Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Podsumowanie i propozycje zmian - Bialenia

Podsumowanie i propozycje zmian - Bialenia

Postprzez Antoni 9 lut 2019, o 21:05

Drodzy Bialeńczycy,

pragnę podsumować kilka ostatnich wydarzeń oraz przypomnieć o nadchodzących wydarzeniach.

Trzy dni temu doszło do dymisji dotychczasowego Prezydenta, Pana Franza Langera, który podał się do dymisji w związku z problemami zdrowotnymi; urząd ponownie przypadł mojej osobie, dzięki czemu mogę się teraz zwracać z Pałacu Prezydenckiego. Jak również powszechnie wiadomo, w wyniku sukcesji prezydenckiej oraz przyjęcia urzędu przeze mnie, mandat poselski, który sprawowałem, przypadł najpierw panu Piccolominiemu, który następnie zrezygnował z funkcji poselskich i mandat przypadł w ręce Pana von Lisendorffa. W związku z tym grupa Posłów z Zielonego Świtu uzyskała większość w Parlamencie i zaproponowała projekt skrócenia kadencji Parlamentu, aby ponownie wybrać nowy skład Parlamentu oraz ponownie przeprowadzić elekcję prezydencką - uchwała jest właśnie w trakcie głosowania, wynik jest prawdopodobnie przesądzony.

W związku ze skróceniem kadencji Parlamentu, zostaną zarządzone wybory parlamentarne oraz prezydenckie, które prawdopodobnie przypadną na następny weekend. W związku z tym w nadchodzącym tygodniu powinny się odbyć kampanie wyborcze na różne stanowiska.

Trochę o mnie: mimo iż ponownie zasiadam w Pałacu Prezydenckim, nie zamierzam ubiegać się o urząd Prezydenta; natomiast chciałbym znaleźć się w gronie Posłów oraz ożywić nieco nadchodzącą kadencję wieloma zmianami i poprawkami w bialeńskim prawie, które zdołałem uznać za potrzebne z racji pełnienia najwyższych urzędów w Republice Bialeńskiej (bezpośrednio pracowałem na podstawie ów przepisów) i chciałbym udoskonalić prawo. Nie wszystkie zmiany są zmianami ważnymi, większość jest zmianami czysto technicznymi, usprawniającymi cały system prawa. Poniżej postaram się wymienić i krótko omówić zmiany, które uważam, iż powinny zajść w najbliższym czasie. Pragnę również zaproponować Posłom oraz członkom Zielonego Świtu, aby wstrzymali się z projektem jakichkolwiek zmian do nowej kadencji Parlamentu, zaś zmiany Konstytucji najpierw proponowali na forum publicznym, bowiem Parlament jest miejscem, które rządzi się swoimi zasadami: jesteśmy ograniczeni czasem debaty, głosowań, projekt musi mieć odpowiednią oprawą prawną i techniczną etc. W debacie publicznej możemy rozmawiać i swobodnie dyskutować bez potrzeby spełniania tych wszystkich wymogów.

1. [art. 6 Konstytucji] Uważam, że powinniśmy rozważyć możliwość powrotu do wyboru Prezydenta na drodze wyborów powszechnych, jednak zmiana ta nie powinna być narzucana przez jakąś część grupy społeczeństwa, powinniśmy nawet rozważyć referendum ogólnokrajowe. Prezydent jest ważną postacią w Bialenii, ma wiele obowiązków i przywilejów, obecnie pełni rolę najwyższego urzędnika, któremu przypada bardzo duża część zadań, dlatego jest to stanowisko wymagające, odpowiedzialne, ale pozwala utrzymać państwowość w sytuacji kryzysu, jeżeli tylko urząd ten sprawuje osoba odpowiedzialna. Dlatego nie mówię nie wyborom powszechnym, aczkolwiek nie jestem również ich wielkim zwolennikiem, bowiem dopiero kilka tygodni temu wprowadziliśmy obecny system i w rzeczywistości nie mamy do niego nazbyt dużych zarzutów, za wyjątkiem zarzutów ideologicznych.

2. [art. 7 Konstytucji] Ostatnia (właściwie obecna) kadencja Parlamentu pokazała nam, że Parlament nie zawsze musi być miejscem licznych debat nad projektami, wysoka izba zamieniła się w miejsce, w którym kilka osób - tudzież Posłów, oddaje głosy za lub przeciw poszczególnym projektom bez jakiegokolwiek wyjaśnienia, propozycji zmian czy własnych przemyśleń. Byłbym to w stanie zrozumieć, jeżeli Posłowie projekt by popierali i się z nim w pełni zgadzali, również nie mieli żadnych uwag, jednak sytuacja, jaka miała miejsce, gdzie Posłowie oddają głosy przeciwko projektom bez najmniejszego komentarza, a jedyny komentarz słychać zza drzwi Parlamentu, od Obywateli... sami to mogą Państwo ocenić. Dlatego moją propozycją jest zmiana prawa w ten sposób, aby zmobilizować Posłów do angażowania się w debaty i prawodawstwo, a jeżeli Poseł nie ma czasu na sprawowanie tej funkcji, powinien dobrowolnie zrzec się mandatu lub zostać go pozbawionym, aby inna osoba, która być może ma wiedzę, czas i chęci, mogła brać czynny udział w debatach. Konstytucja mówi o tym, że mandat poselski można odebrać wyłącznie na drodze referendum (tylko przy podejrzeniu naruszenia lub złamania prawa!) lub poprzez zrzeczenie się. Uważam, że przepis ten powinien zostać zmieniony, a możliwość odebrania mandatu powinna istnieć dla Posła, który nie bierze udziału w debatach i / lub głosowaniach, uniemożliwiając sprawne działanie izby.

3. [art. 9 Konstytucji] Obecnie to Prezydent przewodniczy Parlamentowi, a Przewodniczący Parlamentu jedynie go zastępuje. Chciałbym wprowadzić zwyczaj, który obowiązuje w kraju, z którego sam pomysł o Przewodznicącym pro tempore został zaczerpnięty: Prezydent oficjalnie przewodniczy Parlamentowi, jednak w rzeczywistości zajmuje się tym Przewodniczący. Prowadzenie obrad Parlamentu pochłania bardzo dużą część prezydenckiego czasu, powinniśmy nieco odciążyć Prezydenta. Sam próbowałem wprowadzić ten zwyczaj, mój następca Prezydent Langer nie chciał wprowadzać ów zwyczaju, co było spowodowane różnymi powodami, jednak osobiście uważam, iż zwyczaj ten powinien zostać wprowadzony.

4. [art. 12 Konstytucji] Sukcesja prezydencka jest ogromnym błędem, który nie powinien nigdy się zdarzyć, bowiem w sytuacji, kiedy to Parlament wybiera Prezydenta i może go w dowolnym momencie odwołać, powinien mieć również możliwość powołania innej osoby w miejsce dotychczasowego Prezydenta, bez przymusu korzystania z sukcesji prezydenckiej (według której następcą jest Przewodniczący Parlamentu).

5. [art. 14 Konstytucji] Jestem już w ostatnim etapie prac nad ustawą o sądownictwie, która w końcu pozwoli rozwiązać poważny problem sądownictwa w Bialenii. Projekt przedstawię w najbliższych dniach jako jeden z punktów mojego programu w wyborach do Parlamentu. Być może również powinniśmy rozważyć wprowadzenie podstawowych informacji do Konstytucji.

6. Ponadto zauważam kilka innych potrzeb, m.in.: możliwość podpisania aktów prawnych przez Przewodniczącego, jeżeli Prezydent jest nieobecny lub nie wykonuje żadnych czynności w celu podpisania danego aktu prawnego (nauczka z ostatniej sytuacji podczas absencji Prezydenta); zwiększenie wymagań dla Prezydenta (oświadczenie o nie pełnieniu żadnych publicznych funkcji w innych państwach, za wyjątkiem Sarmacji).

Na chwilę obecną widzę jeszcze jedynie potrzebę aktualizacji KP i KC oraz ustawy o Siłach Zbrojnych oraz ustawy o odznaczeniach.

Zachęcam do dyskusji!
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Konsulat Sclavinii

Re: Podsumowanie i propozycje zmian - Bialenia

Postprzez Andrzej Swarzewski 9 lut 2019, o 21:32

Panie Prezydencie,
Antoni napisał(a):1. [art. 6 Konstytucji] Uważam, że powinniśmy rozważyć możliwość powrotu do wyboru Prezydenta na drodze wyborów powszechnych, jednak zmiana ta nie powinna być narzucana przez jakąś część grupy społeczeństwa, powinniśmy nawet rozważyć referendum ogólnokrajowe. Prezydent jest ważną postacią w Bialenii, ma wiele obowiązków i przywilejów, obecnie pełni rolę najwyższego urzędnika, któremu przypada bardzo duża część zadań, dlatego jest to stanowisko wymagające, odpowiedzialne, ale pozwala utrzymać państwowość w sytuacji kryzysu, jeżeli tylko urząd ten sprawuje osoba odpowiedzialna. Dlatego nie mówię nie wyborom powszechnym, aczkolwiek nie jestem również ich wielkim zwolennikiem, bowiem dopiero kilka tygodni temu wprowadziliśmy obecny system i w rzeczywistości nie mamy do niego nazbyt dużych zarzutów, za wyjątkiem zarzutów ideologicznych.

Konstytucji nie można zmienić inaczej niż poprzez referendum ogólnokrajowe.
Jak to nie mamy dużych zarzutów? Ten system miał nas ochronić przed niepoważnymi prezydenturami, a wygrał Franz Langer, który zniknął bez słowa. ;)
Jak już mówiłem wielokrotnie: popieram wybory powszechne, ale jawne. A przede wszystkim popieram zdrowy rozsądek obywateli i wybieranie na prezydenta obywateli, których jesteśmy pewni. Nawet jeżeli nie darzymy ich szczególną sympatią.
Antoni napisał(a):2. [art. 7 Konstytucji] Ostatnia (właściwie obecna) kadencja Parlamentu pokazała nam, że Parlament nie zawsze musi być miejscem licznych debat nad projektami, wysoka izba zamieniła się w miejsce, w którym kilka osób - tudzież Posłów, oddaje głosy za lub przeciw poszczególnym projektom bez jakiegokolwiek wyjaśnienia, propozycji zmian czy własnych przemyśleń. Byłbym to w stanie zrozumieć, jeżeli Posłowie projekt by popierali i się z nim w pełni zgadzali, również nie mieli żadnych uwag, jednak sytuacja, jaka miała miejsce, gdzie Posłowie oddają głosy przeciwko projektom bez najmniejszego komentarza, a jedyny komentarz słychać zza drzwi Parlamentu, od Obywateli... sami to mogą Państwo ocenić. Dlatego moją propozycją jest zmiana prawa w ten sposób, aby zmobilizować Posłów do angażowania się w debaty i prawodawstwo, a jeżeli Poseł nie ma czasu na sprawowanie tej funkcji, powinien dobrowolnie zrzec się mandatu lub zostać go pozbawionym, aby inna osoba, która być może ma wiedzę, czas i chęci, mogła brać czynny udział w debatach. Konstytucja mówi o tym, że mandat poselski można odebrać wyłącznie na drodze referendum (tylko przy podejrzeniu naruszenia lub złamania prawa!) lub poprzez zrzeczenie się. Uważam, że przepis ten powinien zostać zmieniony, a możliwość odebrania mandatu powinna istnieć dla Posła, który nie bierze udziału w debatach i / lub głosowaniach, uniemożliwiając sprawne działanie izby.

A ja uważam, że debaty to nie obowiązek posła. Czasem poseł jest wybierany przez obywateli, aby podejmować rozsądne decyzje, a do tego wystarczy odpowiednie oddawanie głosów. Oczywiście, byłoby świetnie, żeby swój sprzeciw uzasadniano, ale restrykcyjne pilnowanie, żeby posłami byli tylko najaktywniejsi stwarza duże ryzyko.
Pozwolę sobie tutaj na daleko idące (może aż nazbyt daleko) spostrzeżenie, że w Bialenii jest mała grupa aktywnych obywateli, a niezbyt aktywnych prawie nie ma. W większości starszych mikronacji (chyba już powoli możemy się zaliczać do tej grupy) jest inaczej. Są obywatele aktywni, średnio aktywni i mało aktywni. W Bialenii tempo życia jest takie, że jak ktoś nie ma kilku godzin dziennie na mikronacje, to wypada z gry. To nie jest najlepsze podejście. Spójrzmy na Sarmację.
Antoni napisał(a):3. [art. 9 Konstytucji] Obecnie to Prezydent przewodniczy Parlamentowi, a Przewodniczący Parlamentu jedynie go zastępuje. Chciałbym wprowadzić zwyczaj, który obowiązuje w kraju, z którego sam pomysł o Przewodznicącym pro tempore został zaczerpnięty: Prezydent oficjalnie przewodniczy Parlamentowi, jednak w rzeczywistości zajmuje się tym Przewodniczący. Prowadzenie obrad Parlamentu pochłania bardzo dużą część prezydenckiego czasu, powinniśmy nieco odciążyć Prezydenta. Sam próbowałem wprowadzić ten zwyczaj, mój następca Prezydent Langer nie chciał wprowadzać ów zwyczaju, co było spowodowane różnymi powodami, jednak osobiście uważam, iż zwyczaj ten powinien zostać wprowadzony.

Jeśli zostanę prezydentem i znajdzie się ktoś chętny na aktywnego pro tempore, to chętnie wprowadzę ten postulat!
Antoni napisał(a):4. [art. 12 Konstytucji] Sukcesja prezydencka jest ogromnym błędem, który nie powinien nigdy się zdarzyć, bowiem w sytuacji, kiedy to Parlament wybiera Prezydenta i może go w dowolnym momencie odwołać, powinien mieć również możliwość powołania innej osoby w miejsce dotychczasowego Prezydenta, bez przymusu korzystania z sukcesji prezydenckiej (według której następcą jest Przewodniczący Parlamentu).

Przymusu korzystania z sukcesji w tym przypadku rzeczywiście nie powinno być, ale sama sukcesja musi istnieć. I myślę, że powinna być nawet jeszcze dłuższa, obejmując wszystkich szlachciców. Mam nadzieję, że nie będziemy przeżywać w najbliższym czasie poważnych kryzysów, ale kiedyś mogą się znowu wydarzyć.
Antoni napisał(a):6. Ponadto zauważam kilka innych potrzeb, m.in.: możliwość podpisania aktów prawnych przez Przewodniczącego, jeżeli Prezydent jest nieobecny lub nie wykonuje żadnych czynności w celu podpisania danego aktu prawnego (nauczka z ostatniej sytuacji podczas absencji Prezydenta); zwiększenie wymagań dla Prezydenta (oświadczenie o nie pełnieniu żadnych publicznych funkcji w innych państwach, za wyjątkiem Sarmacji).

Popieram oba pomysły.
Andrzej Swarzewski

Postprzez Antoni 9 lut 2019, o 21:58

Andrzej Swarzewski napisał(a):Jak to nie mamy dużych zarzutów? Ten system miał nas ochronić przed niepoważnymi prezydenturami, a wygrał Franz Langer, który zniknął bez słowa.

Ale tego nie możemy zrzucić na winę systemu, bo był jedynym kandydatem (ja dostałem czerwone światło jeszcze zanim rozpoczęły się wybory i to właśnie ze względów, jakie napisałeś w dalszej części swojej wypowiedzi). Zresztą, urząd Prezydenta nie należy do najłatwiejszych, a choroba mogła przytrafić się każdemu.

Andrzej Swarzewski napisał(a):Konstytucji nie można zmienić inaczej niż poprzez referendum ogólnokrajowe.

Oczywiście, jednak może warto np. przeprowadzić referendum zanim jeszcze jakikolwiek projekt trafi do Parlamentu?

Andrzej Swarzewski napisał(a):A ja uważam, że debaty to nie obowiązek posła. Czasem poseł jest wybierany przez obywateli, aby podejmować rozsądne decyzje, a do tego wystarczy odpowiednie oddawanie głosów. Oczywiście, byłoby świetnie, żeby swój sprzeciw uzasadniano, ale restrykcyjne pilnowanie, żeby posłami byli tylko najaktywniejsi stwarza duże ryzyko.

Owszem, można powiedzieć, że najważniejsze jest głosowanie, jeżeli jednak w procesie legislacyjnym Poseł nie powie, co mu przeszkadza w danym projekcie lub co mu się podoba, projektodawca nie może wprowadzić zmian w projekcie. Bo oczywiście, nie zawsze cały projekt jest znakomity, ale zazwyczaj chociaż jego część jest trafna i na przykład chociaż ta część powinna zostać przyjęta, a tak... cały projekt upada. Nie zgodzę się, że w Parlamencie może nie być w ogóle rozmowy, debaty. Taki jest wymóg demokracji - to nie tylko oddawanie głosów, w szczególności najpewniej kierowane poglądami partyjnymi.

Co do uwagi o aktywności - oczywiście, masz rację, jednak niekoniecznie w przypadku Parlamentu. Parlament powinien być wypełniony aktywnymi Posłami, jest najważniejszym organem w Bialenii. Osoby mniej aktywne powinny zajmować się innymi dziedzinami życia lub komentować przebieg prac Parlamentu poza jego murami. To są tylko 3 osoby i te 3 osoby powinny być aktywne i prowadzić do sprawnego funkcjonowania Parlamentu.

Andrzej Swarzewski napisał(a):Przymusu korzystania z sukcesji w tym przypadku rzeczywiście nie powinno być, ale sama sukcesja musi istnieć. I myślę, że powinna być nawet jeszcze dłuższa, obejmując wszystkich szlachciców.

To zależy od tego, jakie rozwiązanie zostanie przyjęte. Jeżeli takie rozwiązanie, że to Parlament zawsze wybiera Prezydenta - czemu miałaby służyć sukcesja? Widzę jedynie sytuację, w której mogłaby służyć, gdyby Parlament nie mógł się zebrać, jednak jest to bardzo skrajna sytuacja. Co do szlachciców... temat był poruszany wielokrotnie. W Bialenii mamy Obywateli, wszystkich równych wobec siebie. Tytuły szlacheckie są głównie, a niemal jedynie, tytułami szlacheckimi i tak powinno zostać. To że jesteśmy obecnie otoczeni wszelkimi tytułami szlacheckimi w całej Sarmacji... nie znaczy, że musimy się stawać dokładni tacy sami. Czyż właśnie nie to nas odróżnia od pozostałych samorządów?
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Konsulat Sclavinii

Postprzez Thomas 10 lut 2019, o 05:53

A ja uważam że nie powinien Pan prezydent wstrzymtwać prac Parlamentu, tylko rozpocząć debatę nad projektem Konstytucji.
/-/ Thomas von Lisendorff
Menedżer Cymerii
Lord Marszałek GH
Komandor GH KH
mat MW KS,
Dowódca SDMW
Terminator Straży Marszałkowskiej KDW
trener Legii Lisendorff i CA River Cymeria
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Hasselandu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Postprzez Antoni 10 lut 2019, o 16:09

Bądźmy poważni. Prawo jest po to, aby go przestrzegać. Czy aż tak skomplikowane jest napisanie chociażby kilkuzdaniowego uzasadnienia do projektu zmieniającego Konstytucję (najważniejszy akt prawny na terenie Bialenii!)?
Konsulat Sclavinii

Powrót do Plac Zielony