Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa o wicekrólestwach

Ustawa o wicekrólestwach

Postprzez Piotr Paweł I 8 maja 2019, o 18:17

I kolejna ustawa do dyskusji:
http://prawo.sarmacja.org/akt,10546.html

Mam pomysł na ustawę o obu wicekrólestwach, dość prosty. Zaimplementowałem tu pewne rozwiązania z projektu nowej Konstytucji.

Ustawa
o Wicekrólestwach Cyberii i Vienbien

art. 1. [wicekrólestwa]
Cyberia i Vienbien są Wicekrólestwami, będącymi jednostkami administracyjnymi Królestwa Hasselandu.

art. 2. [mieszkańcy wicekrólestw]
Mieszkańcami Wicekrólestwa Cyberii i Wicekrólestwa Vienbien, zwanymi dalej Wicekrólestwami, są obywatele i mieszkańcy Królestwa Hasselandu, zamieszkujący każde z Wicekrólestw. Przez zamieszkanie rozumie się złożenie deklaracji o zamieszkaniu, niezależnie od formalnego miejsca zamieszkania w systemie Księstwa Sarmacji.

art. 3. [opieka nad dziedzictwem cyberyjskim]
Wicekrólestwo Cyberii pozostaje pod szczególną opieką władz Królestwa Hasselandu. Władze Królestwa Hasselandu chronią dziedzictwo cyberyjskie - dawnych państw Hasselandu, Cymerii i Valtarii.

art. 3. [władze]
Władzami Wicekrólestw są:
a) Lord Namiestnik, noszący w przypadku Vienbien dodatkowy tytuł Nadburmistrza,
b) Rada Wicekrólestwa, nosząca w przypadku Vienbien nazwę Rada Miasta - Wicekrólestwa.

art. 4. [Lord Namiestnik]
a) Lord Namiestnik kieruje Wicekrólestwem, a w szczególności odpowiada za inicjację wydarzeń kulturalnych oraz narracyjnych na terenie danego regionu, wydaje akty prawa miejscowego - rozporządzenia krajowe - i reprezentuje mieszkańców danego regionu przed Lordem Szambelanem.
b) Lorda Namiestnika powołuje Lord Szambelan. Gdy liczba mieszkańców Wicekrólestwa wyniesie co najmniej trzy osoby, Lord Szambelan może zwrócić się do Rady Wicekrólestwa o zaopiniowanie kandydata na Lorda Namiestnika lub zaproponowanie kandydatury na ten urząd.

art. 5. [Rada Wicekrólestwa]
a) Rada Wicekrólestwa, zwana dalej Radą, jest organem doradczym Lorda Namiestnika.
b) Radę tworzą wszyscy mieszkańcy Wicekrólestwa.
c) Radzie przewodniczy Senior, wybierany spośród mieszkańców Wicekrólestwa; w razie jego braku, Radzie przewodniczy Lord Namiestnik.

art. 6. [obowiązywanie ustawy]
Ustawa wchodzi w życie po ogłoszeniu.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Re: Ustawa o wicekrólestwach

Postprzez Verwaltung 8 maja 2019, o 19:37

Jak dla mnie za mała aktywność, aby regulować prawnie rzeczone wicekrólestwa. Jak Angemont zacznie tętnić życiem, to można się przenieść gdzie indziej ;).
(—) Severin von Verwaltung
Baron Księstwa Sarmacji
Baron Królestwa Hasselandu
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Starosarmacja

Postprzez Piotr Paweł I 9 maja 2019, o 07:34

Ale Cyberia jest uregulowana. Chodzi o uproszczenie tych uregulowań, a nie skomplikowanie. Obecnie to jest Wicekról, który może powołać Ministra Stanu, jest też Rada Ludowa - ja chcę to odchudzić. A Vienbien przy okazji.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Verwaltung 9 maja 2019, o 18:40

Jeśli celem jest uproszczenie, to po co pojawia się Rada Wicekrólestwa?
(—) Severin von Verwaltung
Baron Księstwa Sarmacji
Baron Królestwa Hasselandu
Starosarmacja

Powrót do Lord Protektor