Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[ZE] Wątek narracyjny

miejsce najważniejszych wydarzeń odbywających się na Zamku Zielnyborskim

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Re: [ZE] Wątek narracyjny

Postprzez ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ 21 lis 2018, o 17:30

Pozwolę sobie zapytać w tym samym kierunku, co Arcyksiążę Wojciech - czy szanowni Kandydaci będą dążyć do wyzwolenia Teutonii spod sarmackiego jarzma i restauracji Cesarstwa?
Ceterum censeo Teutoniam liberandam esse.

Torkan Ingawaar (ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ)
Dziekan wydziału skytyistyki Almersko-Złotogrodzkiego Uniwersytetu Lingwistycznego
Królestwo Teutonii

Postprzez kaxiu 21 lis 2018, o 18:31

Arcyksiążę spojrzał z pewnym zdziwieniem na kandydatkę Carmen.

- Nie pytałem czy mamy równe prawa jak inne prowincje - akurat po roku w Trybunale Koronnym trochę prawa sarmackiego liznąłem, tylko o to co powinniśmy w ocenie kandydatki dostać ekstra.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Joanna Izabela 21 lis 2018, o 18:59

- Nie uważam, ze jest to dobry moment na secesje. Nie posłuży to Teutonii. Natomiast Arcyksiąże, wydaje mi się, ze jesteśmy na tyle autonomiczni, ze nie potrzebujemy ekstra praw od centrali. Nawet jeżeli dostaniemy "poszerzenie możliwości", nie ważne czy wywalczonych czy wynegocjowanych, to zawsze będzie to "dobra wola Grodziska". Nie potrzebujemy takiej łatki, jesteśmy wstanie być Wielką Teutonią bez specjalnego traktowania.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji

Postprzez ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ 21 lis 2018, o 21:17

Nie uważam, ze jest to dobry moment na secesje. Nie posłuży to Teutonii.

Nie pytam, czy secesja byłaby w tym momencie dla Królestwa korzystna, ale czy podczas Księżnej ewntualnego panowania niepodległość będzie finalnym celem w ramach długofalowej strategii działania. Strategii nie na tygodnie czy miesiące, ale na lata, bo to zwykle w latach mierzy się rządy większości mikronacyjnych monarchów.

W związku z powyższym nasuwa mi się inne pytanie: czy Szanowni Kandydaci planują zasiadać na tronie przez mniej lub bardziej określony czas, po którym zrzekną się Korony?
Ceterum censeo Teutoniam liberandam esse.

Torkan Ingawaar (ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ)
Dziekan wydziału skytyistyki Almersko-Złotogrodzkiego Uniwersytetu Lingwistycznego
Królestwo Teutonii

Postprzez AJ Piastowski 21 lis 2018, o 22:45

Kropelka potu wystąpiła nieoczekiwanie na czole. Adam delikatnie poluzował krawat i wymusił szybki, nerwowy uśmiech w kierunku Księcia Ingwaara.

- Pytania coraz lepsze. Winszuję. Książę nic nie stracił na swojej rezolutności, mimo niespecjalnej aktywności ostatnimi czasy.

Dokładnie 14 lat i 83 dni temu ukierunkowaliśmy się ku połączeniu w jeden wspólny organizm pod nazwą Księstwo Sarmacji, stając się tym samym ważną częścią największej mikronacji w Polsce. Pod protekcją KS, Teutonia przetrwała po dzień dzisiejszy. Optymistycznie licząc czasy powstania Cesarstwa Sardamacji od 29 lipca 2003 do czasu złożenia Hołdu Teutońskiego dn. 30 sierpnia 2004 minął zaledwie rok i 32 dni "wolności".

Powyższym zestawieniem chciałem nakłonić do zastanowienia się nad ważnym pytaniem. Gdzie byłaby Teutonia i czy w ogóle by była do dnia dzisiejszego, gdyby nie fuzja pod patronatem KS?

Uważam, że powinniśmy nadal zaznaczać swoją odrębność i bronić niezależności wspierając swoją autonomię w ramach Księstwa Sarmacji. Nie wydaje mi się, żeby w chwili obecnej był dobry moment na całkowite uniezależnienie się i przekształcenie w Cesarstwo.

Odpowiadając na drugie pytanie. Osobiście chciałbym zaplanować swoją misję i wyznaczyć sobie i mieszkańcom KT cele na okres 2 lat. Nie wykluczam wydłużenia kadencji o ile nie wyczerpie mi się wcześniej paliwo, oraz będę widział sens w tym co robię. No i rzecz jasna, jeśli do tego czasu będę cieszył się poparciem. Nie zamierzam okupować tronu na siłę. Oczywiście, bywają przypadki życiowe, które mogą sprawić wcześniejszą abdykację, nie mogę i tego wykluczyć.

