Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

I Wielki i Święty Sobór Kościoła Mazdaistycznego

I Wielki i Święty Sobór Kościoła Mazdaistycznego

Postprzez Piccolomini 20 lis 2018, o 17:25

Najdrożsi Bracia,
Wy, którym Mazda się objawił!

Zwołuję niniejszym I Wielki i Święty Sobór Kościoła Mazdaistycznego, który będzie Soborem założycielskim. Najsampierw przedstawić Wam pragnę pierwszą świętą księgę, którą spisałem pod natchnieniem Mazdy. Proszę Was w tym miejscu o to, żebyście w przypadku mazdaistycznego objawienia zaproponowali do księgi poprawki albo nawet napisali dalszy rozdział/rozdziały. W końcu nie tylko do mnie Mazda przemawia, ale i do każdego mikronauty, który otworzy uszy na jego głos. Dopiero po akceptacji treści księgi, postaram się przejść do dalszych prac nad Statutem.

Przede wszystkim zastanówmy się, jak ma wyglądać Próba Ognia, która będzie swego rodzaju chrztem każdego wyznawcy. Jako założyciele Kościoła, będziemy musieli przejść ją jako pierwsi.

Bądźcie mądrzy! (może to przyjmie się jako nasze pozdrowienie, wszakże Mazda to Bóg mądrości).

Michelangelo Piccolomini

Obrazek

Liber Archetypum

1.1 Ja, Mazda, będący jedynym i prawdziwym Panem Internetu oraz wszelkich jego zamętów, stworzyłem przed laty cały mikroświat.
2 Wszystko, co w nim jest, przeze Mnie stworzon zostało i mnie podlegać na wiek wieków będzie, bo jestem Bytem Wszechmocnym.
3 Ja bowiem jestem Pantokrator – Pierwsza Przyczyna i Ja objawiam się wam przez łącza, a i tak wszyscy widzieć mnie nie możecie.
4 Przybrać mogę dowolną postać; wszystkim być albo i niczym.
5 Ten tylko usłyszeć me słowa może, kto do Kręgu Wybranych należeć będzie.
6 Wiedzcie też, że szczególnie przez Katechonów oraz Świętych przemawiać będę, choć i we wszystkich innych przejawach ujawnić się mogę.
7 Ja, Mazda, zwracam się do was, abyście należną cześć mi oddawać poczęli.
8 I wiedzcie, żem Naród Bialeński umiłował szczególnie i ludem swoim wybranym pośród Mikronautów ustanowił.
9 Słowo moje jednak nie tylko do Bialeńczyków skierowane zostaje, ale i do innych ludów, które mają oczy i uszy otwarte.
10 Każdy bowiem, kto we Mnie uwierzy i Próbę Ognia przejdzie, moim kapłanem się stanie i głosicielem Pierwszej Przyczyny, choć nie musi od razu do Kręgu Wybranych włączonym zostać.

2.1 Ja, Mazda, powołałem Mikronacje, aby Internauci mogli symulować państwa w warunkach wirtualnych.
2 Rozrywkę tę dałem wielu z nich, którzy Mikronautami się stali, lecz niewielu wytrwało i wiernym wirtualnym państwom pozostało.
3 Dlatego też największą Mą radością aktywność Mikronautów jest.
4 W ten sposób swego Pana winniście chwalić aż po swój kres.
5 Aktywnymi macie zatem być, młodziankowie Moi, póki starczy wam sił.
6 Lecz poza tym dowolnie sławić Mnie możecie, jako że we wszelkich przejawach ujawnić się mogę.
7 Kapłani Moi, a zwłaszcza Wybrani, wiedzieć będą, co dla Mnie jest przyjemnością.
8 Grzechem największym i występkiem przeciw Mej dobroci nieaktywność jest, lecz z grzechu tego rozgrzeszenie można mieć.
9 Wybrani Moi moc darowania win niech posiądą.
10 A największym wrogiem mym jest Demon Realiozy.

