Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

BAP

Moderator: Republika Bialeńska: władze

BAP

Postprzez Franz Langer 23 sty 2019, o 17:25

W trakcie dyskusji w Parlamencie został poruszony wątek BAP, który myślę warto rozwinąć i przenieść dyskusję tutaj. Pan Jan Sapieha zaproponował nagrody dla autorów najlepszych artykułów. Moim zdaniem pomysł jest świetny, dlatego proponuję następującą formułę:
1. Dostęp do publikowania w BAP posiadają wszyscy obywatele Bialenii (czyli tak jak jest teraz).
2. Podnieść podatek od tantiem w BAP do 80% (z czegoś agencja musi wypłacać nagrody).
3. Dowolność tematów (autorzy sami wybierają tematykę, możliwość nawet prowadzenia wątków narracyjnych za pomocą artykułów).
4. Co 2 tygodnie głosowanie tutaj na naszym forum nad najlepszym artykułem (myślę, że w głosowaniu mogliby brać udział nie tylko Bialeńczycy, trwałoby np. od piątku do soboty).
5. Wypłata nagród pieniężnych dla autorów 3 najlepszych artykułów (wysokość nagród zależałaby od budżetu BAP i byłaby podawana każdorazowo przed głosowaniem).

Co szanowni Rodacy myślą o tym pomyśle?
(-) F. Langer
Prezydent Republiki Bialeńskiej
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Dobry Obywatel
Republika Bialeńska
Kościół Mazdaistyczny

Re: BAP

Postprzez Antoni 23 sty 2019, o 18:45

Szanowny,

pomysł wydaje się być ciekawym, jednak jedyne zastrzeżenie mam do kwot i procentów. Jeżeli zwiększymy procent tantiem zabieranych z wpływów od artykułów, a następnie zaczniemy wypłacać nagrody pieniężne z tych samych pieniędzy to czy nie dojdzie do tego samego? Publikując artykuł, w jakiś sposób już nagradzamy jego autora - poprzez serduszko czy komentarz lub dotację. Zabieranie tantiem tylko po to, aby następnie wypłacić nagrody uważam za pomysł nieco bez większego sensu.

Owszem, możemy przeprowadzać co jakiś czas (np. raz na miesiąc) konkurs na najlepszy bialeński artykuł i nagradzać jego autora pieniędzmi zgromadzonymi na koncie BAP lub RB, ale tak gwałtownie zwiększać tantiemy tylko po to, aby później nagrodzić - bez sensu.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Republika Bialeńska
Dobry Obywatel
Kościół Mazdaistyczny

Postprzez Franz Langer 23 sty 2019, o 19:45

Dlatego właśnie nie zwiększałbym procentu do 100 tylko do 80, żeby autor był już wynagrodzony z racji samej inicjatywy napisania artykułu. Dodatkowo byłby to sposób większej partycypacji społecznej w nagradzaniu autorów (zgadzam się, że teraz poprzez komentarze i sercowanie ten udział też jest, ale jak widać wcale nie pobudziło to BAP do życia).

Możemy też zrobić powoływanego (lub nawet wybieranego w plebiscycie) Redaktora Naczelnego, który dobierałby sobie współpracowników i dbałby o aktywność w BAP. Zależy mi na tym, aby ta instytucja żyła i trafiała do wszystkich mieszkańców Sarmacji nie tylko suchymi wiadomościami o tym co się dzieje, ale też różnoraką twórczością.
(-) F. Langer
Dobry Obywatel
Republika Bialeńska
Kościół Mazdaistyczny

Postprzez Antoni 23 sty 2019, o 20:12

Ja proponuję pozostawić prasę wolną - zostawić obecny poziom tantiem lub nawet go nieco obniżyć (np. do 20%), a wszelkie nagrody finansować z innych wpływów. Nie odbierajmy głównego źródła dochodu publikującym wypowiedzi.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Republika Bialeńska
Dobry Obywatel
Kościół Mazdaistyczny

Postprzez Jan Sapieha 24 sty 2019, o 18:17

Dobrowolna składka raz na miesiąc za najlepszy artykuł mogłaby być wartością dodatnią BAP.
Janek Sapieha
Jan Sapieha
Republika Bialeńska

Postprzez Franz Langer 24 sty 2019, o 21:07

Jan Sapieha napisał(a):Dobrowolna składka raz na miesiąc za najlepszy artykuł mogłaby być wartością dodatnią BAP.

Jest to jakiś pomysł, tylko czy aby składki te pokryją koszty takiej nagrody? Chodzi o to, aby ta nagroda była rzeczywiście prestiżowa oraz żeby utworzyć pewną rywalizację między Bialeńczykami w pisaniu coraz to lepszych artykułów.

Antoni napisał(a):
Ja proponuję pozostawić prasę wolną - zostawić obecny poziom tantiem lub nawet go nieco obniżyć (np. do 20%), a wszelkie nagrody finansować z innych wpływów. Nie odbierajmy głównego źródła dochodu publikującym wypowiedzi.

Nie chodzi o zniewolenie prasy, czy też poddaniu jej cenzurze (stąd też propozycja głosowania i wybierania najlepszego artykułu przez wszystkich Bialeńczyków i Sarmatów), tylko właśnie o zachęcenie Bialeńczyków do korzystania z tej instytucji poprzez atrakcyjne nagrody finansowe. Obecnie procent od tantiem nie jest za wysoki, wynosi 25%, a mimo to liczba publikacji nie jest obfita.
(-) F. Langer
Dobry Obywatel
Republika Bialeńska
Kościół Mazdaistyczny

Postprzez Andrzej Swarzewski 11 lut 2019, o 21:20

Ja się na to zapatruję tak (pozwolę sobie również na wypunktowanie dla przejrzystości wypowiedzi):
1. Aktywizacja BAP-u to słuszna idea. Sam też powinienem się przełamać i zacząć tworzyć dłuższe teksty (chociaż trochę demotywująca jest świadomość, że zbyt długich prawie nikt nie czyta). ;)
2. Wysoki podatek od tantiem tylko zniechęci ewentualnych twórców do publikowania w BAP, gdy mogą publikować gdziekolwiek indziej.
3. Trzy dobre artykuły na dwa tygodnie to zbyt duży optymizm. Proponuję organizację konkursu na "Artykuł Miesiąca", a nagroda powinna pochodzić z budżetu, a nie opodatkowania twórców. Można też rozważyć nagrodę za 2. i 3. miejsce. Nie jesteśmy zbyt bogatym krajem, ale gdyby prezydent Langer był aktywny i skontaktował się z kanclerzem, to ten problem byłby chociaż na jakiś czas rozwiązany, bo po stronie sarmackiej jest wola kompromisu.
Andrzej Swarzewski
Republika Bialeńska
Kościół Mazdaistyczny
Dobry Obywatel

Powrót do Plac Zielony