Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wybór 28. Prezydenta Republiki Bialeńskiej

Wybór 28. Prezydenta Republiki Bialeńskiej

Postprzez Antoni 19 lut 2019, o 16:48

Wysoka Izbo!

W związku iż wszyscy wybrani kandydaci złożyli w wymaganym czasie przysięgi poselskie, przystępujemy do elekcji prezydenckiej.

W wyborach prezydenckich zgłosił się jeden kandydat:
  • Andrzej Swarzewski (AD718).

Zarządzam dwudniową debatę, w której czasie wszyscy Obywatele Republiki Bialeńskiej mogą zadawać pytania kandydatowi na urząd Prezydenta Republiki Bialeńskiej. Proszę również o zaprezentowanie swoich planów na najbliższą kadencję prezydencką.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Re: Wybór 28. Prezydenta Republiki Bialeńskiej

Postprzez Antoni 19 lut 2019, o 17:28

Wysoka Izbo,
Szanowny Kandydacie,

ponieważ nie mam pewności, czy kandydat zamierza przedstawić swój plan na nadchodzącą kadencję przed Wysoką Izbą, proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Jakie działania zamierza Kandydat podejmować w stosunku do "kryzysu bialeńskiego"?
2. Czy Kandydat zamierza podjąć takie działania, jakie zostaną wyznaczone przez Obywateli RB w zbliżającym się nieoficjalnym referendum?
3. Czy Kandydat zamierza wprowadzać zmiany w Konstytucji Republiki Bialeńskiej lub czy Kandydat zamierza uchwalać nową konstytucję?
4. Czy zamierza Kandydat powoływać swój Gabinet? Jeżeli tak, to jakie personalia można w nim zobaczyć?
5. Czy Kandydat jako przedstawiciel Republiki Bialeńskiej przed Trybunałem Koronnym zamierza aktywnie przystępować do sprawy ws. ważności mandatów poselskich Bialeńczyków posiadających mandaty sarmackiego Sejmu?
6. Jakie zmiany prawne i faktyczne Kandydat planuje na nadchodzącą kadencję?

Dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

Postprzez Andrzej Swarzewski 20 lut 2019, o 00:08

Panie Prezydencie,
Wysoka Izbo!
Oczywiście miałem zamiar wziąć udział w dyskusji parlamentarnej mającej na celu wybór 28. Prezydenta. Jeśli jednak Szanowny Przedmówca przedstawił już swoje pytania, to pozwolę sobie zacząć od odpowiedzi na nie. :)
Antoni napisał(a):1. Jakie działania zamierza Kandydat podejmować w stosunku do "kryzysu bialeńskiego"?

Myślę, że dla nas jest to "kryzys sarmacki" lub "kryzys niepodległościowy", a nie kryzys bialeński. ;)
Zamierzam kontynuować drogę, którą obraliśmy wspólnie z Panem Prezydentem oraz Radą Ministrów Księstwa Sarmacji. Najpierw odbędą się referenda (w Sarmacji i Bialenii), a następnie w zależności od ich rezultatu rozstaniemy się lub podejmiemy działania mające na celu ponownie uregulowanie statusu Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji. Już w tym miejscu deklaruję, że nie będzie mojej zgody na utratę niepodległości i przyjęcie statusu prowincji. Bialenia ma długą i piękną historię niepodległości. Ma też potencjał, aby dobrze prosperować jako niepodległe państwo. Ewentualna dalsza koegzystencja w ramach sarmackiego forum będzie dobrą wolą obu stron, a nie koniecznością.
Antoni napisał(a):2. Czy Kandydat zamierza podjąć takie działania, jakie zostaną wyznaczone przez Obywateli RB w zbliżającym się nieoficjalnym referendum?

Tak, odrzucam jednak od razu wariant A. Jako Prezydent będę miał obowiązek stać na straży niepodległości naszej Ojczyzny i obowiązek ten spełnię.
Antoni napisał(a):3. Czy Kandydat zamierza wprowadzać zmiany w Konstytucji Republiki Bialeńskiej lub czy Kandydat zamierza uchwalać nową konstytucję?

Będę dążył do wprowadzenia zmian w Konstytucji. Moim celem jest przedłużenie kadencji Prezydenta (oczywiście nie tej, bo prawo nie działa wstecz) oraz wybór głowy państwa w jawnych wyborach powszechnych. Oczywiście przyjęcie poprawek zostanie poprzedzone konsultacjami społecznymi oraz wyczerpującą debatą parlamentarną.
Antoni napisał(a):4. Czy zamierza Kandydat powoływać swój Gabinet? Jeżeli tak, to jakie personalia można w nim zobaczyć?

Nie. Na chwilę obecną jest de facto 9 Bialeńczyków (tylu oddało w wyborach), nie widzę więc potrzeby powoływania Gabinetu do zarządzania tak nielicznym społeczeństwem. Oczywiście jeśli w trakcie kadencji ktoś wyrazi chęć profesjonalnego zajęcia się konkretną dziedziną, która tradycyjnie ma swoje ministerstwo, to daną osobę do rządu powołam. Natomiast absolutnie nie mam zamiaru obsadzania ministerstw w celach tytularnych.
Antoni napisał(a):5. Czy Kandydat jako przedstawiciel Republiki Bialeńskiej przed Trybunałem Koronnym zamierza aktywnie przystępować do sprawy ws. ważności mandatów poselskich Bialeńczyków posiadających mandaty sarmackiego Sejmu?

Zamierzam przystępować do ww. sprawy w miarę swoich możliwości. Nie jestem prawnikiem i nie zamierzam udawać, że nim jestem. Trybunał Koronny w tej konkretnej sprawie ma za zadanie ustalenie stanu faktycznego, a nie rozstrzygnięcie sporu politycznego.
Antoni napisał(a):6. Jakie zmiany prawne i faktyczne Kandydat planuje na nadchodzącą kadencję?

Chcę być przede wszystkim dobrym gospodarzem. Poza Konstytucją (i wynikającą z jej zmiany zmianą Ordynacji) nie planuję na tę chwilę żadnej reformy prawnej. Chcę przywrócić temu urzędowi godność, która została w ciągu ostatniego roku wielokrotnie podeptana. Chcę też ustabilizować sytuację w Bialenii, zakończyć wreszcie falę kryzysów.
8 tygodni to niewiele czasu. Mam kilka pomysłów na konkretne działania, ale nie chcę tutaj za dużo obiecywać. Wszystkiego dowiedzą się Państwo w swoim czasie. Bialeńczycy mogą być jednak pewni, że nie zniknę nagle, nie oddam naszej niepodległości oraz nie będę łamał prawa.
Zapraszam do zadawania kolejnych pytań. Jak wpadnę na coś, o czym jeszcze chciałbym poinformować w czasie debaty, to napiszę kolejny post.
Niech żyje Bialenia!
P.S. Oczywiście postaram się zorganizować ładne obchody 7. rocznicy Powstania Marcowego.
Andrzej Swarzewski

Postprzez Antoni 20 lut 2019, o 00:38

Jedynie w kwestii wyjaśnienia i doprecyzowania:

Andrzej Swarzewski napisał(a):Na chwilę obecną jest de facto 9 Bialeńczyków (tylu oddało w wyborach)

Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ile osób wzięło udział w głosowaniu. Wedle moich najlepszych wyliczeń głosu nie oddała jedynie jedna osoba. Jednak są to jedynie szacunki. Frekwencji nie jesteśmy w stanie określić.

Również dziękuję za odpowiedzi i zachęcam pozostałych Obywateli i Posłów do zadawania pytań do Kandydata.

Postprzez Thomas 20 lut 2019, o 09:46

Chciałbym się dowiedzieć :
1. Jakie poczynania zamierza szanowny kandydat w dziedzinie wojskowości i kultury.

2. Co kandydat sądzi o opcji C, czyli Bialenia jako protektorat Sarmacji.

3. Jakie kroki zostaną podjęte ws sądownictwa.
/-/ Thomas von Lisendorff
Komandor GH KH
bsmt MW KS,
Dowódca Esksdry Okrętów Podwodnych
IV Floty Operacyjnej,
Królestwo Hasselandu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Postprzez Andrzej Swarzewski 20 lut 2019, o 12:58

Thomas napisał(a):1. Jakie poczynania zamierza szanowny kandydat w dziedzinie wojskowości i kultury.

W dziedzinie wojskowości chcę współpracować z Marszałkiem Roninem Dexem i wspierać go w miarę moich możliwości. Nie ukrywajmy, aktywność naszych Sił Zbrojnych zależy przede wszystkim od niego. Ja mogę zagwarantować, że Pałac Prezydencki będzie wspierał wszystkie jego działania. Chciałbym natomiast, żeby z okazji 21 marca odbyła się piękna defilada na cześć niepodległej Bialenii.
Co do kultury, to wspieram ją już teraz. Działam w Kościele Mazdaistycznym od samego początku, biorę udział w Bialeńskiej Liście Przebojów, rozpocząłem kampanię RPG. Postaram się zorganizować jakiś konkurs, ale muszę przemyśleć formułę, żeby była atrakcyjna dla uczestników.
Zamierzam nadać odznaczenia osobom zasłłużonym w dziedzinie kultury i nie tylko.
Thomas napisał(a):2. Co kandydat sądzi o opcji C, czyli Bialenia jako protektorat Sarmacji.

Jeżeli taka będzie wola Narodu, to ją zaakceptuję i postaram się wynegocjować z sarmackimi władzami odpowiednie warunki. Proszę jednak pamiętać, że referendum odbędzie się również w Sarmacji, a nie sądzę, żeby tam wiele osób poparło taki wariant. W każdym razie, poczekajmy na wyniki referendum. Wszystkie decyzje dotyczące przyszłości współpracy RB-KS będę konsultował z Parlamentem oraz obywatelami.
Thomas napisał(a):3. Jakie kroki zostaną podjęte ws sądownictwa.

Z tego co wiem Antoni przygotowuje projekt ustawy o sądownictwie. Gdy przedstawi projekt, wezmę aktywny udział w debacie nad nim. Jeśli jednak zmieni zdanie i go nie zgłosi, to postaram się opracować własny projekt. Kwestia sądownictwa powinna zostać uregulowana w ciągu obecnej kadencji Parlamentu.
Andrzej Swarzewski

Postprzez Antoni 20 lut 2019, o 16:16

Andrzej Swarzewski napisał(a):Z tego co wiem Antoni przygotowuje projekt ustawy o sądownictwie.

Zgadza się. Projekt jest już gotowy, czeka jedynie na uspokojenie się sytuacji i wybranie stałych władz, bowiem projekt wymaga głębokiej debaty, nie należy on do najłatwiejszych. W następnej kolejności trzeba będzie się również zająć KC oraz KP.

Postprzez Jan Sapieha 20 lut 2019, o 17:54

Dlaczego Kandydat stara się za wszelką cenę wzmacniać kompetencje Prezydenta ? Wydłużanie kadencji w istocie rzeczy nie powoduje stabilizacji tylko stagnację. Częstsze wybory to miara demokratycznych praw i obowiązków. Tak kluczowe stanowisko daje możliwości w zakresie nakładania na obywateli kar porządkowych. Nie doprowadzajmy zatem do tego że jedna osoba przez zbyt długi czas niewydajnie sprawuje nadzór nad społecznością. Proszę zastanowić się czy ta zmiana wprowadzi świeżość w poczynaniach Prezydenta? Obecny czas trwania kadencji jest całkowicie wystarczający.
Postanowienie o wyborze Prezydenta przez sejm w którym zasiadają parlamentarzyści wybrani przez społeczeństwo to prestiż tej najważniejszej w naszym Państwie instytucji. Nie odbierajmy jej tego przywileju. Nie za cenę ożywienia co po niektórych jedynie w czasie trwania wyborów.
Janek Sapieha
Jan Sapieha

Postprzez Andrzej Swarzewski 20 lut 2019, o 21:25

Serdecznie dziękuję za to pytanie.
Jan Sapieha napisał(a):Dlaczego Kandydat stara się za wszelką cenę wzmacniać kompetencje Prezydenta ?

Bialenia jest jedną z niewielu republik w mikroświecie, największą z nich. Uważam, że urząd Prezydenta powinien być w takiej sytuacji urzędem stabilnym, a osoba prezydenta rzeczywistym przywódcą państwa. Kompletnie nie rozumiem dążenia do zrobienia z prezydenta urzędnika z niewielkim polem manewru. Prezydent nie jest osobą narzuconą z góry, nie jest też monarchą, więc nie grozi nam autokracja.
Zapewniam Państwa, że gdyby któryś prezydent dążył do dyktatury, to szybko zostałby powstrzymany przez społeczeństwo.
Jan Sapieha napisał(a):Wydłużanie kadencji w istocie rzeczy nie powoduje stabilizacji tylko stagnację.

Wydłużenie kadencji powoduje stabilizację. Powoduje też, że wiadomo kto rządzi. Proszę nie być naiwnym, zmieniający się co 8 tygodni prezydent nie jest dla nikogo poważnym partnerem do rozmów. W takiej sytuacji państwem i tak rządzą inni, czy to główny administrator, czy faktyczny przywódca cieszący się szacunkiem społeczeństwa i zagranicy.
Idea, że do rządzenia państwem wystarczy zostać powołanym przez parlament jest może piękna i egalitarna, ale jest fałszem.
A co do stagnacji, to ciągła zmiana władz nie jest sposobem na zapobieżenie jej. Aktywność i atrakcyjność państwa musi wynikać z inicjatyw przez nie realizowanych, a nie z walki o tymczasową władzę. Z resztą, czy komuś tak naprawdę zależy na sprawowaniu takiej władzy? Ja kandyduję, bo sytuacja tego wymaga i nie chcę pozwolić, by kraj, który przez lata budowałem pogrążył się w kryzysie i utracił niepodległość. Samo stanowisko nie jest dla mnie atrakcyjne i wątpię, żeby dla kogokolwiek było (chyba, że dla osób, które jeszcze go nie pełniły i chcąc móc do końca życia dopisywać sobie do sygnaturki "były prezydent Republiki Bialeńskiej"; ale w przypadku 8-tygodniowych kadencji te osoby szybko by się skończyły).
Jan Sapieha napisał(a):Częstsze wybory to miara demokratycznych praw i obowiązków.

Ja wierzę, że Bialeńczycy są na tyle inteligentni, by móc podejmować decyzje na 4, a nawet 6 miesięcy wprzód. Poza tym, wybory parlamentarne wciąż mogą odbywać się częściej.
Jan Sapieha napisał(a):Tak kluczowe stanowisko daje możliwości w zakresie nakładania na obywateli kar porządkowych.

Nie wiem, czy tak jest (jeśli można, to proszę o zacytowanie konkretnej ustawy), ale nawet jeśli, to jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania. Karami porządkowymi zawsze zajmowała się Policja Krajowa.
Jan Sapieha napisał(a):Nie doprowadzajmy zatem do tego że jedna osoba przez zbyt długi czas niewydajnie sprawuje nadzór nad społecznością.

