Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Tytulatura

Miejsce prac Senatu Kościoła Diuczej Wiary

Tytulatura

Postprzez leszcz 30 lis 2018, o 22:09

PT Bracia i Siostry,

proponuję w jednym miejscu, docelowo najlepiej oficjalnym dokumentem, zebrać kwestię nazewnictwa i tytulatury oficjalnej. Pozwolę sobie zarysować, by zainicjować dyskusję.

Antoni Herman Strzałecki, Pierwszy Senator Kościoła Diuczej Wiary, Pierwszy Diuk Duppy, Wielki Prorok i Głosiciel Powagi.

Marszałek Senatu, Następca Proroka i Pierwszy Senator, II Diuk Duppy, Ojciec Rozsądku, Jutrzenka Mądrości i Krynica Dobroci. Zwrot grzecznościowy: Jego Poważaność.

Arcysenator. Zwrot grzecznościowy: Jego Ekscelencja Wielce Przepoważny.

Senator. Zwrot grzecznościowy: Jego Eminencja Przepoważny.

Wierny. Zwrot grzecznościowy: Poważny.

Swoją drogą, skoro kościół katolicki ma różne dziwne stopnie i tytuły [diakony, prezbiterzy, ileż mam beki w nieistniejącym realu, gdy miejscowa parafia staje się kolegiatą]. To może zrobimy wewnętrzne "stopnie wtajemniczenia" w duchu masońskim?
Henryk ex-ciast. Leszczyński
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Re: Tytulatura

Postprzez Laurencjusz 30 lis 2018, o 22:54

Jaśnie Oświeceni Senatorowie,
Bracia i Siostry w Powadze,

bardzo dobry pomysł, który może przydać się do uwzględnienia dorobku i zasług dla kościoła lub w inny sposób być formą nagrody itp.
Obrazek

(-) Laurencjusz diuk Ma Hi at Atera GIDENA
Ostatni Wicekról Baridasu.
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Vladimir 1 gru 2018, o 06:56

Przepoważny i Jaśnie Oświecony Arcysenatorze,

Pomysł jest zaiste godny uwagi i wdrożenia. Można pokusić o ustanowienie również a'la masońskich kręgów wtajemniczenia z wyszukanym i eleganckim nazewnictwem poszczególnych stopni drabiny wiodącej ku Doskonałej Powadze. Poważny Zakon (Order) Mistyczny — oto moja propozycja. Dla zaznaczenia naszej bytności w systemie, moglibyśmy ustanowić wzór baretki orderowej, która odpowiadałaby stopniu wtajemniczenia na jakim znalazł się adept. By zapobiec nadmiernemu już i tak rozrostowi sekcji odznaczeń, baretka podlegałaby jeno wymianie, gdy adept osiągnąłby wyższy stopień na drabinie Powagi.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez piwniczak 12 gru 2018, o 23:33

Do części pierwszej odniosę się później, bo to w kwestii części drugiej natchnęła mnie Powaga. To tylko pomysły, które na mnie spłynęły, może kogoś nakłonią do dalszych rozważań.

Sala Adherentów
0: Adherent Powagi
(trzy równoległe stopnie, zdobywane osobno)
1: Nieślubny/Nieślubna .1 Rozsądku .2 Mądrości .3 Dobroci
2: Narzeczony/Narzeczona.1 Rozsądku .2 Mądrości .3 Dobroci
3: Mąż/Żona.1 Rozsądku .2 Mądrości .3 Dobroci

np. Jan Kowalski, Nieślubny Rozsądku, Mąż Mądrości, Narzeczony Dobroci

Po zostaniu mężem/żoną wszystkich Aspektów Powagi, możemy iść dalej.

Sala Argusów
II Opiekun Rozsądku/Mądrości/Dobroci
VI Strażnik Rozsądku/Mądrości/Dobroci
XVI Patron Rozsądku/Mądrości/Dobroci

Sala Trybunów
II Światło Apokalipsy
VI Oko Proroka

Sala Powagi
I Echo Kaszlnięcia Powagi
IV Płonąca Żagiew Powagi

Z założenia każda Sala może mieć określoną liczbę członków każdego stopnia (np. 10 Opiekunów, 5 Strażników, 3 Patronów), wędruje się od najwyższego numeru do najniższego i dopiero potem można przejść na kolejny stopień (o ile są miejsca), a o przejściu do kolejnej Sali członka Sali niższej, decydują jej członkowie. Dodatkowo można to ubarwić o jakieś sufiksy, czy to stałe dla danej osoby (np. ktoś jest I Nieposkromionym Strażnikiem Rozsądku i awansuje na I Nieposkromionego Opiekuna Powagi) czy tymczasowo, do czasu awansu.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Naczelna Izba Architektury
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Vladimir 13 gru 2018, o 09:14

Cieszę się niezmiernie, że Wasza Poważność zabrał głos w tej debacie i zaprezentował swój pomysł, niemniej muszę wyrazić swoją krytykę. Proszę więc o wybaczenie mych odważnych słów.

Uważam, że zaprezentowane stopnie wtajemniczenia przez Waszą Poważność są aż nazbyt rozbudowane. Proponowałbym prostą, linearną drabinę wtajemniczenia.

1. Krąg Adherentów
    1. Poważny Neofita Nauk Strzałowych
    2. Arcypoważny Neofita Nauk Strzałowych
    3. Powszechnie Poważany Akolita Powagi
  2. Krąg Argusów
    1. Ostiariusz Senatu
    2. Lektor Pism Poważnych
    3. Wielki Kontemplatyk i Krzewiciel Powagi
  3. Krąg Trybunów
    1. Arcypoważny Grawitolog
    2. Arcypoważny Kontemplatyk Rzeczy Ostatecznych, Światło Apokalipsy
    3. Arcypoważny Kontemplatyk Nauk i Pism, Oko Proroka
  4. Krąg Powagi i Senatu
    1. Senator i Echo Kaszlnięcia Powagi
    2. Senator i Płonąca Żagiew Powagi
    3. Arcysenator, Serce i Źródło Powagi

I tak oto mamy, w moim mniemaniu, o wiele bardziej poważne nazwy kolejnych wtajemniczeń. Dodatkowo warto wyjaśnić niektóre z zastosowanych tutaj określeń:
  1. neofita — nowy członek wspólnoty, świeżo nawrócony, którego serce dopiero przygotowywane jest na odebranie nauk Strzałowych,
  2. akolita — ten, który służy, czyli osoba, która przyjęła pierwsze nauki,
  3. argus — obserwator (?),
  4. ostiariusz — ten, który troszczy się o przybytek Senatu, wykonując posługi porządkowe,
  5. lektor — czyli ten, który odczytuje Pisma Poważne,
  6. kontemplatyk — nie tylko odczytuje Pisma, ale i nad nimi rozmyśla,
  7. grawitolog — osoba, która przez drogę kontemplacji wyjaśnia Nauki i Pisma

Warto również podkreślić symboliczne znaczenie trzy, która tak często powtarza się w Gravitas Doctrina. Trzy są bowiem aspekty Powagi (Dobroć, Rozsądek i Mądrość), trzy są również rzeczy ostateczne (Monarchofaszyzm, Powaga Wieczna i Senat Wieczny) i z trzech stanów składa się Senat Doczesny, a mianowicie z Senatorów, Arcysenatorów i Marszałka.
Obrazek
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez leszcz 13 gru 2018, o 18:48

Wydaje mnie się, że z połączenia obu przedstawionych projektów powstanie coś niezmiernie Poważnego.
Henryk ex-ciast. Leszczyński
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez piwniczak 15 gru 2018, o 14:46

Nie przeczę, że moja propozycja jest rozbudowana. Nie chcę tu niczego narzucać, a jedynie pobudzić dyskusję.

W Waszej propozycji brak mi prostoty, którą postulujecie, bo choć uprościliście drabinę, tak rozbudowaliście szczeble.

W ramach jednego kręgu (choć osobiście przemawiają do mnie Sale, w końcu i teraz przemawiamy w Sali, a utajnione Sale Adherentów itd. stanowiłyby jasne nawiązanie do nierozłączności organizacji z Senatem, pokazywałyby, że to właśnie tajny krąg wewnątrz Senatu) stopnie wydają się niespójne i mogą nastręczać trudności w łatwym określeniu hierarchii.

Nie występuje żadna gradacja (pomijając neofitów), która wskazywałaby, że dany stopień jest wyższy od innego w tej samej sali. Nie jest to nawet zgodne z rozpisanymi określeniami, bo w Kręgu Trybunów Kontemplatycy stoją nad Grawitologiem, a wyjaśnienie określenia wskazywałoby odwrotną kolejność.

Koncepcja trójki bardzo mi się podoba, choć kręgi są cztery. Rozumiem, że Adherentów niejako naturalnie nie liczymy?

A co, gdybyśmy Kręgi/Sale oparli właśnie o określenia (wyjaśniając argusa - czujny strażnik; człowiek zazdrośnie czegoś pilnujący) i wprowadzili logiczny rozdział "funkcyjny", jednocześnie najwyższy szczebel w danym kręgu czynić niejako przedsionkiem następnego. Bo tak akolita jest już bardziej służy, niż się uczy, lektor jest bliżej Pisma niż służby, a grawitolog zbliża się do głoszenia. Zatem widziałbym to w ten sposób:

1. Krąg Adherentów
    Ci, którzy się uczą
    1. Neofita Nauk Strzałowych
    2. Poważny Neofita Nauk Strzałowych
    3. Powszechnie Poważany Akolita Powagi
  2. Krąg Ordynansów
    Ci, którzy służą
    1. Ostiariusz Senatu
    2. Argus Powagi
    3. Lektor Pism Poważnych
  3. Krąg Trybunów
    Ci, którzy rozumieją
    1. Arcypoważny Kontemplatyk Rzeczy Ostatecznych, Światło Apokalipsy
    2. Arcypoważny Kontemplatyk Nauk i Pism, Oko Proroka
    3. Arcypoważny Grawitolog, Usta Proroka
  4. Krąg Powagi i Senatu
    Ci, którzy głoszą
    1. Senator, Echo Kaszlnięcia Powagi
    2. Senator, Płonąca Żagiew Powagi
    3. Arcysenator, Serce i Źródło Powagi

Przy czym do dopełnienia brakuje mi tego, by każdy stopień posiadał zarówno oba człony, przynajmniej tak je odczytuję, tj. funkcję (Arcypoważny Kontemplatyk Rzeczy Ostatecznych) i tytuł (Światło Apokalipsy), czego brakuje zarówno (a raczej przede wszystkim, bo na grawitologu kończą się funkcje) w ostatnim kręgu, jak i pierwszych dwóch. Chyba że czegoś do końca nie zrozumiałem.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Naczelna Izba Architektury
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Vladimir 15 gru 2018, o 15:09

Przede wszystkim muszę zaznaczyć, że dałem się ponieść wyobraźni, tworząc moją propozycję. Rozbudowane stopnie drabiny nawiązują do jakże niekiedy pompatycznych nazw stopni masońskiego Rytu Szkockiego.

W moim mniemaniu Zakon/Order Mistycznej Powagi (lub inaczej) byłby otwarty dla wszystkich, dlatego tej hierarchii nie wolno rozumieć jako hierarchii quasi urzędniczej, jak w przypadku Doczesnego Senatu, na szczycie którego stoi Marszałek, poniżej Arcysenatorowie i Senatorowie, a na dole Wierni.

Ponawiam w tym miejscu mój pomysł, by członkowie Zakonu/Orderu mogli posługiwać się baretką w profilu, najlepiej baretką odpowiednią do poszczególnych stopni. Byłyby to widzialny znak przynależności do wspólnoty Kościoła, a jednocześnie dawałby wielu uczestnikom Wspólnoty poczucie pięcia się w górę po kolejnych szczeblach wtajemniczeń.

piwniczak napisał(a):W ramach jednego kręgu (choć osobiście przemawiają do mnie Sale, w końcu i teraz przemawiamy w Sali, a utajnione Sale Adherentów itd. stanowiłyby jasne nawiązanie do nierozłączności organizacji z Senatem, pokazywałyby, że to właśnie tajny krąg wewnątrz Senatu) stopnie wydają się niespójne i mogą nastręczać trudności w łatwym określeniu hierarchii.

Dziękuję za wyjaśnienie punktu widzenia reprezentowanego przez Waszą Poważność. Nie upieram się na siłę przy kręgach, mogą zostać sale.

Przy czym do dopełnienia brakuje mi tego, by każdy stopień posiadał zarówno oba człony, przynajmniej tak je odczytuję, tj. funkcję (Arcypoważny Kontemplatyk Rzeczy Ostatecznych) i tytuł (Światło Apokalipsy), czego brakuje zarówno (a raczej przede wszystkim, bo na grawitologu kończą się funkcje) w ostatnim kręgu, jak i pierwszych dwóch. Chyba że czegoś do końca nie zrozumiałem.

Nie mamy do czynienia z funkcją i tytułem w mojej propozycji. Przede wszystkim przypadły mi do gustu takie określenia jak Światło Apokalipsy, Żagiew Powagi, Kaszlnięcie Powagi. Dążąc do pompatycznego rozbudowania, dodałem coś jeszcze od siebie. Taka jest geneza.
Obrazek
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Powrót do Sala Plenarna im. Antoniego Hermana Strzałeckiego