Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ściana w sali balowej

miejsce najważniejszych wydarzeń odbywających się na Zamku Zielnyborskim

Ściana w sali balowej

Postprzez kaxiu 8 maja 2020, o 00:04

Z okazji nadchodzącego balu zacząłem robić porządki w Zamku. Znalazłem przez to wiele rodowych herbów, jedne są starsze, inne nowsze. Coś z nimi wypadało zrobić, więc postanowiłem powiesić wszystkie na ścianie - kto bogatemu zabroni?

Obrazek
Herb Cesarstwa Teutonii. Oprócz Teutońskiego Lwa uwagę zwraca miecz po lewej stronie (Slavia) i klucz po prawej (Enderasja)

Obrazek
Herb Jego Cesarskiej Wysokości Jakoba - Teutoński Lew na Teutońskiej Kracie

Obrazek
Herb Arcyksięcia Teutończyków i Księcia Zielnyboru Wojciecha Hergemona (pierworodny syn JCM Jakoba), w polach: lewe górne - rózgi liktorskie na Teutońskiej Kracie, prawe górne - Drzewo Zielnyborskie, lewe dolne - klucz Enderasji (tytularne ziemie Arcyksięcia Teutończyków), prawe dolne - Teutoński Lew na Teutońskiej Kracie.

Obrazek
Herb Jego Królewskiej Wysokości Łukasza Augusta (syna JCM Jakoba, Króla Królestwa Nowej Teutonii)

Obrazek
Herb Michał D**lke (syna JCM Jakoba)

Obrazek
Herb Jego Książęcej Wysokości Krzysztofa Kwaziego (syna JCM Jakoba, IV Księcia Teutończyków), Teutoński Lew z cyrklem na Teutońskiej Kracie

Obrazek
Herb Lanigirii von Graudenz (córki JCM Jakoba)

Obrazek
Herb Timana Demollari (syn JKW Wojciecha Hergemona), z Teutońskim Lwem choć bez korony, herb Marchia

Obrazek
Herb Konrada Hergemona (syna JKW Wojciecha Hergemona), jednocześnie najstarsza wersja herbu JKW Wojciecha Hergemona (także z Teutońskim Lwem)

Obrazek
Herb Jarka S**owskiego (syna JKW Łukasza Augusta), herb Lubicz (z Teutońskim Lwem, ale bez korony)

HERB BELINA
Herb Votusa (syna JKW Łukasza Augusta), herb Belina

HERB ???
Herb Pawła Piotra (syna JKW Krzysztofa Kwaziego

TUTAJ POWINIEN WISIEĆ PIERWOTNY HERB CYRKIEL
Herb Krzysztofa W***** (syna JKW Kwaziego), Herb tożsamy jak kiedyś u ojca

Obrazek
Herb Jego Królewskiej Wysokości Mateusza Wilhelma (syna JKW Krzysztofa Kwaziego), również zawierający Teutońskiego Lwa z cyrklem na Teutońskiej Kracie

Obrazek
Herb Jego Królewskiej Wysokości Andrzeja Fryderyka (syna JKW Krzysztofa Kwaziego), również zawierający Teutońskiego Lwa z cyrklem na Teutońskiej Kracie, a nadto sowę i modyfikowaną kratę główną

Obrazek
Herb Jej Królewskiej Mości Joanny Izabeli, Królowej Teutonii (córki JKW Andrzeja Fryderyka), oprócz tradycyjnego w tej linii Teutońskiego Lwa z cyrklem na Teutońskiej Kracie zawiera Eskulapa
Ostatnio edytowano 8 maja 2020, o 00:45 przez kaxiu, łącznie edytowano 2 razy
Wojciech Hergemon
Książę Zielnyboru
Księstwo Zielnyboru
Królestwo Teutonii
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Re: Ściana w sali balowej

Postprzez kaxiu 8 maja 2020, o 00:31

PS Jakby ktoś chciał o herbach podyskutować, cos się dowiedzieć, to nie trzeba się krępować - od tego jest ten wątek.
Wojciech Hergemon
Książę Zielnyboru
Księstwo Zielnyboru
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez kaxiu 8 maja 2020, o 12:12

Wieszając nadal na ścianie:

