Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zwołanie Wysokiej Rady na obrady ws. zmiany Uniwersału

Zarchiwizowane wątki urzędowe

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Obrazek

A V I X  A R Y O S S Á
R A D A   K R Ó L E S T W A

Re: Zwołanie Wysokiej Rady na obrady ws. zmiany Uniwersału

Postprzez AFvTD 15 lut 2018, o 16:17

Ale po co zmieniać calosc, jeżeli ferny jest tylko ten fragment który poprawiłem? Reszta się sprawdza, nie ma sensu jej zmieniać. Sam uważam, że Baridas powoli umiera. Od kilku dni...

JKW jest codziennie, ostatni post jednak napisał 3 dni temu.

Prześwietnego marszałka nie ma od 2 dni, na forum rosniez ostatnio oddzielał się 3 dni temu.

Kto ma więc wydać postanowienie o powołaniu KJA-Fa na stanowisko Przewodniczącego? Poza tym, KJA-F objął niedawno tekę kanclerza, również może nie mieć wystarczająco dużo czasu - chociaż jak sam zapewniał, poradzi sobie.

Bez głowy państwa jesteśmy sparaliżowani, nic nie możemy począć, dopóki nie będzie JKW, lub nie będzie go zbyt długo...

Teraz trzeba walnąć jakiś wątek narracyjny, bo bez tego jestesmy jak ryba na suchym lądzie. Nic nie mamy do zaoferowania na chwilę obecną. NIC pisane wielkimi literami. Jeden AKTYWNY wątek urzędowy. Ja sam nic nie zrobię bez aprobaty mieszkańców.

Zauważ też, że kiedy spróbowałem (dosłownie rzuciłem poprawkę) to nie było zadowolonych..(byli za to osoby, którym poprawką zdecydowanie była nie w smak). Jakby to było cos złego... Wiiec moze problem aktywnosci nie leży w braku chętnych do działania, a w braku zaufania? Z braku chęci do inicjatyw innych?
magister net Alfred Fabian wicehrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez RCA 15 lut 2018, o 16:48

Tyle, że głowa państwa to akurat jest zawsze ;)

Postprzez зхао 15 lut 2018, o 17:46

Nie ma co się bawić w narrację teraz, tylko trzeba skupić wszystkie siły na uporządkowanie tego ordonansu. Nie ma też co się nadmiernie angażować, dopóki nie będzie miało kto przewodniczyć obradom. Jest chętny obecny Kanclerz, a od biedy Przewodniczącym mogę być ja (mam sporo czasu). Zaczekajmy na stosowne postanowienie i potem można rozmawiać.
зхао
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Führanka 15 lut 2018, o 20:04

Jihymed napisał(a):Ale po co zmieniać calosc, jeżeli ferny jest tylko ten fragment który poprawiłem? Reszta się sprawdza, nie ma sensu jej zmieniać. Sam uważam, że Baridas powoli umiera. Od kilku dni...

Umiera już od kilku lat i w tym momencie co najwyżej wegetuje.

Jihymed napisał(a):Teraz trzeba walnąć jakiś wątek narracyjny, bo bez tego jestesmy jak ryba na suchym lądzie. Nic nie mamy do zaoferowania na chwilę obecną. NIC pisane wielkimi literami. Jeden AKTYWNY wątek urzędowy. Ja sam nic nie zrobię bez aprobaty mieszkańców.

Za "dobrych" czasów. bardzo mocno bawiłem się i w narrację i w szeroko pojmowaną kulturę. Też myślałem, że robię to dla kogoś. I wiesz co? Wszyscy mieli to w dupie. Rób dla siebie, dlatego, że sprawia Ci to radość i lubisz to robić. A to czy ktoś da Ci aprobatę czy pochwali to nic nie znaczy.
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu

Postprzez AFvTD 15 lut 2018, o 22:05

RCA napisał(a):Tyle, że głowa państwa to akurat jest zawsze ;)

Jeżeli może WKiKM stanowić prawo to szczerze mówiąc, byłbym wdzięczny za powołanie przewodniczącego. O ile będzie chętna osób na to stanowisko, spełniającą wymagania.

Führanka napisał(a):Za "dobrych" czasów. bardzo mocno bawiłem się i w narrację i w szeroko pojmowaną kulturę. Też myślałem, że robię to dla kogoś. I wiesz co? Wszyscy mieli to w dupie. Rób dla siebie, dlatego, że sprawia Ci to radość i lubisz to robić. A to czy ktoś da Ci aprobatę czy pochwali to nic nie znaczy.

