Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Nowa Konstytucja

Moderator: Królestwo Hasselandu: władze

Re: Nowa Konstytucja

Postprzez SvV 25 mar 2019, o 22:06

Piotr Paweł I napisał(a):
Obecna Konstytucja została zatwierdzona przez Księcia Sarmacji. Można więc domniemywać, że zgoda jest - inaczej czemu by coś takiego zatwierdzał? Natomiast powtarzam do znudzenia - nasze tytuły są jakimś plusem Hasselandu, którego nie powinniśmy oddawać za nic. Rezygnując tak sobie, osłabiamy swoją pozycję.

Owszem, została zatwierdzona przez Księcia Sarmacji, aczkolwiek poprzedniego, który jest znany z tworzenia bubli prawnych, zwanych też lex Robertus. Ad rem, ratyfikowany traktat gwarantuje nienaruszalność tytułów nadanych. Nie gwarantuje on stosowania przez Księcia Sarmacji, zastosowanych po ratyfikacji traktatu, regulacji w kwestii tytułów hasselandzkich. Przytoczę trzy przepisy.

Obowiązująca Konstytucja Hasselandu napisał(a):
1. Prawo Królestwa Hasselandu stanowią, w hierarchii ważności:

prawo Księstwa Sarmacji,
niniejsza konstytucja,[...]

[...]po uzyskaniu opinii Lorda Protektora i zgody Króla, nadaje hasselandzkie tytuły szlacheckie i arystokratyczne.[...]

Art. 5 ust.1 Rozporządzenia Księcia o tytułach lennach i herbach napisał(a):Książę udziela i odmawia zezwolenia na posługiwanie się innymi tytułami honorowymi, w szczególności tytułami szlacheckimi i arystokratycznymi państw trzecich, tytułami prowincji oraz tytułami przynależnymi małżonkom szlachciców lub arystokratów.

Z tych przepisów można wysnuć wniosek, że nie ma sensu regulować tytułów bez uprzedniej zgody Księcia Sarmacji. Nie jest moją winą, że Hasseland wcześniej nie zabezpieczył swoich interesów w tej materii. Nikt tu też nie wspomina o rezygnacji z charakterystycznego wyróżnika, tylko sugeruje się realistyczne podejście do tematu.

Ale jest po części wzorowana na Kanadzie... więc jednak jest to możliwe.

Możliwe jest zawsze, ale to niepotrzebnie będzie komplikować prawo.
(—) Severin von Verwaltung

Obecnie apolityczna jednostka biurokratyczna.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
SvV
Królestwo Hasselandu

Postprzez Piotr Paweł I 26 mar 2019, o 09:09

została zatwierdzona przez Księcia Sarmacji, aczkolwiek poprzedniego, który jest znany z tworzenia bubli prawnych

Hmmm.
Może nie podważajmy decyzji Księcia, nawet jeśli to poprzedni Książę i jeśli akurat go nie lubimy? (żeby była jasność, ja poprzedniego Księcia darzę sporą sympatią). Z hasselandzkiego punktu widzenia to poprzedni Książę doprowadził do wejścia Królestwa w skład Sarmacji, zatwierdził Konstytucję i nawet pojawiał się i brał udział w głosowaniach. Obecny Książę nie zjawił się u nas ani razu i nie wiem, jaki jest jego stosunek i zamiary wobec Hasselandu.
Zresztą, mam takie wrażenie, że Hasseland może robić niemal wszystko, co zechce, bo władze centralne Sarmacji być może nawet coś robią, nie wykluczam, że coś pożytecznego - ale wieści o tym docierają do nas bardzo skąpo i powoli. Co może jest i dobre, bo co prawda czasem ktoś nam przypomni Konstytucję KS, albo że mamy Króla - ale trochę czuję się jak Kanadyjczyk, który swojej Królowej (tak! - Elżbieta II jest Królową Kanady) nie widział od lat, co najwyżej pojawi się któryś z książąt. No oczywiście jest ta różnica, że Kanadyjczycy nie przejmują się Królową, zmieniając Konstytucję :lol:
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Piotr Paweł I 27 mar 2019, o 20:13

Wysoka Izbo,

Obradujemy nad nową Konstytucją i zatrzymała nas jedna sprawa, a mianowicie problem tytułów szlacheckich. Przypomnę obowiązującą Ustawę Zasadniczą:

Art. 18. [Zmiana Konstytucji]
Zmiana niniejszej Ustawy może nastąpić w drodze uchwały Senatu podjętej głosami przynajmniej 2/3 głosujących, następnie zatwierdzonej przez Lorda Szambelana.