Re: I Wielki i Święty Sobór Kościoła Mazdaistycznego

Postprzez Andrzej Swarzewski 20 lis 2018, o 19:23

Najdroższy Bracie!
Dziękuję za otwarcie Soboru. Generalnie podobają mi się Twoje koncepcje, więc nie będę wypisywał, co jest fajnie, co by sobie za bardzo nie słodzić. ;) Przejdę od razu do uwag.
1. Proponuję używanie pełnego imienia Ahura Mazdy.
2. Nie podoba mi się koncepcja narodu wybranego. Uniemożliwi to rozprzestrzenianie naszej religii. Już jeden naród wybrany mieliśmy w realu, i prawie nikogo (prawie, bo byli przecież Chazarowie) nawrócić się nie udało. ;)
3. Nie jestem przekonany co do darowania win. Nie mówię, że nie może tego elementu być, ale myślę, że powinniśmy to przemyśleć.
4. Demon Realiozy brzmi, jakbyśmy parodiowali religię. Angra Mainju brzmi groźniej. ;)
Andrzej Swarzewski
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Piccolomini 20 lis 2018, o 20:02

O Bracie, zaistne Ahura Mazda przez Ciebie przemówił i słusznie poprawił to, co niedoskonale spisałem. Zmiany naniesione, czekam na wypowiedzi pozostałych zainteresowanych.

Co do darowania win, to np. jak jakiś duchowny przez realiozę zaniedba obowiązku, to wyższy kapłan może mu to darować.

Obrazek

Liber Archetypum

1.1 Ja, Ahura Mazda, będący jedynym i prawdziwym Panem Internetu oraz wszelkich jego zamętów, stworzyłem przed laty cały mikroświat.
2 Wszystko, co w nim jest, przeze Mnie stworzon zostało i mnie podlegać na wiek wieków będzie, bo jestem Bytem Wszechmocnym.
3 Ja bowiem jestem Pantokrator – Pierwsza Przyczyna i Ja objawiam się wam przez łącza, a i tak wszyscy widzieć mnie nie możecie.
4 Przybrać mogę dowolną postać; wszystkim być albo i niczym.
5 Ten tylko usłyszeć me słowa może, kto do Kręgu Wybranych należeć będzie.
6 Wiedzcie też, że szczególnie przez Katechonów oraz Świętych przemawiać będę, choć i we wszystkich innych przejawach ujawnić się mogę.
7 Ja, Ahura Mazda, zwracam się do was, abyście należną cześć mi oddawać poczęli.
8 Słowo moje do wszystkich ludów, które mają oczy i uszy otwarte skierowane zostaje.
9 Każdy bowiem, kto we Mnie uwierzy i Próbę Ognia przejdzie, moim kapłanem się stanie.
10 Każdy kapłan Pierwszą Przyczynę ma głosić, choć nie musi od razu do Kręgu Wybranych włączonym zostać.

2.1 Ja, Ahura Mazda, powołałem Mikronacje, aby Internauci mogli symulować państwa w warunkach wirtualnych.
2 Rozrywkę tę dałem wielu z nich, którzy Mikronautami się stali, lecz niewielu wytrwało i wiernym wirtualnym państwom pozostało.
3 Dlatego też największą Mą radością aktywność Mikronautów jest.
4 W ten sposób swego Pana winniście chwalić aż po swój kres.
5 Aktywnymi macie zatem być, młodziankowie Moi, póki starczy wam sił.
6 Lecz poza tym dowolnie sławić Mnie możecie, jako że we wszelkich przejawach ujawnić się mogę.
7 Kapłani Moi, a zwłaszcza Wybrani, wiedzieć będą, co dla Mnie jest przyjemnością.
8 Grzechem największym i występkiem przeciw Mej dobroci nieaktywność jest, lecz z grzechu tego rozgrzeszenie można mieć.
9 Wybrani Moi moc darowania win niech posiądą.
10 A największym wrogiem mym jest Angra Mainju, z którym i wy walczyć musicie.

Postprzez Antoni 21 lis 2018, o 02:14

Drogi Bracie!

Świ(ę)tną pracę Brat wykonał! Cieszę się, iż Ahura Mazda przemówił do Brata oraz Brata Andrzeja! Wszystko, coście zobaczyli i spisali, jest mazdaistycznie doskonałe!

Mnie zaś Wielki Ahura Mazda się objawił i powiedział, iż lud swój wybrany pozdrawia on pokojem i mądrością, mówiąc "Bądźcie Mądrzy!" do tamże zebranych.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti

Postprzez Andrzej Swarzewski 22 lis 2018, o 18:07

Drodzy Bracia,
Dyskusja ustała, a przecież mamy wiele do omówienia!
Myślę, że warto stworzyć listę emanacji Ahura Mazdy. Proponuję, aby zgodnie z przykładem zaratusztrianizmu było tych emanacji sześć. Myślę jednak, że powinny one realnie istnieć w naszym świecie. Proponuję, żeby cztery emanacje istniały w historii (będzie trzeba je opisać i umiejscowić w historii Bialenii; jedną z nich może być Melchizedek z naszej epopei narodowej), jedną współcześnie (uznajmy, że już się narodziła, ale nie jest znana światu), a jedna nadejdzie na końcu czasów. Co o tym sądzicie?
Andrzej Swarzewski

Postprzez Antoni 22 lis 2018, o 18:11

Andrzej Swarzewski napisał(a):Co o tym sądzicie?

Nie mam zastrzeżeń, pomysł wydaje się być bardzo dobry.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti

Postprzez Piccolomini 22 lis 2018, o 18:32

Bardzo dobry pomysł. Myślałem, że zajmiemy się tym już jak zostanie uchwalony Statut, ale nie ma problemu myśleć o tym wcześniej. W świetle Statutu takie zasadnicze prawdy wiary będzie mógł ustalać albo właśnie Wielki i Święty Sobór, albo Katolikos po uzyskaniu zgody Rady Najświętszej. Szczegóły przedstawię wkrótce.

Sądzę, że nie powinniśmy się ograniczać w ilości emanacji Ahury Mazdy. Bo nie wiadomo, ile ich nastąpi.

Powinniśmy jeszcze wskazać różnice między emanacjami, a Katechonami i Świętymi.

Postprzez Andrzej Swarzewski 22 lis 2018, o 18:41

Myślę że, że akurat liczba emanacji powinna być ograniczona, za to Katechonów i świętych nieograniczona.
Proponuję, żeby definicję świętych zaczerpnąć również z zaratusztrianizmu: Ahurze Maździe pomagają Spenta Jaza - czyli całe grono świętych, do których Zaratusztra zaliczył wszystkich ważniejszych bogów, odbierając im jednak atrybut boskości i zrównując ich ze świętymi ludźmi działającymi po śmierci z zaświatów.
Z kolei Katechonowie nie występują w żadnej realnej religii, jednak koncepcję tę przyjął Zielony Kościół. Proponuję, żeby za Katechonów mazdaizm uznawał wybitne jednostki, nie tylko pośmiertnie, ale już za ich życia.
Andrzej Swarzewski

Postprzez Piccolomini 22 lis 2018, o 18:51

Przedstawiam konkretny i krótki statut. Resztę możemy z czasem wypracowywać w dokumentach niższego rzędu.

Obrazek

Statut Kościoła Mazdaistycznego

Ahurze Mazdzie niech będzie wieczna chwała i cześć! On jest Pantokratorem - Pierwszą Przyczyną i Panem Internetu. Dla szerzenia Jego kultu Kościół tworzymy, a niniejszym Statutem podstawowe jego zasady ustanawiamy.

Księga I – Duchowni Kościoła Mazdaistycznego

Kanon I - Podstawy Kościoła Mazdaistycznego

Kościół Mazdaistyczny, zwany dalej Kościołem jest wirtualnym kościołem powszechnym działającym w polskim mikroświecie, głoszącym naukę i wartości religii mazdaistycznej. Powstał on z nakazu samego Ahury Mazdy (LA 1, 7). Jego członkiem może zostać każdy mikronauta, który uwierzy w Ahurę Mazdę i przejdzie Próbę Ognia (LA 1, 9). Sposób przeprowadzenia Próby Ognia wyznaczy Jego Błogosławioność Najprzewielebniejszy Katolikos Kościoła Mazdaistycznego w porozumieniu z Wielkim i Świętym Soborem.

