Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ściana w sali balowej

miejsce najważniejszych wydarzeń odbywających się na Zamku Zielnyborskim

Re: Ściana w sali balowej

Postprzez kaxiu 8 maja 2020, o 18:06

AF napisał(a):Zastanawia mnie natomiast, czy jakaś historia stoi za tym, że Lew Marchii po Teutońskim Maju utracił koronę.

Mam dwie w miarę prawdopodbne hipotezy (niestety nie jestem w stanie sięgnąć pamięcią 14 lat wstecz i napisać jak to było, zwłaszcza że na mocy bandyckiego postanowienia Księcia Piotra Mikołaja (Helwetyka) nie mogłem wtedy pełnić funkcji senatora. Hipotezy są dwie:
1) ktoś celowo podrzucił pomysł nowego herbu i przedstawił wersje bez korony (co było symbolem Teutońskiego Maja) i wiedzę rozpowszechnił wśród oddanych sprawie osób, a reszta się nie połapała,
2) po prostu postanowiono stworzyć nowy herb i zrobił ko ktoś z KS, taki herb poszedł pod głosowanie, decydenci się nie połapali, a wygnani i represjonowani Teutończycy stwierdzili, że skoro tacy są mądrzy to niech mają bez korony na dowód zniewolenia przez Grodzisk.

Namiestnikiem był wtedy Kwazi, w nowym herbie to ten sam lew co w herbach Demollari i S*****. Być może w archiwach LD tkwi odpowiedź, a całkiem możliwe że pozostają nam już tylko domysły.
Wojciech Hergemon
Graf Wilczego Lasu
Książę Zielnyboru
Księstwo Zielnyboru

Gdzieś hen daleko, na wodach Oceanu Mroźnego...

Postprzez Vladimir 8 maja 2020, o 18:32

Ja dodam, że tarcza mojego herbu to teutońska krata, natomiast w klejnocie wspina się ukoronowany lew. Co wie każdy, nie należę do Rodziny Cesarskiej, a do Rodu Węży (Helwetyk to mój dziadek). I tak oto łączę sprzeczności.

Herb zaprojektował i nadał JKW Łukasz August razem z tytułem baroneta.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez t.demollari 8 maja 2020, o 19:07

kaxiu napisał(a):Skoro tak mówisz, to tak jest. Ale ciekawe to jest o tyle, że mamy dwa herby z podobnego okresu...
ObrazekObrazek
...a innego lwa (nie tylko korona, ale cały lew inny). Czyżby spisek gelloński?

A przepraszam, jednak masz rację i znacznie lepszą pamięć od mojej (ani chybi pozytyw zielnyborskiego powietrza). Dokopałem się do grafiki tablicy pamiątkowej wmurowanej w Instytut Edukacji Sarmackiej, gdzie widnieją oba nasze herby. Jakość grafiki słaba, ale to jest ten sam ukoronowany lew teutoński.

Obrazek

Szczerze pisząc, nie jestem pewien czy ktokolwiek mi o tej postmajowej podmianie lwa w herbie powiedział, ale to tak dawne dzieje, że może mi wyleciało z głowy. W każdym razie jestem w tej chwili autentycznie zaskoczony i chyba faktycznie pomyślę o zmianie herbu.
Timan Demollari
menadżer klubów RVT Hrabia Ruhnhoff [SLP] i Maozedonia Sanjang [LK]

Wandu-Wandu: 3609047
Obrazek
t.demollari

Postprzez Joanna Izabela 8 maja 2020, o 19:19

t.demollari napisał(a):Szczerze pisząc, nie jestem pewien czy ktokolwiek mi o tej postmajowej podmianie lwa w herbie powiedział, ale to tak dawne dzieje, że może mi wyleciało z głowy. W każdym razie jestem w tej chwili autentycznie zaskoczony i chyba faktycznie pomyślę o zmianie herbu.

W takim wypadku podobnie jak Arcyksiąże, namawiam na dodanie naszego rodowego przywileju czyli lwa i kraty teutońskiej. Jest to coś co obecnie nas wyróżnia i u prawie wszystkich aktywnych członków w herbach jest używane.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez kaxiu 8 maja 2020, o 20:24

Szczerze pisząc, nie jestem pewien czy ktokolwiek mi o tej postmajowej podmianie lwa w herbie powiedział, ale to tak dawne dzieje, że może mi wyleciało z głowy. W każdym razie jestem w tej chwili autentycznie zaskoczony

Ani chybi gelloński spisek. Nie ma innego logicznego wyjaśnienia, zwłaszcza, że ten nowy lew mniej pasuje... Może to był jakiś kultur kampf polegający na usunięciu z obiegu Jakobowego lwa, a mój herb przetrwał bo pozbawiono mnie wtedy tytułu i nikt o tym nie pomyślał?
Wojciech Hergemon
Graf Wilczego Lasu
Książę Zielnyboru
Księstwo Zielnyboru

Gdzieś hen daleko, na wodach Oceanu Mroźnego...
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Poprzednia strona

Powrót do Sala balowa