Nie chodzi mi tyle o naracje w tym momencie, co o inicjatywę, coś w co jednak wszyscy sie pobawią, lub chociaż kilka osób. Jest Zyriusz w STS, jest Odolanis i SEG w Sclavinii. Był labirynt na urodziny JKM TIH. Może podlapac któryś pomysł, przełożyć go na Baridas, zmienic trochę zasady, albo inne wprowadzić.

[Quote="Zhao] Nie ma co się bawić w narrację teraz, tylko trzeba skupić wszystkie siły na uporządkowanie tego ordonansu. Nie ma też co się nadmiernie angażować, dopóki nie będzie miało kto przewodniczyć obradom. Jest chętny obecny Kanclerz, a od biedy Przewodniczącym mogę być ja (mam sporo czasu). Zaczekajmy na stosowne postanowienie i potem można rozmawiać.[/Quote]

Nie możemy skupiać się tylko na prawie, bo to droga do nikąd. Trzeba iść naprzód, a nie sie cofać. Jesteśmy społeczeństwem, które może zająć się 2-3 sprawami w jednym momencie. Trzeba rozpocząć cos. Cokolwiek. To jest lepszy pomysł, niż ten żeby Baridas był roślinką...
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Laurencjusz 15 lut 2018, o 22:48

Jihymed napisał(a):Jeżeli może WKiKM stanowić prawo to szczerze mówiąc, byłbym wdzięczny za powołanie przewodniczącego. O ile będzie chętna osób na to stanowisko, spełniającą wymagania.
Czcigodny Baronecie!

Chętny na stanowisko Przewodniczącego Rady Królestwa się już jakiś czas temu się zgłosił.
Jihymed napisał(a):Nie chodzi mi tyle o naracje w tym momencie, co o inicjatywę, coś w co jednak wszyscy sie pobawią, lub chociaż kilka osób. Jest Zyriusz w STS, jest Odolanis i SEG w Sclavinii. Był labirynt na urodziny JKM TIH. Może podlapac któryś pomysł, przełożyć go na Baridas, zmienic trochę zasady, albo inne wprowadzić.

To nie jest tak, że samo się połapie. Potrzebny jest najpierw pomysł, później chętni do jego realizacji, a dopiero później można myśleć jak to połapać jak chęci dopiszą.
Jihymed napisał(a):Nie możemy skupiać się tylko na prawie, bo to droga do nikąd. Trzeba iść naprzód, a nie sie cofać. Jesteśmy społeczeństwem, które może zająć się 2-3 sprawami w jednym momencie. Trzeba rozpocząć cos. Cokolwiek. To jest lepszy pomysł, niż ten żeby Baridas był roślinką...

Problem w tym, że powinniśmy się skupić na wszystkim. Nie ma sensu rozpoczynać czegoś by po prostu rozpocząć i w związku z tym tj. by rozpocząć dalszy ciąg tej historii zamierzam w dniu jutrzejszym przedstawić do dyskusji projekt nowego uniwersału ws. Rady Królestwa i jej obrad (jeśli nie cały to przynajmniej połowę, którą prawie mam skończoną).
Obrazek

(-) Laurencjusz diuk Ma Hi at Atera GIDENA
Ostatni Wicekról Baridasu.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Laurencjusz 18 lut 2018, o 00:04

Wasza Królewska Mość!
Wasza Królewska Wysokość!
Wysoka Rado!

Z lekką zwłoką przedstawiam obiecaną wcześniej propozycję zmiany całego uniwersału, którą chcę przedstawić bez zamieszczenia uzasadnienia ponieważ liczę na Wasze pytania i propozycję gdyż tekst uniwersału nie jest zamknięty. Poza tym chciałbym dodać jeszcze do uniwersału wzory podstawowych "informacji" dla prowadzących obrady, które związane są z rozpoczęciem danego czytania. Tu zrobię wyjątek w sprawie uzasadnienia, bo wzory potrzebne według mnie są dla mniej wprawionych osób, które te obrady mają prowadzić, a ja nie zawsze mam czas na to by kompleksowo poprzez wielokrotne pytania i odpowiedzi tłumaczyć jak to zrobić i np. wskazać gdzie jest "papierek".

Uniwersał

o zmianie porządku obrad Rady Królestwa

MY, OŚWIECONA RADA KRÓLESTWA BARIDASU

[skład]

uchwalamy, co następuje:

Rozdział 1
OBJAŚNIENIE WYRAŻEŃ UNIWERSAŁU
Art. 1

1. Większość zwykła - większość osiągnięta, gdy więcej osób biorących udział w głosowaniu opowiada się za przyjęciem rozstrzygnięcia niż przeciw. Głosy wstrzymujące nie są wliczane do wyniku.
2. Głos rozstrzygający – głos Wicekróla liczony podwójnie w przypadku gdy w głosowaniu lub podejmowaniu decyzji przez Radę Królestwa w innej sprawie ilość głosów za przyjęciem równa jest ilości głosów przeciw przyjęciu proponowanego rozwiązania sprawy będącej przedmiotem obrad. Głos Wicekróla zakwestionować może jedynie Król.
3. Kworum – minimalna liczba członków Rady Królestwa, niezbędna do prowadzenia obrad lub podjęcia wiążących decyzji, np. podjęcia uchwały, przyjęcia uniwersału itp.
4. Rada Królestwa Baridasu – zwana również Radą Królestwa (RK) lub Wysoką Radą – organ doradczy Króla Baridasu.
4. Sankcja – zgoda Wiceróla Baridasu.

Art. 2

Ilekroć w uniwersale jest mowa o:

1. Królu Baridasu – mowa również o Wicekrólu, zgodnie z art. 5 ust. 2 Praw Kardynalnych Królestwa Baridasu.
2. Członkach Rady Królestwa – oznacza to:

1) władze najwyższe Królestwa Baridasu reprezentowane przez Króla i Wicekróla,
2) urzędników Dworu Królewskiego,
3) aktywnych Obywateli Królestwa Baridasu, którzy zadeklarowali udział w obradach Wielkiej Rady,
4) byłych Królów Baridasu, którzy zgłoszą chęć uczestniczenia w obradach Rady Królestwa,
5) inne osoby aktywnie uczestniczące w życiu Królestwa Baridasu, które pełnią inne niż wyżej nie wymienione urzędy państwowe np. Prezes BZPN itp.,
6) inne osoby zaproszone na obrady w przez Króla z głosem doradczym.

Rozdział 2
RADA I JEJ PRZEWODNICZĄCY
Art. 3

1. Rada Królestwa obraduje za zgodą i wolą Króla.
2. Obradom Rady Królestwa przewodniczy Przewodniczący Rady Królestwa (PRK), zwanym dalej również „Przewodniczącym”.
3. Do czasu wyboru PRK obradom przewodniczy Marszałek Dworu lub inna osoba wskazana przez Wicekróla.
4. Marszałek Baridasu przeprowadza wybór Przewodniczącego Rady Królestwa, a później w razie takiej konieczności lub nieobecności Przewodniczącego może pełnić jego obowiązki.
5. Kandydata na Przewodniczącego Rady Królestwa może zgłosić każdy Członek Rady, który może poprzeć tylko jedną kandydaturę.
6. Rada Królestwa wybiera Przewodniczącego Rady Królestwa zwykłą większością głosów.
7. Powołanie Przewodniczącego Rady Królestwa musi być zatwierdzone kontrasygnatą Wicekróla Baridasu.
8. Rada Królestwa, w podejmuje uchwały, uniwersały lub obraduje w innych sprawach ważnych dla funkcjonowania Królestwa Baridasu.
9. Rada Królestwa może prowadzić obrady w miejscach publicznych Królestwa Baridasu takich jak forum, kanał IRC lub inne wcześniej określone miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba.
10.Każdego Członka Rady obowiązuje obecność i czynny udział w posiedzeniach Rady Królestwa.
11. Rada Królestwa zwykłą większością głosów może odwołać Przewodniczącego Rady Królestwa poprzez wniosek złożony przez co najmniej 3 Członków Rady.
12. Odwołanie Przewodniczącego Rady Królestwa wymaga kontrasygnaty Wicekróla.

