Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wieści z Republiki Suderlandu

Ambasada Republiki Suderlandu

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Ryszard Maj 16 mar 2019, o 19:00

W miniony weekend na łamach Obserwatora Narodowego ukazał się wywiad z Ryszardem Majem. Kolportuję go nie tylko dlatego, że to ja w nim występuję, ale również dlatego, że zawiera kilka ciekawych wątków. Między innymi streściliśmy historię Suderlandu oraz pochyliliśmy się nad popularnymi obecnie tematami. Zapraszam do czytania!
Obrazek
Ambasador Republiki Suderlandu w Księstwie Sarmacji
Avatar użytkownika
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Michal_Feliks 27 mar 2019, o 00:27

Tymczasem mnie wciąż nurtuje fundamentalna kwestia: czy wciąż Waszym trenerem jest David Moyes? hihihihihi chrup chrup
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Ryszard Maj 30 mar 2019, o 13:53

Nie, mamy własnych trenerów. Mogę dodać, że prawdopodobnie kierownictwo nad kadrą narodową obejmie pan Gregory Mykko, gdyż pojawiły się plany odrodzenia piłki nożnej w Suderlandzie, kiedyś bardzo aktywnej ;).
Obrazek
Ambasador Republiki Suderlandu w Księstwie Sarmacji
Avatar użytkownika
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Ryszard Maj 13 kwi 2019, o 19:41

Niewielu wie, że Suderland posiada własny, starożytny (i zapomniany) język. Język starosuderlandzki wykształcił się przed przybyciem właściwych Suderlandczyków na wyspę wśród rybackiej społeczności zamieszkującej wschód i centrum kraju. To tłumaczy dlaczego znaki alfabetu starosuderlandzkiego przypominają haczyki do łowienia ryb.

Język starosuderlandzki od strony technicznej jest specjalną czcionką, zamieniającą tekst zapisany w j. polskim w tekst w j. starosuderlandzkim. Dzięki temu posługiwanie się nim (zapis i odczyt) jest niezwykle proste.

To wszystko sprawia, że język starosuderlandzki jest ciekawym elementem suderlandzkiej kultury i konceptem na miarę mikronacyjnej skali. Zapraszam serdecznie do zapoznania się z poradnikiem mojego autorstwa, w którym staram się przybliżyć temat j. starosuderlandzkiego i spopularyzować go wśród użytkowników naszego forum, ale nie tylko. W poradniku opisałem zasadę działania j. starosuderlandzkiego, jego charakterystykę, historię oraz podałem kilka przykładów użycia. Poradnik dostępny jest po niniejszym linkiem - link.
Obrazek
Ambasador Republiki Suderlandu w Księstwie Sarmacji
Avatar użytkownika
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Ryszard Maj 21 kwi 2019, o 09:27

Pragnę złożyć wszystkim mieszkańcom Sarmacji życzenia świąteczne w imieniu własnym oraz Suderlandu. Są to życzenia prosto znad wielkanocnego stołu, więc nie będą za długie, ale za to prawdziwe i szczere. Życzę Wam spokojnych i wesołych świąt, spędzonych w rodzinnym gronie oraz mokrego śmigusa-dyngusa!
Obrazek
Ambasador Republiki Suderlandu w Księstwie Sarmacji
Avatar użytkownika
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Ryszard Maj 11 maja 2019, o 16:32

Na ubiegły weekend (4-5 maja) rozpisano w Suderlandzie wybory parlamentarne. Zgłosiło się wówczas 7 osób i w takiej sytuacji, jak ustanawia nasza ordynacja wyborcza, wyborów się nie przeprowadza, a w skład Senatu wchodzą wszyscy kandydaci. Decyzja Centralnej Komisji Wyborczej ukazała się 6 maja.

Tym samym w skład nowego Senatu XII kadencji weszli:
  1. Karl von Schwarzengrau - Front Narodowy
  2. Hans von Eichenblatt - Front Narodowy
  3. Maximilian Groziwozki - Front Narodowy
  4. Norbert Byfyj - Front Narodowy
  5. Ferdynand Dugosz - Front Narodowy
  6. Gregory Mykko - Zentrum
  7. Albrecht Pringsheim - Zentrum
Pięciu z kandydatów startowało z ramienia Frontu Narodowego NPS SDN stanowiącego koalicję dwóch partii: Narodowej Partii Suderlandu oraz Stronnictwa Demokratyczno-Narodowego. Dwóch pozostałych kandydatów pochodzi z partii Zentrum, która niedawno przeszła gruntowną reformę, a do tego czasu znana była jako Partia Rozwoju Suderlandu. O tych zmianach można poczytać pod niniejszym linkiem.

Suderlandzki parlament składa się z jednej izby - Senatu. Senat jest najważniejszym organem w naszym ustroju, łączy bowiem w sobie zarówno władzę legislacyjną (bezpośrednio) jak i wykonawczą (pośrednio). W jego skład wchodzi maksymalnie siedmiu senatorów, którzy ze swojego grona wybierają Marszałka Senatu (zwierzchnika i kierownika) oraz Wicemarszałka.

Sesja inauguracyjna została zapowiedziana na 13 maja. Podczas niej zostaną złożone przysięgi oraz wybrani Marszałek i Wicemarszałek, a także Kierownicy Resortów.
Obrazek
Ambasador Republiki Suderlandu w Księstwie Sarmacji
Avatar użytkownika
 

Re: Wieści z Republiki Suderlandu

Postprzez Ryszard Maj 17 maja 2019, o 18:47

Stało się tak, że przez nieuważnych obserwatorów Suderland określany jest jako państwo silnie prawicowe, nacjonalistyczne, a nawet faszystowskie. Rzecz jasna rzeczywistość jest zupełnie inna! Jedną z podstawowych zasad suderlandzkiego republikanizmu jest wolność poglądów i ich manifestowania, dzięki czemu mogą u nas funkcjonować ruchy o rozmaitej orientacji politycznej (z wyjątkiem pewnych kontrowersyjnych ekstremów).

Prawdą jest, że obecnie na scenie politycznej Suderlandu funkcjonują jedynie partie centralne i prawicowe, ale nie zawsze tak było. Suderland (szczególnie w jego początkach) tworzyła przede wszystkim lewica i to jej historii poświęcony jest artykuł pana Norberta Byfyja, który chciałbym serdecznie polecić wszystkim Sarmatom.

"Historia Suderlandzkiej Lewicy - Wzlot, upadek, nieudolne próby odrodzenia" to tekst, który kompleksowo podejmuje temat ruchów lewicowych na przestrzeni trzyletniej działalności naszej mikronacji. W tle artykułu pojawia się wiele nawiązań do historii i tradycji, a całość przeplatają naprawdę interesujące ciekawostki. Mimo to lektura nie nuży i wydaje się atrakcyjna także dla czytelnika niemającego zbytniego pojęcia o Suderlandzie, dlatego powtórzę się znowu i po prostu ją polecę ;).

Artykuł Pana Byfyja dostępny jest pod niniejszym adresem - link.

PS. Polecam przejrzeć także komentarze pod głównym postem; można w nich znaleźć dopełnienie kilku wątków.
Obrazek
Ambasador Republiki Suderlandu w Księstwie Sarmacji
Avatar użytkownika
 

Poprzednia strona

Powrót do Ambasada Republiki Suderlandu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość