Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zaproszenie Kościoła Rotryjskiego do Hasselandu

debaty senatu i decyzje najwyższych władz

Moderator: Królestwo Hasselandu: władze

Re: Zaproszenie Kościoła Rotryjskiego do Hasselandu

Postprzez Piotr Paweł I 23 kwi 2019, o 10:55

Oto projekt - myślę, że maksymalnie liberalny.

Rozporządzenie Lorda Szambelana
o utworzeniu Rejestru Partii Politycznych, Fundacji, Stowarzyszeń, Kościołów i Związków Wyznaniowych w Królestwie Hasselandu

art. 1.
1. Tworzy się Rejestr Partii Politycznych, Fundacji, Stowarzyszeń, Kościołów i Związków Wyznaniowych w Królestwie Hasselandu, zwany dalej Rejestrem.
2. Rejestrem kieruje Lord Szambelan. Lord Szambelan może powołać Dyrektora Rejestru i powierzyć mu prowadzenie Rejestru.

art. 2.
1. W Rejestrze zapisywane są partie polityczne, fundacje, stowarzyszenia, Kościoły oraz związki wyznaniowe, mające siedzibę w Królestwie Hasselandu lub ich oddziały lub przedstawicielstwa, mające siedzibę w Królestwie Hasselandu.
2. Zainteresowana zapisem organizacja składa wniosek we wskazanym przez Lorda Szambelana miejscu na Forum Królestwa Hasselandu. Wniosek musi zawierać nazwę, formę (rodzaj organizacji) i cel działania, teren działania, miejsce siedziby w Królestwie Hasselandu, a także nazwisko (nick) zgłaszającego.
3. Zapis dokonywany jest niezwłocznie po zgłoszeniu wniosku. Lord Szambelan lub Dyrektor Rejestru odmówi wpisania organizacji do rejestru, jeśli w oczywisty sposób narusza prawo Księstwa Sarmacji lub Królestwa Hasselandu. Od decyzji Lorda Szambelana lub Dyrektora Rejestru służy odwołanie do Senatu.

art. 3.
1. Skreślenie organizacji z Rejestru możliwe jest na wniosek zgłaszającego lub w razie decyzji stosownych władz Księstwa Sarmacji, stwierdzających, że organizacja przestała istnieć lub jej działanie jest sprzeczne z prawem Księstwa Sarmacji.
2. Skreślenie organizacji z Rejestru jest też możliwe na podstawie uchwały Senatu, stwierdzającej, iż organizacja przestała istnieć lub jej działanie jest sprzeczne z prawem Księstwa Sarmacji lub Królestwa Hasselandu.

art. 4.
Rozporządzenie wchodzi w życiu po opublikowaniu.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Januszek vH-P 23 kwi 2019, o 11:55

Wysoka Izbo

Projekt LP jak najbardziej dobry (subiektywna moja opinia :) ).
Taki rejestr to ciekawa sprawa, administarcyjnie uporządkowane.
(-) Januszek von Hippogriff-Pałasz
W stopniu Sierżantaa (czynny),
Baron Sarmacki,
Magister medycyny net.

Więcej informacji na moim profilu. Chcesz, zobacz!
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Instytut Edukacji Sarmackiej
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dwór Jego Książęcej Mości

Postprzez Santi Vilarte 23 kwi 2019, o 19:45

Literówka w art. 4 i pytanie: w razie odwołania Senat decyduje zwykłą większością?
Tak poza tym nie mam zastrzeżeń.
Santiago Vilarte
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez AFvTD 23 kwi 2019, o 20:11

2. Zainteresowana zapisem organizacja składa wniosek we wskazanym przez Lorda Szambelana miejscu na Forum Królestwa Hasselandu. Wniosek musi zawierać nazwę, formę (rodzaj organizacji) i cel działania, teren działania, miejsce siedziby w Królestwie Hasselandu, a także nazwisko (nick) zgłaszającego.

Proponuję, aby nie zamieszczać nawiasów w normach prawnych. Wystarczy formę organizacji lub rodzaj organizacji (do uznania Wysokiej Izby). To na marginesie. Szokuje mnie natomiast stwierdzenie podkreślone. Zdecydowanie proponowałbym "dane personalne zgłaszającego" ewentualnie "dane personalne właściciela organizacji lub jego przedstawiciela".

3. Zapis dokonywany jest niezwłocznie po zgłoszeniu wniosku. Lord Szambelan lub Dyrektor Rejestru odmówi wpisania organizacji do rejestru, jeśli w oczywisty sposób narusza prawo Księstwa Sarmacji lub Królestwa Hasselandu. Od decyzji Lorda Szambelana lub Dyrektora Rejestru służy odwołanie do Senatu.

Zdaję sobie sprawę, że Lord Szambelan powinien zawsze stać na straży, a wpisanie takiej organizacji do rejestru to chwila, jednak niemożliwe jest dokonanie zapisu bez rozpatrzenia wniosku, a to czasami może potrwać. Proponuję, aby czas na wpisanie organizacji do rejestru (rozpatrzenie wniosku) wynosił 3 dni, z możliwością przedłużenia w przypadku wątpliwości. Wtedy wyglądałoby to w ten sposób:
Zapis dokonywany jest po rozpatrzeniu zgłoszenia wniosku. Lord Szambelan lub Dyrektor Rejestru ma 3 dni na rozpatrzenie wniosku. Lord Szambelan lub Dyrektor Rejestu może odmówić wpisania organizacji do rejestru, narusza prawo Księstwa Sarmacji lub Królestwa Hasselandu. Od decyzji Lorda Szambelana lub Dyrektora Rejestru służy odwołanie do Senatu.