Art. 4

1. Przewodniczący Rady Królestwa prowadzi obrady Rady Królestwa.
2. Przewodniczący w zależności od ilości prowadzonych spraw może wnioskować do Króla o powołanie do pomocy Wiceprzewodniczącego lub Wiceprzewodniczących.
3. W przypadku absencji Przewodniczącego Rady Królestwa, która trwa dłużej niż 2 dni, jego obowiązki przejmuje wiceprzewodniczący bądź Marszałek Baridasu.
4. W przypadku rezygnacji Przewodniczącego Rady Królestwa, jego obowiązki przejmuje Marszałek Baridasu.
5. Przewodniczący Rady Królestwa lub Marszałek Baridasu:

1) Stoi na straży praw i godności Rady Królestwa.
2) Zwołuje posiedzenia Rady Królestwa.
3) Przewodniczy obradom Rady Królestwa.
4) Czuwa nad tokiem i terminowością prac Rady Królestwa i jego organów.
5) Nadaje bieg inicjatywom ustawodawczym i uchwałodawczym oraz wnioskom organów władz Królestwa Baridasu.
6) Nadaje bieg petycjom i wnioskom złożonym do Rady Królestwa.
7) Prowadzi sprawy z zakresu stosunków Rady Królestwa z parlamentami innych prowincji Księstwa Sarmacji.
8) Podejmuje inne czynności wynikające z uniwersału lub zlecone przez Króla.

6. Za naruszenie lub niedopełnienie obowiązków przez Członka Rady, z wyjątkiem władz najwyższych i Marszałka Baridasu, Przewodniczący Rady Królestwa może zastosować następujące środki:

1) Zwrócić Członkowi Rady uwagę.
2) Wykluczyć z obrad Rady Królestwa na okres do 7 dni roboczych.
3) Złożyć wniosek do Pretora o nałożenie kary finansowej (grzywny).

7. Od decyzji, o której mowa w artykule 4 ust. 6 przysługuje odwołanie do Wicekróla Baridasu w ciągu 3 dni od podania jej do publicznej wiadomości w miejscu publicznym królestwa.

Rozdział 3
POSTĘPOWANIE Z PROJEKTAMI UNIWERSAŁÓW, UCHWAŁ I SPRAW
Art. 5

1. Projekty uchwał lub uniwersałów wraz z uzasadnieniem, w którym należy podać cel, skutki wejścia projektu w życie lub podać inną przyczynę mogą wnieść:

1) Władze najwyższe,
2) Urzędnicy Dworu Królewskiego,
3) Co najmniej dwóch Obywateli Baridasu.

2. Marszałek Baridasu lub Przewodniczący Rady Królestwa może poprosić o uzupełnienie uzasadnienia, jeżeli opis ten jest nie wystarczający.

Art. 6

1. Pierwsze czytanie w przypadku propozycji, zmiany prawnej lub innej sprawy obejmuje:

1) Przedstawienie propozycji prawnej lub innej sprawy przez wnioskodawcę.
2) Wyznaczenie terminu przyjęcia zgłoszeń aktywnych obywateli oraz innych niż władze Królestwa Baridasu osób wymienionych w art. 2.
3) Zajęcie stanowiska przez urzędników Dworu Królewskiego.
4) Debatę nad zgłoszoną sprawą.
5) Zgłaszanie poprawek przez Króla, Wicekróla, członków Dworu Królewskiego i radnych.
6) Wprowadzenie autopoprawek przez wnioskodawcę.

2. Drugie czytanie obejmuje:

1) Przeprowadzenie głosowania w sprawach określonych w pierwszym czytaniu poprzez:

a) głosowanie w sprawie odrzucenia zgłoszonej propozycji w całości,
b) głosowanie poprawek,
c) głosowanie w sprawie całości propozycji oraz ze zmianami wynikającymi z przegłosowanych poprawek.
2) Przeprowadzenie głosowania nad kandydatem na stanowisko lub odwołaniem urzędnika, z wyłączeniem urzędników powołanych przez Króla, Wicekróla lub Regenta.

3. W sprawach personalnych pierwsze czytanie można pominąć po uzyskaniu sankcji.
4. Zarządzając pierwsze lub drugie czytanie podaje jego termin, który w zależności od sprawy może wynosić od 3 do 24 dni oraz zamieszcza dane osób określonych w art. 6 ust. 1 pkt. 2 jako uprawnionych do wyrażenia swojej opinii w sprawie.
5. W przypadku gdy nikt nie wypowiedział się w debacie przez 48 godzin prowadzący może ją skrócić lub zamknąć.
6. Pierwsze lub drugie czytanie nie może trwać łącznie nie więcej niż 48 dni.
7. O rozpoczęciu głosowania prowadzący obrady poprzez Pocztę Konną powiadamia urzędników Królestwa Baridasu oraz osoby z prawem głosu.
8.W głosowaniu oddaje się głosy: ZA, PRZECIW lub WSTRZYMUJĘ SIĘ, a jego wynik uznaje się za pozytywny gdy ZA opowiedziała się większość zwykła.
9. Wypowiedzi osób nieuprawnionych do uczestniczenia w obradach Rady Królestwa w przypadku takiej możliwości wydziela się.
10. Wstęp do miejsca obrad posiadają wyłącznie Członkowie Rady Królestwa, o których mowa w art. 2.

