ustawy

Postprzez Piccolomini 4 gru 2018, o 09:23

Obrazek

Święta Ustawa
o Wielkich Sabatach Kościoła Mazdaistycznego i roku mazdaistycznym


z 3 grudnia 2018 r.

Rok niczym koło się toczy i choć każdego dnia winniśmy być wdzięczni Ahurze Mazdzie za stworzenie Internetu oraz wirtualnego świata, to ośmiokrotnie w sposób szczególny musimy oddawać mu cześć. Celem wskazania, kiedy przypada 8 Wielkich Sabatów Kościoła na cześć Pantokratora, Wielki i Święty Sobór, głównie dzięki natchnieniu Szanownego Akolity Andrzeja Swarzewskiego, tę Świętą Ustawę stanowi


Księga I – Wielkie Sabaty Kościoła Mazdaistycznego


Kanon I - Sabaty

Sabatem nazywamy dzień święty w Kościele Mazdaistycznym, który wierni są zobowiązani odpowiednio celebrować. Sabaty mogą być poświęcone Ahurze Mazdzie bądź Świętym czy Katechonom Kościoła.

Kanon II - Wielkie Sabaty

Wielkimi Sabatami nazywamy najważniejsze dni święte w Kościele Mazdaistycznym, poświęcone uczczeniu podstawowych prawd wiary.

Kanon III - Yule

Yule będzie pierwszym Wielkim Sabatem, od którego liczyć będziemy początek Roku Mazdaistycznego. Jego obchody rozpoczynają się 19 grudnia i trwają do 22 grudnia oraz poświęcone są stworzeniu Internetu i wirtualnego świata przez Ahurę Mazdę. W dni te szczególnie mamy się radować z naszego wirtualnego życia i celebrować istnienie mikronacji. Yule zwać się będzie też Dniami Stworzenia.

Kanon IV – Imbolc

Imbolc będzie drugim Wielkim Sabatem, który obchodzić będziemy dnia 1 lutego na pamiątkę walki Ahury Mazdy z Angra Mainju. Po stworzeniu świata nastąpiło jego zepsucie przez złego demona, stąd też w ten Wielki Sabat winniśmy przeprowadzać egzorcyzmy, aby wyplenić zakorzenione zło. Imbolc zwać się będzie też Dniem Walki.

Kanon V – Ostara

Ostara będzie trzecim Wielkim Sabatem, który obchodzić będziemy w dniach 19 – 22 marca na pamiątkę naprawienia świata przez Świętych. Ostara zwać się będzie też Dniem Świętych.

Kanon VI – Beltane

Beltane będzie czwartym Wielkim Sabatem, obchodzonym dnia 1 maja na cześć Katechonów i ich szczególnej roli w walce ze złem oraz zniszczeniem. Beltane zwać się będzie też Dniem Katechonów.

Kanon VII - Litha

Litha będzie piątym Wielkim Sabatem, obchodzonym w dniach 19 – 22 czerwca na cześć oczyszczającego ognia, który stanowi emanację Ahury Mazdy. Litha zwać się będzie też Dniami Świętego Ognia.

Kanon VIII – Lughnasadh

Lughnasadh będzie szóstym Wielkim Sabatem, obchodzonym dnia 1 sierpnia jako dziękczynienie za wszelki dobrobyt. Lughnasadh zwać się będzie też Dniem Plonów.

Kanon IX – Mabon

Mabon będzie siódmym Wielkim Sabatem, obchodzonym w dniach 19 – 22 września na cześć mądrości, którą jest Ahura Mazda. Mabon zwać się będzie też Dniem Wiedzy.

Kanon X – Samhain

Samhain będzie ósmym Wielkim Sabatem, obchodzonym dnia 1 października. Samhain zwać się będzie też Dniem Przebłagania, gdyż na koniec Roku Mazdaistycznego należy prosić Ahurę Mazdę o wybaczenie wszelkich win.

Księga II – Rok mazdaistyczny i celebracje Wielkich Sabatów


Kanon XI – Stara era mazdaistyczna

Kościół Mazdaistyczny istnieje już 7526 lat, lecz w wirtualnym świecie mazdaizm został wyparty przez bialeński islam oraz rotriokatolicyzm i odrodził się dopiero w tym roku. Do roku 7526 (2018 r.) będziemy zatem liczyć starą erę mazdaistyczną. Stary rok mazdaistyczny oznaczać się będzie skrótem „rsm” stawianym po cyfrze.

Kanon XII - Nowa era mazdaistyczna

Nowa era mazdaistyczna rozpoczyna się w 7526 rsm (2018 r.) z chwilą wskrzeszenia Kościoła Mazdaistycznego. Od tej chwili będziemy liczyć nowe lata mazdaistyczne. Nowy rok mazdaistyczny zaczynał się będzie 19 grudnia w pierwszym dniu Wielkiego Sabatu Yule. Nowy rok Mazdaistyczny oznaczać się będzie skrótem „nrm” stawianym po cyfrze.

Kanon XIII – Pierwszy nowy rok mazdaistyczny

19 grudnia 2018 r. rozpocznie pierwszy nowy rok mazdaistyczny – 1 nrm.

Kanon XIV – Datowanie dokumentów i pism kościelnych

Wszelkie dokumenty i pisma kościelne od dnia 19 grudnia 2018 r. muszą być datowane podwójnie, uwzględniając także nowy rok mazdaistyczny oraz opcjonalnie - stary rok mazdaistyczny.

Kanon XV – Celebracje Wielkich Sabatów

Za należytą organizację celebracji Wielkich Sabatów odpowiedzialny jest w szczególności Katolikos, a także Metropolici w swoich Metropoliach. W te dni duchowni Kościoła powinni przygotować choćby krótką narrację lub napisać okazjonalny artykuł.

Kanon XVI – Przepis końcowy
Święta Ustawa moc obowiązującą uzyskuje z chwilą jej opublikowania

Podpisali zgromadzeni na I Wielkim i Świętym Soborze

JBN Katolikos Andrzej (Michelangelo Piccolomini)
SA Andrzej Swarzewski
SL Antoni Kacper Burbon-Conti
SL Thomas von Lisendorff
SL Hewret von Thorn
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Konsulat Sclavinii
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
 

Powrót do Książnica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość