Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Bulla Ecclesiae particularis in Principato Sarmatiae

Miejsce swobodnych dyskusji nad Powagą, Pismami i Kościołem

Bulla Ecclesiae particularis in Principato Sarmatiae

Postprzez Vladimir 14 kwi 2018, o 18:13

Jaśnie Oświecony Pierwszy Senatorze!
Bracia i Siostry w Powadze!

Pozwoliłem sobie na przygotowanie małego projektu, który realizowałby punkt mówiący o strukturze Kościoła. Zdaję sobie sprawę z nieporadności tekstu. Nie wiemy również, jak przyjmowanie takich dokumentów powinno wyglądać — czy powinien to uczynić Senat (którego de facto obecnie nie ma), czy też Pierwszy Senator i Marszałek? Wybrałem opcję drugą.

Bulla wprowadza podział na senactwa oraz nadaje Pierwszemu Senatorowi możliwość ich tworzenia i znoszenia, a także prawo nadawania senactw tytularnych.

Jestem otwarty na sugestie i żywię nadzieję, że nie wyrwałem się przed szereg.

Obrazek

Nos, Christoph, senator primus, princeps senatus et dux secundus Duppae etc. etc. ad perpetuam rei memoriam

Wszystkim Braciom i Siostrom w Powadze serdeczne pozdrowienie!

Kościoły partykularne w Księstwie Sarmacji są odbiciem kolegialnej Mądrości, Rozsądku i Dobroci jednego Senatu, do którego zmierzamy wiedzeni przywództwem i przykładem senatorów oraz diuków. W Kościołach partykularnych swoje odbicie znajdują odwieczne nauki i prawa Proroka. By Wspólnota Diuczej Wiary mogła rosnąć w siłę i nieść światło Powagi w serca narodów zamieszkujących Księstwo, powołujmy Konferencję Episkopatu Sarmacji, w skład której wchodzą: (1) Konsystorz Baridasu z Senactwem Almerskim, (2) Konsystorz Sclavinii z Senactwem Eldorackim, (3) Konsystorz Starosarmacji z Senactwem Czarnoleskim, Ferskim i Grodziskim oraz (4) Konsystorz Teutonii z Senactwem Ruhnhoffskim. Na czele każdego senactwa stać ma senator, który przewodzi konsystorzom. Ordynariuszom wyżej wspomnianych senactw przysługiwać będą godności: (1) Senator Almery i całego Baridasu, (2) Senator Eldoratu i całej Sclavinii, (3) Senator Czarnolasu, Feru i Grodziska, (4) Senator Ruhnhoffu, Abvienolheimu i całej Teutonii.

Jeno my i następcy nasi mamy prawo powoływać nowe Kościoły partykularne lub znosić już istniejące. Jeno my i nasi następcy mamy prawo nadawać i odbierać godności senatorskie. Zastrzegamy sobie również i to prawo do nadawania tytularnych senactw na terenie całego Księstwa Sarmacji, które nie będą się wiązać z powołaniem konsystorza.

Tak postanowiliśmy, a na dowód prawomocności tej bulli przykładamy naszą pieczęć. Rectum.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Re: Bulla Ecclesiae particularis in Principato Sarmatiae

Postprzez piwniczak 14 kwi 2018, o 20:34

Jest to z całą pewnością koncepcja godna rozważenia, nad którą szerzej pochylimy się podczas Soboru. Osobiście jestem jednak zdania, że to Sobór powinien decydować o powoływaniu struktur, a przynajmniej konferencji. Podział administracyjny może być ustalany bullą w porozumieniu z samą Konferencją.

W oderwaniu od samego projektu, bardzo podoba mi się idea wydawania bull. Muszę koniecznie spreparować wzór w photoshopie, który będzie oddawał Powagę aktu.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Naczelna Izba Architektury
Kościół Diuczej Wiary
Korona Księstwa Sarmacji

Powrót do Sala Kuluarowa