Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zwołanie Wysokiej Rady na obrady ws. zmiany Uniwersału

Zarchiwizowane wątki urzędowe

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Obrazek

A V I X  A R Y O S S Á
R A D A   K R Ó L E S T W A

Re: Zwołanie Wysokiej Rady na obrady ws. zmiany Uniwersału

Postprzez Laurencjusz 18 lut 2018, o 16:58

Wasza Królewska Mość!
Jaśnie Wielmożny Markizie!
Wysoka Rado!

Sprawa jest prosta. Jeśli w głosowaniu 5 osób będzie za i 5 osób przeciw to dane głosowanie nie przyniesie rozstrzygnięcia. Skoro wszelka władza w Królestwie Baridasu od Króla pochodzi i tą władzę co Król z jednym wyjątkiem ma Wicekról jako osoba kierująca Krajem Korony właśnie w imieniu Króla, to sama odpowiedź dla mnie jest prosta.

Tym bardziej, że jak sam JWP zauważył i tak Wicekról może samodzielnie stanowić prawo.

Biorąc powyższe pod uwagę dodam, że przepis ma zapewnić możliwość rozstrzygnięcia głosowania i nie ma w nim żadnej polityki, czy podtekstu.
Obrazek

(-) Laurencjusz diuk Ma Hi at Atera GIDENA
Ostatni Wicekról Baridasu.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
Dwór Jego Książęcej Mości

Postprzez Hohenzollern 18 lut 2018, o 17:48

Wasza Królewska Mość!
Wasza Królewska Wysokość!
Wysoka Rado!

Tym bardziej, że jak sam JWP zauważył i tak Wicekról może samodzielnie stanowić prawo.

Dlatego też tym bardziej nie rozumiem po co ten przepis, skoro baridajskie prawo daje pole manewru w takiej sytuacji. Niestety wygląda to jak przejaw polityki, tak aby skupić w jak największą liczbę prerogatyw i władzy na urzędzie Wicekróla, ta jakby teraz ich było za mało. Nie chcę żeby mnie źle zrozumiano, jednak proponuje zadać sobie pytanie czy właśnie skupienie takiej władzy na jednym urzędzie nie będzie zbytnym obciążeniem, chodzi tu o podkreślanie kompetencji urzędu Wicekróla. Osobiście nie mam z tym problemu, zwracam jednak uwagę na to że może być to dwuznacznie odebrane przez baridajską wspólnotę, a w przyszłości może doprowadzić do potencjalnych problemów wywiązywania się z obowiązków jakie nakłada urząd Wicekróla.

Z wyrazami szacunku;
(-)Frideric et Hohensollern.
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

(—) Jaśnie Oświecony Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern herbu LaurZwycięski, Diuk Zollern.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez зхао 18 lut 2018, o 18:06

Wasza Królewska Mość,
Wasza Królewska Wysokość,
Wysoka Rado,

pozwolę sobie odnieść się do projektu.

Art.2 ust.2]urzędników Dworu Królewskiego,[/quote]

Jako że już jeden Dwór, co prawda Książęcy, ale jednak już się taka nazwa przewija, to może warto byłoby coś uklecić, najlepiej w jezyku baridajskim, aby zastąpić nazwę gremium czołowych urzędników Baridasu?

[quote="Art.2 ust.3 napisał(a):
aktywnych Obywateli Królestwa Baridasu, którzy zadeklarowali udział w obradach Wielkiej Rady,

Przydałoby się ustalić przez jaki okres czasu taka deklaracja jest ważna. Ktoś zadeklaruje obecność w obradach i po miesiącu, dwóch przestaje się odzywać. Najlepiej jakby była lista chętnych była prowadzona przy każdorazowym wezwaniu na obrady.

Art.2 ust.5 napisał(a): inne osoby aktywnie uczestniczące w życiu Królestwa Baridasu, które pełnią inne niż wyżej nie wymienione urzędy państwowe np. Prezes BZPN itp.

Ten przepis trzeba moim zdaniem doprecyzować poprzez wymienienie listy takich stanowisk albo usunąć go na rzecz ust. 3 (tj. przyjmujemy założenie, że takie osoby są aktywne i będą chciały brać udział w pracach rady)

Art.3 ust.3 napisał(a):Do czasu wyboru PRK obradom przewodniczy Marszałek Dworu lub inna osoba wskazana przez Wicekróla.

Dla większej czytelności proponuję, żeby przez cały tekst przewijał się Marszałek Baridasu. Można dodać dopisek "zwany dalej Marszałkiem"

Art. 2. ust.7 napisał(a): Powołanie Przewodniczącego Rady Królestwa musi być zatwierdzone kontrasygnatą Wicekróla Baridasu.

W gruncie rzeczy nie podoba mi się to rozwiązanie. Jeśli sposób procedowania Rady jest w opinii królewskiej niewłaściwy, to zawsze można zawiesić funkcjonowanie rady. Jeśli już jest wola królewska, aby Rada funkcjonowała, to po co jest ingerencja w wybór Przewodniczącego? Takie działanie może prowadzić do zniechęcenia do prac w Radzie.

Ale w związku z faktem, że rozwiązania demokratyczne traktowane są od razu jako działalność wywrotowa , to proponuję rozwiązanie antymarazmowe, poprzez ustawienie konieczności kontrasygnaty/akceptacji kandydatury - nie zaś samego powołania. W przypadku braku akceptacji wyboru Przewodniczącego, Rada Królestwa straci mnóstwo czasu.

Art.4 ust.6 napisał(a):6. Za naruszenie lub niedopełnienie obowiązków przez Członka Rady, z wyjątkiem władz najwyższych i Marszałka Baridasu, Przewodniczący Rady Królestwa może zastosować następujące środki:

1) Zwrócić Członkowi Rady uwagę.
2) Wykluczyć z obrad Rady Królestwa na okres do 7 dni roboczych.
3) Złożyć wniosek do Pretora o nałożenie kary finansowej (grzywny).

Większość Baridajczyków, która wzięła udział w obradach, jest przeciwna sankcjonowaniu członków Rady. W tym miejscu powinien być raczej systemem nagród.

Art. 6. ust.6 napisał(a):. Pierwsze lub drugie czytanie nie może trwać łącznie nie więcej niż 48 dni

To chyba powinno brzmieć: "Pierwsze i drugie czytanie nie może trwać łącznie więcej niż 48 dni."?

Art. 6 ust.9 napisał(a): 9. Wypowiedzi osób nieuprawnionych do uczestniczenia w obradach Rady Królestwa w przypadku takiej możliwości wydziela się.

Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy zastosować rozwiązanie teutońskie, czyli stworzenie stosownej grupy na forum, w celu uniknięcia możliwości wypowiedzi osób nieuprawnionych. Nadzór nad grupą mieliby Król, Wicekról, Marszałek i Przewodniczący z Wiceprzewodniczący.
зхао
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Julian FER 18 lut 2018, o 19:05

Wasza Królewska Mość!
Wysoka Rado!
Hohenzollern napisał(a):

Dlatego też tym bardziej nie rozumiem po co ten przepis, skoro baridajskie prawo daje pole manewru w takiej sytuacji. Niestety wygląda to jak przejaw polityki, tak aby skupić w jak największą liczbę prerogatyw i władzy na urzędzie Wicekróla, ta jakby teraz ich było za mało. Nie chcę żeby mnie źle zrozumiano, jednak proponuje zadać sobie pytanie czy właśnie skupienie takiej władzy na jednym urzędzie nie będzie zbytnym obciążeniem, chodzi tu o podkreślanie kompetencji urzędu Wicekróla. Osobiście nie mam z tym problemu, zwracam jednak uwagę na to że może być to dwuznacznie odebrane przez baridajską wspólnotę, a w przyszłości może doprowadzić do potencjalnych problemów wywiązywania się z obowiązków jakie nakłada urząd Wicekróla.

Widzę, że z pierdoły, która już nie raz utrudniała nam prowadzenie obrad w Radzie Królestwa tj. rozstrzygniecia obrad robi JWP jakieś polityczne podchody.

Dla mnie poniższy cytat to prosta matematyka, której efektem jest rozstrzygniecie obrad.
Laurencjusz napisał(a):Sprawa jest prosta. Jeśli w głosowaniu 5 osób będzie za i 5 osób przeciw to dane głosowanie nie przyniesie rozstrzygnięcia. Skoro wszelka władza w Królestwie Baridasu od Króla pochodzi i tą władzę co Król z jednym wyjątkiem ma Wicekról jako osoba kierująca Krajem Korony właśnie w imieniu Króla, to sama odpowiedź dla mnie jest prosta.

Gdyby obrady zakończyły się 5 za i 5 przeciw to wyglądały by jak te, które już nie raz próbowaliśmy domknąć szukając pozostałych obywateli, którzy z urzędu stawali się członkami Rady.
Hohenzollern napisał(a):Niestety wygląda to jak przejaw polityki, tak aby skupić w jak największą liczbę prerogatyw i władzy na urzędzie Wicekróla, ta jakby teraz ich było za mało. Nie chcę żeby mnie źle zrozumiano, jednak proponuje zadać sobie pytanie czy właśnie skupienie takiej władzy na jednym urzędzie nie będzie zbytnym obciążeniem, chodzi tu o podkreślanie kompetencji urzędu Wicekróla.

Wicekról ma prawie niegraniczną władzę i dziwię się JWP, że w ten sposób piszę, bo zamiast pisać o zbytnim obciążeniu Wicekróla JWP sam mógł by odciążyć go od części obowiązków. Gdyby JWP zechciał się zaangażować w realizacji obowiązków urzędników Dworu Królewskiego to część z obecnych urzędników mogła by skupić się na realizacji innych ważnych spraw, które można by było wykonać.

O co tak naprawdę chodzi? O podwójny głos, czy może coś innego?
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Hohenzollern 18 lut 2018, o 19:26

Wasza Królewska Mość!
Wysoka Rado!

Widzę, że z pierdoły, która już nie raz utrudniała nam prowadzenie obrad w Radzie Królestwa tj. rozstrzygniecia obrad robi JWP jakieś polityczne podchody.

Z całym szacunkiem Prześwietny Hrabio jakie polityczne podchody, wobec czego, czy też wobec kogo? Wyrażam swoją opinię, przestrzegając przed pewnymi komplikacjami wynikającymi z proponowanych przepisów. Gdybym może miał jeszcze jakie aspiracje i ambicje wiążące się z urzędami w Baridasie to być może Hrabiemu przyznałbym bym rację. Natomiast ja, po prostu dobrze radzę - nic po za tym. Natomiast czy owa rada zostanie przyjęta i zastosowana w praktyce nie moja rzecz. Niech Prześwietny poda takie impasy związane właśnie z arytmetyką w Radzie Królestwa - byłbym rad, bo trochę mnie nie było i mogły umknąć mej uwadze takie sprawy. Chciałbym również przypomnieć że to ja byłem w większości autorem uniwersału o porządku obrad RK (bazując na regulaminie polskiego sejmu jak i sarmackiego), Dwór Królewski w owym czasie wykreślił tylko parę przepisów. Mniejsza jednak o to bo to mało istotne, chciałem przez to zwrócić uwagę że gdybym planowałbym polityczne podchody to robiłbym to w tamtym czasie.

Inaczej się zapytam czy w Baridasie można jeszcze mieć odmienne zdanie od Dworu Królewskiego bez oskarżeń o niecne działania, lub działalność wywrotową? Bo jeżeli państwo chcecie to mogę wyrażać się bardziej dosadniej.

Po trzecie nie moją winą jest że nikt z ówczesnych najwyższych władz Baridasu nie był na tyle dalekowzrocznych, aby zastosować ordonans wypadku braku większości w przypadku głosowań.

PS; Toć rzecz jasna że między innymi o podwójny głos zresztą pisałem o tym w swych poprzednich wypowiedziach, który jest w zasadzie nie potrzebny bo Wicekról może dane prawo wprowadzić ordonansem.

Z wyrazami szacunku;
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

(—) Jaśnie Oświecony Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern herbu LaurZwycięski, Diuk Zollern.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Julian FER 18 lut 2018, o 20:03

Hohenzollern napisał(a):Inaczej się zapytam czy w Baridasie można jeszcze mieć odmienne zdanie od Dworu Królewskiego bez oskarżeń o niecne działania, lub działalność wywrotową? Bo jeżeli państwo chcecie to mogę wyrażać się bardziej dosadniej.

Nie bardzo rozumiem. Z matematyki i działania 5 + 5 próbuje mi JWP zasugerować, że w Baridasie miał by sie Markiz obawiać represji za odmienne zdanie? Proszę nie przesadzać. Obok jest wątek. w którym wypowiedzi doradzają zmianę ustroju, a w dyby nikt jeszcze zakuty nie został. Po prostu dywagacje JWP zmierzają w jasno nie określonym kierunku i z prostego działania matematycznego co chwile wynika już coś nowego. Na dodatek JWP pisząc, że może sie wypowiadać bardziej dosadnie co i komu chce udowodnić. Proszę spojrzeć na siebie i własne działania zamiast sie odgrażać.

Hohenzollern napisał(a):Po trzecie nie moją winą jest że nikt z ówczesnych najwyższych władz Baridasu nie był na tyle dalekowzrocznych, aby zastosować ordonans wypadku braku większości w przypadku głosowań.

No nie wiem. JWP mógł też złożyć stosowne propozycje regulacji w tym zakresie, a nie tylko wszystko zwalać na Wicekróla. Wiem, że w Baridasie dużo się zmieniło na przestrzeni lat i miesięcy i mało kto pamieta o niepisanych prawach, w których dobro Ojczyzny było dobrem najwyższym. Palcami winnych wskazywać łatwo. Trudniej samemu zrobić coś by w Baridasie nam wszystkim żyło się lepiej.

Hohenzollern napisał(a):PS; Toć rzecz jasna że między innymi o podwójny głos zresztą pisałem o tym w swych poprzednich wypowiedziach, który jest w zasadzie nie potrzebny bo Wicekról może dane prawo wprowadzić ordonansem.

Bez sensu było by gdyby przy każdej zmianie uniwersału Wicekról zmieniał też ordonans skoro może w jednym miejscu napisać wszystko zamiast odwoływać się do innego aktu prawnego w tak prozaicznej sprawie jak podwójny głos.

Konstruktywna krytyka jest potrzebna i nie ma co się obrażać. Ważne by się przy tym nie zapętlać, bo to tylko rodzi negatywne emocje.

PS: Pozostałych mieszkańców i obywateli (nawet tych z krótkim stażem) zachęcam do dyskusji. Pamiętajcie, że nie myli się tylko ten co nic nie robi :)

Z wyrazami szacunku.

(-) Julian Fer at Atera
Marszałek Baridasu
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Hohenzollern 18 lut 2018, o 20:38

Wasza Królewska Mość!
Wysoka Rado!

Nie bardzo rozumiem. Z matematyki i działania 5 + 5 próbuje mi JWP zasugerować, że w Baridasie miał by sie Markiz obawiać represji za odmienne zdanie? Proszę nie przesadzać. Obok jest wątek. w którym wypowiedzi doradzają zmianę ustroju, a w dyby nikt jeszcze zakuty nie został. Po prostu dywagacje JWP zmierzają w jasno nie określonym kierunku i z prostego działania matematycznego co chwile wynika już coś nowego. Na dodatek JWP pisząc, że może sie wypowiadać bardziej dosadnie co i komu chce udowodnić. Proszę spojrzeć na siebie i własne działania zamiast sie odgrażać.

Z całym szacunkiem Prześwietny Hrabio ale skąd się wzięły te liczby? Skąd wiadomo że po nowelizacji przepisów a zwłaszcza tego ;

3) aktywnych Obywateli Królestwa Baridasu, którzy zadeklarowali udział w obradach Wielkiej Rady,.

