Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Potrzeba akcji politycznej

Moderator: Królestwo Hasselandu: władze

Re: Potrzeba akcji politycznej

Postprzez RCA 4 sie 2018, o 15:54

Nie aspiruje do roli lidera, a jedynie chcę wspierać nurty monarchistyczne. Liderzy to politycy. Czas mojego politykowania minął. I to akurat nie ja zmieniam Księcia w zwykłego urzędnika. I doskonale o tym Remigiuszu wiesz. A że złożyłem określone projekty... Miały one obnazyc pewna niescislosc postaw, i obnazyly. Bo tu nie o Tron przecież chodzi dziś.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę-senior Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Remigiusz L. 4 sie 2018, o 16:12

anglov napisał(a):Bycie „symbolem jedności” nie jest zachcianką monarchy, a jego konstytucyjnym obowiązkiem.

Ale to czy będzie nim de facto czy li tylko de iure zależy już od zachcianek monarchy. I na wypadek gdyby taki monarcha miał do czynienia z wkurzonym, niezjednoczonym narodem, to zaplecze polityczne dobrze mieć ;)
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Legat Koronny
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez anglov 4 sie 2018, o 16:31

Nie. Nawet jak społeczeństwo jest niezjednoczone, wkurzone, Książę wciąż może być symbolem jedności narodu. To że postępuje inaczej i nie chce pełnić swej konstytucyjnej roli… Tylko wskazuje że jako społeczeństwo zawiedliśmy.
Andrzej Fryderyk
Król-senior Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Helwetyk 4 sie 2018, o 16:41

Remigiusz L. napisał(a):Myślę, że zależy to od celów, jakie stawia przed sobą monarcha. Jeżeli chce wykorzystać czas panowania na przeprowadzenie długofalowego planu reform, dobrze jest mieć jakieś zaplecze polityczne.

Po ponad szesnastu latach w Księstwie Sarmacji chciałbym, aby ktoś mi wreszcie przedstawił te mityczne długofalowe reformy, które po pierwsze, wymagają więcej niż paru miesięcy; po drugie, są tak kruche, że nie można ich narażać na ryzyko nieodnowienia mandatu społecznego; po trzecie, nie mogą być przeprowadzone przez Kanclerza. Tak, jak to widzę, absolutnie jedyną dziedziną, w przypadku której można się ewentualnie nie zmieścić w jednej kadencji, są systemy informatyczne; a i wówczas mamy do czynienia tylko z pierwszym z warunków.

Remigiusz L. napisał(a):
anglov napisał(a):Bycie „symbolem jedności” nie jest zachcianką monarchy, a jego konstytucyjnym obowiązkiem.

Ale to czy będzie nim de facto czy li tylko de iure zależy już od zachcianek monarchy. […]

W ostatecznym rozrachunku zależy to od woli Narodu, jak by nie spojrzeć.
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Marszałek Sejmu, b. dyrektor Mennicy Eldorackiej, były funkcjonariusz publiczny
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Naczelna Izba Architektury

Postprzez Remigiusz L. 4 sie 2018, o 16:54

Po ponad szesnastu latach w Księstwie Sarmacji chciałbym, aby ktoś mi wreszcie przedstawił te mityczne długofalowe reformy, które po pierwsze, wymagają więcej niż paru miesięcy; po drugie, są tak kruche, że nie można ich narażać na ryzyko nieodnowienia mandatu społecznego; po trzecie, nie mogą być przeprowadzone przez Kanclerza.

Tak jak wspomniałem, nie potrafię podać przykładu partii dworskiej w Sarmacji, co może oznaczać, że żaden książę takich długofalowych reform nie zamierzał wprowadzać, co potwierdza słowa zarówno WKW, jak i moje.

Dla mnie jednak przykładem zmian długofalowych jest obecne odzieranie księcia z prerogatyw, które odbywa się właśnie stopniowo. Myślę, że gdyby analogicznie jakiś książę chciał odrzeć z władzy instytucje demokratyczne, wymagałoby to trochę zachodu z przekonywaniem (ewentualnie pacyfikowaniem) społeczeństwa i pewnie trzeba by na to dłuższego czasu niż kanclerska kadencja. Tak więc teoretyczny przykład długofalowych działań Księcia jestem sobie w stanie wyobrazić.