Tak przy okazji, to kolejny problem, bo w art. 6 są sformułowane zasady głosów ważonych - Książęta dysponują 4 głosami, diukowie, markizowie i grandowie — 3 głosami, hrabiowie i baronowie — 2 głosami, a pozostała szlachta i obywatele po 1 głosie. Ja rozumiem Konstytucję tak, że do uchwalenia zmiany w Ustawie Zasadniczej potrzeba większości głosów i to głosów przynajmniej 2/3 biorących udział w głosowaniu.
Moja propozycja jest taka, by przyjąć cały projekt przedstawiony przez Lorda Szambelana ze zmianą którą zaproponowałem:

Art. 39.
1. Moc traci Konstytucja Królestwa Hasselandu z dnia 8 czerwca 2018 r., za wyjątkiem art 4 lit c., który pozostaje w mocy do czasu wypełnienia pkt. 2.
2. Po dokonaniu uzgodnień z Księciem Sarmacji, zostaną określone ustawowe postanowienia dotyczące nadawania hasselandzkich tytułów arystokratycznych i szlacheckich.

Czy Lord Szambelan się na to zgadza? Bo to Lord jest autorem projektu.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez SvV 27 mar 2019, o 20:56

Piotr Paweł I napisał(a):Ja rozumiem Konstytucję tak, że do uchwalenia zmiany w Ustawie Zasadniczej potrzeba [b]większości głosów i to głosów przynajmniej 2/3 biorących udział w głosowaniu

To nie jest zmiana Konstytucji, tylko próba przyjęcia nowej.

SvV
Królestwo Hasselandu

Postprzez Piotr Paweł I 28 mar 2019, o 09:09

Przez zmianę Konstytucji rozumiemy też przyjęcie nowej. To taka "zmiana całkowita".
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez AFvTD 28 mar 2019, o 17:22

Nie jestem przekonany co do tego, aby konstytucję uchwalić przed ustaleniem kwestii tytułów z Jego Książęcą Mością. To jest również jeden z powodów, (razem z chęcią maksymalnego wydłużenia debaty) dla którego złożyłem wniosek o procedowanie projektu nie jako projektu ustawy, ale w formie debaty nielegislacyjnej. Wolałbym wstrzymać się do czasu wyboru nowego Króla (czyli Księcia Sarmacji) bądź powrotu jego poprzednika i ustalenia z nim szczegółów.
magister net Alfred Fabian wicehrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu

Postprzez Piotr Paweł I 28 mar 2019, o 21:47

Jasne, rozumiem.
Czyli mamy w sumie czas i na zastanowienie się, czy jeszcze czegoś nie dodać lub zmienić - i na przemyślenie sprawy tytułów. To dobrze.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu

Postprzez Santi Vilarte 10 kwi 2019, o 15:19

Odświeżę wątek, żeby spytać, na jakim etapie jest proces konstytucyjny? Debata wciąż jest otwarta?
Santiago Vilarte
Marszałek i poseł na Sejm
Minister Edukacji i Nauki
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Hasselandu
Instytut Edukacji Sarmackiej
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 10 kwi 2019, o 17:33

Santi Vilarte napisał(a):Odświeżę wątek, żeby spytać, na jakim etapie jest proces konstytucyjny? Debata wciąż jest otwarta?

Debata jest wciąż otwarta, jednak będziemy mogli powoli zamykać pewne sprawy. Mozliwe, że prace ucichły w związku z tym, że czekaliśmy na powrót JKM. Myślę, że niedługo uda się dogadać w tej sprawie z Księciem i będziemy mogli przyjąć odpowiednią ustawę zasadniczą.

Natomiast jeżeli ma szanowny jakieś uwagi, chętnie ich wysłucham, najważniejsze aby uchwalić jak najlepszy akt prawny, który będzie nam służył przez co najmniej kilka lat.
magister net Alfred Fabian wicehrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu

Postprzez SvV 10 kwi 2019, o 19:34

Mozliwe, że prace ucichły w związku z tym, że czekaliśmy na powrót JKM. Myślę, że niedługo uda się dogadać w tej sprawie z Księciem i będziemy mogli przyjąć odpowiednią ustawę zasadniczą.

Jeśli WIelmożny Lord Szambelan rozmawia zakulisowo, to ja zgłaszam sprzeciw. Najlepiej będzie poznać zdanie Jego Królewskiej Mości tu, w Senacie!

SvV
Królestwo Hasselandu

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zgromadzenie Krajowe (Saviuna)