Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wizyta Ministra Kultury w Angemont

Wizyta Ministra Kultury w Angemont

Postprzez AFvTD 17 kwi 2019, o 12:26

Dzisiejszy dzień jest wielkim wydarzeniem dla tysięcy mieszkańców Angemontu i setek tysięcy mieszkańców całego Królestwa Hasselandu. Na dziś zaplanowana została uroczysta kolacja dla Ministra Kultury Księstwa Sarmacji, dzięki wsparciu którego kultura w Królestwie ponownie nabierze promieni i rozwinie się do rozmiarów, większych aniżeli za czasów świetności krainy. Synoptycy przewidują gwałtowny wzrost ilości konkursów i imprez okolicznościowych jak również zdecydowanie ciekawsze obchody zbliżającej się wielkimi krokami rocznicy powstania Królestwa Hasselandu, przypadająca na 25 czerwca.

Jednak nie to jest dzisiaj ważne. Sala bankietowa oraz jadalna aż toną w blasku świec oraz innych ozdób. Stoły przyzdobione obrusami aż krzyczą, aby przy nich spożyć posiłek. Nie bez powodu również pojawiły się na stole razuryjskie storczyki, które podkreślają orientalny klimat Ziem Razuryjskich. Wygodne krzesła jedynie dopełniają wspaniały wystrój sali.

Obrazek

Scena również nabiera coraz większego charakteru. Wyściełana beżowym dywanem podłoga, na której znajdują się różne instrumenty muzyczne, na których grać będą mistrzowie muzyczni Królestwa umilać będą czas spędzony podczas wspólnego posiłku. Wśród pianin, gitar, perkusji i puzonów znalazły się również narodowe instrumenty muzyczne - m.in. vienbieńskie organy. Ich charakterystyczną cechą jest to, że mają dokładnie 5 oktaw, aby natomiast wydobyć z nich dźwięk należy dmuchnąć w odpowiedni otwór. Najczęściej za każdą z oktaw jest odpowiedzialnych dwóch muzyków, co oznacza, że gra na nich aż 10 muzyków jednocześnie, jednak prawdziwi fachowcy potrafią grać na 2 - 3 oktawach w jednym czasie. Dzisiejszego wieczoru zagra na nich jedynie 3 osoby.

Nie tylko sala jest przygotowywana do bankietu. Również w kuchni praca wrze. Szefowie kuchni aż stają na głowie, aby wszystko było przygotowane na uroczystość. Lord Szambelan osobiście przekazał wszelkie instrukcje, jak również stale dogląda, czy aby na pewno wszystko się zgadza. Na wieczór wszystko musi być przygotowane perfekcyjnie i dopięte na ostatni guzik i wszystko wygląda na to, że właśnie tak będzie. 3 rodzaje przystawek, zupa, danie główne oraz deser to plan na dzisiejsze żywienie.

Obrazek

Do tego jednak Lord Szambelan otworzył strzeżoną piwniczkę, z której nakazał wziąć najlepsze trunki - wino z owoców dzikiej jeżyny, jednak nie zwykłej - a odmiany hodowanej w Cymerii, szczególnie soczystej i bogatej w witaminę C; cydr według tajemniczej receptury sporządzonej w Shimontsen oraz likier valtaryjski. Do tego dla wszystkich przygotowany został przygotowany specjalnie na tę okazję szampan według receptury z hrabstwa Luczeng.

Jednak muzyka i pożywienie to nie wszystkie atrakcje, które zostały dzisiaj przygotowane. Na czas trwania bankietu przygotowane zostały również inne atrakcje - wśród nich również konkursy dla wszystkich zgromadzonych gości. Wstęp jest otwarty dla wszystkich, którzy przyjadą, bez względu na to, czy pochodzą z któregoś z zakątków Hasselandu, czy będą gośćmi zza granicy.

Sala bankietowa oraz jadalna zostaną otworzone o godzinie 19, na którą zapraszam wszelkich gości. Zabawa przeciągnie się mam nadzieję dobre kilka dni, w tym czasie kuchnia stale będzie funkcjonować. (Tylko kto to później posprząta :D)
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Re: Wizyta Ministra Kultury w Angemont

Postprzez Santi Vilarte 17 kwi 2019, o 13:03

Jeszcze nigdy nie miałem okazji kosztować dzikiej jeżyny z hodowli, więc tym chętniej zajrzę. Oczywiście w pierwszej kolejności ze względu na naszego Gościa 8-)
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów

Postprzez Verwaltung 17 kwi 2019, o 13:31

To komu trzeba dać w łapę, żeby móc się zjawić na tej kolacji? Trunki, nie ukrywam, wydają się kuszące.
(—) Severin von Verwaltung
Baron Księstwa Sarmacji
Baron Królestwa Hasselandu
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez AFvTD 17 kwi 2019, o 17:56