Od tej przemowy zgłodniałem nieco i zaschło mi w gardle. Obsługa snuje się po kątach i nie ma co ze sobą zrobić, knując i szykując się albo na dobrą zabawę, albo...
ObrazekObrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Joanna Izabela 22 lis 2018, o 12:45

Książe trudno mówić o długotrwałej strategii w kontekście secesji. Patrząc na obecny stan mikronacji i wizje na przyszłość to raczej trudno o niej mówić. Natomiast jeżeli kiedyś będzie to dla nas korzystniejsze, to takie działania zostaną podjęte.
Co do okresu - to chce się zamknąć w 2,5 roku, zgodnie z tradycją tych lepszych królów. Oczywiście, nie wiem co przyniesie przyszłość i w przypadku gdybym nie spełniała swojej roli albo życiowych kryzysów ten okres może zostać skrócony.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji

Postprzez VAT 23 lis 2018, o 10:14

Szanowni Kandydaci, pozwólcie, że zadam następujące pytania:

Czy jeśli zasiądziecie na Tronie w Złotym Gordzie, Naród Teutoński doczeka się wreszcie sprawiedliwości? Czy podejmiecie jakiekolwiek kroki w celu rzetelnego i sprawiedliwego zbadania mechanizmów i ukarania wszystkich sprawców zbrodni Teutońskiego Maja? I nie, nie chodzi mi tu tylko o napiętnowanie, kolejny raz, znanego nam wszystkim 'najwyższego decydenta', ale o sprawiedliwą analizę i rozliczenie się z każdym, powtarzam - KAŻDYM - który stał za tamtą tragedią.

Pytanie związane nierozłącznie z poprzednim - czy uważacie, że Teutonia ma prawo samodzielnie osądzić swoich oprawców, a jeśli tak, czy zamierzacie powołać w tym celu jakieś niezależne ciało sądownicze - Trybunał ds. zbadania zbrodni Teutońskiego Maja?

Wreszcie - mając na uwadze, że Teutoński Maj, choć jest bezsprzecznie bolesną kartą naszej historii, nie był przecież jedynym wydarzeniem, które powinno doczekać się głośnego i wyraźnego publicznego napiętnowania - czy poprzecie stworzenie Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Teutońskiemu?

Kolejna kwestia - czy Teutonia pod waszymi rządami wyliczy wreszcie szkodę, jaką poniosła w konsekwencji zbrodniczych decyzji Grodziska i skieruje przeciwko Sarmackiej Koronie konkretne roszczenie odszkodowawcze?

Czy możemy się tego wszystkiego po Was, drodzy Kandydaci, spodziewać, czy może schowacie głowę w piasek? Proszę o jasne deklaracje, bez odwracania kota ogonem i krążenia wokół tematu.
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste

Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Postprzez AJ Piastowski 23 lis 2018, o 23:45

Nie jestem pewien, czy po tylu latach da radę jeszcze rzetelnie przeprowadzić śledztwo. Choćby z tego względu, że należałoby przepytać potencjalnych świadków tamtych wydarzeń, należałoby zebrać, przeanalizować i zredagować do kupy cały dostępny materiał. Szczerze mówiąc wydaje mi się to cholernie dużym przedsięwzięciem z którego nic nie wyniknie. Skupimy się na rzeczach, które dotyczą przeszłości i to dość dalekiej, zamiast spoglądać w przyszłość. Zastanawiam się czy jeśli sami sobie będziemy przeprowadzać samosąd, to czy nie ucierpieć może na tym reputacja Królestwa.

Nie jestem w pełni przekonany do tego pomysłu, chociaż rozumiem i akceptuję Twoje stanowisko i chęć rozliczenia się z przeszłością, aby dumnie spojrzeć w przyszłość i zmazać plamę na honorze Teutonii.

Uważam jednak, że samodzielne osądzanie sprawców tamtych wydarzeń jest pozbawione godności i przejawem hipokryzji. Dlatego w pierwszej kolejności chciałbym przedłożyć w Senacie projekt utworzenia jakiegoś niezależnego ciała sądowniczego, o którym wspominałeś. Jeśli wolą narodu będzie zbadanie tematu, to widziałbym w potencjalnym Trybunale miejsce dla przedstawicieli innych samorządów i zaproszenie ich reprezentantów do orzekania w sprawie. Dzięki takiemu działaniu wyroki, postanowienia czy późniejsze dalsze reperkusje będą opierać się na dostępnej wiedzy ocenionej przez niezależnych obserwatorów, nie związanych z KT. Pokusiłbym też się o wypracowanie jakiegoś wcześniejszego planu działania i szerszej wizji jak to mogłoby potencjalnie wyglądać.