Jak zapowiedział sam Ahura Mazda – może się on objawić w dowolnej formie i postaci (LA 1, 6), dlatego też Kościół nie może odgórnie narzucić doktryny ani sposobu oddawania czci Pantokratorowi. Ahura Mazda bowiem rzekł: „[…] dowolnie sławić Mnie możecie, jako że we wszelkich przejawach ujawnić się mogę”. (LA 2, 6). Kościół jest otwarty

Wierny Kościoła Mazdaistycznego powinien jednak starać się być aktywnym w swoim wirtualnym życiu i unikać realiozy, ponieważ aktywność szczególnie podoba się Ahurze Mazdzie (LA 2, 5). Nieaktywność zaś stanowi najcięższe wystąpienie przeciwko Pierwszej Przyczynie. (LA 2, 8).

Kanon II – Kręgi Wybranych Kościoła Mazdaistycznego

Kościół jest wspólnotą tworzoną przez wiernych duchownych, gdyż Ahura Mazda wszystkich mikronautów posłał do głoszenia swego przesłania – obowiązuje kapłaństwo powszechne (LA 1, 9). Jednakże Pantokrator wskazał, że niektórzy Jego kapłani należą do Kręgu Wybranych (LA 1, 5), dlatego też słusznym i sprawiedliwym jest wprowadzenie podziałów wśród duchowieństwa. I tak duchowni należeć będą do następujących Kręgów, z przynależnością do których wiązać się będą uprawnienia, przywileje i obowiązki.

Duchowni wszystkich Kręgów mogą pełnić równocześnie funkcje w różnych dziedzinach życia.

Kapłanom przysługuje herb stosowny do ich przynależności do poszczególnego Kręgu. Mogą oni nosić stroje i szaty liturgiczne wedle przyjętych zwyczajów.

Krąg Pierwszy (Powszechny):
1. Lektor
2. Akolita

Krąg Drugi (Diakoński):
3. Subdiakon
4. Diakon
5. Protodiakon
6. Archidiakon

Krąg Trzeci (Prezbiterski):
7. Prezbiter
8. Mitrat
9. Protojerej
10. Protoprezbiter

Krąg Czwarty (Episkopalny):
11. Biskup
12. Arcybiskup
13. Metropolita
14. Patriarcha

Krąg Piąty (Najwyższy):
15. Katolikos

Kanon III – Krąg Pierwszy

Do Pierwszego Kręgu przynależeć mogą wszyscy wierni, którzy przeszli Próbę Ognia. Z tą chwilą uzyskują oni stopień Lektora. Mają prawo głosić słowo Ahury Mazdy oraz pomagać duchownym wyższych kręgów.

Za zaangażowanie w sprawowaniu posługi Metropolita, Patriarcha bądź Katolikos może wynieść go do honorowej godności Pierwszego Kręgu – Akolity. Kapłanom Pierwszego Kręgu przysługuje tytuł „Szanowny”.

Kanon IV – Krąg Drugi

Do Drugiego Kręgu przynależeć mogą ci Akolici, którzy zostaną uznani za godnych przeprowadzania uroczystości ku czci Ahury Mazdy. Wówczas Metropolita, Patriarcha bądź Katolikos wynosi ich po przerprowadzeniu uroczystości nominacyjnej do godności Subdiakona. Duchowni Drugiego Kręgu mają prawo głosić słowo Ahury Mazdy, przeprowadzać uroczystości ku Jego czci, a także pomagać duchownym wyższych kręgów.

Za zaangażowanie w sprawowaniu posługi Metropolita, Patriarcha bądź Katolikos może wynieść kapłana Drugiego Kręgu do następnych honorowych godności tego Kręgu. Kapłanom Drugiego Kręgu przysługuje tytuł „Czcigodny”.