Na stołach już piętrzą się przystawki, które spałaszować będą mieli okazję goście. Szczególnie Minister Kultury, który nigdy wcześniej prawdopodobnie nie miał okazji spróbować dań typowych dla hasselandzkiej kuchni. Nie bez powodu również Lord Szambelan, nadzorujący pracę ledwo powstrzymywał się od skosztowania tej czy innej przekąski, pomijając danie główne, a o deserze to już nawet nie wspominając. Zastawione stoły wyglądały jednak jak arcydzieła, niczym rzeźby zimnym spojrzeniem patrzyły na przechodzącą służbę, kusząc do spróbowania, a jednocześnie budząc respekt. Pierwszy raz od wielu miesięcy ściany zamku w Angemont ponownie zobaczą gości, usłyszą muzykę i śmiech zgromadzonych ludzi.

Dokładnie już wiadomo, jakie specjały przewidział Lord Szambelan i jakie zostały przygotowane na wizytę Ministra. Są to prawdziwe rarytasy kuchni hasselandzkiej, jednak przedstawione w awangardowej odsłonie. Oto one:

PRZYSTAWKI

Szaszłyki owocowe, polane sosem miodowo-imbirowym.
Słodka przekąska, racząca podniebienia nawet najbardziej wybrednych hasselandzkich krytyków. Zdobywająca uznanie również za granicą, w wielu krajach. Nadziane na wykałaczki pitaje, ananasy i bambusy, przekładane również jabłkami oraz bananami stanowią ciekawą alternatywę dla ostrej i mięsnej wersji dania.

Roladki mięsne z sosem Worcestershire
Mięso zawsze towarzyszyło hasselandczykom. Hodowle vienbieńskie zawsze były obfite. Mięso, które zostało wybrane do przygotowania dania również pochodzi z Wicekrólestwa Vienbien. Jest to oczywiście pierwszej klasy wołowina, idealnie wysmażona, zawinięta w liście rukoli i podlana sosem Worcestershire. Poza mięsem w rukoli zawinięta została również słodka papryka oraz roztopiony żółty ser.

Kiwano faszerowane serem białym
Ostatnią przystawką przygotowaną dla gości jest kolejny owoc, tym razem bezpośrednio eksportowany z Tropicany. Nie bez powodu jednak. Hasselandczycy szanują inne kultury i doskonale przystosowują swoje upodobania również do bogatych zasobów innych krain. Nadziewanie tropicańskiego Kiwano twarogiem jednak jest tradycją hasselandzką, której historię opowiem w trakcie bankietu. Twaróg jest zakrapiany sokiem pomarańczowym.

DANIA GŁÓWNE

Zupa korzenno-grzybowa
Również grzybów w Hasselandzie mamy pod dostatkiem. Szczególnie wartościowe są rosnące na obrzeżach Cymerii Podgrzybki Żelazne, które swoim smakiem powalały rzeszę krytyków kulinarnych. Zbierająca same pozytywne opinie "grzybówka" zawdzięcza wiele swoim korzennym kolegom, imbirowi, gałce muszkatołowej oraz szafranowi. Dopełniające potrawę przyprawy świetnie sprawdzają się w hasselandzkich zupach.

Indyk po wicekrólewsku
Początkowo miało zostać podane tradycyjne razuryskie danie, kurczak po razuryjsku, jednak ostatecznie postawiono na danie rodem z Vienbien. Pieczony indyk, został wypchany mieszanką warzyw, podlany sosem beszamelowym. Obok niego znajduje się żółty od kurkumy ryż, który ma oryginalny smak, jak również idealnie kolorystycznie oraz smakowo pasuje do chrupiącej skórki indora.

DESER

Płonący pudding jeżynowy
Na koniec pozostała jeszcze słodka, gorąca chwila. Pudding jeżynowy jest deserem charakterystycznym dla twardych i ostrych Cyberyjczyków, którzy wiele przeszli, których męka pod zaborem solardyjskim pokazała, że są narodem twardym, nie bojącym się i stawiającym opór. Dzikie jeżyny zawsze towarzyszyły i stały się niemal symbolem niezłomności mieszkańców Valtarii. Pudding doprawiony został cynamonem, co sprawia, że widowiskowe podpalenie go wydobędzie również przyjemny, korzenny zapach, który sprawi, że wszyscy goście poczują się, jakoby siedzieli przy kominku opalanym drewnem w domku u babci

Tak jak mówiłem, zaproszeni są wszyscy, jednak honorowym gościem będzie Minister Kultury, który o ile pozwoli mu na to ograniczony czas na przygotowanie powie oficjalnie kilka słów przed rozpoczęciem zabawy.
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Andronik 17 kwi 2019, o 17:58

Wielmożny Lordzie-Szambelanie!
Wasze Ekscelencje, Szanowni Goście!
Hasselandzcy Przyjaciele i Wierni Sarmaci!

Wprzódy pragnę gorąco podziękować za to pyszne zaproszenie. Możliwość spędzenia wieczoru z Panami uważam za zaszczyt i wspaniałą rozrywkę! Nie wypada zjawiać się w progach gospodarza bez prezentu, więc pozwoliłem sobie przywieźć karafkę grańskiej nalewki, którą trzymałem na specjalną okazję odkąd musiałem wyjechać ze swojej sclavińskiej Grani. Żywię nadzieję, że ta poziomkowa rozkosz ożywi podniebienia Szlachetnych Panów i rozwiąże nam języki; choć, oczywiście, pierwej rwę się do spróbowania jeżynowego wina, słynnego nawet w moich stronach. Zapewniam też, że skoro łączą nas relacje tak dobre, to i reszty trunków wspólnie spróbujemy.

Lecz proszę nie odnieść wrażenia, że ta kolacja to dla mnie tylko rozmowy o alkoholu i okazja do śmiechów! Ciesząc się waszym towarzystwem wciąż pamiętam o celu mojej wizyty. Ministerstwo Kultury słusznie uważa Hasseland za jeden z pięciu filarów sarmackiej kultury, a parafrazując znane przysłowie — nic o was bez was. Z pełnym przekonaniem obwieszczam, że najmocniej życzę sobie mieć w Panach sojusznicze oparcie i móc powiedzieć, że stoimy ramię w ramię w jednej linii frontu. Frontu prowadzącego nas ku przyszłości aktywnej, pełnej kultury i sportu, bogatej w inicjatywy obywatelskie oraz lepszej demograficznie niż czasy dzisiejsze. Dzisiaj rozmawiamy, wymieniamy myśli i pomysły, ale jutro będziemy działać w terenie, zakasując rękawy i pokazując się od swojej najlepszej strony.

Wizyta w Angemont to dla mnie okazja do zwiedzenia stolicy Hasselandu i dowiedzenia się więcej o jego historii, za którą — jak się Szanownym Panom przyznam — szczerze szaleję. Historia to nie tylko zapiski działań naszych poprzedników czy nas samych, ale też sztuka wyznaczająca szlaki w przyszłości. Jakakolwiek by nie była, nie możemy się jej w żadnym razie wyzbyć, nie możemy jej korygować, musimy nieść jej bagaż. I o wiele łatwiej nam będzie to robić z dumą.

Mam nadzieję, że wszyscy przybędziecie jak najliczniej, abyśmy mogli się radować, rozmawiać i planować! Szczególne podziękowania za organizację wysuwam w stosunku do Wielmożnego Lorda Szambelana, ale z najwyższą chęcią uścisnę dłoń każdemu aktywnemu Hasselandczykowi. Dzięki Panom ta ziemia jest bogata i warta pielęgnowania. Przyjmijcie moje najszczersze gratulacje.

/—/ S. G.
Konsulat Sclavinii
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez AFvTD 17 kwi 2019, o 18:19

Szanowny Ministrze
Zgromadzeni Goście

Niezmiernie miło jest mi widzieć was wszystkich. Serdecznie chciałbym przywitać szczególnie was, szanowny ministrze i z góry podziękować za waszą obecność na dzisiejszym bankiecie. Dzisiejsza zabawa z pewnością nie odbyłaby się bez waszej osoby! Tym bardziej chciałbym wyrazić swoją wdzięczność, za przyniesienie nalewki grańskiej, której nie ukrywam nie miałem okazji spróbować, jednak słyszałem wiele pozytywnych rzeczy. Mam tylko nadzieję, że zostanie jej również dla pozostałych gości.

Zawsze znajdzie szanowny wśród Hasselandczyków wsparcie i oparcie. Nawet gdyby wszystko szło nie tak, jak powinno, pamiętajcie, że Królestwo Hasselandu murem stoi za wami. Kultura jest nam tak bliska, że wszelkie działania, bez względu na to, jak odbierane będą przez inne samorządy spotka się z pozytywnym odzewem w Królestwie. Będziemy was wspierać w walce ze wspólnym wrogiem - marazmem i panoszącą się realiozą. Dzisiaj jednak zapomnijmy na chwilę o powadze, zabawmy się, by potem z nowym oddechem wziąć się za pracę nad wprowadzaniem nowej epoki. Niech nasze działania przebijają się ponad wszelkie podziały, niechaj docierają wszystkimi możliwymi drogami do jak najszerszej publiki.