Podkreślę zadeklarowali, więc patrząc na obecną liczbę obywateli Baridajskich wypowiadających się w RK, te przedstawione przez Dwór Królewski są mocno zawyżono.

W żadnym wypadku się nie odgrażam, pragnę tylko przypomnieć że mam dość mocny temperament - a nigdy nie byłem zwolennikiem kneblowania, czy też grożenia obywatelom Baridasu dlatego że mają inną koncepcje na rozwój Królestwa. Dyskusja nigdy niczemu nie szkodzi, jednak jeżeli się wątkach obok czyta tego typu wypowiedzi

Proszę tylko o to by poruszać się w granicach prawa, bo za działalność wywrotową, która uznana była by jako faktyczne działanie mające na celu zmianę władz lub ustroju kraju grozi odpowiedzialność karna.

Dla mnie to jawna groźba wobec obywatela Baridajskiego, który przedstawił jakiś tam pomysł, który idzie w niesmak władzom królestwa. Pomysł który nawet nie zyskał akceptacji społecznej, a już jest poddawany ostracyzmowi z strony najwyższych władz Baridasu. Pomysł który w żadnej mierze nie zagraża Baridasowi.

Czyli na co mam patrzeć proszę sprecyzować, bądź dokończyć myśl, bo nie lubię nie dopowiedzeń.

No nie wiem. JWP mógł też złożyć stosowne propozycje regulacji w tym zakresie, a nie tylko wszystko zwalać na Wicekróla. Wiem, że w Baridasie dużo się zmieniło na przestrzeni lat i miesięcy i mało kto pamieta o niepisanych prawach, w których dobro Ojczyzny było dobrem najwyższym. Palcami winnych wskazywać łatwo. Trudniej samemu zrobić coś by w Baridasie nam wszystkim żyło się lepie

Co to ma w ogóle do zwrócenia uwagi na fakt że można zastosować w takim przypadku właśnie ordonans niż dublować po prostu niepotrzebnie przepisy w tej materii. Bo wygląda to że tak powiem za przeproszeniem jak puszenie się władzą. Nie mam zamiaru tu nikogo obrażać, tym bardziej Wicekróla które pracę na rzecz Bartidasu podziwiam. Jednak pamiętajmy że każdy ma swoją opinię, i ma prawo do odmiennego zdania. Acha czyli co, mam rozumieć że ci co mają odmienne zdanie są wrogami ojczyzny ponieważ mają inną opinie od Wicekróla odnośnie przepisu a, lub b? Na prawdę Hrabio, nie bądźmy śmieszni, i nie sprowadzajmy dyskusji do absurdu.

PS; Prześwietny Hrabio, zrozumcie Wysoka Rada nie jest maszynką do głosowania dla Wicekróla czy też Dworu Królewskiego, jest jego ciałem doradczym, opiniotwórczym i w pewnej mierze ustawodawczym na tyle na ile na to pozwalają prawa Baridasu. I czekam w dalszym ciągu na przedstawienie tych przykładów patów arytmetycznych.

Z wyrazami szacunku;
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurencjusz 18 lut 2018, o 22:56

Wasza Królewska Mość!
Wysoka Rado!
Prześwietny Hrabio!

Rozumiem gorący baridajski temperament obu dyskutujących, ale martwi mnie to, że odchodzimy trochę od tematu kierując słowa przeciw sobie zamiast wspólnie próbować ulepszyć uniwersał.
Hohenzollern napisał(a):Z całym szacunkiem Prześwietny Hrabio ale skąd się wzięły te liczby? Skąd wiadomo że po nowelizacji przepisów a zwłaszcza tego ;

3) aktywnych Obywateli Królestwa Baridasu, którzy zadeklarowali udział w obradach Wielkiej Rady,.

Podkreślę zadeklarowali, więc patrząc na obecną liczbę obywateli Baridajskich wypowiadających się w RK, te przedstawione przez Dwór Królewski są mocno zawyżono.

No tak. Spodziewałem się tego, więc jeszcze raz wyjaśnię skąd 5 + 5. Ten przykład nie odnosił się do konkretnych ilości urzędników, czy aktywnych obywateli. Przykład obrazuje tylko 5 głosów ZA i 5 głosów PRZECIW tj. wynik, który nie daje rozstrzygnięcia. Nigdy nie odnosiłem się do konkretnych ilości osób, a zamiast "piątki" mogłem wstawić np. 6. Myślę, że wyraziłem się dość jasno.

Hohenzollern napisał(a):W żadnym wypadku się nie odgrażam, pragnę tylko przypomnieć że mam dość mocny temperament - a nigdy nie byłem zwolennikiem kneblowania, czy też grożenia obywatelom Baridasu dlatego że mają inną koncepcje na rozwój Królestwa. Dyskusja nigdy niczemu nie szkodzi, jednak jeżeli się wątkach obok czyta tego typu wypowiedzi

Proszę tylko o to by poruszać się w granicach prawa, bo za działalność wywrotową, która uznana była by jako faktyczne działanie mające na celu zmianę władz lub ustroju kraju grozi odpowiedzialność karna.

Dla mnie to jawna groźba wobec obywatela Baridajskiego, który przedstawił jakiś tam pomysł, który idzie w niesmak władzom królestwa. Pomysł który nawet nie zyskał akceptacji społecznej, a już jest poddawany ostracyzmowi z strony najwyższych władz Baridasu. Pomysł który w żadnej mierze nie zagraża Baridasowi.

Jaśnie Wielmożny Panie proszę nie wyciągać słów z kontekstu, ponieważ cytat związany z działalnością zmierzająca do zmiany ustroju może być tak potraktowany i nijak się ma do tej dyskusji.

Hohenzollern napisał(a):Czyli na co mam patrzeć proszę sprecyzować, bądź dokończyć myśl, bo nie lubię nie dopowiedzeń.

Proszę jeszcze raz przeczytać to co napisałem powyżej, bo nie dość, że JWP miesza treść wątków w różnych sprawach to mam wrażenie, że Markiz sam dąży do tworzenia niedopowiedzeń, a ja nie mam tyle czasu by proste sprawy tłumaczyć w nieskończoność.

Hohenzollern napisał(a):PS; Prześwietny Hrabio, zrozumcie Wysoka Rada nie jest maszynką do głosowania dla Wicekróla czy też Dworu Królewskiego, jest jego ciałem doradczym, opiniotwórczym i w pewnej mierze ustawodawczym na tyle na ile na to pozwalają prawa Baridasu. I czekam w dalszym ciągu na przedstawienie tych przykładów patów arytmetycznych.

Jaśnie Wielmożny Panie, Wysoka Rada jest organem przeznaczonym zarówno do rozpatrywania propozycji każdego uprawnionego Baridajczyka jak i Dworu oraz Króla. Porównanie Rady Królestwa do "maszynki do głosowania" jest co najmniej niestosowne, bo sugeruje możliwość obrad w sprawach błahych.

PS: W związku z tym, że poruszane przez JWP sprawy w większości odbiegają od tematu tych obrad w dalszej części zamierzam skupić się nad poprawkami do uniwersału, które ze względu na te odpowiedzi pominąłem (między innymi Wielmożnego Yupenga wicehrabiego Beijin-Zhao) i za co przepraszam jego i pozostałych Baridajczyków zaangażowanych w prace nad ulepszeniem treści uniwersału.
Obrazek

(-) Laurencjusz diuk Ma Hi at Atera GIDENA
Ostatni Wicekról Baridasu.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
Dwór Jego Książęcej Mości

Postprzez Julian FER 19 lut 2018, o 15:31

Wasza Królewska Mość!
Wysoka Rado!