Przy okazji usunąłem twardsze określenie, jakim jest w sposób oczywisty. Nie każdy sposób łamania prawa może być oczywisty, tak samo nie dla każdej osoby. Czasami może być zakamuflowany pod kilkoma aktami prawnymi.

Do pozostałej części nie mam zastrzeżeń, poza jej celowością. Tak jak mówiłem, regulowanie działalności instytucji na terenie Królestwa Hasselandu również reguluje prawo Księstwa Sarmacji, a wszystkie instytucje zarejestrowane w Angemont można wyciągnąć z systemu informatycznego odpowiednią kwerendą. Myślę, że jeżeli będzie to potrzebne, to jestem w stanie odpowiedni skrypcik napisać...

No i skoro ten temat podejmuje Senat, to proponowałbym jednak aby nie było to moje Rozporządzenie, a Uchwała Senatu, lub Ustawa. Ale to już tak na marginesie.
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Verwaltung 24 kwi 2019, o 14:16

Ja niespecjalnie rozumiem celu powstania tego (rozporządzenia?!)/tej ustawy. Instytucji mamy mało i rzadko pojawiają się nowe. W tym przypadku wystarczyłaby zwykła zgoda Lorda Szambelana/Senatu (moje uwagi zostały pominięte, a mi w sumie nie zależy na drążeniu problemu). Możemy sobie wszystko wpisać i co to da oprócz wykazu instytucji? Generalnie nic, bo w niczym to nie pomoże, ale też nie będzie szkodzić, dlatego mam do tego ambiwalentny stosunek i może sobie taki akt powstać.

P.S: @AFvTD Tak sobie pomyślałem, że inicjator pomysłu może nie mieć dostępu do forum (po ostatniej interwencji), a może chciałby się wypowiedzieć (byłoby to w sumie wskazane).
(—) Severin von Verwaltung

Komentator sytuacji prawno-politycznej, miłośnik legislacji oraz biurokracji i procedur.
Królestwo Hasselandu

Postprzez Piotr Paweł I 24 kwi 2019, o 17:11

Jestem zbulwersowany, że fragment projektu mojego autorstwa zszokował Lorda Szambelana :twisted: Cóż, nie jestem prawnikiem - może szkoda, byłbym bogatszy... Ale z takim sformułowaniem "nazwisko (nick)" już się kiedyś w mikronacyjnym prawie spotkałem. Gdzie - nie pamiętam.
Powtarzam: ten projekt ma służyć wyłącznie podkreśleniu faktu powstania w Hasselandzie nowej diecezji Kościoła Rotryjskiego, a ewentualnie też jakiejkolwiek innej organizacji. Nie jest bezwzględnie potrzebny. Jeśli Lord Szambelan uważa, że lepszy jest skrypt, to oficjalne stwierdzenie, że diecezja pojawiła się w tym skrypcie, może wystarczyć.
Ja bym wolał rozporządzenie LS, bo to w sumie sprawa administracyjna. Ustawa - cóż, może powinna określić co to jest Kościół, a co to fundacja? A wolałbym w tę stronę nie iść, bo padniemy z wysiłku prawniczego...
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 27 kwi 2019, o 12:14

Cóż, też nie jestem prawnikiem, ani tym bardziej humanistą, ale z zastosowaniem "nicku" w ustawie się jeszcze nie spotkałem, a i spotkać się za bardzo bym nie chciał :D

Jeżeli ma to podkreślić jedynie powstanie nowej diecezji Kościoła Rotryjskiego w Hasselandzie, to cóż, raczej wątpię, aby było to konieczne - opat zdecydował się walczyć o opactwo terytorialne w Grodzisku zatem wierni w Angemoncie będą musieli się wstrzymać.

Natomiast skrypt opierałby się o instytucje zarejestrowane w systemie - jak Gazeta Hasselandzka czy inne instytucje. Wystarczy, że zarejestrowana jest w Angemoncie. Natomiast jeżeli jest taka konieczność, to po odpowiednich konsultacjach oraz przy włożeniu pewnego nakładu pracy sądzę, że takie rozporządzenie można wydać.
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Januszek vH-P 20 maja 2019, o 20:12

Drodzy Hasselandzczycy

Przejde od razu do rzeczy. Zostałem nowym Opatem Teplickim i bardzo chciałbym, aby w Angemoncie powstala parafia. Wiem, że mój stryj Santiago jest zainteresowany. Widze, że nie macie problemy z obecmością parafii rotryjskiej w Angemoncie jednak mam pytanie, czy jeszcze ktoś byłby zainteresowany zostaniem wiernym? Pytam, bo za niedługo otworze Synod ( z polecenia Patriarchy) która ma na celu zbliżeniu wiernych z Patriarchą i pomusły na rozwój kościoła w Hasselandzie. Kto za? :D
(-) Januszek von Hippogriff-Pałasz
W stopniu Sierżantaa (czynny),
Baron Sarmacki,
Magister medycyny net.

Więcej informacji na moim profilu. Chcesz, zobacz!
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Dwór Jego Książęcej Mości

Postprzez Santi Vilarte 20 maja 2019, o 20:18

Ja chętnie przystąpię, jak wspomniano. A co do wydarzeń, na pewno przydadzą się jakieś spotkania czy inne tego typu przybliżające charakter KR. Grunt, żeby nie było tak, że wspólnota najpierw wystrzeli z aktywnością, a po jakimś czasie spadnie ona do zera.
Santiago Vilarte
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Poprzednia strona

Powrót do Dział władz