Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zmiana ustawy o odznaczeniach

Zmiana ustawy o odznaczeniach

Postprzez Piotr Paweł I 17 paź 2019, o 15:22

Wysoka Izbo,

Jakiś czas temu pojawiła się w dyskusji propozycja "usypiania" tytułów szlacheckich w razie długiej nieobecności. To jest w sumie dobry pomysł. Moja propozycja jest więc nastepująca:

Ustawa o zmianie
Ustawy Zgromadzenia Krajowego Królestwa Hasselandu o odznaczeniach oraz tytulaturze Królestwa Hasselandu

Art. 1.
Do Ustawy Zgromadzenia Krajowego Królestwa Hasselandu o odznaczeniach oraz tytulaturze Królestwa Hasselandu wprowadza się pkt 4 w art. 7 w brzmieniu:

"W przypadku nieuzasadnionej nieobecności w Królestwie Hasselandu, trwającej dłużej niż trzy miesiące, hasselandzki tytuł szlachecki lub arystokratyczny zostaje uśpiony. Posługiwanie się nim i korzystanie z przywilejów z niego wynikających będzie możliwe po powrocie do Hasselandu i złożeniu stosownego wniosku do Lorda Protektora, który w terminie 7 dni stwierdzi fakt ponownego posługiwania się tym tytułem."

Art. w.
Ustawa wchodzi w życie po opublikowaniu.

Debata potrwa do 21 bm.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Re: Zmiana ustawy o odznaczeniach

Postprzez Santi Vilarte 18 paź 2019, o 09:24

Wysoka Izbo,
z mojej strony kilka rzeczy:
-co będziemy rozumieć przez nieobecność? Czy brak publikowania postów?
-"uśpiony" - trzebaby dodać na początku ustawy albo w tym artykule krótką definicję, co rozumiemy przez uśpienie, żeby nie było wątpliwości. Bo w tej wersji jest to tak pośrednio powiedziane: "Posługiwanie się nim i korzystanie z przywilejów" może być przywrócone ale może jest tam coś, co traci się dożywotnio?
-sam termin "uśpienie" dotyczy raczej języka potocznego więc proponuję "zawieszenie".

Ale z samą ideą się zgadzam, zresztą na poziomie centralnym chciałem kiedyś, i nadal chcę, wprowadzić instytucję "śmierci" w połączeniu z comiesięcznie spadającymi punktami zdrowia.
Podsumowując, moja propozycja tego przepisu jest taka:

Art. 1.
Do Ustawy Zgromadzenia Krajowego Królestwa Hasselandu o odznaczeniach oraz tytulaturze Królestwa Hasselandu wprowadza się art. 7a w brzmieniu:
1. W przypadku nieuzasadnionej nieobecności w Królestwie Hasselandu, trwającej dłużej niż trzy miesiące, hasselandzki tytuł szlachecki lub arystokratyczny zostaje zawieszony z mocy prawa. Zawieszenie może być publicznie ogłoszone.
2. Przez zawieszenie rozumie się brak możliwości posługiwania się nim i korzystania z przywilejów z niego wynikających.
3. Przywrócenie tytułu jest możliwe po powrocie do Hasselandu i złożeniu stosownego wniosku do Lorda Protektora, który w terminie 7 dni stwierdza fakt ponownego posługiwania się tym tytułem.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów

Postprzez Piotr Paweł I 19 paź 2019, o 15:29

Wysoka Izbo,

Moim zdaniem uśpienie brzmi ładniej niż zawieszenie, ale nie będę się upierał.
Nieobecność - pomyślę przez chwilę nad definicją.
Korzystanie z przywilejów - też pomyślę, może np. powracający traciłby dodatkowe głosy, a odzyskiwałby je po jakimś czasie aktywności dopiero?
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Santi Vilarte 23 paź 2019, o 09:00

Tzn. wtedy też kwestia, że byłoby więcej formalności. Trzebaby wyznaczać terminy a potem pilnować ich przestrzegania, żeby ktoś nie uzyskał w danym głosowaniu błędnej ilości głosów. Pół biedy, jeśli wynik głosowania jest praktycznie jednomyślny, jak ostatnio regularnie się zdarza, ale gorzej jeśli prawidłowo obliczony i inaczej oddany głos mógłby go zmienić. Więc jak dla mnie, osoba powracająca mogłaby od razu odzyskiwać całość uprawnień. Natomiast gdyby się tak zdarzało, że ktoś wracałby "jednorazowo", odzyskiwał je i znikał, to wtedy trzeba będzie to może doprecyzować.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Santi Vilarte 25 paź 2019, o 13:25

Myślę że @PiotrdeZaym możemy przejść do głosowania
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Santi Vilarte 28 paź 2019, o 09:52

Wyjątkowo, zastępując LP na mocy art. 14 pkt 7 KKH zarządzam głosowanie. Głosowanie potrwa do czwartku, 31.10. włącznie.

