Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wybór 26. Prezydenta Republiki Bialeńskiej

Re: Wybór 26. Prezydenta Republiki Bialeńskiej

Postprzez Franz Langer 21 sty 2019, o 20:26

Z wprowadzaniem opłat trzeba ostrożnie. Musimy uważać by nie wystraszyć potencjalnych studentów zwłaszcza wśród nowych obywateli. Opłaty za studia powinny być raczej symboliczne, więc proponowałbym niewielką (do ustalenia w odrębnej dyskusji) sumę opłaty za dyplom. Głównych źródeł dochodu Uniwersytetu dopatrywałbym się bardziej np. w publikacji artykułów naukowych. Uniwersytet mógłby zabierać z nich znaczną część tantiem, a później wypłacać swoim pracownikom odpowiednio pensje, które byłyby uzależnione od wkładu pracy w danym okresie rozliczeniowym (np. w miesiącu).

Jeśli chodzi o ofertę UB nazwę ją "typową". Tak jak mówiłem, jestem zwolennikiem wprowadzenia pewnych urozmaiceń i nowych kierunków. Wydział Nauk Praktycznych brzmi fantastycznie, tak samo jak studia z zakresu wojskowości. Można by dać możliwość oficerom Sił Zbrojnych RB kształcenia nowego pokolenia oficerów, dzięki czemu nasza armia miałaby wykształcone kadry. Oczywiście same kadry to nie wszystko, dlatego jednym z podstawowych zadań studenta podczas studiów z zakresu wojskowości byłaby służba w naszym wojsku!

Tomaszu,
zgadzam się z Tobą. Miałem na myśli jedynie rozsądne wyważenie zarówno dawania i zabierania tak, aby ani obywatele nie zbankrutowali, ani państwo.
Asesor Trybunału Koronnego
(-) F. Langer
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Dobry Obywatel
Trybunał Koronny

Postprzez Hewret 21 sty 2019, o 20:33

Lisendorff napisał(a):Póki nie ma kasy w Skarbie Państwa, innego rozwiązania nie widzę.
Oczywiście to rozwiązanie tymczasowe.

Dlatego proponowałem wpisowe i opłatę za uzyskanie recenzji oraz otrzymanie dyplomu, część środków z tych opłat przeszłoby na rzecz recenzenta. O tantiemach za wykłady możemy mówić dopiero podczas przewodu doktorskiego, bo kształcenie doktorantów wymaga większych nakładów pracy nauczyciela akademickiego, aniżeli wyznaczenie terminu i tematu pracy magisterskiej (bo z założenia magister odwala pracę właściwie odtwórczą).

Jeśli chodzi o ofertę UB nazwę ją "typową". Tak jak mówiłem, jestem zwolennikiem wprowadzenia pewnych urozmaiceń i nowych kierunków. Wydział Nauk Praktycznych brzmi fantastycznie, tak samo jak studia z zakresu wojskowości. Można by dać możliwość oficerom Sił Zbrojnych RB kształcenia nowego pokolenia oficerów, dzięki czemu nasza armia miałaby wykształcone kadry. Oczywiście same kadry to nie wszystko, dlatego jednym z podstawowych zadań studenta podczas studiów z zakresu wojskowości byłaby służba w naszym wojsku!

Prawo jest popularne bo taki typ ludzi zbiera się w mikronacjach. Studenci prawa i pokrewnych, filozofowie, przemądrzałe głowy. :roll:
Ale brakuje rzeczy praktycznych, bo a nóż widelec może ktoś się tym zainteresuje i zacznie to wgłębiać w życiu realowym na własną rękę (w sumie tak jak ja to zacząłem robić z elektryką :mrgreen: ). Mikronacje powinny uczyć i bawić, a nie być narzędziem tylko do dowartościowania się.
/-/ Hewret von Thorn

Postprzez Franz Langer 21 sty 2019, o 21:24

Hewret napisał(a):Prawo jest popularne bo taki typ ludzi zbiera się w mikronacjach. Studenci prawa i pokrewnych, filozofowie, przemądrzałe głowy. :roll:
Ale brakuje rzeczy praktycznych, bo a nóż widelec może ktoś się tym zainteresuje i zacznie to wgłębiać w życiu realowym na własną rękę (w sumie tak jak ja to zacząłem robić z elektryką :mrgreen: ). Mikronacje powinny uczyć i bawić, a nie być narzędziem tylko do dowartościowania się.

Jeśli tylko znajdą się wykładowcy to myślę, że i studenci by się znaleźli. Pomysł jak najbardziej godny polecenia :D

Coś co mnie najbardziej cieszy to ponowna wzmożona aktywność, która mam nadzieję, że utrzyma się dłużej niż ta debata. Jeszcze 2 dni temu padały pomysły by wyemigrować, a teraz wspólnie zastanawiamy się nad reformą i usprawnieniem Bialenii i to mi się podoba!
(-) F. Langer
Dobry Obywatel
Trybunał Koronny

Postprzez Hewret 21 sty 2019, o 22:41

To jeszcze pytania:
1. Jakie kroki Kandydaci zamierzają uczynić w celu ustabilizowania/ustalenia ostatecznego statusu Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji?
2. Jakie kroki Kandydaci zamierzają uczynić w celu zatwierdzania tytułu zawodowego/naukowego uzyskanego na Uniwersytecie Bialeńskim w Księstwie Sarmacji?
3. Czy Republika Bialeńska będzie prowadzić osobne ambasady w państwach traktatowych? Czy raczej powinny być wspólne ambasady Republiki Bialeńskiej i Księstwa Sarmacji?
4. Czy Kandydaci przewidują inne porozumienia z Księstwem Sarmacji?
/-/ Hewret von Thorn

Postprzez Franz Langer 21 sty 2019, o 23:12

1. Uważam, że status protektoratu powinien zostać zachowany. Jest on uregulowany w umowie z dnia 12 września 2018 roku. Teraz jedynie możemy to doprecyzować odrębnymi umowami o których wspomnę przy odpowiadaniu na pozostałe pytania.

2. Myślę, że jest to kwestia podpisania umowy z Księstwem Sarmacji o wzajemnym uznaniu tytułów naukowych i zawodowych. Już teraz tytuły te pojawiły się w systemie sarmackim, więc jest to tylko kwestia odpowiedniego uregulowania prawnego na przyszłość.

3. Nie ukrywam, chciałbym. Jednak sytuacja demograficzna w chwili obecnej nam nie za bardzo na to pozwala. Ambasady połączone to dobre wyjście, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Bialeńczycy mogą być ambasadorami zarówno w imieniu Księstwa jak i Republiki.

4. Tak, aby uregulować dokładnie status Republiki w Księstwie chciałbym rozpocząć rozmowy dotyczące m.in. wymiaru sprawiedliwości (Konstytucja tego nie reguluje, a ustawy takowej nie wydano). Przed rozpoczęciem rozmów chciałbym rozpocząć konsultacje społeczne aby Bialeńczycy mogli się wypowiedzieć co sądzą o oddaniu wymiaru sprawiedliwości w ręce Księstwa, czy popierają, a jeśli nie to jakie widzą rozwiązanie. Jest to dość kluczowa kwestia dlatego nie powinna leżeć w gestii jednej osoby. Poza tą umową, tak jak już wspomniałem, chciałbym podpisać umowę o uznawaniu wzajemnie tytułów naukowych i zawodowych.
(-) F. Langer
Dobry Obywatel
Trybunał Koronny

Postprzez Thomas 22 sty 2019, o 00:04

1. Pozostać w obecnej sytuacji.
2. Moim zdaniem to uczelnie powinny dogadać się między sobą i nawiązać współpracę.
3. Tak jak już mówiłem. Wspólna polityka zagraniczna z KS.
4. Na stan obecny, żadnych.
/-/ Thomas von Lisendorff
Komandor GH KH
bsmt MW KS,
Dowódca Esksdry Okrętów Podwodnych
IV Floty Operacyjnej,
Królestwo Hasselandu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Postprzez Jan Sapieha 22 sty 2019, o 13:23

Szanowni Kandydaci oto moje pytania :
1. Bialeńska Agencja Prasowa miała mieć swój ranking oraz nagrody dla redaktorów. Czy zamierzacie rozwinąć tą kwestie ?
2. Interesuje mnie wsparcie dla inicjatyw społecznych. Propozycja z bilardem albo sejsą RPG przeszły praktycznie niezauważone. Proszę określić jednoznacznie czy weźmiecie w nich udział.
3. Proszę przedstawić pomysł jak narracyjnie odblokować Jahołdajewszczyzne ?
4. Co sądzisz o emigracji Andrzeja Swarzewskiego ?
5. Czy popierasz kloning tj. posiadanie wielu kont na serwerze ?
Janek Sapieha
Jan Sapieha

Postprzez Franz Langer 22 sty 2019, o 15:56

1. Jak najbardziej. Wspomniałem już w swoim wystąpieniu, że widzę BAP jako jedną z form aktywności obywatelskiej, która ma być atrakcyjna dla nowych mieszkańców i przyciągać ich do nas. Wprowadzenie systemu nagradzania myślę, że jest odpowiednim krokiem do zmobilizowania redaktorskich umiejętności wśród Bialeńczyków. W kontekście jednak finansów publicznych, warunkiem wprowadzenia takiego systemu (gdy mówimy o nagrodach pieniężnych) byłaby odpowiednia liczba artykułów, a co za tym idzie wpływu z tantiem do budżetu BAP, tak by Agencja sama na siebie zarabiała i nie wymagała interwencji z budżetu Bialenii.

2. Tak jak zadeklarowałem, w sesji RPG chętnie wezmę udział, jeśli chodzi o bilard to przyznam się, że grałem kilka razy w życiu, ale nie za bardzo się znam i nie jestem fanem. Jednak inicjatywę popieram i trzymam kciuki by wypaliła i zgłosiło się więcej chętnych. Jeśli się tak nie stanie to jestem w stanie się zgłosić, by zasilić pulę i zwiększyć liczbę uczestników.

3. Teren ten jak dobrze kojarzę był "nieaktywny" przez jakiś czas. Można by pomyśleć nad fabularną ponową eksploracją tego terenu za pomocą Sił Zbrojnych? Następnie można by włączyć w to także obywateli. Myślę, że pomysłów może być dużo i powinny zostać skonfrontowane ze sobą by wybrać najciekawszy.

4. Nie chcę tutaj wdawać się w szczegóły i w polityczne spory bo i tak mamy z tego powodu pewne zawirowania. Powiem krótko: problemy należy rozwiązywać a nie od nich uciekać. Nie zawsze musimy się z kimś zgadzać. Współpracowałem z panem Swarzewskim i ta współpraca układała nam się dobrze. Nie rozumiem jego decyzji, ale nikogo też nie mam zamiaru potępiać.

5. Jeśli konta nie są aktywne w tym samym czasie ani nie są używane do szwindli to nie mam nic przeciwko. Czasami np. rodzeństwo korzysta z jednego urządzenia lub ktoś celowo chce zacząć "nowe życie" co jest właśnie przewagą v-życia nad nie istniejącym realem gdzie tak się zrobić nie da.
(-) F. Langer
Dobry Obywatel
Trybunał Koronny

Postprzez Hewret 22 sty 2019, o 16:08

Lisendorff napisał(a):1. Pozostać w obecnej sytuacji.

Obecna sytuacja jest patowa, gdyż nie możemy korzystać z przywilejów przewidzianych dla prowincji KS.

Lisendorff napisał(a):2. Moim zdaniem to uczelnie powinny dogadać się między sobą i nawiązać współpracę.

Uznawanie tytułów jest regulowane na poziomie ustaw (bądź umów). W jaki sposób uczelnie miałyby wpłynąć na system?

Lisendorff napisał(a):3. Tak jak już mówiłem. Wspólna polityka zagraniczna z KS.

Można prosić o konkretne propozycje?

Franz Langer napisał(a):3. Teren ten jak dobrze kojarzę był "nieaktywny" przez jakiś czas. Można by pomyśleć nad fabularną ponową eksploracją tego terenu za pomocą Sił Zbrojnych? Następnie można by włączyć w to także obywateli. Myślę, że pomysłów może być dużo i powinny zostać skonfrontowane ze sobą by wybrać najciekawszy.

Tak jak wszystkie inne regiony Bialenii zostały zapomniane (ha! nawet zapomniałem nazwy wszystkich - Pomorze, Starobialenia, Jahołdajewszczyzna, Bengazi... Coś jeszcze było?).

Franz Langer napisał(a):Współpracowałem z panem Swarzewskim i ta współpraca układała nam się dobrze. Nie rozumiem jego decyzji, ale nikogo też nie mam zamiaru potępiać.

Syndrom Lecha Wałęsy.

Franz Langer napisał(a):[...] ktoś celowo chce zacząć "nowe życie" co jest właśnie przewagą v-życia nad nie istniejącym realem gdzie tak się zrobić nie da.

W realu też można zacząć nowe życie - wyjechać za granicę i się osiedlić w wybranym miejscu. :mrgreen:
/-/ Hewret von Thorn

Postprzez Thomas 22 sty 2019, o 17:25

Szanowny Janie.
Odpowiem tak. Inicjatywy kulturowe jakieś i sportowe popieram całym sercem, lecz obecna kadencja prezydenta nie pozwala na angażowania się we wszystkie dziedziny. Sam osobiście nie biorę udziału w bilardzie bo nie mam zbytnio czasu.
Dużym wzmocnieniem jest powrót Ronona który zadeklarował się organizacją wojska. Sam nadal jestem zwolennikiem utworzenia, reaktywacji Wolnogradzkiego Domu Kultury, odpowiedzialnego za sprawy kulturowe i prasowe.
Jeżeli chodzić o Jahołdajewszczyznę, jeżeli ktoś chce i ma pomysł na ten region, nie widzę przeciwwskazań. Ja pomysłu nie mam.
Andrzej wyemigrował ze względu na konflikty wewnatrzpartyjne, oczywiście to jest moje zdanie. Ale jak każdy Bialeńczyk, w końcu wróci do domu.
Jestem przeciwnikiem kloningu.
/-/ Thomas von Lisendorff
Komandor GH KH
bsmt MW KS,
Dowódca Esksdry Okrętów Podwodnych
IV Floty Operacyjnej,
Królestwo Hasselandu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Parlamentarna Sala Posiedzeń