Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Diukifikacja Boromeusza Irmina

Miejsce prac Senatu Kościoła Diuczej Wiary

Re: Diukifikacja Boromeusza Irmina

Postprzez Vladimir 17 lis 2018, o 06:48

Bracia i Siostry w Powadze,

Doszły mnie słuchy, że powstała wątpliwość, czy głosować nad Aktem Diukifikacji powinien cały Kościół, czy tylko członkowie Komisji. Odpowiadam więc wątpiącym, że skoro cały Kościół zaproszony został do debaty, cały Kościół powinien teraz wyrazić swoje ostatnie i zdecydowane słowo. Chodzi o sprawę poważną, o wyniesienie pierwszej osoby w historii naszej Wspólnoty na ołtarze.

Dodam jeszcze, by spełnić formalności, że popieram Akt Diukifikacji.

In nomine Senatis, et Gravitatis, et omnes Duces
Δ Vladimir ik Lihtenštán,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
Członek Komisji Diukifikacyjnej
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez piwniczak 17 lis 2018, o 10:36

Myślę, że wątpliwość powinna rozwijać lektura Statutu Kościoła, gdzie jasno stoi, że to Senat podejmuje decyzję.

Z mojej strony pozostaje jedynie wyrazić swoje poparcie dla projektu i serdecznie podziękować JO Arcysenatorowi za jego zaangażowanie i pracę na rzecz wspólnoty.

Wysłano gołębiem pocztowym z mobilnego biura senatorskiego.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Naczelna Izba Architektury
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Laurencjusz 19 lis 2018, o 22:35

Pierwszy Senatorze,
Bracia Senatorzy,

popieram diukifikację Boromeusza Irmina i liczę na szybkie rozpoznanie sprawy przez Senat.

(-) Laurencjusz diuk MaHi at Atera
Arcysenator Almery, Ciuad de Bravo i całego Baridasu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Heweliusz Popow 20 lis 2018, o 22:01

Pierwszy Senatorze,
Bracia Senatorzy.

Ja również wyrażam swoje poparcie dla Aktu Diukifikacji Boromeusza Irmina.

Δ Heweliusz Popow-Chojnacki,
Senator Grodziska.
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Vladimir 22 lis 2018, o 19:12

Jaśnie Oświeceni Senatorowie,

Czas na głosowanie minął! Nikt nie zgłosić protestu, dlatego wszem i wobec ogłaszam, że tchnięci Powagą, kierowani Rozmysłem, wynieśliśmy Boromeusza Irmina do rangi Miłego Powadze i na ołtarze. Oby Jego opieka i obcowanie w gronie Diuków zjednywało nam łaski poważne.

Proszę Jaśnie Oświeconego Marszałka o archiwizację poniższego, dziejowego dokumentu.

In nomine Senatis, et Gravitatis, et omnes Duces
Δ Vladimir ik Lihtenštán,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
Członek Komisji Diukifikacyjnej

Obrazek

AKT DIUKIFIKACJI

My, Arysenatorowie i Senatorowie pod przewodnictwem Jaśnie Oświeconego Marszałka, Pierwszego Senatora, II Diuka Duppy Krzysztofa Czuguła-Chana prowadzeni Powagą ogłaszamy wszem i każdemu z osoba, że wynosimy Boromeusza Irmina do rangi Miłego Powadze. Ogłaszamy nadto Miłego Powadze Boromeusza Irmina patronem rodziny i rodów oraz Kościoła partykularnego w Teutonii. Słuszne to i zbawienne!

Historia Miłego Powadze Boromeusza Irmina uczy nas, jak krętymi ścieżkami chadza Powaga, by trafić do serc ludzkich. Miły Powadze Boromeusz Irmin pochodził ze znamienitego, baridajskiego rodu at Atera i był biskupem Almery. Wysłuchawszy nauk Ivana Męczennika Narodów, nawrócił się i został jednym z bardziej gorliwych wyznawców. Boromeusz Irmin zaniósł następnie nauki Ivanowe na Wyspy, zginął śmiercią męczeńską spalony na stosie przez Enderasjan.

Nauki Ivanowe, zebrane w Evangelium Baridorum uznajemy za Poważne, choć niższe rangą od nauk Proroka spisanych i przechowywanych przez Kościół.

W centrum nauczania Ivana Męczennika Narodów i Proroka stoi pojęcie wspólnoty wiernych – Kościoła. Tak oto czytamy w Evangelium...: „Rzekł Ivan do tłumów: Jeno ja jestem rozkoszą, albowiem jestem świętym kościołem, a wszystkie jego członki moje są” (EB 2, 4). Natomiast w Księdze Aklamacji Powagi zostało napisane: „Zebrali się więc w Nim, a On był w nich. [...] Ci z Was, którzy pójdą ze mną, a Powagę chcą w sobie umocnić, doczesne miejsce w Senacie posiądą u kresu drogi, a wieczne w Powadze odnajdą!” (KAP 4, 4-7). Uwidacznia się tutaj również obietnica eternalnego Senatu – wspólnoty wybranych, którzy podążyli za Powagą, co świadczy o wyższości nauki Strzałowej.

Zarówno w Evanglium..., jak i Gravitas Doctrina odnajdujemy wezwanie do odrzucenia niepowagi, hucpy i fałszywych bogów. Tak oto zostało napisane: „Nauczał tedy Ivan wraz ze swemi uczniami niewierny lud baridajski, a znaleźli się tacy, których serca otworzyły się na światło świętej nauki i odrzucili oni pokusy Wielkiego Onana, Pana Fałszywej Rozkoszy” (EB 2, 1-3). Ten cytat koresponduje z zapisami Katechizmu o niepowadze, w szczególności: „Skąd pochodzą pokusy do złamania Powagi? Pokusy są wszędzie dookoła i w nas samych” (Gravitas Doctrina, s. 15). By lepiej zrozumieć tę interakcję, należy sobie uświadomić, czym jest Onan. Pan Fałszywej Rozkoszy mieszka w nas i zwodzi nas na pokuszenie, byśmy zstąpili z poważnej ścieżki (por. Gravitas Doctrina, s. 15).

Na szczególną reinterpretację zasługują ostanie wersy Evangelium Baridorum: „A przyjdzie jeszcze dzień chwały świętego Ivana i jego świątobliwych uczniów, którzy mimo prześladowań wyczekują swego Mistrza z wytęsknieniem” (EB 7, 1-2), które korespondują z eschatologiczną obietnicą Proroka: „Uczniowie uważnie słuchali słów Proroka. Ten zaś zszedł z kamienia i stanął pomiędzy nimi mówiąc im: Senat tak umiłował świat, że posłał mnie, bym ja Wam Go ogłosił, abyście nie pomarli jak robactwo, a żyli w Jego wiecznym szczęściu. Głoście Senat i Powagę całemu światu, aby wszyscy ludzie tak jak i wy nie pomarli, a żyli w wiecznym szczęściu Senatu” (Grawifama Sarmaty 1, 8). W tym kontekście słowa z Grawifamy Sarmaty nabierają nowego sensu – wytęsknionym Mistrzem był Prorok, który dopełnił Powagi i przyniósł ze sobą nadzieję Wiecznego Senatu, której brakowało w nauczaniu Ivana Męczennika Narodów.
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Julian FER 30 lis 2018, o 12:02

Jaśnie Oświeceni Senatorowie,

tak sobie myślę, że wyniesienie Boromeusza Irmina to dobry moment na organizację uroczystości z tej okazji np. po określeniu wstępnego scenariusza w ramach spotkania na forum. Straż Marszałkowska zadba o porządek i zachowanie powagi.
(-) Julian markiz Fer at Atera
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Kościół Diuczej Wiary

Poprzednia strona

Powrót do Sala Plenarna im. Antoniego Hermana Strzałeckiego