Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Centrum Gastronomiczno-Handlowe u Janka

Re: Centrum Gastronomiczno-Handlowe u Janka

Postprzez Antoni 23 lis 2018, o 22:57

Andrzej Swarzewski napisał(a):Czy wybory parlamentarne były legalne? Czy jakkolwiek można uznać Bajtusia za legalnego p.o. Prezydenta?

https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/thread-6868-post-93927.html#pid93927

Piccolomini napisał(a):Bo prawdy się nie dojdzie.

Da się. Wszystko jest na starym forum. Pytanie tylko - czy warto. Ja dla własnej ciekawości sprawą się zajmę.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Piccolomini 23 lis 2018, o 23:08

Ze starego forum wynika, że Bajtuś był ostatnim Prezydentem. On podpisał traktat z KS.

Postprzez Antoni 23 lis 2018, o 23:10

Piccolomini napisał(a):Ze starego forum wynika, że Bajtuś był ostatnim Prezydentem. On podpisał traktat z KS.

Jak już wspominałem, został wybrany Marszałkiem w wątpliwej sytuacji (o ile dobrze pamiętam brak dopełnionego formalizmu podczas głosowania).

Postprzez Piccolomini 23 lis 2018, o 23:21

Wynikło to z tego, że poprzedni Marszałek - Jan Lubomirski dokonał puczu?

Postprzez Andrzej Swarzewski 23 lis 2018, o 23:22

Okej, czyli uporządkujmy czego się dowiedziałem i jak można uzupełnić listę prezydentów.
1. Antoni był Prezydentem do podania się do dymisji 6 maja (swoją drogą, o co chodziło, że się podałeś do dymisji po przegranych wyborach? Nie powinieneś po prostu przestać pełnić funkcję w normalnym trybie, skoro je przegrałeś?)
2. Potem Prezydentem był Tadeusz, od 6 maja do 13 maja.
3. Następnie Prezydentem był Mardred von Salvepol-Nova Vita od 13 maja do 28 maja.
4. Następnie Michael Wolferine od 28 maja do 21 lipca (wtedy zrzekł się obywatelstwa i wszelkich urzędów).
5. Nie wiem skąd się wziął Lubomirski. Nie był powołany przez Wolferine'a na Wiceprezydenta, ani nie został zaprzysiężony (a przynamniej ja takich faktów nie mogę znaleźć).
Andrzej Swarzewski

Postprzez Antoni 23 lis 2018, o 23:36

Andrzej Swarzewski napisał(a):Nie wiem skąd się wziął Lubomirski. Nie był powołany przez Wolferine'a na Wiceprezydenta, ani nie został zaprzysiężony (a przynamniej ja takich faktów nie mogę znaleźć).

Był wtedy Marszałkiem, a więc kolejną osobą w sukcesji. Wolferine jednak nie mógł się zrzec 21 lipca, bowiem już 19 lipca Lubomirski-Dostojewski powołał swój Gabinet.

Postprzez Andrzej Swarzewski 23 lis 2018, o 23:45

Chyba doszedłem do sedna rzeczy. Lubomirski nigdy nie był Prezydentem, bowiem nie złożył przysięgi w terminie (https://bialenia.sarmacja.org/spoleczno ... l#pid93959). Wolferine został nielegalnie pozbawiony władzy przez pucz, ale de iure był Prezydentem aż do rezygnacji 21 lipca.
Nie ulega więc wątpliwości, że między 21 lipca a 17 sierpnia (złożenie przysięgi przez Bajtusia) fotel prezydencki był pusty, ponieważ nikt z sukcesorów nie złożył przysięgi. Lubomirski był tylko Marszałkiem Parlamentu, wszystkie jego działania jako prezydenta są nielegalne (na liście prezydentów oznaczymy go jako "-", tak samo jak Aleksandrę nielegalnie pełniącą urząd prezydenta pomiędzy 17. a 18. Prezydentem).
Pozostaje tylko kwestia, czy prezydentura Bajtusia była legalna. Był legalnym Marszałkiem Parlamentu (z tego co sprawdziłem, Parlament zachował pełną ciągłość) i złożył przysięgę prezydencką. Z czego wynikają wątpliwości wobec jego legalności?
Andrzej Swarzewski

Postprzez Antoni 24 lis 2018, o 03:51

Andrzej Swarzewski napisał(a):Z czego wynikają wątpliwości wobec jego legalności?

Tak na szybko, myślałem, iż chodzi o złamanie przepisu Regulaminu Parlamentu Republiki Bialeńskiej polegającego na zamknięciu okresu głosowania nad kandydaturą Marka Bajtusia przed wyznaczonym do tego czasem (prawidłowo 72 h lub do momentu oddania głosów przez wszystkich Posłów - Frederick Hufflepuff (ówczesny poseł) nie oddał głosu, a Hewret zamknął głosowanie przed upływem 72 h. Ponadto mam wątpliwości czy Hewret w ogóle mógł być Marszałkiem-Seniorem, ale nie ma to w tym momencie znaczenia). Niezaprzeczalnie procedura została złamana, jednak nie było to tak znaczącym błędem.

Otóż prawdziwym błędem było samo złożenie przysiąg poselskich przez ówczesnych Posłów: Hewreta, Bajtusia oraz Fredericka. Obwieszczenie o wynikach wyborów parlamentarnych zostało opublikowane 3 sierpnia przez Jana Lubomirskiego Dostojewskiego (tak, formalnie pełnił nadal funkcję Marszałka Parlamentu i było to całkowicie zgodne z prawem), jednak przysięgi poselskie zostały złożone dopiero 15 sierpnia, co nie miało żadnego skutku prawnego, bowiem art. 13 ust. 3 Ordynacji Wyborczej mówi, iż Poseł ma wyłącznie pięć dni na złożenie przysięgi poselskiej od momentu ogłoszenia wyniku wyborów, a niezłożenie przysięgi w wyznaczonym terminie oznacza zrzeczenie się mandatu Posła. Oznacza to, iż Bajtuś nie mógł zostać Marszałkiem, a tym samym następcą Wolferina, bowiem nie był Posłem. Ponadto sukcesja prezydencka nie działa z prawie miesięcznym obsunięciem - dymisja: 21 lipca, zaprzysiężenie (i tak niesłuszne): 17 sierpnia. Sukcesja prezydencka zgodna z obowiązującą wówczas Konstytucją: Wiceprezydent, Marszałek Parlamentu Republiki Bialeńskiej, Wicemarszałek Parlamentu Republiki Bialeńskiej, Ministrowie według czasu posiadania obywatelstwa, Posłowie według czasu posiadania obywatelstwa, pozostali obywatele według czasu posiadania obywatelstwa, jednak każda z osób wymienionych wyżej w celu objęcia urzędu ma obowiązek złożyć przysięgę prezydencką w czasie nie dłuższym niż 24 godziny, a w przeciwnym razie obowiązek ten spada na kolejną osobę w sukcesji prezydenckiej.

Dymisja Michaela Wolferine: 21 lipca 2018 r.
Kolejne osoby wg sukcesji
1. Wiceprezydent: brak
2. Marszałek: Jan Lubomirski-Dostojewski (brak zaprzysiężenia)
3. Wicemarszałek: brak
4. Ministrowie (Prezydenta Wolferina, a właściwie Mardreda - brak ich dymisji): Hewret von Thorn, Tadeusz Krasnodębski, Antoni Kacper Burbon-Conti oraz Elżbieta Kaczmarek
5. Posłowie (z kadencji trwającej w okolicach 26-27 lipca)
6. Obywatele

Jednakże do dnia dzisiejszego od powiedzmy 31 lipca do 24 listopada minęło około 116 dni, a więc sukcesja już się dawno skończyła (nie mieliśmy i nie mamy tylu obywateli). Sprawa się poniekąd wyjaśniła, jednak przed nami otwierają się nowe problemy: brak oficjalnie wybranych władz i brak sukcesji oraz co ważniejsze - przyjęcie Umowy Sarmacja-Bialenia przez błędnie wybrane władze (zarówno Parlament jak i Prezydent).

Postprzez Piccolomini 24 lis 2018, o 10:26

Stąd mówię, nowa Konstytucja powinna zalegalizować stan faktyczny.

Postprzez Andrzej Swarzewski 24 lis 2018, o 11:03

Zgadzam się z Tobą, Antoni. Obawiam się, że nie mamy legalnego Prezydenta, ale nie mamy też legalnego Parlamentu.
Mamy do czynienia z "incepcją", Ty obaliłeś nielegalnego prezydenta, który obalił nielegalnego prezydenta.
Moja propozycja jest taka, żebyśmy zalegalizowali prezydenturę Bajtusia i Twoją. To wszystko będzie półlegalne, bo obecny Parlament, a nawet obecna lista obywateli są już skutkiem zamachu stanu. Niemniej jednak, to jedyna opcja, żeby nasze traktaty były legalne.
Sytuacja jest o tyle dobra, że mamy tylko jeden ośrodek władzy, więc chociaż z tym nie ma problemu. Nowy Parlament, chociaż nie ma ciągłości, ma legitymizację wynikającą z wolnych wyborów. Referendum da legitymizację z mocą wsteczną Bajtusiowi i Tobie.
To jedyna opcja, chyba, że uznamy, że Lubomirski miał swoją Republikę, Bajtuś swoją, a my teraz mamy IV Republikę... Więc traktaty moglibyśmy wyrzucić do kosza.
Andrzej Swarzewski

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plac Zielony