Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wybór 28. Prezydenta Republiki Bialeńskiej

Re: Wybór 28. Prezydenta Republiki Bialeńskiej

Postprzez Jan Sapieha 21 lut 2019, o 14:21

Dziękuję za odpowiedź.
Andrzej Swarzewski napisał(a):
Kompletnie nie rozumiem dążenia do zrobienia z prezydenta urzędnika z niewielkim polem manewru. Prezydent nie jest osobą narzuconą z góry, nie jest też monarchą, więc nie grozi nam autokracja.

Tak samo mógłbym stwierdzić iż zwężanie zakresu praw sejmu nie leży w interesie Republiki tylko jednostki z uprawnieniami dyktatorskimi.

Zapewniam Państwa, że gdyby któryś prezydent dążył do dyktatury, to szybko zostałby powstrzymany przez społeczeństwo.

Z pewnym smutkiem stwierdzam że są to zapewnienia bez pokrycia.

Wydłużenie kadencji powoduje stabilizację. Powoduje też, że wiadomo kto rządzi. Proszę nie być naiwnym, zmieniający się co 8 tygodni prezydent nie jest dla nikogo poważnym partnerem do rozmów.

Podstawą takiej oceny powinna być skuteczność a nie powaga czy zastanawianie się nad tym co sobie inni pomyślą.

W takiej sytuacji państwem i tak rządzą inni, czy to główny administrator, czy faktyczny przywódca cieszący się szacunkiem społeczeństwa i zagranicy.

Czyli główny administrator podchodzi do rzeczy racjonalnie? No bo jak to? Taka krótka kadencja i on chce rządzić ? Dajcie kogoś poważnego to się zobaczy ?

Idea, że do rządzenia państwem wystarczy zostać powołanym przez parlament jest może piękna i egalitarna, ale jest fałszem.

Jest też elementarną zasadą którą stosujemy.

A co do stagnacji, to ciągła zmiana władz nie jest sposobem na zapobieżenie jej. Aktywność i atrakcyjność państwa musi wynikać z inicjatyw przez nie realizowanych, a nie z walki o tymczasową władzę.

Według mojej oceny o tym czy ktoś jest predysponowany czy nie decydują cechy charakteru. Wybierając osobę o usposobieniu flegmatycznym, powolnym, anemicznym możemy założyć że to faktycznie jest zbyt krótki okres. Lecz gdy postawi się na kogoś rzutkiego, dziarskiego i skutecznego przez okres 8 tygodni można zdziałać wiele.

Z resztą, czy komuś tak naprawdę zależy na sprawowaniu takiej władzy? Ja kandyduję, bo sytuacja tego wymaga i nie chcę pozwolić, by kraj, który przez lata budowałem pogrążył się w kryzysie i utracił niepodległość. Samo stanowisko nie jest dla mnie atrakcyjne i wątpię, żeby dla kogokolwiek było

Szanuje Pańską opinię lecz może nikt nie stanął z Panem w szranki bo jest Pan zbyt mocnym kontrkandydatem ?

Ja wierzę, że Bialeńczycy są na tyle inteligentni, by móc podejmować decyzje na 4, a nawet 6 miesięcy wprzód. Poza tym, wybory parlamentarne wciąż mogą odbywać się częściej.

Czy to oznacza że przewiduje Pan skrócenie kadencji sejmu ?
Janek Sapieha
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Jan Sapieha

Postprzez Antoni 21 lut 2019, o 20:54

Ponieważ pojawiły się pytania, proszę Kandydata o ustosunkowanie się do nich lub odmówienie udzielenia odpowiedzi, wówczas rozpocznie się głosowanie.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti

Postprzez Andrzej Swarzewski 21 lut 2019, o 21:11

Jan Sapieha napisał(a):Tak samo mógłbym stwierdzić iż zwężanie zakresu praw sejmu nie leży w interesie Republiki tylko jednostki z uprawnieniami dyktatorskimi.

Mógłby pan, ale ja nie podzielam strachu przed dyktaturą. Ja nie mam zapędów dyktatorskich, ale nawet jakby ktoś miał, to nie byłby w stanie ich w Bialenii zrealizować. Oczywiście może Pan pozostać przy swojej opinii i zapewne tak się stanie, ale zapewniam, że nie ma się czego bać.
Jan Sapieha napisał(a):Z pewnym smutkiem stwierdzam że są to zapewnienia bez pokrycia.

Mieliśmy już kilku prezydentów o despotycznym charakterze, ale żaden przez te ponad 5 lat dyktatury nie stworzył. Miłujący wolność i demokrację Naród Bialeńska by na to nie pozwolił.
Jan Sapieha napisał(a):Podstawą takiej oceny powinna być skuteczność a nie powaga czy zastanawianie się nad tym co sobie inni pomyślą.

Skuteczność to nie tylko ilość postów napisanych na forum. Oczywiście mogę utworzyć rząd, który stworzy ogromną aktywność na krótki czas, nawet mogę zaproponować jego skład. :)
Minister Dyplomacji - Aleksandra Dostojewska-Swarzewska
Minister Kultury - Paweł Zanik
Minister Obrony - Iwan Pietrow
Minister Racji Stanu - Jan Lubomirski.
Ale chyba nie chodzi nam o aktywność za wszelką cenę, która spowoduje chaos i upadek państwa po pewnym czasie?
Jan Sapieha napisał(a):Według mojej oceny o tym czy ktoś jest predysponowany czy nie decydują cechy charakteru. Wybierając osobę o usposobieniu flegmatycznym, powolnym, anemicznym możemy założyć że to faktycznie jest zbyt krótki okres. Lecz gdy postawi się na kogoś rzutkiego, dziarskiego i skutecznego przez okres 8 tygodni można zdziałać wiele.

Ale czy chcemy takiego prezydenta, który przewróci wszystko do góry nogami i po 8 tygodniach pójdzie gdzie indziej? I czy naprawdę mamy w ogóle takiego dziarskiego pretendenta do urzędu prezydenta? Ja takiego nie widzę.
Jan Sapieha napisał(a):Szanuje Pańską opinię lecz może nikt nie stanął z Panem w szranki bo jest Pan zbyt mocnym kontrkandydatem ?

Być może, ale może być też tak, że nikt nie chce brać imiennej odpowiedzialności za Bialenię w jej obecnym stanie. Mi zależy na tym kraju i chcę wszystkim Bialeńczykom obecnym i przyszłym stworzyć warunki do swobodnego działania bez obawy, że za jakiś czas wszystko się zmieni, a ich wysiłki pójdą na marne.
Jan Sapieha napisał(a):Czy to oznacza że przewiduje Pan skrócenie kadencji sejmu ?

Nie, ale nie chcę też jej wydłużać.

Skoro debata dobiega końca, chciałbym jeszcze powiedzieć kilka słów od siebie. Nie twierdzę, że znam receptę na wszystkie problemy Bialenii i mikroświata. Gdyby ktoś wiedział jak stworzyć imperium, to by je stworzył, a wszystkie mikronacje tkwią w permanentnym marazmie przerywanym konfliktami i mobilizacjami wobec widma upadku ich państwa. Obiecuję jednak, że będę trwał z zimnym jabłkiem w dłoni na wysokim krześle tak długo, jak długo Bialeńczycy zechcą mnie tam widzieć. Obiecuję, że będę starał się animować aktywność, ale nie jestem w stanie przewidzieć, jaki uzyskam odzew. Obiecuję również stać na straży niepodległości i tradycji. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie utrzymać Bialenię przy życiu i dalej dobrze się bawić.
Andrzej Swarzewski

Postprzez Antoni 21 lut 2019, o 21:37

Wysoka Izbo,
Szanowny Kandydacie,

w związku z upływem wyznaczonego czasu, zamykam debatę dotyczącą wyboru 28. Prezydenta Republiki Bialeńskiej. Dziękuję za aktywny udział w debacie oraz za liczne pytania i odpowiedzi. Przechodzimy do głosowania nad kandydaturą.

Zarządzenie: głosowanie nad kandydaturą na 28. Prezydenta Republiki Bialeńskiej (Uchwała ws. powołania Prezydenta Republiki Bialeńskiej)

Podstawa prawna: art. 9 Ustawy Parlamentu Republiki Bialeńskiej - ordynacji wyborczej z dnia 27 grudnia 2018 r.

Projekt uchwały: załącznik (poniżej karty do głosowania)

Karta do głosowania:

Głosowanie nad kandydaturą na 28. Prezydenta Republiki Bialeńskiej (Uchwała ws. powołania Prezydenta Republiki Bialeńskiej):

Antoni Kacper Burbon-Conti - NIE GŁOSOWAŁ
Marek Bajtuś - NIE GŁOSOWAŁ
Andrzej Swarzewski - NIE GŁOSOWAŁ

Pouczenie: Posłowie głosują poprzez oddanie głosów na kandydata, podając jego imię i nazwisko lub wstrzymują się od głosu. Poseł jest zobowiązany do skopiowania karty do głosowania oraz zamiany NIE GŁOSOWAŁ na wybrany głos. W karcie do głosowania należy uwzględnić głosy oddane przez poprzedników. Wymagana jest większość bezwzględna (należy przez to rozumieć poparcie projektu aktu prawnego przez ponad połowę Posłów z zastrzeżeniem, iż większość bezwzględna wymaga oddania głosu przez co najmniej połowę ustawowej liczby Posłów) do przyjęcia uchwały powołującej Prezydenta Republiki Bialeńskiej. Głosowanie będzie trwać do momentu oddania przez wszystkich Posłów głosów, jednak nie dłużej, niż 3 doby.

Załącznik:

Uchwała ws. powołania Prezydenta Republiki Bialeńskiej

Artykuł 1.

Parlament Republiki Bialeńskiej powołuje DANE PREZYDENTA-ELEKTA na urząd Prezydenta Republiki Bialeńskiej.

Artykuł 2.

Zobowiązuje się Prezydenta-elekta do złożenia przysięgi prezydenckiej o poniższym brzmieniu; do przysięgi można dołączyć dowolną formułę religijną.

Ślubuję uroczyście, obejmując urząd Prezydenta Republiki Bialeńskiej, wedle najlepszego zrozumienia i zgodnie z sumieniem, rzetelnie pracować dla dobra Narodów Bialenii, praw demokratycznych Republiki święcie przestrzegać, godności Narodów i Państwa strzec niezachwianie, sprawiedliwość względnie wszystkich bez różnicy obywateli za pierwszą mieć sobie cnotę, obowiązkom urzędu i służby poświęcić się niepodzielnie.

Artykuł 3.

Uchwała wchodzi w życie w momencie opublikowania w Dzienniku Praw.

Postprzez Andrzej Swarzewski 21 lut 2019, o 21:39

Głosowanie nad kandydaturą na 28. Prezydenta Republiki Bialeńskiej (Uchwała ws. powołania Prezydenta Republiki Bialeńskiej):

Andrzej Swarzewski - WSTRZYMUJĘ SIĘ
Andrzej Swarzewski

Postprzez Antoni 21 lut 2019, o 21:50

Antoni Kacper Burbon-Conti - WSTRZYMUJĘ SIĘ

Zdaję sobie sprawę, iż to wydłuży proces głosowania, a wynik będzie i tak jeden, jednak, mimo wstrzymania się od głosu przez samego Kandydata, nie zamierzam głosować wbrew swoim poglądom. I choć liczę na to, że Kandydat okaże się kandydatem idealnym, nie popieram jego postulatów na zbliżającą się kadencję.

Postprzez Bajtuś 21 lut 2019, o 22:35

Antoni Kacper Burbon-Conti - WSTRZYMUJĘ SIĘ
Marek Bajtuś - Andrzej Swarzewski
Marek Bajtuś
Królestwo Hasselandu

Postprzez Antoni 21 lut 2019, o 23:27

Wysoka Izbo,
Szanowny Kandydacie,

w związku z oddaniem głosów przez wszystkich Posłów, skracam głosowanie. Jednocześnie stwierdzam, iż kandydatura Andrzeja Swarzewskiego została odrzucona. Ponieważ dwóch Posłów wstrzymało się od głosu, zgodnie z przepisami Ordynacji wyborczej, zarządzam głosowanie, w którym Posłowie nie mają możliwości wstrzymania się od głosu.

Zarządzenie: 2. głosowanie nad kandydaturą na 28. Prezydenta Republiki Bialeńskiej (Uchwała ws. powołania Prezydenta Republiki Bialeńskiej)

Podstawa prawna: art. 9 Ustawy Parlamentu Republiki Bialeńskiej - ordynacji wyborczej z dnia 27 grudnia 2018 r.

Projekt uchwały: załącznik (poniżej karty do głosowania)

Karta do głosowania:

2. Głosowanie nad kandydaturą na 28. Prezydenta Republiki Bialeńskiej (Uchwała ws. powołania Prezydenta Republiki Bialeńskiej):

Pouczenie: Posłowie głosują poprzez oddanie głosów ZA lub PRZECIW kandydatowi. NIE MA MOŻLIWOŚCI WSTRZYMANIA SIĘ OD GŁOSU. Poseł jest zobowiązany do skopiowania karty do głosowania oraz zamiany NIE GŁOSOWAŁ na wybrany głos. W karcie do głosowania należy uwzględnić głosy oddane przez poprzedników. Wymagana jest większość bezwzględna (należy przez to rozumieć poparcie projektu aktu prawnego przez ponad połowę Posłów z zastrzeżeniem, iż większość bezwzględna wymaga oddania głosu przez co najmniej połowę ustawowej liczby Posłów) do przyjęcia uchwały powołującej Prezydenta Republiki Bialeńskiej. Głosowanie będzie trwać do momentu oddania przez wszystkich Posłów głosów, jednak nie dłużej, niż 3 doby.

Załącznik:

Uchwała ws. powołania Prezydenta Republiki Bialeńskiej

Artykuł 1.

Parlament Republiki Bialeńskiej powołuje DANE PREZYDENTA-ELEKTA na urząd Prezydenta Republiki Bialeńskiej.

Artykuł 2.

Zobowiązuje się Prezydenta-elekta do złożenia przysięgi prezydenckiej o poniższym brzmieniu; do przysięgi można dołączyć dowolną formułę religijną.

Ślubuję uroczyście, obejmując urząd Prezydenta Republiki Bialeńskiej, wedle najlepszego zrozumienia i zgodnie z sumieniem, rzetelnie pracować dla dobra Narodów Bialenii, praw demokratycznych Republiki święcie przestrzegać, godności Narodów i Państwa strzec niezachwianie, sprawiedliwość względnie wszystkich bez różnicy obywateli za pierwszą mieć sobie cnotę, obowiązkom urzędu i służby poświęcić się niepodzielnie.

Artykuł 3.

Uchwała wchodzi w życie w momencie opublikowania w Dzienniku Praw.

Postprzez Antoni 21 lut 2019, o 23:28

2. Głosowanie nad kandydaturą na 28. Prezydenta Republiki Bialeńskiej (Uchwała ws. powołania Prezydenta Republiki Bialeńskiej):

Antoni Kacper Burbon-Conti - PRZECIW

Postprzez Bajtuś 22 lut 2019, o 06:21

Antoni Kacper Burbon-Conti - PRZECIW
Marek Bajtuś - ZA
Marek Bajtuś
Królestwo Hasselandu

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Parlamentarna Sala Posiedzeń