Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wybór 26. Prezydenta Republiki Bialeńskiej

Wybór 26. Prezydenta Republiki Bialeńskiej

Postprzez Antoni 21 sty 2019, o 13:23

Wysoka Izbo!

W związku iż wszyscy wybrani kandydaci złożyli w wymaganym czasie przysięgi poselskie, przystępujemy do elekcji prezydenckiej.

W wyborach prezydenckich zgłosiło się dwóch kandydatów:
  • Franz Langer (AG874);
  • Thomas von Lisendorff (AG106).

Zarządzam dwudniową debatę, w której czasie wszyscy Obywatele Republiki Bialeńskiej, Posłowie oraz kontrkandydaci mogą zadawać pytania kandydatom na urząd Prezydenta Republiki Bialeńskiej. Proszę również o zaprezentowanie swoich planów na najbliższą kadencję prezydencką.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Re: Wybór 26. Prezydenta Republiki Bialeńskiej

Postprzez Franz Langer 21 sty 2019, o 19:25

Szanowny Panie Prezydencie,
Szanowni Posłowie
Drodzy Obywatele i Mieszkańcy Bialenii!

Zdecydowałem się kandydować na urząd Prezydenta RB z poczucia obowiązku i odpowiedzialności za naszą v-ojczyznę. W ostatnich dniach Bialenia doświadczyła przykrych konfliktów, które postawiły jej byt państwowy pod znakiem zapytania. Pojawiały się głosy, że "należy zejść ze sceny" czy też propozycje przeprowadzenia się do innych regionów Księstwa Sarmacji. Od samego początku sprzeciwiałem się tym pomysłom głęboko wierząc, że nasza Republika jest jeszcze w stanie wyjść na prostą. Potrzeba jednak na to zaangażowania całej naszej społeczności i wspólnej pracy. Pracy, w której zapewne pojawią się różnice zdań, poglądów czy pomysłów, jednak jeśli będziemy mieli na celu dobro Bialenii to zawsze będziemy w stanie znaleźć konsensus. Niniejszym pragnę zaprezentować Państwu mój program naprawczy dla Republiki Bialeńskiej:

1. Zaangażowanie społeczne. Chyba wszyscy się zgodzimy, że aktywna mikronacja to żywa mikronacja. I jak w każdym państwie proces legislacyjny odgrywa w nim bardzo ważną, a wręcz niekiedy kluczową rolę. Nie możemy jednak ograniczać się jedynie do tej sfery działalności. Chciałbym aby do Bialenii powróciły wydarzenia narracyjne. Wydarzenia, w które nie będą zaangażowane jedynie władze, lecz wszyscy obywatele. Dzięki temu uatrakcyjnimy swoje v-życie, a może i zachęcimy mieszkańców z innych regionów czy nowo przybyłych do osiedlenia się u nas. Mamy piękne fundamenty (V filarów Bialenii) do budowania narracji, musimy tylko z nich skorzystać. Widzę, że już trwają rozmowy o wznowieniu narracji co mnie niezmiernie cieszy, ponieważ jestem zdania, że im więcej inicjatyw obywatelskich, tym lepiej dla państwa.

2. Odbudowa sił zbrojnych. Jest to bardzo ważny punkt. Choć jestem młodym mieszkańcem, to już zdołałem usłyszeć o sławnej armii RB. Niestety, po wielu zawirowaniach w naszym kraju nasza armia potrzebuje reorganizacji. Cieszę się, że powrócił do nas sławny Pan Ronon Dex i że zgodził się wziąć odpowiedzialność za armię. Nie ukrywam, że właśnie takiego wizjonera potrzebuje nasza armia i deklaruję, jeśli Szanowni Posłowie zdecydują się wybrać moją osobę na urząd Prezydenta RB, współpracę z Panem Rononem w ramach Gabinetu Prezydenta. Armia, jako jedna z form aktywności obywatelskich jest bardzo istotna we v-świecie. Jest także motorem aktywności, której dzisiaj tak bardzo potrzebujemy.

3. Rozwój nauki. Uniwersytet Bialeński powinien ruszyć z miejsca. Chciałbym rozpocząć współpracę z Jego Magnificencją Rektorem w celu ożywienia tych murów. Widziałbym go jako swego rodzaju wizytówkę Bialenii. Chciałbym (i już zacząłem od siebie jako student) aby Uniwersytet wykształcił nową kadrę, która w przyszłości zajęłaby się jego rozwijaniem, tworzeniem nowych kierunków oraz poszerzaniem zakresu badań.

4. Promocja Republiki i zachęcanie nowych obywateli. Mam tutaj na myśli przede wszystkim tworzenie atrakcyjnych możliwości rozwoju w naszym państwie. Chciałbym do tego wykorzystać wspomniany już Uniwersytet, Siły Zbrojne czy też BAP (która w ostatnim czasie jest mało aktywna i to również trzeba zmienić). W związku z rezygnacją pana Andrzeja z funkcji Lwa Wolnogradu chciałbym znaleźć aktywną i kreatywną osobę na to stanowisko, w celu ożywienia naszej stolicy. Najwyższa pora aby Wolnograd ze stołówki przerodził się w prawdziwe miasto pełne inicjatyw i pomysłów. Samo pisanie postów w dziale z przywitaniami to za mało aby poprawić naszą sytuację demograficzną. Musimy zachęcić ludzi przede wszystkim aktywnością i wielorakimi inicjatywami!

5. Poprawa finansów publicznych. Dostaliśmy ostatnio dotację od rządu dla Republiki w wysokości 100 000 libertów. Był to duży i potrzebny nam zastrzyk gotówki, jednak dalej jesteśmy jednym z najuboższych regionów. Zgodzę się, że nie jest to żaden miernik, ale skoro już funkcjonujemy w systemie gospodarczym Sarmacji to korzystajmy z niego w sposób maksymalny. Chciałbym aby Bialenię było stać na wypłatę symbolicznych wynagrodzeń dla swoich urzędników, aby mogła wdrażać różne programy w życie i gospodarczo angażować się w różnego rodzaju inicjatywy. Aby stało się to możliwe musimy wykorzystać narzędzia, które mamy. Mam tu przede wszystkim na myśli instytucje państwowe, które poprzez swoją aktywność i publikację artykułów, wychodzenie na zewnątrz i trafianiem swoją treścią do Sarmatów będą generować zysk dla pieniędzy publicznych.

Aktywność aktywność aktywność... te słowo wypowiedziałem dziś wielokrotnie. Oczywiście nie jestem sam w stanie sprawić aby zrealizować wyżej wymienione pomysły, ponieważ większość z nich opiera się na współpracy do której chciałbym zaprosić każdego bez wyjątku, niezależnie od wyznania czy barw politycznych. Większość z nich to plany długofalowe, jednak jestem przekonany, że wspólnymi siłami doprowadzimy do ich realizacji, a Bialenię ponownie uczynimy silnym i rozwijającym się krajem. Jeżeli macie Szanowni Państwo jakieś pytania to chętnie na nie odpowiem. Liczę na owocną współpracę i na Bialenię przodującą w rankingach aktywności. Chwała Bialenii!
(-) F. Langer

Postprzez Thomas 21 sty 2019, o 19:46

Szanowni Posłowie.
Postanowiłem kandydować choć i tak z góry moja kandydatura jest kandydaturą przegraną.
Przegraną z racji że i tak co bym Wam nie zaproponował to i tak większość parlamentu stanowią członkowie partii WP, w tym kandydat na prezydenta, szanowny Pan Langer.
Kiedy zgłaszałem chęć kandydowania, moim głównym priorytetem był rozwój Sił Zbrojnych. Teraz, po powrocie Wielkiego Marszałka Rexa, ten punkt jest zbędny z racji iż Ronon jest arcymistrzem w tej dziedzinie i to będzie Jego główna zasługa, ja mogę zaproponować jedynie pomoc na miarę moich możliwości.
Chylę czoło Rononie.
Kolejnym pkt mojego programu było wprowadzenie wyborów powszechnych na urząd Prezydenta RB. Wyborów gdzie cały naród wybiera włodarza Bialenii.
Trzecim pkt jest organizacja imprez kulturowych i sportowych. I tu m.in. powrót do konkursu TYTANI PRACY za ubiegły rok.
Jeżeli chodzi o politykę zagraniczną, tu stawiam na prowadzenie wspólnej polityki z Sarmacją.
Co do polityki wewnętrznej, nie ma co przesadzać z ilością ustaw i praw, zwłaszcza że podlegamy pod TK Sarmacji.
Moim rozwiązaniem na fundusze kraju jest wprowadzenie obowiązkowego podatku miesięcznego w wysokości 1000 lt od obywatela
Oczywiście odpowiem na każde pytanie.
/-/ Thomas von Lisendorff
Komandor GH KH
bsmt MW KS,
Dowódca Esksdry Okrętów Podwodnych
IV Floty Operacyjnej,
Królestwo Hasselandu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Postprzez Hewret 21 sty 2019, o 19:53

5. Poprawa finansów publicznych. Dostaliśmy ostatnio dotację od rządu dla Republiki w wysokości 100 000 libertów. Był to duży i potrzebny nam zastrzyk gotówki, jednak dalej jesteśmy jednym z najuboższych regionów. Zgodzę się, że nie jest to żaden miernik, ale skoro już funkcjonujemy w systemie gospodarczym Sarmacji to korzystajmy z niego w sposób maksymalny. Chciałbym aby Bialenię było stać na wypłatę symbolicznych wynagrodzeń dla swoich urzędników, aby mogła wdrażać różne programy w życie i gospodarczo angażować się w różnego rodzaju inicjatywy. Aby stało się to możliwe musimy wykorzystać narzędzia, które mamy. Mam tu przede wszystkim na myśli instytucje państwowe, które poprzez swoją aktywność i publikację artykułów, wychodzenie na zewnątrz i trafianiem swoją treścią do Sarmatów będą generować zysk dla pieniędzy publicznych.