Proponuję by zamiast pojawiających się przepychanek uspokoić naszą dyskusję i skupić się wyłącznie na sprawach, które pozwolą mam dojść do jakiegoś porozumienia. Wszyscy Baridajczycy mają gorącą krew, alezasem trzeba nam ją trochę schłodzić :)

Zabieram się do pracy. Zacznę od dość ciekawych spostrzeżeń Wielmożnego Yupenga Beijin-Zhao
Zhao napisał(a):Jako że już jeden Dwór, co prawda Książęcy, ale jednak już się taka nazwa przewija, to może warto byłoby coś uklecić, najlepiej w jezyku baridajskim, aby zastąpić nazwę gremium czołowych urzędników Baridasu?

Bardzo mi się ten pomysł podoba, a język baridajski szczególnie w ważnych sprawach jest wskazany.

Zhao napisał(a):
Art.2 ust.3 napisał(a): aktywnych Obywateli Królestwa Baridasu, którzy zadeklarowali udział w obradach Wielkiej Rady,

Przydałoby się ustalić przez jaki okres czasu taka deklaracja jest ważna. Ktoś zadeklaruje obecność w obradach i po miesiącu, dwóch przestaje się odzywać. Najlepiej jakby była lista chętnych była prowadzona przy każdorazowym wezwaniu na obrady.

Jak dla mnie trzeba by doprecyzować, że chodzi o te konkretne obrady, Dokładnie tak jak Wielmożny zauważył.
Zhao napisał(a):
Art.2 ust.5 napisał(a): inne osoby aktywnie uczestniczące w życiu Królestwa Baridasu, które pełnią inne niż wyżej nie wymienione urzędy państwowe np. Prezes BZPN itp.

Ten przepis trzeba moim zdaniem doprecyzować poprzez wymienienie listy takich stanowisk albo usunąć go na rzecz ust. 3 (tj. przyjmujemy założenie, że takie osoby są aktywne i będą chciały brać udział w pracach rady)

Gdy patrzę na ten przykład tj. wymienionego tutaj Prezesa BZPN to myślę, że może JKW chodziło o osoby, które nie mają obywatelstwa baridajskiego jak obecny Prezes BZPN JO Timan Demollari, który jest Teutończykiem.

Zhao napisał(a):
Art. 6 ust.9 napisał(a): 9. Wypowiedzi osób nieuprawnionych do uczestniczenia w obradach Rady Królestwa w przypadku takiej możliwości wydziela się.

Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy zastosować rozwiązanie teutońskie, czyli stworzenie stosownej grupy na forum, w celu uniknięcia możliwości wypowiedzi osób nieuprawnionych. Nadzór nad grupą mieliby Król, Wicekról, Marszałek i Przewodniczący z Wiceprzewodniczący.

Być może jest to jakieś rozwiązanie, ale może się okazać, że trzeba kogoś dodać lub usunąć i zabraknie osoby, która to zrobi. Drugim problemem będzie zmienny skład Rady Królestwa. Obecnie chętnych do urzędów w Baridasie brakuje, a i z jakością ostatnio też problem. W każdym razie pomysł ciekawy.

Przepraszam, że nie odniosłem się do wszystkich propozycji. Postaram się to później nadrobić.

(-) Julian Fer at Atera
Marszałek Baridasu
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Hohenzollern 19 lut 2018, o 18:39

Wasza Królewska Mość!
Wysoka Rado!

Jak dla mnie trzeba by doprecyzować, że chodzi o te konkretne obrady, Dokładnie tak jak Wielmożny zauważył.

Z całym szacunkiem Prześwietny Hrabio, nie da się takiego czegoś ustalić. Co najwyżej można skonstruować odpowiednie przepisy mówiące o czasie trwania Wysokiej Rady. W tej materii są jedynie dwie możliwości, albo decydujemy się na okres trwania jako kadencyjny, lub permanentny. Zresztą w mojej opinii warto by to rozdzielić na dwa uniwersały, jeden o Radzie Królestwa, drugi o porządku obrad Wysokiej Rady. Wtedy każdy z dwóch tych aktów prawnych staje się bardziej czytelny. Swoją drogą mogę w najbliższym czasie ( okres od tygodnia do dwóch) stworzyć taki roboczy projekt uniwersału o Wysokiej Radzie.

Z wyrazami szacunku;
(-) Frideric et Hohensollern.
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum Rady