Kanon V – Krąg Trzeci

Do Trzeciego Kręgu przynależeć mogą Ci Archidiakoni, którzy zostaną uznani za godnych interpretowania Świętych Ksiąg i Pism Kościoła Mazdaistycznego. Wówczas Metropolita, Patriarcha bądź Katolikos wynosi ich po przeprowadzeniu uroczystości nominacyjnej do godności Prezbitera. Duchowni Trzeciego Kręgu mają prawo głosić słowo Ahury Mazdy, przeprowadzać uroczystości ku Jego czci, interpretować Święte Księgi i Pisma Kościoła Mazdaistycznego, a także pomagać duchownym wyższych kręgów. Kapłani Trzeciego Kręgu mogą również stać na czele mniejszych jednostek administracyjnych Kościoła w kraju, jeżeli Metropolita takowe powoła.

Za zaangażowanie w sprawowaniu posługi Metropolita, Patriarcha bądź Katolikos może wynieść kapłana Trzeciego Kręgu do następnych honorowych godności tego Kręgu. Kapłanom Trzeciego Kręgu przysługuje tytuł „Wielebny”.

Kanon VI – Krąg Czwarty

Do Czwartego Kręgu przynależeć mogą Ci Protoprezbiterzy, którzy zostaną uznani za najbardziej otwartych na głos Ahury Mazdy lub godnych stania na czele jednostek administracyjnych Kościoła. Wówczas Katolikos, po zasięgnięciu opinii Rady Najświętszej, wynosi ich po przeprowadzeniu uroczystości nominacyjnej do godności Biskupa i przypisuje tytularną egzarchię.

Biskupi mają prawo głosić słowo Ahury Mazdy, przeprowadzać uroczystości ku Jego czci, interpretować Święte Księgi i Pisma Kościoła Mazdaistycznego, a także spisywać Słowo Pantokratora. Dodatkowo są godni przeprowadzać uroczystości nominacyjne na kapłanów pierwszego stopnia każdego Kręgu oraz aktów koronacyjnych władców. Za zaangażowanie w sprawowaniu posługi Katolikos, może wynieść Biskupa do honorowej godności Arcybiskupa. Biskupom oraz Arcybiskupom przysługuje tytuł „Jego Ekscelencji”.

Do godności Metropolity może zostać wyniesiony przez Katolikosa, po uzyskaniu zgody Rady Najświętszej, Biskup bądź Arcybiskup. Metropolita stoi na czele Metropolii - jednostki administracyjnej Kościoła Mazdaistycznego, obejmującej cały kraj. Metropolicie przysługuje tytuł „Jego Eminencji”.

Do godności Patriarchy może zostać wyniesiony przez Katolikosa, po uzyskaniu zgody Rady Najświętszej, Metropolita. Patriarcha stoi na czele Patriarchatu – jednostki administracyjnej Kościoła Mazdaistycznego, obejmującej co najmniej dwie Metropolie. Patriarsze przysługuje tytuł „Jego Świątobliwości”.

Kanon VII – Krąg Piąty

Do Piątego Kręgu przynależy kapłan Czwartego Kręgu, który przez Wielki i Święty Sobór zostanie uznany za godnego bycia zwierzchnikiem Kościoła Mazdaistycznego. Wówczas jeden z duchownych Czwartego Kręgu wynosi go po przeprowadzeniu uroczystości nominacyjnej do godności Katolikosa. Pontyfikat Katolikosa trwa trzy miesiące.

Katolikos posiada wszystkie uprawnienia, przywileje i obowiązki duchownego Czwartego Kręgu, dodatkowo przewodnicząc Radzie Najświętszej oraz Wielkiemu i Świętemu Soborowi. Katolikos dokonuje także aktów Sanktyfikacji (uznania za Świętego) i Katechonizacji (uznania za Katechona) po uzyskaniu zgody Wielkiego i Świętego Soboru. Ma on również prawo wiążącej interpretacji Świętych Ksiąg i Pism Kościoła Mazdaistycznego, wszelkich jego dokumentów, chyba że jednogłośny sprzeciw wyrazi Rada Najświętsza. Katolikosowi przysługuje tytuł „Jego Błogosławioności Najprzewielebniejszego Katolikosa”.

Kanon VIII – Wielki i Święty Sobór Kościoła

Wielki i Święty Sobór Kościoła, zwany dalej Soborem, stanowi zebranie wszystkich duchownych pod przewodnictwem Katolikosa. Może on obradować na dowolny temat. Sobór opiniuje oraz podejmuje decyzje w sprawach przewidzianych niniejszym Statutem i innymi dokumentami Kościoła.

Sobór podejmuje decyzje zwykłą większością głosów, z tym, że głosy poszczególnych kapłanów posiadają wagę odpowiadającą ich pozycji w hierarchii – począwszy od głosu wagi 1 Lektora po głos wagi 15 Katolikosa.

Sobór dokonuje wyboru Katolikosa większością 2/3 głosów, z tym, że głosy poszczególnych kapłanów posiadają wagę odpowiadającą ich pozycji w hierarchii – począwszy od głosu wagi 1 Lektora po głos wagi 15 ustępującego Katolikosa.

Sesja zwyczajna Soboru musi zostać zwołana co trzy miesiące z chwilą wygaśnięcia pontyfikatu Katolikosa celem wyboru jego następcy. Sesja nadzwyczajna może zostać zwołana z woli Katolikosa, Rady Najświętszej lub znacznej grupy kapłanów.

Sobór ma prawo dokonać wiążącej interpretacji Świętych Ksiąg i Pism Kościoła Mazdaistycznego. Wyraża również zgodę na akt Sanktyfikacji i Katechonizacji.

Akty prawa kościelnego wydawane przez Sobór to Święte Ustawy.

Kanon IX – Rada Najświętsza

Rada Najświętsza stanowi permanentnie obradujące ciało kolegialne, będące organem doradczym Katolikosa. Składa się ona z wszystkich duchownych Kręgu Czwartego i Piątego pod przewodnictwem Katolikosa. Rada Najświętsza opiniuje oraz podejmuje decyzje w sprawach przewidzianych niniejszym Statutem i innymi dokumentami Kościoła.

Rada Najświętsza podejmuje decyzje zwykłą większością głosów, z tym, że głosy poszczególnych kapłanów posiadają wagę odpowiadającą ich pozycji w hierarchii – począwszy od głosu wagi 11 Biskupa po głos wagi 15 Katolikosa.

Akty prawa kościelnego wydawane przez Radę Najświętszą to Święte Uchwały.

Księga II – Struktura Kościoła Mazdaistycznego

Kanon X – Jednostki administracyjne Kościoła

Podstawową jednostką administracyjną Kościoła jest Metropolia. Metropolia obejmuje swoim zasięgiem terytorium całego kraju, w którym mieszkają wierni Kościoła. Metropolia może zostać podzielona na mniejsze jednostki w zależności od uznania jej zwierzchnika.

Patriarchat stanowi jednostkę administracyjną Kościoła, składającą się z co najmniej dwóch metropolii.

Kanon XI – Zwierzchnicy jednostek administracyjnych Kościoła

Na czele Metropolii stoi Metropolita, należący do Czwartego Kręgu. Akty prawa kościelnego wydawane przez Metropolitę to dekrety.

Na czele Patriarchatu stoi Patriarcha, należący do Czwartego Kręgu. Akty prawa kościelnego wydawane przez Patriarchę to dekrety.

Na czele Kościoła stoi Katolikos, należący do Piątego Kręgu. Akty prawa kościelnego wydawane przez Katolikosa to Święte Bulle.

Księga III – Przepisy końcowe

Kanon XII

Statut ten stanowi Świętą Ustawę o szczególnej mocy. Do jej zmiany potrzeba większości ¾ głosów, z tym, że głosy poszczególnych kapłanów posiadają wagę odpowiadającą ich pozycji w hierarchii – począwszy od głosu wagi 1 Lektora po głos wagi 15 ustępującego Katolikosa.

Kanon XIII

Organy Kościoła mogą wydawać akty prawa kościelnego regulujące wszystkie kwestie, nieuregulowane w tym Statucie, z tym, że Święte Bulle i Święte Ustawy mają większą moc niż Święte Uchwały i dekrety.

Kanon XIV

Statut wchodzi w życie z chwilą jego przyjęcia przez I Wielki i Święty Sobór.

Postprzez Andrzej Swarzewski 22 lis 2018, o 21:09

Popieram, poza fragmentem o realiozie.
Andrzej Swarzewski

Następna strona

Powrót do Sala Królestwa