Obrazek
Herb Cesarstwa Teutonii

Obrazek
Herb Marchii Teutońskiej do 4 grudnia 2006 (a także dawny herb JCW Jakoba)

Obrazek
Herb Marchii Teutońskiej od 4 grudnia do połączenia z Królestwem Nowej Teutonii - czyli herb z czasów po Teutońskim Maju, a przed zjednoczeniem (uwagę zwraca brak korony u lwa oraz jednorożce będące zwierzęciem herbowym Króla Nowej Teutonii i później Króla Teutonii)

Obrazek
Herb w czasach panowania JKW Łukasza Augusta (środkowy herb to herb władcy)

Obrazek
Herb w czasach Namiestnika Michaela von Lichtenstein (syna Helwetyka, stąd wąż w jego herbie)

Obrazek
Herb w czasach panowanie JKW Mateusza Wilhelma

Obrazek
Herb w czasach panowania JKW Andrzeja Fryderyka

Obrazek
Obecny herb (panowanie JKM Joanny Izabeli)
Wojciech Hergemon
Książę Zielnyboru
Księstwo Zielnyboru
Królestwo Teutonii
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Eugeniusz Maat 8 maja 2020, o 12:20

Te herby są piękne.
Úr Burgmáster ik úrs Auterra

Obrazek
Królestwo Teutonii
Dwór Jego Książęcej Mości

Postprzez Akrypa Ali Shariati 8 maja 2020, o 12:23

Herb Jarka S**owskiego, znacznie wyróżnia się od innych, głównie kolorystycznie, przypomina nawet barwy Sclavinii a nie Teutonii jak większość innych, jest to czymś spowodowane czy to całkowity przypadek?
~Akrypa Ali Shariati
Teutonka, a w czanie wolnym Prezydent Republiki Bialeńskiej

Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Guedes de Lima 8 maja 2020, o 12:33

Zacne, na prawdę zacne.
GUEDES DE LIMA h. SZACHOWNICA
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk
Właściciel Unicorn Media Corporation

Obrazek

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez kaxiu 8 maja 2020, o 12:52

Akrypa Ali Shariati napisał(a):Herb Jarka S**owskiego, znacznie wyróżnia się od innych, głównie kolorystycznie, przypomina nawet barwy Sclavinii a nie Teutonii jak większość innych, jest to czymś spowodowane czy to całkowity przypadek?

Kolorystycznie podobny jest też do herbu Enderasji (wschodnia część starej Teutonii), tj. klucza na niebieskim tle (widoczny w moim herbie). Natomiast wyjaśnienie zgodne z historią "realną" jest bardzo proste. Ród cesarski był albo pierwszym, albo jednym z pierwszych rodów w historii polskich mikronacji (założony bodajże w 2005, a więc 15 lat temu). Można powiedzieć, że spora część relacji i zwyczajów rodowych jakie obecnie widzimy zaczęła się u nas. Początkowo to wcale nie było tak, że herby szły po jednej linii.

Pierwszy "rodowy" herb to niewątpliwie pierwotna wersja mojego herbu. Zwieńczony lwem w koronie i z teutońską kratą. Ale byłem nie tylko dziedzicem rodu, ale także i Namiestnikiem Marchii Teutońskiej. JKW Łukasz August (2 syn JCW Jakoba) nie miał i nie ma herbu na kracie (ba, nie ma nawet lwa!). Michał D*** (3 syn) również ma herb całkowicie pozbawiony typowej heraldyki, a JKW Kwazi (4 syn) obecnie ma wprawdzie herb typowy dla rodu, ale nie jestem pewien czy to pierwotny herb (niewątpliwie przy okazji się dowiemy). Także, przy starszych nadaniach herby pozbawione były korelacji z herbem "rodowym" (również herb T. Demollari, lew jest chyba dodany gdzieś koło 2007 roku), potem pojawił się zwyczaj dawania herbu po ojcu (tj. takiego samego, patrz. Konrad Hergemon, Krzysztof W*****) , a dopiero później (głównie chyba za sprawą Kwaziego, w mniejszym stopniu moim) zwyczaj ewolucji herbów.