Jest szanowny niewątpliwie wzorem do naśladowania. Pomimo wielu potknięć, które w całej karierze mikronacyjnej zdarzyły się szanownemu z pewnością nie powinny przyćmiewać idealnej postawy, jaką szanowny minister sobą reprezentuje. Nie ukrywam, że będę dążył do tego, aby moja jakość przynajmniej po części doścignęła waszą i aby mi się chciało tak, jak mi się nie chce.

Zapraszam wszystkich zgromadzonych do stołu, niech orkiestra zagra, jadło niech nie głodzi, a trunki niech rozwiążą języki. Powiedzmy dziś precz wszelkim uprzedzeniom i bawmy się do świtu!
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Piotr Paweł I 17 kwi 2019, o 18:23

Aż trudno wybrać, co zjeść, takie specjały :D
Ogromnie się cieszę z wizyty Pana Ministra. Tym bardziej, że zarówno Książę, jak i Ministrowie, zdawali się omijać Angemont wielkim łukiem... Teraz może się to zmieni. A kultura to dziedzina, w której - mam nadzieję - możemy być mocni. Spróbujmy to wykorzystać!
A teraz pozwólcie, proszę, że zakończę, bo zastawione stoły nadmiernie kuszą...
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 17 kwi 2019, o 19:04

Lord Szambelan na chwilę wstrzymał orkiestrę, która akurat grała skoczną cymeryjkę

Szanowni Zgromadzeni!

Dzisiejszy dzień nie będzie miał jednak jednego bohatera. Korzystając z okazji, że zebrało się tutaj tak wielu obywateli Królestwa Hasselandu, chciałbym również przedstawić państwu nowego Lorda Sekretarza Kancelarii Dworskiej Kultury i Tradycji, który mam nadzieję, będzie godnie reprezentował Hasseland, jeżeli chodzi o kulturę.

Proszę o gromkie brawa dla WO King Konga von Hippogriffa. Niech mu urząd lekkim będzie, w głowie niech pomysłów nie brakuje, a czas zawsze gra na jego korzyść!

Akt powołania na funkcję

Na sygnał Lorda Szambelana orkiestra wznowiła cymeryjkę, a Alfred podszedł do szanownego ministra i zaproponował otworzenie podarowanej grańskiej nalewki.
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Andronik 17 kwi 2019, o 19:32

Wielmożny Lordzie Szambelanie,
Wasza Królewska Wysokość,
Wierny Obywatelu von Hippogriff,

pozostaje mi pogratulować nominacji i już teraz wyrazić nadzieję na przyszłą współpracę! Cieszę się, że Hasseland daje sobie radę przy obecnej trudnej sytuacji kadrowej w mikronacjach. Biję gromkie brawa! I po jeżynowych smakach, jak sugeruje Lord Szambelan, czas na kolejne owoce leśne.

Zapewniam, że Angemont nie będzie już omijany. A za niezwykle miłe słowa Lorda Szambelana bardzo dziękuję. Moja historia zaiste była bardzo burzliwa i z pewnością nie zasłużyłem sobie na tak wiele komplementów, jednak postawię się w roli żywego dowodu na to, że nasza społeczność wiele wybacza, stwarzając doskonałe możliwości. Grzechem byłoby mi ich nie spożytkować. Lecz teraz...

Z przyjemnością przystał na otwarcie nalewki. Naturalnie poziomkowy aromat tylko zyskiwał na intensywności w obliczu dość porządnej zawartości alkoholu.
/—/ Andronik, Konsul Sclavinii
Minister Kultury, Poseł na Sejm LXII kadencji, honorowy obywatel Baridasu

Zmęczony dekadencją liberalizmu?
Dołącz do Purpurowej Krucjaty.
Konsulat Sclavinii
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Januszek vH-P 17 kwi 2019, o 20:46

Wielmożny Lordzie Szambelanie,
Panie Ministrze
Hasselandzczycy
Goście

Witając Januszek wszedł na sale. Ubrany był w nowy garnitur prosto od angemonckiego krawca. Włosy miał lekko rozproszone. To wszystko na skutek roboty. Wrócił do domu i od razu wyruszył na przyjęcie. W końcu to minister przyjechał. I to jaki.

Cieszy mnie, że minister kultury wpierw zajrzał w progi Angemontu. Mam nadzieję, że się podoba. Lord Szambelan rozporządzał osobiście i widzę, że zabawa do samego rana. :-)
(-) Januszek von Hippogriff-Pałasz
Sierżant, Baron, magister med. net.
Kanclerz Księstwa Sarmacji, Minister Spraw Zagranicznych, Poseł na Sejm LXII kadencji

Więcej informacji na moim profilu.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dwór Jego Książęcej Mości
Naczelna Izba Architektury

Następna strona

Powrót do Stolica i Hrabstwo Angemont