Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Debata nt. orderu samorządowego

Debata nt. orderu samorządowego

Postprzez Filip I Gryf 19 mar 2020, o 18:30

Czcigodny Lordzie Szambelanie,
PT członkowie Saviuny,
Hasselandzczycy,

Czuję miłe podekscytowanie, że jako Książę mogę przemawiać w Saviuni. Jest to dla mnie zaszczyt być również Królem Hasselandu - dlatego trochę poprzebywam w Królestwie. Na sale obrad chciałbym wysunąć pewną propozycję...

Za niedługo chciałbym znowelizować Rozporządzenie Księcia o orderach, odznaczeniach i medalach państwowych. Pracę już skończyłem, ale naszła mnie myśl około koronacyjna - Hasseland nie ma swojego orderu państwowego! Dlatego przy okazji chciałbym zaproponować w ramach prac Saviuny, aby przyjąć zgodną wersję takiego orderu (wzór baretki). Lub nie przyjęciu propozycji. 8-)

Jednak mam nadzieję, że wspólnymi siłami wypracujemy ładny projekt takiego orderu.

Dla zainteresowanych chodzi tu o order wymieniony w art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Księcia o orderach, odznaczeniach i medalach państwowych.

Z poważaniem
(-) Filip I Gryf
Książę Sarmacji

Z domów Helyanve-Marcjan-Chojnacki von Hippogriff

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Królestwo Baridasu
Naczelna Izba Architektury
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dwór Jego Książęcej Mości
Dobry Obywatel

Re: Debata nt. orderu samorządowego

Postprzez Santi Vilarte 19 mar 2020, o 19:02

WKM,
Wysoka Izbo,

faktycznie, nie zwróciłem uwagi na ten przepis i na to, że nie ma tam żadnego odznaczenia KH. Osobiście w pełni popieram ustanowienie takowego. Uzasadnienie byłoby takie samo, jak w przypadku pozostałych prowincji. Jeśli chodzi o nazwę, to może coś w stylu Order Dwunastu Wysp (tyle aktualnie składa się na KH) lub Order Podwójnego Smoka.

@PiotrdeZaym
Santiago Vilarte
Kanclerz KS
Poseł
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr Paweł I 19 mar 2020, o 20:57

Wasza Książęca Mość,
Lordzie Szambelanie,
Wysokie Zgromadzenie!

Hasseland posiada swoje ordery i medale. Reguluje to Ustawa Zgromadzenia Krajowego Królestwa Hasselandu
o odznaczeniach oraz tytulaturze Królestwa Hasselandu z 14.06.2019 http://prawo.sarmacja.org/akt,10975.html Zgodnie z tą ustawą, najważniejszymi odznaczeniami są:

- Order Smoka, będący najwyższym odznaczeniem, przyznawany za wybitne zasługi dla Hasselandu, w trzech klasach: Order, Order Wielki oraz Order Wielki z Diamentami,
- Order Królowej Magdaleny, przyznawany za szczególne zasługi w budowie Hasselandu i umacnianiu jego tożsamości i upamiętnianiu dziedzictwa.

W istocie nie ma potrzeby tworzenia nowego orderu, wystarczy Order Smoka. Choć oczywiście możemy stworzyć nowy order ważniejszy od tych.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
Minister Spraw Zagranicznych Księstwa Sarmacji
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 19 mar 2020, o 21:13

Szanowni Państwo

W tej kwestii w całości zgadzam się z JO Piotrem de Zaymem. Myślę, że ordery które już są w KH wystarczą i można po prostu w tej materii wybrać Order Smoka. Niedawno również zaglądałem do tej ustawy (zresztą, jest ona mojego autorstwa), Order Smoka i Królowej Magdaleny jest nadawany przez WKM, ale dopiero po przedstawieniu zaakceptowanej przez Zgromadzenie Krajowe listy kandydatów do Orderu, przez Lorda Szambelana. Okropna procedura, którą przydałoby się skrócić - głównie o pominięcie opinii Saviuny - sądzę, że opinia Lorda Protektora w tej materii byłaby wystarczająca - jeżeli nie pominąć całkowicie zasięgania opinii i upoważnienie w tej dziedzinie Lorda Szambelana do podejmowania decyzji osobiście.
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Królestwo Baridasu
Królestwo Hasselandu

Postprzez Filip I Gryf 19 mar 2020, o 21:18

Cóż, o samo nabicie orderu mi nie chodziło, więc takie rozwiązanie (w sensie uproszczenie procedury) będzie ciekawym rozwiązaniem - w szczególności patrząc, że są 2 ordery o dużym znaczeniu. Tak więc możemy nad tą kwestią się pochylić. :)
(-) Filip I Gryf
Książę Sarmacji

Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez Santi Vilarte 22 mar 2020, o 11:40

Przyznaję, że jeśli chodzi o odznaczenia, nie siedzę w temacie i umknął mi już istniejący Order Smoka. Możemy zatem zgodnie z podaną propozycją wybrać go jako nasz samorządowy na potrzeby tej ustawy.
Co do procedury, zasieganie opinii ZK/S wydaje się faktycznie zbędne, tym bardziej że od dobrych kilku miesięcy mamy sytuację mocno ograniczonej aktywności tego organu. Natomiast pozostawiłbym udział LP w procedurze już to ze wzgl na hasselandzkie tradycje szerokiego konsultowania się przed podejmowaniem ważnych decyzji, już tovdla ostrożności, gdyby na stanowisku LS zasiadła osoba zbyt hojnie chcąca nadawać odznaczenia.
Santiago Vilarte
Kanclerz KS
Poseł
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Filip I Gryf 25 mar 2020, o 10:49

To na chwilę obecną temat zamknięty. Jeśli order już jest na zasadach hasselandzkich to nie będę dublował w prawie.
(-) Filip I Gryf
Książę Sarmacji

Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Powrót do Zgromadzenie Krajowe (Saviuna)