KARTA DO GŁOSOWANIA

Piotr de Zaym (A1225) [Arcyksiążę] 4 + 1 = 5
Bajtuś (AG576) [diuk] 3 + 1 = 4
Erik Otton von Hohenburg (AG643) [wicehrabia] 2
Alfred Fabian von Tehen-Dżek (AG541) [baron] 2
Januszek von Hippogriff-Pałasz (AG866) [baronet] 1
Santiago Vilarte von Hippogriff (AG916) [baron] 2 + 4 = 6 ZA
Michael Wolferine (AG737) [brak tytułu] 1

@PiotrdeZaym @AG576 @HochErik @AFvTD @JanuszekvHP @MichaelWolferine

Edit. Głosowanie wstrzymane do czasu zakończenia debaty poniżej.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Verwaltung 28 paź 2019, o 10:04

Przepraszam, że piszę jako nieuprawniony. W razie potrzeby proszę post wydzielić.

W przypadku nieuzasadnionej nieobecności w Królestwie Hasselandu, trwającej dłużej niż trzy miesiące, hasselandzki tytuł szlachecki lub arystokratyczny zostaje zawieszony z mocy prawa.

W debacie zauważono, że "nieobecność" jest pojęciem nieostrym, mimo to, dalej nie zostało ono wyjaśnione. Jaki sposób wykładni będzie właściwy np. dla mojego przykładu tj. zrzeczenia się obywatelstwa i braku formalnego udziału w życiu KH? Czy w tej sytuacji, gdy wypowiadam się okazjonalnie jestem obecny i czy nie wypowiadając się wcale będę nieobecny?

Przypominam też, że w kwestii tytulatury przewagę ma Książę i dopóki ktoś jest na poniższej liście, może się tytułem posługiwać, niezależnie od wygaszenia tytułu wg. prawa hasselandzkiego.

Obrazek
(—) Severin von Verwaltung
Baron Księstwa Sarmacji
Baron Królestwa Hasselandu
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Piotr III Łukasz 28 paź 2019, o 10:12

Tak, i tutaj widzę pewne zagrożenie.
W teorii można wnieść o usunięcie uznania z tej listy. I jeżeli ta ustawa zostanie przegłosowana jednogłośnie, bez sprzeciwów i dyskusji, to pewnie je uwzględnię. Ale... raczej z bólem serca. Czy warto odbierać tytuł, który ktoś dostał za jakieś działanie i odbierać go tylko za to, że np. się wyprowadził?
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Ojciec Założyciel Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Naczelna Izba Architektury
Trybunał Koronny
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Konsulat Sclavinii

Postprzez Verwaltung 28 paź 2019, o 10:14

@piotr3lukasz Właśnie miałem poprosić o wypowiedź w tej sprawie... Przy okazji, sprawdzam działanie znacznika na forum (@Helwetyk ).
(—) Severin von Verwaltung
Baron Księstwa Sarmacji
Baron Królestwa Hasselandu
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Santi Vilarte 28 paź 2019, o 10:29

Nie chcę wchodzić w kompetencje LP, ale odpowiem we własnym imieniu...Nie widzę problemu z wypowiadaniem się tutaj, jeśli nawet nie jest się CS.
Chcę też z całą mocą zwrócić uwagę na pojęcie ZAWIESZONY. To nie oznacza że tytuł zostanie odebrany lub wygaszony. Proszę zwrócić uwagę na pkt 3, który mówi o możliwości przywrócenia tytułu po powrocie do aktywności.
Przez cały czas debaty rozumiałem, że przez nieobecność będziemy rozumieli brak aktywności forumowej - pisania postów, brania udziału w głosowaniach itp. Bo inaczej nowelizacja traci sens.

Ale ok, jeśli pojawiły się wątpliwości, to warto nie przechodzić jeszcze do etapu głosowania. Cofam swój poprzedni post o zarządzeniu głosowania i wkrótce go edytuję, proszę LP o ustalenie nowej daty końcowej debaty, żeby to przebiegło sprawnie.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Następna strona

Powrót do Zgromadzenie Krajowe (Saviuna)