Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Język Hasselandzki

Moderator: Królestwo Hasselandu: władze

Język Hasselandzki

Postprzez AFvTD 29 mar 2019, o 22:26

Szanowni Hasselandczycy

Pytanie kieruję głównie do osób, które żyły w Hasselandzie zdecydowanie dłużej. Czy kiedykolwiek ktoś próbował utworzyć język hasselandzki, a jeżeli tak, to czy znajdują się jego zarysy?

Jeżeli nie, to co powiecie państwo, aby spróbować taki język stworzyć? Byłaby to w sumie mozaika różnych pomysłów, z których utworzylibyśmy jednolite reguły. Możliwe, że jest to dosyć trudne zadanie, a połączenie kilku różnych pomysłów wręcz karkołomne, to jednak zawsze możemy lingwistyką się pobawić, tym bardziej, że zabawa może być przednia, a efekty zadowalające.
0002
magister net Alfred Fabian wicehrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Re: Język Hasselandzki

Postprzez Piotr Paweł I 30 mar 2019, o 14:01

Nie, nigdy czegoś takiego nie próbowano.
A spróbować oczywiście można, ale może jakoś inaczej... nie wiem, wybrałbym albo jakąś wersję starożytnego, np
https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_aramejski
lub coś sztucznego
https://pl.wikipedia.org/wiki/Volap%C3%BCk
Bo chyba nie klingoński ani naavi :twisted:
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Sant 31 mar 2019, o 15:05

Jeśli chodzi o: zwroty grzecznościowe, powitania, nazwy; tytułów, organów państwowych, etc., to jak najbardziej można coś opracować i zaimplementować. Co do gramatyki i bardziej zaawansowanych tworów lingwistycznych, to pozostaje to raczej dla zapalonych lingwistów.

Nawiązując do nazwy Królestwa, to proponuję połączenie niemieckiego i niderlandzkiego, chociaż suahili też nie będzie złe.
(—) Seweryn kaw. Santecki h. Patron
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu

Postprzez Piotr Paweł I 31 mar 2019, o 16:19

Niemiecki hmmmm... jakoś niespecjalnie tu widzę, bo nigdy nie czuliśmy żadnych związków z Niemcami. Niderlandzki podobnie. Suahili? Mimo sympatii dla pani Mama Africa
https://www.youtube.com/watch?v=0vQgB6wLksY
jakoś w ogóle tego języka w Hasselandzie nie widzę. Już jeżeli to staroangielski, wobec naszych związków z Kanadą
https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_staroangielski
jakoś tak:
https://www.youtube.com/watch?v=jvgYLAKpU5g
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Santi Vilarte 4 kwi 2019, o 20:43

Myślę, że tak jak wspomniano, możemy ograniczyć się do garści zwrotów typu powitania i nazwy urzędów czy stanowisk, bo cokolwiek gramatycznego wymagałoby sporej ilości czasu jednej osoby...Chyba że np. na czasowniki przeznaczymy jedną końcówkę, unikając doklejania jej do wyrazów z innych części mowy, i w ten sposób stworzymy jedynie czas teraźniejszy.
Potem możemy stworzyć wybrany czas przeszły, dodając do formy teraźniejszego jakąś cząstkę. O ile wiem, tak jest skonstruowany czas przyszły w estońskim, stąd powiedzenie "Estonian has no sex and no future" (bo nie mają też rodzajów m/ż, formalnie wszystko mają w nijakim).
Nie jestem lingwistą, ale kiedyś zacząłem kombinować w ten sposób z sztucznym językiem, gdzie wszystkie czasowniki kończyły się w bezokol. na -art lub (znacznie rzadziej) na -eln. Stworzyłem do tego garść słówek luźno inspirowanych hiszpańskim - co tu możnaby "wkręcić" jako nie wiem, wpływy tropicańskie?40
Santiago Vilarte
Mer Angemontu
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Sant 10 kwi 2019, o 19:48

Pomysł jest warty uwagi. Przydałoby się jednak wpierw w jakiś sposób zorganizować pracę, tj podzielić projekt "język hasselandzki" na etapy i wyznaczyć na ich realizację terminy. Tak na początek, trzeba uzgodnić na jakich językach ma się nasz język oprzeć.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu

Postprzez Adam A. Von I 10 kwi 2019, o 19:51

tak ogólnie bez agresji.
(-) Adam Aleksander I,Król Pelandii,Książę Krajkazji
Kościół Diuczej Wiary
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Sant 10 kwi 2019, o 19:54

Nie mam nic przeciwko wypowiedziom Waszej Eminencji na naszym forum, ale prosiłbym o wypowiedzi ad rem.20
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu

Postprzez Piotr Paweł I 11 kwi 2019, o 03:44

A ja bym prosił o nie reklamowanie innych mikronacji poprzez link w podpisie... nie żebym się obawiał masowej emigracji, ale tak dla zasady...
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Santi Vilarte 15 kwi 2019, o 12:34

Jeśli przedmówcy są zainteresowani, to mogę na dniach przedstawić Senatowi propozycję ogólnych założeń języka, uwzględniając głosy z dyskusji, jak i swoje pomysły. Nie jestem lingwistą, więc to nie będzie propozycja kompletna, ale chcę stworzyć trochę więcej niż wyłącznie garść zwrotów oficjalnych
Santiago Vilarte
Mer Angemontu
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Dyskusja ogólna i powitania