Więcej przykładów można pewnie wymyślić w sferze polityki zagranicznej, gdyby nie to, że jest ona dosyć zdechła. Ale np. plan anektowania wszystkich mikronacji wymagałby pewnie długiego panowania ;D

PS:. Aha, jeszcze "Bociek". Nie udało się go zrealizować w kilka miesięcy, jest tak kruchy, że nikt go chyba nie będzie kontynuował i zapewne mógłby go przeprowadzić kanclerz, ale jak widać nie ten.
Legat Koronny
Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez Helwetyk 4 sie 2018, o 17:22

Remigiusz L. napisał(a):Dla mnie jednak przykładem zmian długofalowych jest obecne odzieranie księcia z prerogatyw, które odbywa się właśnie stopniowo. Myślę, że gdyby analogicznie jakiś książę chciał odrzeć z władzy instytucje demokratyczne, wymagałoby to trochę zachodu z przekonywaniem (ewentualnie pacyfikowaniem) społeczeństwa i pewnie trzeba by na to dłuższego czasu niż kanclerska kadencja. Tak więc teoretyczny przykład długofalowych działań Księcia jestem sobie w stanie wyobrazić.

Niestety, mam o wiele mniejszą wiarę w siłę mechanizmów demokratycznych.

Przy okazji sygnalizuję, że, jak dotąd, nie przywróciliśmy nawet status quo ante, jeżeli chodzi o większość wymaganą do odrzucenia weta wobec ustaw. Jedynym projektem, który zmniejsza — twierdzę, że zasadnie — prerogatywy władzy książęcej, jest częściowo inspirowany przez samą Koronę projekt, pod którym są aktualnie zbierane podpisy. Opróżnienie tronu w drodze referendum było możliwe wcześniej, w drodze obywatelskiej inicjatywy zmiany konstytucji, więc nalegam na to, aby nie wierzyć mitom o „odzieraniu Księcia z prerogatyw”.

Remigiusz L. napisał(a):Więcej przykładów można pewnie wymyślić w sferze polityki zagranicznej, gdyby nie to, że jest ona dosyć zdechła. Ale np. plan anektowania wszystkich mikronacji wymagałby pewnie długiego panowania ;D

…i zgody Sejmu przy każdej inkorporacji. Chyba że puszczamy tutaj wodze fantazji i zakładamy powrót do kuco-korwinowskiego autorytaryzmu w wydaniu, na przykład, niżej podpisanego? ;-)

Remigiusz L. napisał(a):PS:. Aha, jeszcze „Bociek”. Nie udało się go zrealizować w kilka miesięcy, jest tak kruchy, że nikt go chyba nie będzie kontynuował i zapewne mógłby go przeprowadzić kanclerz, ale jak widać nie ten.

To nienajlepszy przykład, biorąc pod uwagę, że to autor programu zrezygnował z urzędu, pomimo ponownego wyboru — czyli niewątpliwie odnowionego mandatu do jego realizacji.
ObrazekObrazekObrazek
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez Remigiusz L. 4 sie 2018, o 17:37

…i zgody Sejmu przy każdej inkorporacji.

I po to byłoby Księciu potrzebne zaplecze polityczne, o którym się tu głównie mądruję ;)
Legat Koronny
Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez Helwetyk 4 sie 2018, o 17:43

Remigiusz L. napisał(a):
…i zgody Sejmu przy każdej inkorporacji.

I po to byłoby Księciu potrzebne zaplecze polityczne, o którym się tu głównie mądruję ;)

W tym kontekście — częściowa zgoda; częściowa, bo sarmackie Objawione Przeznaczenie nie miało nigdy jednoznacznie partyjnego oblicza. Inkorporacja Hasselandu nie nastąpiła może jednomyślnie, ale trudno uważać JKW Andrzeja Fryderyka za rojalistę.
ObrazekObrazekObrazek
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez anglov 4 sie 2018, o 19:00

Przywoływanie mojego głosu w tej kwestii jest stosunkowo niefortunne, ze względu na kulisy tej sprawy :) Ale oczywiście – jest to pomijalne w tej dyskusji.
Andrzej Fryderyk
Król-senior Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Piotr Paweł I 4 sie 2018, o 19:31

Dziękuję JKMości za słowa wsparcia. Ja dziś krótko, bo weekendy nie są dla mnie dobrym czasem do działania w Sarmacji. Wkrótce odniosę się szerzej.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Lord Szambelan, Król-Senior Hasselandu
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel

Poprzednia strona

Powrót do Dyskusja ogólna i powitania