Moim rozwiązaniem na fundusze kraju jest wprowadzenie obowiązkowego podatku miesięcznego w wysokości 1000 lt od obywatela

Patrząc na podatki w Bialenii, to praktycznie ich nie mamy. A jako obywatele poprzez aktywność jesteśmy w stanie zarobić naprawdę dużo gotówki. 1000 BLN miesięcznie to nie jest wygórowana kwota, a poprawiłaby płynność finansową Republiki.
Oprócz tego można by pomyśleć o wadium wyborczym (zapewne bezzwrotne) - dla kandydatów do Parlamentu jak i dla kandydatów dla Prezydenta - powiedzmy odpowiednio 5000 i 10000 libertów. Tutaj byłaby możliwość aktywizacji partii politycznych oraz wprowadzenie składek członkowskich w zrzeszeniach.

Republika Bialeńska jest u mnie dłużna 8000 libertów za rejestrację UB w systemie. Ale jestem skłonny udzielić pożyczki do 150 000 libertów. Nie oszukujmy się - "prywatny" dług publiczny jest bardziej elastyczny i bezpieczniejszy, aniżeli generowanie tego długu u Rady Ministrów KS. :mrgreen:
/-/ Hewret von Thorn

Postprzez Thomas 21 sty 2019, o 20:01

Dokładnie Hewercie.
Każdy komitet wyborczy, czy to partyjny czy indywidualny powinien dokonać wpłaty, jakiejś ustalonej kwoty. To kwestia ustalenia.
Ponad to idąc za ciosem, można by wprowadzić składki członkowskie w BZS. Część tych składek byłoby przekazywanych do skarbu państwa.

PS: mi RB również jest dłużna 8000 lt za BZS. No chyba że zrzecze się go na moją korzyść.
Komandor GH KH
bsmt MW KS,
IV Floty Operacyjnej,
Królestwo Hasselandu

Postprzez Franz Langer 21 sty 2019, o 20:06

Zgadzam się Panowie, że trzeba poprawić płynność finansową Republiki. Wprowadzenie rozsądnych podatków, jak najbardziej, myślę że powinno stać się to przedmiotem konsultacji społecznych aby dać możliwość wypowiedzenia się jak najszerszej części społeczeństwa bialeńskiego.

1000 libertów to nie jest dużo, to fakt. Jednak kij ma dwa końce, jak chcemy brać to musimy też coś dać. Mam na myśli przynajmniej symboliczne wypłaty za sprawowane funkcje. Musielibyśmy też pomyśleć nad zwolnieniem z podatku na jakiś okres dla nowych obywateli, aby ich nie odstraszyć. Możemy też pomyśleć nad zwiększeniem podatku od tantiem.

Popieram również wprowadzenie opłat dla komitetów wyborczych za wystawianie kandydatów. Widzę wiele ciekawych pomysłów na usprawnienie finansów publicznych :D
(-) F. Langer

Postprzez Hewret 21 sty 2019, o 20:11

To teraz pytanie, jeśli chodzi o edukację w Bialenii.

Czy studia na UB powinny być odpłatne, a jeśli tak, to jakie opłaty powinny się znaleźć?
Wpisowe, za recenzję, za dyplom?

Czy oferta Uniwersytetu nie jest może zbyt nudna?
Osobiście myślałbym o stworzeniu Wydziału Nauk Praktycznych, a dokładnie kierunki "Podstawy tworzenia stron WWW" oraz "Elektrotechnika i elektronika domowa".
Myślę, że Ronon Dex również byłby zainteresowany wykładaniem z zakresu wojskowości (chociażby z zakresu logistyki wojskowej - o ile wyrazi taką zgodę).
/-/ Hewret von Thorn

Postprzez Thomas 21 sty 2019, o 20:22

Franzie.
Aby komuś dawać trzeba komuś zabrać.
Tak było, jest i będzie. Jak mówił klasyk, Państwo nie ma własnych pieniędzy.

Hewercie.
Wg mnie, każdy student powinien uiścić czesne.
Zarobki profesorów - wykładowców powinny pokryte z nabytych czesnych.
I tak dwa przykładu, jeżeli Ronon będzie wykładał wojskowość to 70% z czesnych tego kierunku będzie jego Zarobkiem, pozostałe 30 % wpłynie do kasy państwa.
Komandor GH KH
bsmt MW KS,
IV Floty Operacyjnej,
Królestwo Hasselandu

Postprzez Hewret 21 sty 2019, o 20:24

Z czesnymi z wykładów to może być tak, że przywołany dla przykładu Ronon napisze stertę tych wykładów, a nie otrzyma ani liberta bo studentów brak.

Poza tym tok kształcenia na UB jest indywidualny i każde zaliczenie wygląda inaczej.
/-/ Hewret von Thorn

Postprzez Thomas 21 sty 2019, o 20:26

Póki nie ma kasy w Skarbie Państwa, innego rozwiązania nie widzę.
Oczywiście to rozwiązanie tymczasowe.
Komandor GH KH
bsmt MW KS,
IV Floty Operacyjnej,
Królestwo Hasselandu

Następna strona

Powrót do Parlamentarna Sala Posiedzeń