Chyba, że źle zrozumiałem pytanie i chodzi tylko o wewnętrzne, symboliczne stwierdzenie i potwierdzenie przewinień popełnionych podczas Teutońskiego Maja? No bo oczywistym jest, że sami sobie możemy osądzać, tylko jak już wspomniałem wydaje mi się ten pomysł stratą czasu, bo racja i tak będzie po naszej stronie o czym wszyscy wiemy, a nie tędy droga do sprawiedliwości.

Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Teutońskiemu - brzmi ciekawie, chętnie poznam szczegóły i koncepcję pracy. Nie chciałbym jednak, żeby dochodziło do czysto hipotetycznych zakusów typu osądzania poprzednich Królów Teutonii, że nie byli w stanie wyegzekwować lub rozwiązać problemu typu sprawiedliwe osądzenie oprawców Teutońskiego Maja. Bo sam podsumowałeś, że przez te wszystkie lata Naród Teutoński nie doczekał się sprawiedliwości. Można by wywnioskować i równie dobrze obarczyć winą wszystkich tych, którzy przewodzili narodowi, a mimo to nic z tym nie zrobili.

Odpowiadając na ostatnie pytanie, które bezpośrednio łączy się z powyższymi wypowiedziami, nie uważam żeby ubieganie się o odszkodowanie ze strony KS miało tutaj sens, gdyż będziemy jak by wynikało także i z Twoich wypowiedzi osądzać poszczególne osoby odpowiedzialne za popełnione czyny. Jeśli skupimy się na osądzeniu personalnym to nie wiem czy dobrym założeniem będzie domaganie się odszkodowania także ze strony Grodziska.
Każda ze stron ma swoją historię, bardziej lub mniej chlubną, okres ciemnogrodu i totalnego nieporozumienia, jak i czasy dobrej woli i traktowania się po partnersku. Pranie i wywlekanie teraz brudów przeszłości, gdy przegapiło się wcześniej do tego odpowiedni moment nie przysłuży się ani Królestwu, ani jego mieszkańcom.

Podsumowując, bo prosiłeś o konkrety:
- Tak, podejmę kroki i próbę utworzenia jakiegoś organu do zbadania sprawy Teutońskiego Maja. Jeśli tylko naród poprze taki wniosek w Senacie.
- Nie, uważam że samodzielne osądzanie nie ma najmniejszego sensu. Żyjemy i funkcjonujemy w ramach KS, jeśli uda się wypracować formułę wspólnego zajęcia się tematem i pracą w potencjalnej komisji śledczej przynajmniej po jednym przedstawicielu z każdej prowincji to wówczas sprawa jest dla mnie otwarta.
- Tak, poprę tworzenie Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Teutońskiemu o ile temat zostanie rozwinięty bardziej szczegółowo i jeśli cały późniejszy koncept będzie utrzymywał się w pewnych ramach, które sobie ustalimy.
- Nie, roszczenie wobec KS nie powinno być tutaj dodatkowym przedmiotem sporu.
ObrazekObrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Joanna Izabela 25 lis 2018, o 13:21

Możemy przeprowadzić "śledztwo", jednak zgadzam się z hrabią Piastowskim. Po takim okresie czasu, raczej mało prawdopodobne, żeby coś z tego wynikło. Rozumiem natomiast chęci aby uporządkować sprawy i jasno określenie, kto i co zawinił, skierowane również do osób nie będących w Teutoni. Nie chcę jednak rozdrabniania się na milion komisji czy trybunałów - nie mamy tylu ludzi. Stworzenie jednej jednostki wydaje mi się wystarczające. Szczególnie, ze nawet jeżeli próbowalibyśmy dokonać sądu wewnętrznego i ukarać winnych, nie sadzę że byłby on respektowany przez osoby z zewnątrz.
Co do odszkodowania, to również podzielam zdanie mojego oponenta.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji

Postprzez kaxiu 26 lis 2018, o 20:44

- Hrabio Piastowski, wiele mówi Pan o roli Senatu w przypadku Pańskiej elekcji. Natomiast po ostatnich zmianach Konstytucyjnych rola Senatu ma charakter raczej doradczo-reprezantacyjny. Czy zamierza Pan powrót do systemu, który dopiero co nowelizowaliśmy? Jeśli nie, jak widzi Pan współpracę Króla i Senatu przy obecnych regulacjach?

- I dodatkowo, ostatnie (chyba) pytanie z mojej strony do obojga kandydatów. Od czego zaczniecie?
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sala balowa