Art. 7

Członkowie Rady Królestwa kierują zapytania i interpelacje, a obywatele baridajscy zapytania do członków Dworu Królewskiego w miejscu określonym przez Marszałka Baridasu lub przez stosowne przepisy prawa. Odpowiedzi są udzielane w tym samym miejscu lub sprawa kierowana jest pod obrady Rady Królestwa.

Art. 8

Podstawowe wzory wątków związanych z prowadzeniem obrad Wysokiej Rady zamieszcza się w załączniku.

Art. 9

Uniwersał wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Praw.

ZAŁĄCZNIKI:
............

Fare Aryon!

(—) Laurencjusz diuk MaHi at Atera
Wicekról Baridasu
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 18 lut 2018, o 08:22

8.W głosowaniu oddaje się głosy: ZA, PRZECIW lub WSTRZYMUJĘ SIĘ, a jego wynik uznaje się gdy ZA uważa się za opowiedziała się większość zwykła.

Taki mały zawijasek językowy. Proponuje
W głosowaniu oddaję się głosy: ZA, PRZECIW lub WSTRZYMUJE SIĘ, a jego wynik uznaje się za pozytywny, gdy ZA, opowiedziała się większość zwykła.

Poza tym, nie wiem jak rozumieć punkt 6 art 6 względem punktu 4 tego samego artykułu
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Laurencjusz 18 lut 2018, o 15:19

Czcigodny Baronecie!

Rzeczywiście w art. 6 ust. 8 "jak by czegoś brakowało". Bardzo dziękuję za pomoc w dopracowaniu uniwersału. Poprawkę naniosłem w kolorze niebieskim.

Jeśli chodzi o:
Jihymed napisał(a): jak rozumieć punkt 6 art 6 względem punktu 4 tego samego artykułu

- w ust. 4
Zarządzając pierwsze lub drugie czytanie podaje jego termin, który w zależności od sprawy może wynosić od 3 do 24 dni oraz zamieszcza dane osób określonych w art. 6 ust. 1 pkt. 2 jako uprawnionych do wyrażenia swojej opinii w sprawie.
- w ust. 6
Pierwsze lub drugie czytanie nie może trwać łącznie nie więcej niż 14 dni.
Rzeczywiście w ust. 6 zamiast 14 winno być 48 dni. Chodziło mi o to by pierwsze i drugie czytanie nie trwało w sumie więcej niż 48 dni tj. 24 dni maksymalnie na 1 i 2 czytanie. Poprawka w kolorze niebieskim.

Szanowne Baridajki i Baridajczycy!

Liczę na dalsze poprawki i Wasze opinie zanim przejdziemy do dalszego etapu prac.

Z wyrazami szacunku,

(-) Laurencjusz MaHi at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Hohenzollern 18 lut 2018, o 16:27

Wasza Królewska Mość!
Wasza Królewska Wysokość!
Wysoka Rado!

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jaki jest cel Artykułu; 2. Głos rozstrzygający – głos Wicekróla liczony podwójnie w przypadku gdy w głosowaniu lub podejmowaniu decyzji przez Radę Królestwa w innej sprawie ilość głosów za przyjęciem równa jest ilości głosów przeciw przyjęciu proponowanego rozwiązania sprawy będącej przedmiotem obrad. Głos Wicekróla zakwestionować może jedynie Król.

Czemu akurat Wicekról, który de facto jest urzędnikiem Królewskie (w zasadzie Namiestnikiem). Przypuszczam że chodzi o ewentualne rozwiązanie patu arytmetycznego, jednak bardzo nieufnie podchodzę do tego przepisu. Zresztą w takich przypadkach Wicekról sam, czy też w porozumieniu z Królem może takie przepisy wprowadzić wydając odpowiedni ordonans.

Z wyrazami szacunku;
(-) Frideric et Hohensollern..
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

(—) Jaśnie Oświecony Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern herbu LaurZwycięski, Diuk Zollern.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum Rady