Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

W poszukiwaniu przeszłości

Moderator: Królestwo Hasselandu: władze

W poszukiwaniu przeszłości

Postprzez Piotr Paweł I 1 lut 2019, o 16:02

KRONIKI ODKRYWCÓW cz. 1.

Doc. Leslav Kuugar, Towarzystwo Ratowania Zabytków Cyberii:
Solardyjscy okupanci doszczętnie zniszczyli Cyberię. Starali się zrujnować wszystko, co było związane z hasselandzką przeszłością kraju. Wiadomo, że tzw. Zamek Obrana nie ma wiele wspólnego z księciem Obranem. Niewykluczone jednak, że ruiny kościoła ok. 25 km od Valtarii, to właśnie pierwszy kościół Obrana - już jako biskupa Łukasza. TRCZ prowadzi prace badawcze - niestety, Solardyjczycy usiłowali zniszczyć kościół, zabierali też kamień z którego był zbudowany. Jest projekt postawienia muzeum księcia Obrana w pobliżu ruin świątyni.

Obranakosciol.jpg
Obranakosciol.jpg (42.36 KiB) Przeglądane 51 razy

Przypomnijmy:

W 913 r. przybyła do Hasselandu misja kupiecko-religijna z biskupem Pawłem Szczygłem. Książę hasselandzki Zayam w 914 r. postanowił przyjąć chrześcijaństwo (jako Jan Mateusz I) pod warunkiem, że bezdzietny i bezżenny Obran (jako Łukasz) zostanie administratorem apostolskim Hasselandu. I tak się stało; Obran został wyświęcony na księdza (po naukach bp. Szczygła), a po wyjeździe i studiach zagranicą w 928 r. został biskupem.
Biskup Łukasz, który używał nazwiska Obranowicz, formalnie zarządzał diecezją obejmującą także Cymerię i Valtarię.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Re: W poszukiwaniu przeszłości

Postprzez Eddard Noqtern 2 lut 2019, o 11:53

Piękna działalność Docenta Kuugara. Myślę, że warto go za aktywność Towarzystwa jakoś nagrodzić. :D
Eddard Noqtern - Król-Senior Królestwa Hasselandu, IX Prezydent Republiki Bialeńskiej
Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu

Powrót do Wicekrólestwo Cyberii