Przy czym mamy dwa sposoby ewoluowania. Dziedziczny, widoczny zwłaszcza w linii Kwaziego, czyli syn/córka modyfikuje herb - polecam porównanie zmian w herbach: JKW Kwazi -> JKW Andrzej Fryderyk -> JKM Joanna Izabela. Drugi sposób, najbardziej widoczny chyba w moim herbie - czyli ewolucja herbu wraz z v-życiem posiadacza. Pierwsze pole to mój pierwotny herb, a kolejne pola dotyczą "prawdziwych" wydarzeń z mojego żywota, czyli założenia Zielnyboru (ob. Księstwo), tytularnego nadania Enderasji, czy też nieformalnego objęcia rodu wobec wycofania JCW Jakoba.

Jarek S**** przybył do Teutonii również lata temu, nie pamiętam dokładnej daty, ale obstawiam okolice 2005-2006 roku. Wtedy gdzieś nadano mu tytuł i herb. Członkiem rodu został znacznie później, lecz w czasach jak jeszcze tak nie dbano o jednolitość. Zapewne gdyby nadal był aktywny - herb przeszedł by jakąś większą ewolucję (jego jedyna zmiana względem wersji pierwotnej to dodanie lwa teutońskiego, jest to natomiast lew z czasów sprzed zjednoczenia - czy był już wtedy członkiem rodu? trzeba pytać Kwaziego), ale jako że nie jest wrzuciłem to czym posługiwał się jak był (za webarchive).

EDIT: PS Wieża wieńcząca herb Michała D. pochodzi z herbu Rantochii (ob. dzielnica Srebrnego Rogu), którą Michał założył.
Wojciech Hergemon
Książę Zielnyboru
Księstwo Zielnyboru
Królestwo Teutonii
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez t.demollari 8 maja 2020, o 14:03

Także, przy starszych nadaniach herby pozbawione były korelacji z herbem "rodowym" (również herb T. Demollari, lew jest chyba dodany gdzieś koło 2007 roku)

Dziś można uznać, że w rodzie bastardom nie przysługiwał herb "rodowy". Stąd mój dostałem od księcia Sarmacji (część Sarmatów miała w klejnocie powiązanie z prowincją, u mnie teutoński lew* był od samego początku [~grudzień 2005], Gellończycy mieli zdaje sie słońce). Później co prawda dostałem też teutoński tytuł szlachecki od JKM Łukasza Augusta, ale bez nowego herbu.

* w istocie od początku bez korony.
Timan Demollari
menadżer RVT Hrabia Ruhnhoff [SLP], Maozedonia Sanjang [LK] i selekcjoner Slawonii

Wandu-Wandu: 3609047
Obrazek
t.demollari
Królestwo Teutonii

Postprzez kaxiu 8 maja 2020, o 16:16

t.demollari napisał(a):Dziś można uznać, że w rodzie bastardom nie przysługiwał herb "rodowy".

;) Miło, że z okazji porządków i wieszania herbów odwiedziłeś mój zamek na zadupiu. Swoją drogą jakbyś herb odświeżał kiedyś, to można by dodać rodowe i teutońskie akcenty.
Stąd mój dostałem od księcia Sarmacji (część Sarmatów miała w klejnocie powiązanie z prowincją, u mnie teutoński lew* był od samego początku [~grudzień 2005],
* w istocie od początku bez korony.

Skoro tak mówisz, to tak jest. Ale ciekawe to jest o tyle, że mamy dwa herby z podobnego okresu...
ObrazekObrazek
...a innego lwa (nie tylko korona, ale cały lew inny). Czyżby spisek gelloński?
Wojciech Hergemon
Książę Zielnyboru
Księstwo Zielnyboru
Królestwo Teutonii
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez anglov 8 maja 2020, o 17:53

Przede wszystkim chciałbym docenić to, że odkopałeś rodowe herby, jak i historyczne herby Teutonii. Mam nadzieję, że kiedyś galeria herbów zostanie wywieszona w TIH lub innym statycznym miejscu, niż forum. Na pewno to bardzo ułatwi takie działania.

Zastanawia mnie natomiast, czy jakaś historia stoi za tym, że Lew Marchii po Teutońskim Maju utracił koronę.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny
Naczelna Izba Architektury

Następna strona

Powrót do Sala balowa