Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Publiczne obchody Wielkiego Sabatu Yule 1 nrm

Publiczne obchody Wielkiego Sabatu Yule 1 nrm

Postprzez Piccolomini 19 gru 2018, o 09:55

Wielki Sabat Yule 19 - 22 grudnia 2018 r. (1 nrm/7527 srm)

Obrazek


Już w nocy z 18 na 19 grudnia na Placu Zielonym w Wolnogradzie postawiono i ubrano olbrzymią choinkę. Oznacza to początek świętowania Wielkiego Sabatu Yule - Święta Stworzenia w Kościele Mazdaistycznym i rozpoczęcia pierwszego nowego roku mazdaistycznego. To nieprawda, że strojenie choinki jest zwyczajem wiary rotryjskiej. To Rotrowie zawłaszczyli sobie ten zwyczaj od ludów celebrujących Yule.

Bialeńczycy nie tylko podziwiali i fotografowali wielką choinkę. Sami zaczęli przygotowywać się do obchodów. Stroili mniejsze drzewka w domach, wieszali nad progiem swoich domostw jemiołę i ostrokrzew. Wszystkich ogarnął szał zakupów. Popularnością cieszyły się jodły oraz kłody Yule, które według tradycji musiały zostać spalone w kominku przez ten czas. Kto nie miał kominka, ten mógł uczestniczyć w rytualnym spaleniu na Placu Zielonym, które zaplanowane zostało na 21 grudnia.
Avatar użytkownika
 

Re: Publiczne obchody Wielkiego Sabatu Yule 1 nrm

Postprzez Andrzej Swarzewski 19 gru 2018, o 12:53

Z okazji Wielkiego Sabatu Tulę w Wolnogradzie wystąpił brodryjski zespół ludowy:
https://youtu.be/Q9wylzyFcKM
Andrzej Swarzewski
Avatar użytkownika
 

Re: Publiczne obchody Wielkiego Sabatu Yule 1 nrm

Postprzez Piccolomini 19 gru 2018, o 22:34

A wieczorem pierwszego dnia obchodów na scenie pojawiła się piękna wokalistka, która zaśpiewała pieśń ku czci julańskiej choinki:

Avatar użytkownika
 

Re: Publiczne obchody Wielkiego Sabatu Yule 1 nrm

Postprzez Piccolomini 22 gru 2018, o 13:48

Przez dwa następne dni Wielkiego Sabatu Yule wierni Kościoła Mazdaistycznego świętowali w swoich domach, odbywając wieczerze, w czasie których posilano wieprzowiną, przygotowaną z zabitego nieco wcześniej knura. Chętnie spożywano także zapiekanki z warzyw o jadalnych korzeniach, sałatka z buraków, pierniki i placki śliwkowe w kształcie gwiazd. Yule stanowiło rodzinne święto, więc chętnie pito także alkohol - najczęściej grzane wino oraz spotykano się ze znajomymi w saunach. Na wieczór dnia 22 grudnia zostały zaplanowane główne uroczystości w wolnogradzkiej Atasz Kade z udziałem Jego Błogosławioności Najprzewielebniejszego Katolikosa Andrzeja.
Avatar użytkownika
 


Powrót do Plac Zielony

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości