Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Projekt ustawy o sądownictwie

Re: Projekt ustawy o sądownictwie

Postprzez Hewret 16 mar 2019, o 20:41

Michal_Feliks napisał(a):[...]z uchwaleniem projektu zaczekać do ogłoszenia wyroku w sprawie U 1/19. Co prawda nie dotyczy on ściśle uprawnień Republiki jako Protektoratu w zakresie wykonywania władzy sądowniczej, ale pozostaje z nimi w pewnym związku (vide: udział Republiki w rozprawach ustrojowych przed Trybunałem Koronnym na prawach prowincji). Postępowanie się już zakończyło, rozprawa zamknęła, a wyrok pojawi się bardzo wkrótce.

Prywatnie natomiast, jako szeregowy obywatel, w żaden sposób nie odnosząc się do konstytucyjności tych przepisów, uważam projekt za zupełnie niepotrzebny, a budowę systemu sądowniczego dla kilku osób za przerost formy nad treścią o rozmiarach słonia Dumbo pod lupą-monstrum.

Tylko że Bialeńczycy u boku Andrzeja Swarzewskiego już zadecydowali i na nic nie będą czekać.
Pozostali którzy nie zgadzają się z dążeniem do niepodległości RB już dawno zrzekli się obywatelstwa bialeńskiego i osiedli w sarmackich krainach.
/-/ Hewret von Thorn
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Andrzej Swarzewski 17 mar 2019, o 20:35

Bajtuś napisał(a):Poprawki: art 17 pkt 4 też zmienić na 96 godzin i to samo art 23 pkt 2, art 24 pkt 2, art 25 pkt 2

Przyjmuję. Gdy nadejdzie czas głosowania, najpierw będziemy głosować nad powyższą poprawką.
Michal_Feliks napisał(a):Moja propozycja urzędowa jako Marszałka TK jest taka, by z uchwaleniem projektu zaczekać do ogłoszenia wyroku w sprawie U 1/19. Co prawda nie dotyczy on ściśle uprawnień Republiki jako Protektoratu w zakresie wykonywania władzy sądowniczej, ale pozostaje z nimi w pewnym związku (vide: udział Republiki w rozprawach ustrojowych przed Trybunałem Koronnym na prawach prowincji). Postępowanie się już zakończyło, rozprawa zamknęła, a wyrok pojawi się bardzo wkrótce.

Myślę, że przebieg debaty jednoznacznie wskazuje na to, że bialeńscy posłowie wybierają wizję własnego, bialeńskiego sądownictwa.
Michal_Feliks napisał(a):Prywatnie natomiast, jako szeregowy obywatel, w żaden sposób nie odnosząc się do konstytucyjności tych przepisów, uważam projekt za zupełnie niepotrzebny, a budowę systemu sądowniczego dla kilku osób za przerost formy nad treścią o rozmiarach słonia Dumbo pod lupą-monstrum. Istnieje w Sarmacji Trybunał Koronny, który z powodzeniem może być wykorzystywany przez obywateli bialeńskich we wszystkich kategoriach spraw. Jeśli miałbym moje przemyślenia ująć w karby poprawki, wyglądałaby ona jak zastąpienie całego projektu jednym artykułem merytorycznym: Art. 1. Władzę sądowniczą na terytorium Republiki Bialeńskiej wykonuje Trybunał Koronny Księstwa Sarmacji.

W mikronacjach, zwłaszcza tak nielicznych jak obecnie Bialenia, wszystko jest "przerostem formy nad treścią". Jedno- w porywach dwuosobowe wojsko, praktycznie jednoosobowy Uniwersytet, Parlament złożony z przedstawicieli jednej opcji politycznej. Tak samo z mapami dla kilkudziesięcioosobowej społeczności polskich mikronautów. Przecież więcej jest strażaków-ochotników albo harcerzy w dowolnym powiecie. Ale na tym polega ta zabawa, że symulujemy państwowość w warunkach internetowej, niewielkiej społeczności.
Nawet zakładając abstrakcyjnie, że Bialenia pozostałaby w jakiejś formie podporządkowania Sarmacji, to jeżeli zrezygnowalibyśmy z większości instytucji, wówczas Bialenia przestałaby być mikronacją, symulacją państwowości. I sam nie wiem czym by się stała, ale na pewno nikomu nie chciałoby się tutaj aktywniej udzielać.
Hewret napisał(a):Tylko że Bialeńczycy u boku Andrzeja Swarzewskiego już zadecydowali i na nic nie będą czekać.
Pozostali którzy nie zgadzają się z dążeniem do niepodległości RB już dawno zrzekli się obywatelstwa bialeńskiego i osiedli w sarmackich krainach.

No cóż, symulujemy realną politykę, a każdy świadomy naród dąży do niezależności. Jeżeli zrezygnowalibyśmy ze swoich ambicji, do czego się nas namawia, to Bialenia straciłaby rację bytu. Prezydent Bialenii stałby się kolejnym samorządowym urzędem na który właściwie nie ma chętnych (co tu mówić o walce o stanowisko szefa prowincji, jak nawet nie ma rywalizacji o fotel kanclerza).
Andrzej Swarzewski

Postprzez Andrzej Swarzewski 22 mar 2019, o 00:20

Ahura Mazdo, zupełnie zapomniałem o terminie głosowania!
Panie Przewodniczący,
Wysoka Izbo, rozpoczynamy głosowanie. Najpierw nad poprawką autorstwa przewodniczącego Bajtusia z tego postu: http://fc.sarmacja.org/viewtopic.php?f=839&t=27444#p305090
Andrzej Swarzewski

Poprzednia strona

Powrót do Parlamentarna Sala Posiedzeń