Ale dlaczego niewydajnie? Może po prostu Bialeńczycy powinni podejmować odpowiedzialne decyzje przy urnach wyborczych i wybierać prezydenta patrząc na kompetencje i zaangażowanie w budowanie naszej społeczności. Nie każdy nadaje się na prezydenta, niektórzy są świetni w innych dziedzinach, ale w Pałacu sobie nie radzą.
Jan Sapieha napisał(a):Proszę zastanowić się czy ta zmiana wprowadzi świeżość w poczynaniach Prezydenta?

Ale czy chodzi nam tylko o świeżość? Prezydent ma stać na straży stabilności, niepodległości i ogólnego dobrostanu Bialenii. Do podejmowania "świeżych" inicjatyw nie trzeba być prezydentem, można być posłem, ministrem, a nawet zwykłym obywatelem. Ja w nikim nie będę zabijał kreatywności. Doskonale wiecie, że ja w nikogo kamieniami nie rzucałem i próbowałem prowadzić merytoryczne dyskusje nawet z Pawłem Zanikiem, nie mówiąc już o innych kontrowersyjnych osobach, którym dawałem wiele szans i broniłem przed atakami. Ale dlaczego, na Ahurę Mazdę, każdy musi być co jakiś czas prezydentem? Tylko prezydent ma prawo do "świeżych" poczynań?
Jak ktoś ma świeże i innowacyjne pomysły, to zachęcam do ich realizacji, chętnie pomogę!
Jan Sapieha napisał(a):Obecny czas trwania kadencji jest całkowicie wystarczający.

Wystarczający do czego?
Jan Sapieha napisał(a):Postanowienie o wyborze Prezydenta przez sejm w którym zasiadają parlamentarzyści wybrani przez społeczeństwo to prestiż tej najważniejszej w naszym Państwie instytucji. Nie odbierajmy jej tego przywileju. Nie za cenę ożywienia co po niektórych jedynie w czasie trwania wyborów.

Nie rozumiem dlaczego Naród nadaje się do wyboru parlamentarzystów, a nie nadaje się do wyboru prezydenta. Powszechny wybór prezydenta daje najsilniejszą legitymizację do sprawowania przez niego władzy. A jawność tego wyboru sprawi, że urząd ten nie zostanie powierzony nieodpowiednim, kontrowersyjnym osobom.
Andrzej Swarzewski

Postprzez Antoni 21 lut 2019, o 02:21

Ja tylko przypomnę, iż jutro kończy się zaplanowany czas na wysłuchanie Szanownego Kandydata. Gdyby którykolwiek z Posłów bądź Obywateli potrzebował więcej czasu na udział w debacie, proszę o taką informację w niniejszym wątku lub prywatnie. Technicznie debata zostanie przedłużona do późnego wieczora, kiedy to będę mógł zarządzić głosowanie.

Andrzej Swarzewski napisał(a):Uważam, że urząd Prezydenta powinien być w takiej sytuacji urzędem stabilnym, a osoba prezydenta rzeczywistym przywódcą państwa. Kompletnie nie rozumiem dążenia do zrobienia z prezydenta urzędnika z niewielkim polem manewru.

Chciałbym jedynie przypomnieć, że to właśnie ta zmiana była jedną z najbardziej popieranych podczas ostatniej reformy i zmiany Konstytucji. Państwem miał rządzić silny Parlament, a Prezydent miał być przedstawicielem Parlamentu, jego woli oraz wykonawcą czynności podjętych przez Posłów. Miała być to odpowiedź na to, że grono naszych Obywateli znacząco się pomniejszyło. Oczywiście, nie przewidzieliśmy tego, że Parlament stanie się miejscem cichym, spokojnym, trochę jakby domem starości dla podstarzałych Obywateli. Nie przewidzieliśmy, że to właśnie w pomniejszonym gronie powinniśmy wystawić jedną osobę, która będzie osobą najważniejszą, a reszta władzy powinna być jedynie organami kontrolnymi / potwierdzającymi / ewentualnie chroniącymi przed bezprawnym działaniem.

Następna strona

Powrót do Parlamentarna Sala Posiedzeń