Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Dom Kultury Nowohasselandzkiej - kontynuacja

Dom Kultury Nowohasselandzkiej - kontynuacja

Postprzez Santi Vilarte 29 paź 2020, o 21:53

Jak wiadomo, podczas pobytu w Leocji uruchomiłem tam projekt DKN - placówki, która gromadzi i publikuje moje własne pomysły na kulturę hasselandzką. Ponieważ u źródeł Hasselandu leżą motywy azjatyckie, w których kompletnie nie siedzę, nazwałem to kulturą nowohasselandzką. Nie ma przeszkód, żeby z czasem dochodziło do jakichś mieszanek, a póki co mam plan, aby narracyjnie tę "nową" kulturę lokować w granicach Dornostii.


Póki co, nowe teksty będą pojawiały się zarówno tutaj, w oddziale hasselandzkim DKNu, jak i w nowobrzeskim.

Obrazek


Na początek przeklejam tekst, który ukazał się w nowobrzeskim 10 września br., a dotyczący miejsca o nazwie pilta, będącego rodzajem baru/miejsca spotkań.

Pilta to bar, który jednocześnie jest miejscem spotkań miejscowej społeczności. Tradycyjnie, w wiejskich regionach Hasselandu w każdą pierwszą niedzielę miesiąca chłopi spotykali się w pilcie, aby omówić swoje interesy czy posłuchać wędrownych grajków, którzy zbierali na jedzenie i dalszą podróż. Pilty były czasem dzierżawione przyjezdnym Solardyjczykom, ale czasem - co rzadko spotykane w analogicznych przypadkach - mogli je dzierżawić co bogatsi chłopi.

Obecnie w pilcie można napić się piwa, ale także zjeść wybrane posiłki. W małych miejscowościach nadal zbierają się tam ludzie, jeśli jest potrzeba zorganizować zebranie i wspólnie coś omówić. Przez większość roku utrzymuje się w dni wolne od pracy zwyczaj chodzenia na śniadania właśnie do pilty. W takie dni bary te otwierają się bardzo wcześnie. Zgodnie z tradycją, wczesna pobudka ma zapewniać szczęście przez cały dzień, a sama pora świtu zajmowała szczególne miejsce w rytuałach przodków Hasselandczyków.

Trzeba też wspomnieć o grutplaqsnei. Grutplaqsne (l.poj, od „grutis” – twardy, stały i „plaqsne” – tabliczka) to niewielkie, metalowe tabliczki, które zawierają imiona osób, które są w ten sposób wyróżniane spośród odwiedzających daną piltę. Powodów wyróżnienia może być wiele, od pracy dla danej miejscowości po osiągnięcia sportowe, ale decyduje o tym wspólnie miejscowa społeczność. Grutplaqsne z nazwiskiem takiej osoby jest mocowana przy jednym ze stołów (lub przy „ulubionym” stole danej osoby, jeśli takowy ma) i tradycja nakazuje ustąpić jej w takim miejscu pierwszeństwa, jeśli wszystkie inne miejsca są już zajęte. Po śmierci danej osoby tabliczkę odkręca się i mocuje na ścianie, w miejscu, które staje się swoistą „kroniką” danej pilty. Grutplaqsnei są odbiciem przywiązania Hasselandczyków do ich małych ojczyzn, czymś, czym mogą pochwalić się wśród znajomych.
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Mer Angemontu
TBC
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Dom Kultury Nowohasselandzkiej - kontynuacja

Postprzez Piotr Paweł I 30 paź 2020, o 09:42

Kultura razuryjska to jedno, nowohasselandzka - drugie. Świetny pomysł, gratuluję! Będę wspierał w każdy dostępny sposób.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
 


Powrót do Dyskusja ogólna i powitania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron